WiadomościWiadomości

Chiński hyperloop coraz szybszy

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (09/2024/311)

Chiński hyperloop coraz szybszy

China Aerospace Science and Industry Corporation (chin. 中国航天科工集团公司) potwierdziła, że w trakcie prób przeprowadzonych pod koniec zeszłego roku, pojazd testowy poruszający się na poduszce magnetycznej w rurze z radykalne obniżonym ciśnieniem (poniżej 1% normalnego ciśnienia atmosferycznego) osiągnął rekordową prędkość ponad 630km/godz.

Cel wyznaczony przez zespół badawczy na ten rok to osiągnięcie prędkości 1000 km/godz.

Próby chińskiej wersji hyperloop odbywają się na 2 kilometrowym torze zbudowanym w DaTong (chin. 大同) w północnej prowincji ShanXi (chin. 山西). To również najdłuższy na świecie tunel tego typu, największa pełnowymiarowa ultraszybka linia testowa systemu transportu na poduszce elektromagnetycznej w niskiej próżni.

Źródło: news.mydrivers.com

Nowy motoryzacyjny hit

Nowym pojazdem elektrycznym z Chin, który zdobywa rynek Stanów Zjednoczonych, jest prosty trójkołowiec GW-8A.

W grudniu ubiegłego roku, jeden z mieszańców Durborn w stanie Michigan, przez Internet zakupił trójkołowy pojazd GW-8A za jedyne 600 USD (ok. 2,510 PLN). Pojazd ten trafił, jako prezent świąteczny, do teścia mieszkańca Durborn, farmera. Okazało się, że prezent był trafiony i obdarowanemu sprawił wiele radości. O czym dowiedzieli się inni Amerykanie, kiedy w sieci pojawiły się krótkie filmiki wykonane przez obu panów, prezentujące możliwości maszyny. Filmiki te zyskały sporą popularność.

A to sprawiło z kolei, że producent trójkołówki GW-8A otrzymał w styczniu br. ponad 600 zamówień ze Stanów Zjednoczonych na tę konkretną maszynę. Nic dziwnego: to pojazd tani, w pełni elektryczny, o prostej konstrukcji, łatwy w prowadzeniu, zdolny do przewozu ładunków i ludzi.

Poniżej krótki film prezentujący analogiczną konstrukcję z Chin…

JiangSu GuoWei Motorcycle Co., Ltd. (chin. 江苏国威摩托车有限公司) – producent GW-8A – działa na rynku od ponad 23 lat. Sprzedaje swoje pojazdy do 80 krajów, głównie rozwijających się. Nigdy wcześniej nie wysyłał żadnych swoich produktów do Stanów Zjednoczonych. Ten najnowszy sukces zachęcił firmę do podjęcia próby budowy kilku fabryk w kilku lokacjach za granicą, co poprzedzają obecnie prowadzone badania przepisów bezpieczeństwa i jakości na docelowych rynkach. W najbliższych planach spółki znajduje się uruchomienie fabryki w… Czechach.

Firma JiangSu GuoWei zlokalizowana jest w WuXi (chin. 无锡) w prowincji JiangSu (chin. 江苏). Miasto to nazywane jest chińską stolicą pojazdów elektrycznych małych prędkości. Wedle oficjalnych danych w 2022 roku z linii montażowych w tamtejszych fabrykach zjechały ponad… 22 miliony sztuk dwu-, trzy- i czterokołowych pojazdów małej prędkości, co stanowi około 1/3 całej rocznej produkcji tego typu pojazdów w ChRL. W parku przemysłowym w WuXi działa ponad 146 fabryk takich maszyn. Aż 6 z 10 największych w kraju producentów motocykli elektrycznych ma swoje siedziby w WuXi.

Podstawowe dane techniczne elektrycznej trójkołówki GW-8A to:

  • Moc silnika: 1000W
  • Maksymalna prędkość: 38km/h
  • Wymiary: 3200*1170*1265mm
  • Akumulator kwasowo-ołowiowy
  • Pojemność akumulatora: 60/72V-32/45AH
  • Jedno ładownie wystarcza na przejechanie 50-70 km
  • Ładowność 300-400 kg
  • Zdolność pokonywania wzniesień: 20 stopni

Ciekawe, czy GW-8A byłoby interesujące dla polskich rolników.

Źródło: baijiahao.baidu.com

Airbus Lifecycle Services Centre w ChengDu

Z początkiem lutego br. Airbus uruchomił w ChengDu (chin. 成都), stolicy południowo-zachodniej prowincji SiChuan (chin. 四川), swój pierwszy globalny projekt recyklingu samolotów – Airbus Lifecycle Services Centre (ALSC). Projekt ten to inwestycja o wartości 6 mld RMB (ok. 3,36 mld PLN). ALSC zajmuje obszar o powierzchni 60 ha i może obsłużyć szeroką gamę najważniejszych typów samolotów oraz kanały odsprzedaży części wielokrotnego użytku z wycofanych samolotów.

Celem inwestycji jest poprawa wskaźnika odzyskiwania komponentów i materiałów, by osiągnąć w ten sposób poziom ponad 90% recyklingu części i materiałów wykorzystanych do produkcji samolotów. Projekt ten, od zarysowania koncepcji do zakończenia budowy, zajął w sumie 14 miesięcy. W tym czasie powstały dwa hangary serwisowe, dwa magazyny materiałów lotniczych, budynki biurowe i pomocnicze. Każdy hangar ma długość 99 metrów i szerokość 91 metrów. Każdy z hangarów może pomieścić największe modele firmy, czyli Airbus A380. ALSC oprócz pracz recyklingowych, wykonuje prace konserwacyjne, a także obsługuje ładunki lotnicze.

ALSC w ChengDu jest pierwszym takim centrum firmy poza Europą. Aktualnie Airbus ma łącznie 3186 dostawców z 49 krajów, głównie z Francji, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii (stanowią 81% wszystkich). 107 podmiotów, to dostawcy części/komponentów z Chin.

ChengDu od dłuższego czasu dąży do szybkiego rozwoju bazy przemysłu lotniczego na swoim obszarze i stworzenia centrum dla przewozów pasażerskich oraz towarowych w regionie. Według danych SiChuan Province Airport Group Co Ltd., (chin. 四川省机场集团有限责任公司) w 2023 r. dwa międzynarodowe porty lotnicze w mieście obsłużyły ponad 74,92 mln pasażerów oraz 771 tysięcy ton ładunków. Prognozy Airbus przewidują, że do 2042 r. Chiny staną się największym na świecie rynkiem usług lotniczych o szacunkowej wartości rynkowej 54,1 mld USD (ok. 207,84 mld PLN).

Źródło: jiemian.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button