WiadomościWiadomości

Chiny: Podsumowanie roku 2022

Minął 2022 rok. Czas pędzi, jedno wydarzenie wypiera z pamięci kolejne. To co było dziś najważniejszą sprawą skupiającą uwagę mediów całego świata, jutro staje się blaknącą historią.

Dlatego warto wyłuskać choć niektóre z nich, a wybrane zapamiętać. O tym m.in. pisaliśmy w 2022 roku:

Styczeń

* W największym na świecie „sztucznym słońcu”, reaktorze tokamak syntezy jądrowej, Experimental Advanced Superconducting Tokamak EAST „HL-2M” przez 17 minut i 6 sekund udało się utrzymać temperaturę 70 mln Celsjusza. To ponad czerty razy więcej niż temperatura, która panuje wewnątrz Słońca.

Instytut Materiałoznawstwa Chińskiej Akademii Nauk w Hefei (中科院合肥物质科学研究院) od wielu lat pracuje nad rozwojem tej technologii opracowanej wstępnie przez radzieckich akademików w latach 50. XX wieku (jednym z twórców był Andriej Sacharow, który zaprzestał pracy naukowej w proteście przeciw rozwojowi broni wodorowej przez ZSRR). Tropem fizyków radzieckich idą też naukowcy z Unii Europejskiej (ITER), Indii, Japonii, Korei Południowej, Rosji i USA. Wszystkie te badania mają wspólny cel: uzyskanie stałej, kontrolowanej fuzji jądrowej zapewniającej niemal nieograniczoną ilość czystej i niezwykle taniej w produkcji energii. Ale droga do tego celu jest jeszcze daleka, a na przeszkodzie stoi niezwykła liczba problemów technicznych i technologicznych.

Źródło:

* Administracja Lotnictwa Cywilnego Chin (中国民用航空总局) poinformowała, iż planuje do 2025 roku wybudowanie 30 nowych lotnisk na terenie całego kraju. Łącznie będzie ich zatem ponad 270. Będą one zdolne obsłużyć 930 mln pasażerów.

Źródło:

* Najwartościowszymi prywatnymi spółkami w Chinach w roku 2021 zostały:

   • Tencent Technology Co., Ltd. (腾讯科技有限公司): wartość 3,9 bln RMB (ok. 2,46 bln PLN),
   • TaiWan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.- TSMC (台湾积体电路制造股份有限公司): wartość 3,69 bln RMB (ok. 2,323 bln PLN)
   • Alibaba Group Holdings Co., Ltd. (阿里巴巴集团控股有限公司): 2,48 bln RMB (ok. 1,56 bln PLN).

Źródło:

*  Vivo, OPPO, Apple, XiaoMi, HuaWei i Realme, to powszechnie znane marki producentów smartfonów, posiadające zaraze największe udziały w chińskim rynku w 2021 roku. Wszystko wskazuje na to, że i w ledwo co minionym roku czołówka składać będzie się z tych samych firm, choć pewnie pojawią się przetasowania kolejności.

Źródło:

*  2,786 bln RMB (ok. 1,795 bln PLN), czyli 2,44% krajowego PKB przeznaczył w 2021 roku na badania i rozwój (R&D) rząd Chin. To niemal tyle ile na ten cel przeznaczały wszystkie kraje Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) przed epidemią.

Źródło:

Luty

* To oczywiście igrzyska, igrzyska, igrzyska (zimowe w Pekinie). Przyćmiły w pewien sposób nawet tradycyjne obchody Chińskiego Nowego Roku. Po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich w tym samy mieście zorganizowano ich edycję letnią (2008), jak i zimową (2022). Igrzyska stały się okazją zaprezentowania przez gospodarzy swoich możliwości organizacyjnych i technologicznych. Było więc tu wszystko co najnowsze w telekomunikacji (5G), sztucznej inteligencji, mediach (realizacja transmisji tv i internetowych), płatnościach (cyfrowy RMB), robotyzacji, transporcie publicznym, etc.

