WiadomościWiadomości

BYD Wang U9 – nowy supersamochód na rynku

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (10/2024/312)

Więcej energii ze słońca 

Jak przewiduje Stowarzyszenia Przemysłu Fotowoltaicznego Chin (chin. 中国光伏行业协会), w roku 2024 moc energii produkowanej w Chinach z paneli słonecznych wzrośnie o 31% rok do roku (r/r). Będzie to mniej niż w rekordowym 2023 roku, kiedy odnotowano wzrost o 55% r/r, gdyż branża zmaga się z nadwyżką mocy tej odnawialnej energii i ograniczeniami w kraju i za granicą.

Chiny dysponują największą na świecie mocą odnawialnych źródeł energii, ale ich gwałtowna ekspansja odbiła się na krajowych systemach przesyłowych, odczuwalne są niedostatki pojemności magazynów energii, zmuszające niektóre elektrownie do ograniczenia produkcji.

Branża producentów paneli słonecznych oraz komponentów do ich produkcji, według prognoz Stowarzyszenia Przemysłu Fotowoltaicznego Chin, wyprodukuje w tym roku urządzenia, które będą mogły wygenerować 220 gigawatów (GW) nowej mocy energetycznej, czyli mniej więcej tyle samo co w ubiegłym roku.

Dwa największe rynki chińskiego eksportu paneli i komponentów do ich produkcji to Europa i kraje azjatyckie.

Źródło: kesolar.com

100 startów rakiet w 2024

Chiny w tym roku planują przeprowadzenie 100 startów rakiet kosmicznych w celu wysłania w przestrzeń kosmiczną ponad 300 statków i satelitów.

70 z tych startów przeprowadzi China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC, chin. 中国航天科技集团有限公司), organizacja, na której spoczywa odpowiedzialność za realizacje chińskiego programu kosmicznego.

Pozostałe starty będą miały charakter komercyjny.  będą to starty komercyjne. To nowy rekord krajowy i gwałtowny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Stosunek startów rakiet „państwowych” do „prywatnych” pozostaje jednak taki sam, choć komercyjny sektor kosmiczny w ChRL szybko się rozwija.

Według oświadczenia CASC, główne misje w tym roku obejmą dwa loty załogowe i dwa loty towarowe do stacji kosmicznej TianGong (chin. 天宫), która znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej.

CASC wystrzeli również satelitę komunikacyjnego QueQiao-2 (chin. 鹊桥二号), a na maj zaplanowano realizację misji Chang’e-6 (chin. 嫦娥六号), w trakcie której mają zostać pobrane próbki gruntu księżycowego, z obszaru po ciemnej stronie Księżyca. To kolejny krok w realizacji programu księżycowego, którego celem jest ustanowienie na Srebrnym Globie, stałej, załogowej bazy badawczej. Misja Chang’e-6 będzie w opinii CASC najciekawszym projektem w tegorocznym kalendarzu programu kosmicznego Chin.

Inne misje w dziedzinie badań kosmosu obejmują wystrzelenie wielu cywilnych satelitów, w tym satelity do monitorowania pola elektromagnetycznego Star 02, w ramach współpracy z Francją i Włochami, czy satelity umieszczonego w kapsule wielokrotnego startu i lądowania ShiJian-19 (chin. 实践十九号). Zainagurowane zostanie również komercyjnie wykorzystywanie kosmodromu w WenChang  (chin. 文昌发射场) w prowincji HaiNan (chin. 海南) .

W 2024 r. CASC przeprowadzi pierwsze loty dwóch nowych modeli rakiet, a mianowicie Long March 6  (chin. 长征六号) i Long March 12 (chin. 长征十二号), z myślą o przyszłych załogowych misjach na Księżyc.

Źródło:

 • baijiahao.baidu.com
 • gov.sohu.com

BYD Wang U9 – nowy supersamochód na rynku

Nie Ferrari ani Lamborghini, ale najnowszy model firmy BYD (chin. 比亚迪) przyciągnął uwagę konkurencji oraz miłośników motoryzacji. Yang Wang U9 (chin. 仰望 U9), to elektryczny, luksusowy, super samochód, który z pewnością stanowić będzie wyzwanie dla wspomnianych na początku marek.

Nie tylko pod względem ceny (1,68 mln RMB, ok. 233 tys. USD), ale także za sprawą osiągów:

 • prędkość maksymalna 309,19 km/h,
 • przyspieszenie do 100 km/h w 2,39 sekundy,
 • moc silnika 960 kW, czyli 1300 koni mechanicznych.

Do tego wiele najnowszych rozwiązań technologicznych, takich jak aktywny system kontroli nadwozia Cloud Chariot-X, konstrukcja kokpitu z włókna węglowego oraz akumulator CTB drugiej generacji. Platforma Easysquare zapewnia modelowi U9 wysoką moc, która przewyższa moc tradycyjnego silnika V12. Dla zapewnienia kierowcom bezpiecznej jazdy, pojazd wyposażony jest także w najnowszy system DiPilot firmy BYD, który integruje aktywne funkcje bezpieczeństwa, takie jak ostrzeganie przed kolizją z przodu i z tyłu, aktywne hamowanie, utrzymywanie pasa ruchu i ostrzeganie przed zjechaniem z pasa ruchu. Dostępny na rynku chińskim od połowy bieżącego roku.

Źródło:

 • zhuanlan.zhihu.com
 • baijiahao.baidu.com
 • news.yiche.com
 • Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

  e-mail: azliang@chinamail.com

  Redakcja: Leszek B. Ślazyk

  e-mail: kontakt@chiny24.com

  © www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button