WiadomościWiadomości

China Development Forum, czyli wszystkie drogi wiodą do Pekinu…

W miniony weekend, w dniach 24-25.03.2024 odbyło się w Pekinie coroczne China Development Forum (chin. 中国发展高层论坛). W wydarzeni tym wzięli udział szefowie największych międzynarodowych korporacji. Do stolicy Chin przybyli m.in. CEO takich firm jak Apple, Bayer, Simens, ZF, Saudi Aramco, RioTinto, Starbucks, Mercedes-Benz, BHP, AMD, a także prezesi Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ogółem ponad stu gości reprezentujących zagraniczne firmy, rządy i międzynarodowe instytucje. Oczywiście na forum byli obecni również szefowie największych chińskich firm, a wszystkich ich podejmowali przedstawiciele najwyższych władz ChRL.

Premier Li Qiang(chin. 李强), otwierając forum stwierdził, że Chiny, pomimo presji zewnętrznej i trudności wewnętrznych, osiągnęły ubiegłoroczne cele rozwoju gospodarczo-społecznego. Zobowiązał się do kontynuowania wysiłków na rzecz stworzenia korzystnego środowiska biznesowego oraz zachęcania firm z całego świata do inwestowania w gospodarkę Chin o wartości ponad 18 bilionów USD. Zaznaczył, że gospodarka chińska nadal konsoliduje się i wzmacnia swój trend wzrostowy, a nowe branże, nowe sektory i nowe siły napędowe przyśpieszają jej rozwój. Premier Li przedstawił kluczowe inicjatywy takie jak, dostosowanie polityki makroekonomicznej, ekspansja popytu krajowego, skoncentrowanej na ludziach urbanizacji oraz postęp w innowacjach przemysłowych poprzez przełomowe osiągnięcia naukowe i technologiczne. Podkreślił zaangażowanie Chin w zieloną transformację oraz zapobieganie ryzykom.

Zheng Zha Jie (chin. 郑扎杰), dyrektor Państwowej Komisji Rozwoju i Reform (chin. 国家发展和改革委员会), naczelnego organu planistycznego, wskazywał w swoim wystąpieniu, że kultywowanie i rozwijanie przez Chiny nowej jakości produktywności oraz promowanie rozwoju wysokiej jakości stworzy więcej możliwości gospodarczych, a inwestując w Chinach można wygrać przyszłość.

Lan Fo’An (chin. 蓝佛安), minister finansów (chin. 财政部), zapewniał, że celem działań ministerstwa będzie przyspieszenie rozwoju nowych, wysokiej jakości sił produkcyjnych oraz zwiększenie wsparcia finansowego dla innowacji, modernizacji przemysłowych i rozwoju przyszłościowych gałęzi przemysłu.  Ministerstwo skupiać się również będzie na zwiększaniu rentownych inwestycji i napędzaniu potencjalnej konsumpcji, aby zwiększyć rolę popytu krajowego w stymulowaniu wzrostu gospodarczego.

Jin Zhuang Long (chin. 金壮龙), minister Przemysłu i Technologii Informacyjnych (chin. 工业和信息化部),  zapowiedział, że Chiny w pełni zniosą ograniczenia w dostępie inwestycji zagranicznych do swojego sektora produkcyjnego. Będą energicznie promować głęboką integrację innowacji naukowych i technologicznych oraz innowacji przemysłowych, a także zachęcać przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym do tworzenia centrów badawczo-rozwojowych. Kraj będzie również dążył do unowocześnienia łańcuchów dostaw produkcyjnych poprzez innowacje.

Guo Ting Ting (chin. 郭婷婷), wiceminister Handlu (chin. 商务部), obiecała, że Chiny będą traktować firmy zagraniczne w taki sam sposób, jak krajowe, ponieważ dążą do zwiększenia inwestycji zagranicznych i modernizacji swojej produkcji. Firmy zagraniczne uzyskają dzięki równemu traktowaniu więcej pewności co do podejmowanych inwestycji. Chiny będą zdecydowanie chronić praw zagranicznych firm i dalej rozszerzać możliwości wejścia na swój rynek.

  • Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zwróciła uwagę na to, że Chiny stoją przed wyborem: czy trzymać się polityki, która sprawdziła się w przeszłości, czy też zaktualizować swoją politykę na rzecz nowej ery wysokiej jakości wzrostu. Dotychczasowe kroki władz świadczą, że wybrały to drugie. Chiny dokonują znacznych inwestycji w gospodarkę ekologiczną i cyfrową, a także w wyrównywanie szans między przedsiębiorstwami państwowymi a sektorem prywatnym. Według niej najpilniejszymi krótkoterminowymi wyzwaniami dla Chin są: przekształcenie sektora nieruchomości w bardziej zrównoważony i zmniejszenie ryzyka zadłużenia władz lokalnych.
  • Ajay Banga, prezes Banku Światowego, wskazywał, że droga rozwoju jest naznaczona niepowodzeniami, błędnymi krokami i okresami stopniowego postępu. Dotyczy to wszystkich gospodarek. Patrząc na dzisiejsze Chiny, wiemy, że wszystko jest możliwe. Ale wiemy też, że zawsze jest kolejne wzgórze do pokonania i wyzwania do przezwyciężenia – wiele z nich stanowi wspólne wyzwania dla całego globu.
  • Tim Cook, CEO Apple stwierdził, że chiński łańcuch dostaw ma najistotniejsze znaczenie ze wszystkich, które są przez jego firmę wykorzystywane. Podkreślał też, że fabryki w Państwie Środka dokonały znaczących modernizacji na przestrzeni ostatnich lat, a postęp ten, który jest udziałem Apple, będzie się ciągle dokonywał, nawet w perspektywie wykraczającej poza okres najbliższej dekady. Współpraca amerykańskiej spółki z chińskimi podmiotami liczy sobie już około 30 lat i będzie ona z pewnością kontynuowana – zaznaczył. (przyp.75% wszystkich dostawców części do iPhone to firmy chińskie). Zapowiedział kolejne inwestycje Apple w Chinach.

  • Ola Källenius, prezes Mercedes-Benz, deklarował, że firma, której przewodzi, inwestuje w Chinach od ponad 20 lat i nadal będzie to robić. Koncern przygotowuje premiery pojazdów elektrycznych nowej generacji przeznaczonych na rynek chiński.
  • Stephen von Schuckmann, dyrektor wykonawczy ZF Group, powiedział, że jego firma zaangażowała się biznesowo i inwestycyjnie w Chinach, ponieważ te są światowym liderem w sprzedaży i produkcji pojazdów elektrycznych. Wszelkie opowieści dotyczące „exodusu” w łańcuchach dostaw nie maja wpływu na rzeczywiste decyzje biznesowe firmy. „Zainwestowaliśmy tu. Pozostaniemy tutaj” – podkreślał.

Tak wygląda w biznesie zmniejszanie ryzyka i odłączanie się od chińskich łańcuchów dostaw.

Wszyscy zagraniczni goście spotkali się również z prezydentem ChRL Xi Jin Pingiem.

Źródła:             

  • www.gov.cn
  • baijiahao.baidu.com
  • cdf.org.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button