Chińscy sportowcy osiągnęli najlepszy wynik w pisanej przez swoją reprezentację historii zimowych olimpiad. Zdobyli 9 złotych medali, 4 srebrne i 2 brązowe. Razem 15.

Dla Chińczyków te zimowe igrzyska były kolejnym sukcesem, powodem do dumy z tego co kraj potrafi i jaki ma potencjał. A dla za granicy – kolejne wspaniale ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk, no i medale swoich sportowców. Każdy więc miał powody do zadowolenia.

Źródło:

*  W Chinach powstają cztery zintegrowane centra zbierania danych obliczeń komputerowych. Obejmować będą rejony:

   • BeiJing-TianJin-HeBei (同意京津冀地区),
   • Delta Rzeki ChangJiang /Jangcy (长三角地区),
   • ChengDu-ChongQing (成渝地区) oraz
   • GuangDong – Hong Kong – Makao Greater Bay Area (粤港澳大湾区).

Całość projektu warta będzie min. 400 mld RMB (ok. 253 mld PLN)

Źródło:

Marzec 

*  Ten miesiąc tradycyjnie już naznaczony jest corocznymi całotygodniowymi obradami

   • Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (中国人民政治协商会议), która jest organem doradczym skupiający wszystkie partie polityczne i organizacje społeczne kraju pod przewodnictwem KPCh oraz
   • Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (中华人民共和国全国人民代表大会), czyli chińskiego parlamentu.

W trakcie obrad przyjęto – jak zwykle – sprawozdanie z prac rządu i wymiaru sprawiedliwości w 2021 roku. Co istotniejsze, przyjęto plan i główne wskaźniki społeczno-gospodarczego rozwoju kraju na kolejny rok oraz kolejną pięciolatkę (do 2025 roku). To założenia, które mają pomóc w rozwiązaniu problemów, które pojawiają się w związku z implementowaniem w szerokim zakresie nowych źródeł energii, wprowadzaniem w życie programu neutralizacji emisji CO2, rozwojem innowacyjności, stabilizacją rozwoju ekonomicznego, pomocą dla średnich i małych przedsiębiorstw, walką z epidemią Covid-19, rosnącym bezrobociem, większym wsparciem prorodzinnym i polityką trzeciego dziecka, opieką na seniorami i podnoszeniem wieku emerytalnego, tudzież które stoją na przeszkodzie wzrostowi konsumpcji. Zadań nie mało. Wzrost PKB miał osiągnąć w 2022 roku poziom 5,5%, najniższy od 30 lat.

Źródło:

* Eksperci z Akademii Nauk Chin (中国科学院院士) oraz China Aerospace Science and Technology Group Corporation Ltd. (中国航天科技集团有限公司) potwierdzają, że osiągnięty postęp technologiczny i naukowy w dziedzinach kosmicznych pozwala planować przeprowadzenie lądowania załogi na Księżycu jeszcze przed 2030 rokiem.

Źródło:

* W ciągu realizowanego aktualnie 14-tego planu pięcioletniego (do 2025) zostanie wprowadzony w życie mechanizm podniesienia wieku emerytalnego. W Chinach – jak wszędzie na świecie – to temat społecznie niezwykle gorący. Ustawowy wiek emerytalny będzie stopniowo podnoszony zgodnie z zasadami „dostosowania małymi krokami, elastycznego wdrażania, klarownych etapów i uwzględnienia ogólnej sytuacji na danym terenie (w regionie)”. Docelowo cały proces ma być zakończony do 2035 roku. Kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat a mężczyźni w wieku 65 lat. Dziś w niektórych przypadkach na emeryturę można przejść w wieku 50 lat.

Źródło:

*  Druga połowa marca to początek nowej, jednej z większych fal epidemii Covid-19/Omikron w całym kraju, a także lockdownów (miast, zakładów pracy itp.), masowych testów, restrykcji, przymusowych izolacji, zakłóceń w życiu społecznym i zatrzymania gospodarki, wprowadzenie radykalnych zasad strategii „zero Covid”.

