WiadomościWiadomości

Chiny: Integracja “elektryków” z krajową siecią energetyczną

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (07/2024/309)

Nadchodzą ciężkie czasy dla smartfonów iPhone

na chińskim rynku. Jak wynika z informacji analityków firmy Jefferies, sprzedaż iPhone’a Apple w Chinach spadła o ponad 30% rok do roku (r/r) w pierwszym tygodniu 2024. Tymczasem konkurenci tacy jak HuaWei (chin. 华为) czy XiaoMi (chin. 小米) umocnili się na chińskim rynku.

W 2023 roku HuaWei zyskał największy udział w tutejszym rynku smartfonów, odnotowując wzrost o około 6% r/r. W tym samym czasie udział Apple spadł o ok. 4% r/r. I to pomimo agresywnych przecen wielu modeli iPhone’a na głównych tutejszych platformach handlowych.

Analitycy przewidują, że Apple będzie miał przed sobą trudny rok w Chinach, czyli największym rynku smartfonów na świecie. To efekt rosnącej konkurencji ze strony lokalnych rywali, szczególnie HuaWei. Chiński koncern planuje w bieżącym roku sprzedać na całym świecie ok. 64 mln swoich smartfonów. To bardzo duży wzrost w porównaniu z 35 mln aparatów sprzedanych w całym 2023 roku.

Przypomnę, bo lubię: wszystko to dzieje się w sytuacji, kiedy firma HuaWei jest od kilku lat bezpośrednim celem restrykcji administracji amerykańskich. Ich celem jest odcięcie tej konkretnej firmy od najnowszych technologii, a zarazem zduszenie jej potencjału jako konkurenta firm amerykańskich, takich jak Apple.

Jefferies Group LLC to amerykański międzynarodowy niezależny bank inwestycyjny i firma świadcząca usługi finansowe z siedzibą w Nowym Jorku. Firma świadczy klientom usługi w zakresie rynków kapitałowych i doradztwa finansowego, pośrednictwa instytucjonalnego, badań papierów wartościowych oraz zarządzania aktywami.

Źródło: https://baijiahao.baidu.com

Standardy dla chipów w automotive

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych  (chin. 工业和技术信息部) poinformowało, iż aktualnie pracuje nad opracowaniem do 2025 roku ponad 30 kluczowych standardów dla chipów samochodowych i ponad 70 dla powiązanych z nimi produktów półprzewodnikowych  w perspektywie do 2030 roku.

Biorąc pod uwagę gwałtownie rosnący udział Chin w produkcji tych półprzewodników, a także intensywne prace nad budową niezależnych, autonomicznych, komplementarnych łańcuchów produkcji tychże komponentów standardy chińskie mogą stać się standardami światowymi.

Źródło: https://news.cctv.com

Integracja “elektryków” z krajową siecią energetyczną

Liczba pojazdów elektrycznych rośnie, a to – co nie dla wszystkich wydaje się oczywiste – powiększa sukcesywnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Rosnące zapotrzebowanie na energię wymusza z kolei dążenie do zapewnienia rozwiązań zapobiegających przeciążeniu sieci energetycznych.

Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (chin. 国家发展和改革委员会) w swoim najnowszym rozporządzeniu wprowadza przepisy, które mają pomóc największemu na świecie rynkowi pojazdów elektrycznych w zarządzaniu zapotrzebowaniem na energię w obliczu konieczności przejścia na energię odnawialną. Regulacje te wskazują, że do 2025 r. będą stworzone standardy techniczne pozwalające na integrację sieci ładowania pojazdów elektrycznych z krajowym systemem energetycznym. Do roku 2030 nowe pojazdy elektryczne stanowić będą również ważną część krajowego systemu magazynowania energii. Aktualnie przystąpiono do tworzenia ponad 50 programów pilotażowych (gotowe mają być do 2025) w tych regionach kraju, w których warunki dla integracji pojazdów z siecią energetyczną są stosunkowo najbardziej rozwinięte. Państwowa Administracja Energii (chin. 国家能源局) wytypowała prowincje położone w delcie Jangcy (chin. 长三角, ChangJiang), Rzeki Perłowej (chin. 珠三角), rejon Pekin – TianJing – Hebei (chin. 京津冀鲁), a także rejon ChongQing-ChengDu (chin. 重庆-成都).

Źródło:

 • https://news.dahe.cn
 • https://www.cqn.com.cn
 • https://www.gov.cn

  Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

  e-mail: azliang@chinamail.com

  Redakcja: Leszek B. Ślazyk

  e-mail: kontakt@chiny24.com

  © www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button