WiadomościWiadomości

Tesla/BYD, iPhone/HuaWei – presja lokalnej konkurencji

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (11/2024/313)

Presja lokalnej konkurencji

Według danych Counterpoint Research, w ciągu pierwszych sześciu tygodni tego roku, sprzedaż iPhone’ów w Chinach zmalała o 24% w relacji rok do roku (r/r), co sprawiło, że Apple spadło na czwarte miejsce wśród tutejszych producentów smartfonów.

HuaWei (chin. 华为) awansował na drugie miejsce, ze wzrostem sprzedaży o 64% r/r. Co istotne: nastąpiło to w okresie, w którym ogólna sprzedaż telefonów spadła o 7% r/r, a był to czas gorączki zakupów przed Chińskim Nowym Rokiem.

Mało tego, według danych China Academy of Information and Communication Sciences  (chin. 中国信息通信研究院) w styczniu br. sprzedaż iPhone spadła o 38,9% r/r, a w lutym o 33% r/r.

Inny amerykański gigant na chińskim rynku, Tesla, odnotował w lutym również spadek sprzedaży aut produkowanych w giga-fabryce w Szanghaju. O 19% r/r. To największy spadek od grudnia 2022 roku.

Coraz większe udziały w chińskim rynku aut uzyskują marki krajowe. W przypadku samochodów elektrycznych liderem jest BYD (chin. 比亚迪), które w ostatnim kwartale 2023 roku wyprzedziło Teslę jako największego sprzedawcę pojazdów elektrycznych na świecie.

Zarówno Apple, jak i Tesla oferują duże rabaty oraz inne zachęty dla chińskich nabywców, ale nie przynoszą one zakładanego wzrostu sprzedaży.

Źródła:

  • m.chinanews.com
  • baijiahao.baidu.com
  • m.gasgoo.com

Większe limity dla obcokrajowców

Ludowy Bank Chin (chin. 中国人民银行) zwiększył limity pojedynczych transakcji dla zagranicznych użytkowników, korzystających z chińskich płatności mobilnych w kraju Alipay (chin. 支付宝) i WeChat Pay (chin. 微信支付) z 1000 USD do 5000 USD. To wszystko w ramach najnowszych wysiłków na rzecz ożywienia rynku turystycznego. Cudzoziemcy przylatujący do Chin mogą korzystać z zagranicznych kart kredytowych (Visa, Master Card i innych) za pomocą wspomnianych aplikacji.

Źródła:

  • cctv-cmpany.net
  • mp.weixin.qq.com

Nieruchomości, kwestia społeczna

Kryzys na rynku nieruchomości to nie tylko problem ekonomiczny, ale także społeczny, gdyż blisko 60% majątku gospodarstw domowych w Chinach stanowią nieruchomości. Ewentualne załamanie ich wartości może zaszkodzić większości mieszkańców Chin.

Infografika: think-tank CaiXin Research (chin. 财新智库), dane rok 2023

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button