WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (44/2022/1)


PKB w górę

Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局) po dokładnej analizie i rewizji danych skorygował stopę wzrostu gospodarczego (PKB) za 2021 rok, uwzględniając inflację, o 0,3% podnosząc ostateczny odczyt do poziomu 8,4% wzrostu w relacji rok do roku (r/r).

Okazało się, że w takich sektorach jak produkcja, transport, hotelarstwo, czy restauracje tempo wzrostu było szybsze, niż początkowo wyliczono. Niestety w tym roku taki wynik jest nie do powtórzenia.

W okresie trzech pierwszych kwartałów br. gospodarka Chin rozwinęła się tylko o 3,0% (r/r). Nie ma szans, by osiągnąć w skali całego roku zakładany wzrost na poziomie 5,5% (r/r).

Źródło:

Spadają zyski

Od stycznia do listopada br. średnie zyski przedsiębiorstw chińskich zmniejszyły się o 3,6% (r/r).

Najbardziej spadły zyski przedsiębiorstw prywatnych (o 7,9% r/r) oraz zagranicznych (o 7,8% r/r).

Zyski przedsiębiorstw państwowych (SOE) wzrosły o 0,5% (r/r).

Źródło:

Rekordowe wydobycie

Największe chińskie złoże gazu naturalnego ChangQing (chin. 长庆) dostarczyło w tym roku 50,06 mld m3 tego surowca. Po raz pierwszy wydobycie z tego źródła przekroczyło 50 mld m3. To o 7,6% więcej r/r. Dzienne wydobycie tego złoża to ok. 160 mln m3.

Źródło:

Bez kwarantanny

Państwowa Komisja Zdrowia (chin. 国家卫生健康委员会) zapowiada kolejne poluźnienia covidowych restrykcji epidemiologicznych. Tym razem na granicy.

Od 8 stycznia 2023 roku zniesiony zostaje obowiązek kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy. Chiny stopniowo otwierają się na świat, po prawie trzech latach surowej polityki „zero covid”. Z początkiem stycznia osoby powracające, lub przybywające do Chin, nie będą już musiały przechodzić kwarantanny w przeznaczonych do tego celu hotelach. Do tej pory obowiązywało 5 dni kwarantanny plus 3 dni w domowej izolacji. Według nowych zasad od pasażerów będzie wymagany tylko ujemny wynik testu PCR wykonanego nie więcej niż 48 godzin przed lotem. Nie będą oni poddawani ponownym testom po przylocie na lotnisku, będą jedynie zobligowani do wypełnienia szczegółowej deklaracji zdrowia.

Dla cudzoziemców starających się o wizy przyjazdowe do Chin w celu

 • wznowienia pracy,
 • biznesu związanego z produkcją,
 • kontynuacji studiów,
 • czy w sprawach rodzinnych,

procedury uzyskania wiz będą ułatwione.

W terminie późniejszym będzie wznowione wydawanie wiz turystycznych – sytuacja epidemiologiczna musi na to pozwolić.

Zagraniczne wyjazdy turystyczne Chińczyków będą mogły odbywać się w, jak to określono: „uporządkowany sposób”.

Poza tym Komisja Zdrowia ogłosiła zmianę nazwy i klasyfikacji covid-19. Dotychczas walka z covid-19 odbywała się według kategorii A, przewidzianej w ustawie o zapobieganiu i leczeniu chorób zakaźnych dla najgorszych przypadków (m.in. jak dżuma czy cholera). Od 8 stycznia covid-19 zredukowany zostaje do kategorii B, co pozwoli na stosowanie łagodniejszych środków walki oraz zniesienia wielu obostrzeń.

Ponadto Komisja zmienia nazwę nowego koronawirusowego zapalenia płuc na infekcję koronawirusem, tudzież przeziębienie koronawirusowe.

Na początku grudnia władze chińskie zniosły większość obostrzeń związanych z polityką „zero covid”, uznając, że dominujący obecnie wariant Omikron jest znacznie łagodniejszy niż pierwotna odmiana koronawirusa i rzadko wywołuje zapalenie płuc.

