WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (39/2022/1)

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Zakończyły się piąte China International Import Expo (chin. 中国国际进口博览会) w Szanghaju, najważniejsze targi poświęcone importowi w Chinach. Tym razem wzięło w nich udział (bezpośrednio lub wirtualnie) 2800 wystawców ze 127 krajów, w tym 39 firm z listy Fortune 500. Targi odwiedziło ponad 461 tysięcy (!!!) osób. Podpisano listy intencyjne na import do Chin towarów i usług o wartości 73,52 mld USD (ok. 335,56 mld PLN), czyli o 3,9% więcej niż w czasie ubiegłorocznej edycji tej imprezy. Poza tym zawarto 293 wstępnych umów dotyczących współpracy oraz inwestycji o wartości 5,9 mld USD (ok. 26,92 mld PLN). Szkoda tylko, że tym razem obecność Polski ograniczyła się do wirtualnej (albo kiepsko szukałem). Czyżby spadło zainteresowanie polskich firm eksportem do Chin?

Flaga Polski powiewała na godnym miejscu przed wejściem na targi.

Źródło:

11 listopada to w Chinach Dzień Singla, święto handlu e-commerce, okres wyprzedaży, zniżek, specjalnej promocji rożnego rodzaju towarów i usług. To fenomen kulturowy i biznesowy osiągający skalę globalną, wymyślony i po raz pierwszy przeprowadzony przez holding Alibaba (chin. 阿里巴巴于) w 2009 roku. Już od wielu lat zaczyna się on już pod koniec października, a osiąga kulminację właśnie 11.11.

W tym roku, według szacunków firmy doradztwa marketingowego Beijing Star Map Digital Network Technology Co., Ltd. (chin. 北京星图数网科技有限公司), wartość sprzedaży powiązanej z Dniem Singla po raz pierwszy przekroczyła kwotę 1,115 bln RMB (ok. 722,197 mld PLN), co daje kolejny rok z rzędu wynik wyższy niż ten notowany w związku z amerykańskimi Black Friday and Cyber Monday razem wziętymi. A szacunki powyższe obejmują wyłącznie sumę wartości sprzedaży trzech dominujących na rynku gigantów internetowej sprzedaży:

   • Alibaba (TaoBao (chin. 淘宝网), T-Mall chin. 天猫), AliExpress),
   • JingDong /JD.com/ (chin. 京东) oraz
   • PingDuoDuo (chin. 拼多多).

W bieżącym roku bardzo dobrze dawali sobie radę pozostali gracze jak

   • Vipshop (唯品会)
   • XiaoHongShu (小红书),
   • B station (B站),
   • KuaiShou (快手),
   • DouYin (抖音), czyli TikTok,

zwłaszcza dzięki sprzedaży w formie transmisji na żywo prowadzonych przez celebrytów.

Największą popularnością wśród kupujących w tym roku cieszyły się urządzenia gospodarstwa domowego, telefony komórkowe, urządzenia cyfrowe, odzież, produkty higieny osobistej, kosmetyki, buty i torby (męskie/damskie), żywność i napoje, meble, materiały budowlane, zabawki i produkty dla niemowląt, sprzęt i urządzenia sportowe oraz rekreacyjne.

Źródło:

 Motoryzacja (汽车)

21,975 mln aut – tyle ich sprzedano w Chinach w okresie styczeń-październik 2022. Oznacza to wzrost o 4,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym (r/r). Produkcja również rośnie. W tym czasie zmontowano bowiem 22,242 mln samochodów, czyli o 7,9% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W ciągu 10 miesięcy br. wyeksportowano 2,45 mln aut. Tu odnotowano wzrost o 54,1% r/r.

Nieustannym powodzeniem cieszą się samochody elektryczne i hybrydowe. Od stycznia do końca października sprzedano br. ich ponad dwukrotnie więcej niż w tym okresie zeszłego roku. W sumie sprzedano za granicę 5,28 mln aut wyprodukowanych w Chinach. Auta NEV to już 28,5% całego rynku samochodów nowych w Chinach.

Źródło:

Transport (交通运输)

Na zakończonych w ZhuHai ((chin. 珠海), miasto sąsiadujące z Makau (chin. 澳门) w prowincji GuangDong (chin. 广东)) czternastych targach China International Aviation and Aerospace Exhibition (chin. 中国国际航空航天博览会) spółka China Commercial Aircraft Company Ltd. (chin. 中国商用飞机有限责任公司) – COMAC podpisała umowy z siedmioma krajowymi firmami specjalizującymi się w leasingu samolotów na dostawę 300 samolotów C919 oraz 30 ARJ21. Obie te maszyny są samolotami produkcji chinskiej. C919 to odrzutowiec pasażerski średniego zasięgu, którym podróżować może od 158 do 192 pasażerów na odległość do 5 600 km. Z kolei ARJ21 to maszyna o zasięgu 3 700 km zabierająca na pokład od 78 do 90 pasażerów. Pierwsze egzemplarze C919 trafią do China Eastern Airlines (chin. 中国东方航空公司) na początku 2023 roku. Ogółem COMAC w swoim portfelu ma już zamówienia na 815 samolotów złożone przez 28 linii lotniczych, w tym zagranicznych (z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej).

