WiadomościWiadomości

Wojna półprzewodnikowa USA – Chiny: poślizg w realizacji inwestycji w Arizonie

Jak informuje japońska agencja Nikkei Asia, co najmniej pięciu dostawców dla Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.  (TSMC) i Intela opóźnia budowę obiektów w Arizonie, co jest oznaką, że odbudowa amerykańskiego łańcucha dostaw chipów jest większym wyzwaniem niż oczekiwano.

Producenci chemikaliów i materiałów

  • LCY Chemical,
  • Solvay,
  • Chang Chun Group,
  • KPPC Advanced Chemicals (Kanto-PPC) i
  • Topco Scientific

ogłosili plany inwestycyjne i kupili grunty pod budowę obiektów w Arizonie po tym, jak dwaj czołowi producenci chipów na świecie, czyli TSMC i Intel, rozpoczęli własne wielomiliardowe inwestycje w tym stanie. Inwestycje te były rezultatem działań administracji amerykańskiej uwieńczonym CHIPS and Science Act, ogromnym budżetowo projektem, mającym na celu rewitalizację amerykańskiej bazy produkcji wysoko zaawansowanych komponentów półprzewodnikowych.

Jednak budowa tych obiektów, które są niezbędne do zbudowania kompletnego łańcucha dostaw chipów, została wstrzymana lub znacznie ograniczona, o czym Nikkei Asia poinformowali dyrektorzy wspomnianych firm.

Oczekuje się, że w niektórych przypadkach opóźnienia będą tymczasowe, podczas gdy w innych projekty zostaną poddane późniejszemu przeglądowi, bez wyraźnych ram czasowych, kiedy mogą zostać reaktywowane.

Większość poszkodowanych, a tak siebie przedstawiają w tej konkretnej sytuacji firmy chemiczne, przypisuje opóźnienia rosnącym kosztom materiałów budowlanych i robocizny, a także niedoborowi pracowników budowlanych. Dostawcy powoływali się również na wolniejsze niż oczekiwano postępy w ekspansji Intela i TSMC.

Fakt, że wielu dostawców spowalnia swoje projekty, wskazuje, że problem nie dotyczy jednej lub dwóch pojedynczych firm, ale ma bardziej strukturalny charakter.

Trzej dyrektorzy ds. materiałów do produkcji chipów powiedzieli Nikkei Asia, że koszt budowy fabryki w Arizonie wzrósł cztero- lub pięciokrotnie w porównaniu do kosztów w Azji i jest “kilkakrotnie” wyższy niż wcześniej zakładano.

Dyrektor generalny LCY Chemical, Vincent Liu, powiedział, że jego firma dostosuje tempo budowy fabryki w USA w Arizonie do tempa rozwoju całego łańcucha. Jako dostawca dla TSMC, Intel i Micron, LCY będzie raczej wysyłać chemikalia do USA drogą morską, zamiast spieszyć się z budową zakładu produkcyjnego. “W przypadku chemikaliów bardzo ważne jest, aby mieć taką skalę ekonomiczną, aby uzyskać efektywność ekonomiczną” – powiedział Liu.

Solvay z Belgii, jeden z największych na świecie dostawców nadtlenku wodoru o wysokiej czystości do produkcji chipów, opóźnił bezterminowo budowę swojego zakładu w Arizonie. Tu jako przyczynę zamrożenia inwestycji powołano się na obawy związane z kosztami, a także znacznie słabsze niż oczekiwano zapotrzebowanie ze strony kluczowych klientów, czyli Intel i TSMC.

Chang Chun Group, inny wiodący producent nadtlenku wodoru klasy półprzewodnikowej, znacznie ograniczył budowę nowego zakładu w Arizonie. Tajwańska grupa chemiczna rozpoczęła budowę części zakładu, ale na znacznie mniejszą skalę niż planowano. Źródło zaznajomione ze sprawą powiedziało, że koszt jest “kilkakrotnie” wyższy niż oczekiwano.