Sytuacja taka utrzymywała się do czerwca 2022 roku.

Źródło:

Kwiecień

*  Wyniki gospodarcze I kwartału 2022 roku wydawały się być nie najgorsze, choć zrost PKB osiągnął tylko 4,8% (r/r). Handel zagraniczny, produkcja były na wysokim poziomie, inflacja pod kontrolą. Problemy obserwowano na rynku nieruchomości, na rynku pracy (rosnące bezrobocie), konsumpcja była znacznie niższa od oczekiwań. Podstawy gospodarki – mimo wszystko wciąż solidne.

Źródło:

*  Najlepsze uniwersytety w kraju to:

   1. TsingHua University (清华大学) w Pekinie
   2. Peking University (北京大学) w Pekinie,
   3. JiaoTong University (交通大学) w Szanghaju.

W sumie w Chinach działa 590 uniwersytetów.

Źródło:

*  95,4% wszystkich dzieci w wieku szkolnym zostało objętych obowiązkowym nauczaniem. 91,4% absolwentów szkół podstawowych kontynuuje naukę w szkołach średnich.

Źródło:

* Aktualnie 75 banków centralnych na świecie utrzymuje część rezerw walutowych w chińskiej walucie (RMB).

Źródło:

* Komunistyczna Liga Młodzieży (中国共产主义青年团) liczyła z końcem 2021 roku 23,68 mln członków (maksymalny statutowy wiek członków to 35 lat). Liga jest naturalnym przedsionkiem do członkostwa w Komunistycznej Partii Chin (中国共产党). Wśród nowych członków KPCh wstępujących do tej organizacji każdego roku ok. 80% stanowią członkowie Komunistycznej Ligi Młodzieży. Członkowie KPCh (96 mln) oraz Komunistycznej Ligi Młodzieży (ok. 24 mln) stanowią 8,5% całej populacji kraju. Elity.

Źródło:

Maj

*  Od pięciu lat z rzędu globalnym liderem produkcji baterii do samochodów jest spółka NingDe ShiDai New Energy Technology Co., Ltd. (宁德时代新能源科技股份有限公司) znana na świecie jako CATL. Ma ona 35% udziałów w światowym rynku baterii samochodowych. Na liście dziesięciu największych producentów baterii na świecie jest jeszcze 5 chińskich spółek (czyli razem 6 na 10).

Źródło:

*  Udział RMB w koszyku walut SDR (Special Drawing Rights – specjalne prawa ciągnienia) Międzynarodowego Funduszu Walutowego zwiększył się w ciągu 5 lat z 10,92% do 12,28%. Chiński juan (RMB) został włączony do SDR MFW w 2016 roku.

Źródło:

*  Na koniec kwietnia 2022 roku w Chinach zainstalowanych było 1,615 mln bazowych stacji systemu 5G. Chiny stały się pierwszym na świecie państwem, które zbudowało tak dużą sieć 5G, co więcej wyłącznie w oparciu o własne technologie i własne siły wytwórcze. System 5G swoim zasięgiem obejmuje wszystkie główne miasta wszystkich chińskich prowincji, 98% gmin i 80% innych miejscowości.

Źródło:

Czerwiec

*  W stoczni w Szanghaju zwodowano trzeci chiński lotniskowiec. Zgodnie z tradycją i ta jednostka otrzymała nazwę chińskiej prowincji, tym razem FuJian 福建 – to prowincja leżąca naprzeciwko Tajwanu. Marynarka wojenna Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (中国人民解放军) ma w swojej służbie już dwa lotniskowce: LiaoNing 辽宁 oraz ShanDong 山东. FuJian jest konstrukcją w pełni chińską (od projektu do budowy), a zarazem największą jednostką chińskiej marynarki wojennej. Ma 80 tys. DWT wyporności, a wyposażony będzie m.in. w najnowocześniejsze elektromagnetyczne katapulty pozwalające operować z lotniskowca samolotom o większej masie (paliwa, czyli zasięgu i uzbrojenia). W budowie następne lotniskowce.