Jak poinformowała Administracja Lotnictwa Cywilnego Chin (chin. 中国民用航空局), cena jednego odrzutowca C919 wynosi 653 mln RMB (ok. 418,356 mln PLN).

Źródło:

Społeczeństwo (社会)

Mając na celu dalsze przeciwdziałanie wykorzystywaniu organizacji społecznych do nielegalnych działań naruszających normy społeczne Ministerstwo Spraw Cywilnych (chin. 民政部) ogłosiło trzecią już w tym roku listę organizacji, którym zakazano działania na terenie ChRL. Lista ta obejmuje 10 takich organizacji. Jest ona dostępna na stornie internetowej China Social Organization Government Affairs Service Platform (chin. 中国社会组织政务服务平台) https://chinanpo.mca.gov.cn/.

Tam swoje uwagi zgłaszać mogą swoje odwołania od decyzji ministerstwa, mogą tam też komunikować się obywatele zaniepokojeni podejrzaną aktywnością jakiejś organizacji NGO.

Źródło:

Prawo (法律)

Co nowego w prawie z początkiem listopada? Niektóre wybrane regulacje:

 • wprowadzony zostaje obowiązek ustanowienia osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo produktów (w sensie jakości, właściwości, zgodności z normami) dotyczący przedsiębiorstw produkujących i handlujących żywnością. Firmy, które nie stworzą takiego stanowiska pracy i nie zatrudnią właściwego specjalisty, mogą być ukarane grzywną od 5 000 do 50 000 RMB (od ok. 3 248 do 32 482 PLN);
 • zabronione zostaje ponowne wprowadzanie do obrotu wycofanych z rynku leków – firmy farmaceutyczne często próbowały ponownie wprowadzić do sprzedaży ponownie wycofane leki poprzez zmianę nazwy, opakowania, zaleceń stosowania;
 • Państwowa Administracja Regulacji Rynku (chin. 国家市场监管总局) wprowadza jednolite wymogi dla wszelkich materiałów edukacyjnych czy podręczników dla szkół podstawowych i średnich prezentowanych w formie elektronicznej. Chodzi o zapewnienie tych samych treści w materiałach cyfrowych i drukowanych, z których uczniowie korzystają w placówkach edukacyjnych;
 • prowincja JiangSu (chin. 江苏) pilotażowo dodaje do zakresu ubezpieczenia zdrowotnego leczenie psychoterapeutyczne;
 • miasto wydzielone TianJin (chin. 天津) wprowadza obowiązek dla szkół zatrudniania na etacie nauczyciela odpowiedzialnego za monitorowanie zdrowia psychicznego uczniów. Ma to być nauczyciel z właściwym formalnym wykształceniem (psycholog, psychoterapeuta, psychiatra). Szkoły mają też nawiązać ścisłą współpracę z placówkami zdrowia psychicznego, które pozwolą oceniać stan tego zdrowia uczniów w danej placówce edukacyjnej.

Źródło:

Przemysł Zbrojeniowy (军备工业)

Od 8 do 13 listopada br. odbyła się w ZhuHai (chin. 珠海) w prowincji GuangDong (chin. 广东) czternasta edycja China International Aviation and Aerospace Exhibition (chin. 中国国际航空航天博览会), znanych jako China Airshow (中国航展). W założeniu są one prezentacją osiągnieć w sektorze lotnictwa i platformą handlową dla firm krajowych zagranicznych z branży lotniczej. W tegorocznej edycji targów wzięło udział 740 firm z 43 krajów. Od kilku lat China Airshow to miejsce prezentacji najnowszych osiągnięć technologicznych chińskiego przemysłu zbrojeniowego. Tak i stało się w tym roku. Podczas targów zaprezentowano m.in. niewidzialny dla radarów myśliwiec („stealth”) J-20, ulepszony myśliwiec J-16, samolot transportowy, a zarazem latającą cysternę do tankowania samolotów bojowych w locie, czyli YunYou-20, samolot zwiadowczy wczesnego ostrzegania (typ AWACS), a także liczne drony wojskowe, w tym atakujący 2-UAV, najnowszy rakietowy silnik do wynoszenia ciężkich ładunków, mobilne systemy radarowe i obrony przeciwlotniczej, nowe wozy bojowe, całą rodzinę najnowszych karabinów maszynowych typ-20 i specjalnej amunicji do nich. Do tego ponad 50 rodzajów broni i sprzętu wojskowego.

YunYou-20 i J-20

Dron atakujący 2 UAV

Samolot wczesnego radarowego ostrzegania (AWACS)

Zdaje się, że to najwyższa pora, aby zmienić nazwę tej wystawy, na „Targi Sprzętu Wojskowego”. Ale to z pewnością gorzej brzmi niż „Airshow”.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button