WiadomościWiadomości

Jack Ma największym udziałowcem Alibaby

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (09/2024/311)

Jack Ma największym udziałowcem Alibaby

Według informacji USA Securities and Exchange Commission w czwartym kwartale 2023 Ma Yun (Jack Ma) wykupił za 50 mln USD (ok. 201,350 mln PLN) pakiet akcji Alibaba Holding Group Co., Ltd.  (chin. 阿里巴巴控股集团股份有限公司), notowanych na giełdzie w Nowym Jorku. W rezultacie zwiększył swój udział w tej spółce do ponad 4,3%. To uczyniło Jacka Ma największym pojedynczym udziałowcem holdingu, który założył w 1999 roku, a w którym do 2019 roku pełnił funkcje prezesa.

Współzałożyciel i aktualny prezes holdingu, Joe Tsai (vel Cai ChongXin, chin. 蔡崇信) z kolei kupił pakiet akcji Alibaby o wartości 151,7 mln USD, co czyni go drugim co do wielkości udziałów akcjonariuszem grupy. Sprawia to, ze obaj panowie mogą w pełni kontrolować Alibaba Holding Group Co., Ltd. i jej spółki zależne.

Łączne udziały Jacka Ma i Joe Tsai przekroczyły wartością te będące w posiadaniu największego dotychczasowego udziałowca spółki, którym był japoński bank inwestycyjny SoftBank Group. Od grudnia 2022 roku Japończycy redukowali liczbę posiadanych akcji Alibaba. Wówczas SoftBank posiadał 7% akcji Alibaby, w marcu 2023 roku ok. 2%, a obecnie posiada mniej niż 0,5%.

Po tym jak Jack Ma od 2023 roku zaczął pojawiać się w firmie po dłuższej przerwie, by brać udział w niektórych posiedzeniach zarządu, teraz zwiększył swoje udziały i stał się największym akcjonariuszem. Analitycy spekulują: czy oznacza to, że Jack Ma powróci do spółki i przejmie stery tego giganta e-commerce i fintech?

 Źródło: 163.com

Chińskie stocznie No. 1 na świecie

Chińska prowincja JiangSu stała się w ciągu kilku dekad liderem produkcji i eksportu statków. Utworzono tu klaster przemysłu stoczniowego, produkujący szeroką gamę statków, w tym masowce, kontenerowce, statki typu „ro-ro” (roll-on/roll-off), gazowce przewożące skroplony gaz ziemny (LNG), wycieczkowce, czy statki specjalistyczne do montażu morskich turbin wiatrowych.

Przychody z eksportu statków zbudowanych w prowincji JiangSu w 2023 roku wyniosły 65,53 mld RMB (ok. 36,67 mld PLN), co oznacza wzrost o 37,1 % w relacji rok do roku.

Chiński przemysł stoczniowy, stanowiący już ponad 50% światowego potencjału stoczniowego, od wielu lat daje bardzo dobre wyniki. W 2023 roku dochody tego sektora wyniosły 623,7 mld RMB (ok. 349,19 mld PLN). To wzrost o 20% r/r. Zyski stoczni w tym okresie zwiększyły się o… 131,7% r/r.

Nowy rok stocznie chińskie zaczęły od silnego akcentu. Otrzymały zamówienie na budowę pierwszego na świecie kontenerowca napędzanego amoniakiem, co stanowi przełom w zakresie wykorzystywania czystej energii w żegludze.

Statek ten o długości 150 m i szerokości 27 m będzie zdolny przewozić 1400 kontenerów 20-stopowych (1400 TEU). Budowany jest dla belgijskiego armatora, któremu zostanie przekazany w użytkowanie w 2026 roku.

Statek został opracowany i zaprojektowany przez ShangHai Shipbuilding Research and Design Institute (chin. 上海船舶研究设计院) oraz China Shipbuilding Corporation (chin. 中国船舶集团有限公司), a zbudowany zostanie przez QingDao YangFan Shipbuilding Co., Ltd. (chin. 青岛扬帆船舶制造有限公司)

Źródło: guandian.cn

Chińska marynarka wojenna rośnie w siłę

Najnowszy World Directory of Modern Military Warships (WDMMW) podaje, że na koniec 2023 roku marynarka wojenna Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ChRL (ALW) posiadała 426 okrętów wojennych. Okręty podwodne i korwety, stanowią większość tej floty (odpowiednio 72 i 71 jednostki). Chiny posiadają także 3 lotniskowce, 44 fregaty oraz 42 niszczyciele. W celu obrony wybrzeża i odstraszania wrogich jednostek mogą wysłać w morze 127 statków patrolowych. Dysponują także 9 okrętami desantowymi.

Średnia wieku okrętów we flocie ALW to 14,9 lat, co sprawia, że należy do jednych z najmłodszych na świecie.

Okręty marynarki wojennej USA liczą sobie średnio 21,4 lat (243 statki). Marynarka Stanów Zjednoczonych utrzymuje pozycję najsilniejszej floty świata. Według oceny wartości WDMMW, siły floty i jej struktury, uwzględniającej mocne oraz słabe strony, marynarka Stanów Zjednoczonych uzyskała 323,9 pkt., chińska 319,8 pkt. i jest w globalnym rankingu druga.

Źródło: wdmmw.org/peoples-liberation-army-navy-china.php

Chiny inwestują w półprzewodniki

W 2023 roku Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone i resztę świata w finansowaniu startupów zajmujących się układami scalonymi/chipami. Jak wynika z raportu firmy doradczej PitchBook, 80% wszystkich funduszy venture capital w Państwie Środka trafiło do poczatkujących firm zajmujących się projektowaniem, produkcją chipów lub konstruowaniem maszyn do produkcji układów scalonych.

Tymczasem amerykańskie startupy otrzymały w zeszłym roku około 11% inwestycji VC w chipy.

Dla Chin sektor półprzewodników/układów scalonych to priorytet inwestycyjny. We wrześniu 2023 roku Państwo Środka uruchomiło już trzeci duży fundusz państwowy, tym razem o wartości 290 mld RMB (ok. 162,6 mld PLN), który ma wspierać ten sektor.

Źródło: https://pitchbook.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button