Źródło:

*  Według statystyk SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) RMB był w maju 2022 roku piątą najczęściej używaną walutą w międzynarodowych transakcjach finansowych. Ma w tych transakcjach 2,15% udziału.

Źródło:

* 25 czerwca Li Qiang 李强, sekretarz Komunistycznej Partii Chin w Szanghaju ogłosił zwycięstwo nad epidemią Covid-19. Sukces osiągnięto dzięki zastosowaniu się do wytycznych przywódcy kraju Xi JinPinga 习近平. Wytyczne i zalecenia władz centralnych okazały się całkowicie prawidłowe – podkreślił.

Źródła:

*  Na koniec czerwca rezerwy walut zagranicznych Chin wynosiły 3,071 bln USD (ok. 14,395 bln PLN).

Źródło:

*  W ciągu minionych 10 lat znajomość oficjalnego języka chińskiego PuTongHua (普通话) wzrosła w chińskim społeczeństwie z poziomu 70% populacji do 80,72% ogółu Chińczyków w ChRL. Już ponad 95% populacji potrafi również pisać w tym języku. Tylko 2,67% ludności dotyka analfabetyzm.

Źródło:

Lipiec

*  Z dużym rozmachem odbyły się główne uroczystości obchodów 25 rocznicy powrotu Hong Kongu do macierzy. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć prezydenta ChRL Xi JinPinga习近平, który wygłosił okolicznościowe przemówienie i był świadkiem zaprzysiężenia na konstytucję ChRL nowego szefa regionu Li JiaChao 李家超 oraz przedstawicieli lokalnych władz. Nieustannie powtarzano, iż od 1 lipca 1997 roku w Hong Kongu z niezwykłym powodzeniem realizowana jest zasada „jeden kraj, dwa systemy”, że 1 lipca 1997 roku rozpoczęła się nowa era pomyślności w historii tego regionu.

Źródła:

*  II kwartał 2022 roku w świetle danych ekonomicznych już nie dawał powodów do zadowolenia. PKB Chin wzrósł tylko 0,4% r/r, gdy w I kw. było to 4,8% r/r. Rzeczywistość wyraźnie zaczęła odbiegać od założeń. W 2022 roku chińska gospodarka miała zgodnie z planami wzrosnąć o 5,5% w porównaniu z rokiem 2021. Ale handel zagraniczny wciąż trzymał się mocno. Wzrósł o 9,4% r/r

Źródła:

*  W I połowie 2022 roku globalnym liderem sprzedaży komputerów była spółka Lenovo (联想) z 24,8% udziałów w rynku, wyprzedzając w tym względzie HP, Dell i Apple.

Źródło:

*  Po raz pierwszy w historii Rosja wyprzedziła Arabię Saudyjską jako główny dostawca ropy naftowej do Chin

Źródło:

Sierpień

*  Z chińskim paszportem można wjechać bez wizy do 80 państw świata. To daje chińskiemu paszportowi 69 pozycję na 199 wymienionych w rankingu najatrakcyjniejszych turystycznie paszportów świata.

Źródło:

*  Gospodarka Chin wciąż opiera się na sześciu prowincjach: GuangDong 广东,  JiangSu 江苏, ZheJiang 浙江, ShanDong 山东, HeNan 河南 i SiChuan 四川. Ich zsumowane gospodarki odpowiadają za 45% ekonomii całych Chin. Aż 40% wszystkich chińskich pomiotów gospodarczych ma swoje siedziby główne w tych prowincjach. Z kolei z 4 prowincji, czyli GuangDong, JiangSu, ZheJiang, ShanDong pochodzi aż 60% dochodów centralnego budżetu ChRL. Prowincje GuangDong 广东,  JiangSu 江苏, ZheJiang 浙江, ShanDong 山东, HeNan 河南 i SiChuan 四川 wraz z czterema wydzielonymi miastami na prawach prowincji: Pekin/BeiJing/北京, TianJin 天津, Szanghaj/ShangHai/上海 i ChongQing 重庆, stanowią podstawę finansów całego państwa.