KPCT Advanced Chemicals, spółka joint venture Kanto-PPC i Chemtrade, również zawiesiła budowę fabryki kwasu siarkowego o wysokiej czystości w Arizonie. Topco, wiodący dystrybutor chemikaliów i materiałów, wstrzymał budowę planowanego centrum logistycznego w Arizonie – o czym poinformował Nikkei Asia jeden z dyrektorów tej firmy.

“Kluczowym czynnikiem jest to, że lokalny popyt nie wymaga jeszcze tak wielu lokalnych dostaw”, powiedział dyrektor Topco Nikkei Asia. “W związku z tym nie musimy tak szybko ponosić ciężarów tych inwestycji. Nie chodzi tylko o sam obiekt. Sami musimy poczynić dodatkowe inwestycje, aby zbudować drogi i podłączyć wodę i energię elektryczną wokół naszego kampusu”.

Wszystkie pięć firm opracowało plany i zakupiło grunty pod budowę obiektów w Casa Grande, mieście położonym na południowy wschód od Phoenix. Lokalizacja jest atrakcyjna, ponieważ znajduje się stosunkowo blisko dwóch największych producentów chipów na świecie – 30 minut jazdy od miejsca, w którym Intel rozbudowuje swoje zakłady w Chandler i nieco ponad godzinę jazdy od fabryki TSMC w północno-zachodnim Phoenix.

“Wiele firm zajmujących się materiałami obawia się zbyt szybkiego inwestowania w obawie, że zbudują nową fabrykę, zanim będzie to w ogóle potrzebne” – powiedziała Nikkei Asia Lita Shon-Roy, dyrektor generalna Techcet, firmy zajmującej się badaniami i doradztwem w zakresie materiałów do układów scalonych. “Wiele opóźnień w budowie fabryk materiałów wynika albo z oczekiwania na finansowanie w ramach CHIPS i Science Act, albo z oczekiwania na silniejszy wzrost w branży”.

Peter Hanbury, partner w amerykańskiej firmie konsultingowej Bain, specjalizujący się w produkcji, powiedział, że budowa tych zakładów chemicznych jest skomplikowana ze względu na wymagany złożony sprzęt i rygorystyczne wymagania dotyczące produkcji półprzewodników.

“Istnieją również dalsze wyzwania związane z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska i bezpieczeństwa ze względu na charakter chemikaliów. Dostawcy chemikaliów do chipów mają węższe marże zysku niż producenci chipów, a zatem są bardziej wrażliwi na wzrost kosztów” – powiedział Hanbury.

Kryzys na rynku pracy i inflacja cen materiałów odcisnęły już piętno na planach inwestycyjnych i produkcyjnych TSMC i Intela. Tajwański producent chipów zredukował swoje plany zwiększenia produkcji opracowane w minionym roku i zamierza je wprowadzić dopiero w roku 2025. Budowa zakładów Intela w Arizonie przebiega wolniej niż pierwotnie planowano.

Te i inne opóźnienia w realizacji zamierzeń inwestycyjnych pojawiają się w czasie, gdy rząd USA przygotowuje się do sfinalizowania programu dotacji wynikających z ustawy CHIPS and Science Act. Beneficjentami tych dotacji mieli być czołowi światowi producenci chipów, tacy jak Intel, TSMC i Samsung, którzy łącznie zadeklarowali ponad 100 miliardów dolarów inwestycji na amerykańskiej ziemi. Jak się okazuje, wsparcie finansowe dla dostawców materiałów i chemikaliów zostanie udzielone dopiero po podjęciu decyzji o dotacjach dla tych producentów chipów, zgodnie z procedurą Departamentu Handlu. Tymczasem kampania prezydencka w USA rozpędza się w najlepsze. To, co zadecyduje aktualna administracja, może stać się nieaktualne za parę miesięcy. Bo może pojawić się nowa ekipa rządząca. Może, ale nie musi. Inwestorzy z branży chipów pewnie wolą po prostu poczekać. To zaś oznacza kolejne opóźnienia w realizacji kluczowego projektu budowy zaplecza produkcyjnego dla chipów w granicach Stanów Zjednoczonych.

Źródło: Nikkei Asia

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button