Kosztem poluzowania restrykcji epidemiologicznych jest wysoka fala zakażeń koronawirusem Omikron w całym kraju. Na ogromną skalę, największą od trzech lat.

Aktualna fala infekcji (a spodziewane są jeszcze minimum dwie) przeciąża szpitale do granic wytrzymałości, w wielu miejscach brakuje lekarzy i pielęgniarek, w aptekach brakuje leków przeciwgorączkowych i przeciwgrypowych.

Źródło:

Najlepsze wsie

Po raz drugi z rzędu Światowa Organizacja Turystyki ONZ (World Tourism Organization – UNWTO) ogłosiła listę najlepszych turystycznych wsi w 2022 roku. Na liście tej znalazły się dwie wsi chińskie:

 • DaZhai 大寨 z południowego GuangXi ZhuAng 广西壮族 oraz
 • JingZhu 荆竹 z obszaru administracyjnego ChongQing 重庆.

Dołączyły one do dwóch wsi, które zdobyły ten tytuł w ubiegłym roku, a były to

 • YuCun 余村z wschodniej prowincji ZheJiang 浙江oraz
 • XiDi 西递 z prowincji AnHui 安徽.

Źródło:

Całkowite otwarcie

W Hong Kongu od 29 grudnia przestają obowiązywać wszelkie obostrzenia covidowe dla osób przyjeżdzających do tej metropolii.

Utrzymany będzie jedynie wymóg noszenia maseczek oraz obowiązek wykazania ujemnego wyniku testu PCR wykonanego nie więcej niż 48 godzin przed lotem do Hong Kongu. Zniesione zostają:

 • wykonanie testów PCR po przylocie,
 • wypełnienie elektronicznej deklaracji zdrowia przed lotem,
 • posiadanie QR kodu zdrowotnego, który był warunkiem koniecznym, by wejść do miejsc publicznych,
 • zachowanie dystansu społecznego,
 • zakaz zgromadzeń więcej niż 12 osób.

Sytuacja wraca do normalności, czyli tej sprzed trzech lat. Władze miasta zapowiedziały zamiar otworzenia granic z Chinami kontynentalnymi od połowy stycznia 2023, zniesienia restrykcji covidowych i ograniczeń ilościowych przyjezdnych z tego kierunku.

Na dzień 28 grudnia 2022 roku w Hong Kongu stwierdzono 20 865 zakażeń Omikron (na ok. 7,5 mln mieszkańców).

Źródło:

Walka z plastikowymi siatkami

Władze Specjalnego Regionu Administracyjnego Hong Kong wprowadzają od 31 grudnia 2022 zoptymalizowany plan opłat za plastikowe torby na zakupy. Przewiduje on m.in.:

 • zwiększenie opłaty za torebkę z 0,50 HKD (ok. 0,28 PLN) do 1,00 HKD (ok. 0,56 PLN);
 • zakaz wręczania bezpłatnych plastikowych torebek do opakowania mrożonej żywności;
 • zredukowanie liczby plastikowych torebek do jednej w przypadku zakupu produktów niezapakowanych, lub tylko w części zawartych w jakimkolwiek opakowaniu.

Źródło:

Wydłużona służba wojskowa

Pani Tsai Yng-Wen 蔡英文, prezydent Tajwanu ogłosiła dekret, zgodnie z którym od 1 stycznia 2024 roku obowiązkowa służba wojskowa przedłużona zostaje z dotychczasowych czterech miesięcy do dwunastu. Obowiązek ten obejmować będzie wszystkich poborowych urodzonych po 1 stycznia 2005 roku.

Rząd Tajwanu jednocześnie podniósł miesięczny żołd poborowych z 6510 dolarów tajwańskich (ok. 931 PLN) do 26 307 dolarów tajwańskich (ok. 3765 PLN).

Od 1949 do 2000 roku wszyscy mężczyźni mieszkający na Tajwanie w wieku powyżej 18 lat podlegali obowiązkowi służby wojskowej trwającej (jak w PRL) od 24 do 36 miesięcy. W 2008 roku czas służby zasadniczej zredukowano do 12 miesięcy. W 2008 roku okres ten zredukowano do 4 miesięcy.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

 

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button