Źródło:

*  W lipcu Chiny poinformowały, iż w sumie podpisały umowy z 149 państwami i 32 organizacjami międzynarodowymi o współpracy w realizacji inicjatywy Pasa i Drogi (一带一路). Wśród tych państw znalazły się tak nieoczywiste, jak Peru, gdzie w ramach inicjatywy budowany jest jeden z największych w Ameryce Południowej kontenerowych portów morskich.

Źródło:

*  Spółka Baidu (百度公司), właściciel m.in. największej chińskiej wyszukiwarki internetowej, zaprezentowała 25 sierpnia swój pierwszy komputer kwantowy o nazwie “Qianshi” (“乾始”) oraz platformę do integracji oprogramowania i sprzętu kwantowego “Liangxi” (“量羲”). W ten sposób spółka dołączyła do światowej czołówki w dziedzinie adaptacji technologii kwantowej do zastosowań praktycznych.

Źródło:

Wrzesień

*  6 września ruszyła w ZhangJiang 湛江, w prowincji GuangDong 广东, pierwsza linia produkcyjna kombinatu będącego największą inwestycją niemiecką w Chinach. To projekt firmy BASF o wartości 10 mld EUR (ok. 47,17 mld PLN). Fabryka ma dostarczać na rynek chiński oraz Azji Południowo-Wschodniej ponad 420 tysięcy ton metrycznych plastiku inżynieryjnego oraz termoplastycznego poliuretanu (TPU).

To jeden z wielu przykładów, iż atrakcyjność Państwa Środka, jako miejsca inwestycji zagranicznych nie maleje. Wielkość tych inwestycji rośnie sukcesywnie nawet o kilka procent w relacji miesiąc do miesiąca.

Źródło:

* Niezmiennie od 10 lat największym globalnie portem kontenerowym jest Szanghaj. W 2021 roku przeładowano tu 47,03 mln TEU (odpowiedników kontenerów 20-to stopowych). Poza tym w pierwszej dziesiątce największych portów świata znalazło się jeszcze 6 chińskich portów:

   • NingBo ZhouShan 宁波舟山,
   • ShenZhen 深圳,
   • GuangZhou 广州,
   • QingDao 青岛,
   • TianJin 天津 i
   • Hong Kong

Źródło:

*  Specjalny Administracyjny Region (SAR) Hong Kong (香港特别行政区) uznany został za region największej swobody gospodarczej na świecie.

Źródło:

Październik

* 16-22 października odbywał się XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin (中国共产党二十大). Bez wątpienia najważniejsze wydarzenie roku w chińskim kalendarzu politycznym.

Ten historyczny zjazd na wiele miesięcy przed swoim rozpoczęciem był źródłem wielu spekulacji, zwłaszcza wśród mediów zagranicznych. Tymczasem podczas zjazdu nie zaszło nic zaskakującego. Nie nastąpiły żadne rewolucyjne zmiany. Wszystko odbyło się wedle zapowiedzi. Sekretarz generalny Xi JinPing 习近平 został wybrany na trzecią, bezprecedensową w najnowszych dziejach trzecią kadencję. Nie zaskoczył nowy skład Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego (中共中央政治局常委). Wszyscy jego członkowie to sprawdzeni towarzysze Xi. Nie zaszła zmiana pokoleniowa, nie nastąpiło silne odmłodzenie KC.

W przyjętych podczas zjazdu dokumentach dotyczących kierunków rozwoju gospodarczego, relacji zagranicznych, kwestii Tajwanu nie znalazło się nic, o czym wcześniej od początku roku nie pisano, mówiono, informowano. Głównym mianownikiem komunikatów w trakcie i po zjeździe była konieczność do przygotowania się do trudnego okresu nadchodzącego nieuchronnie w wyniku ogólnoświatowych turbulencji ekonomicznych i geopolitycznych.

Źródła:

*  Tymczasem gospodarka chińska w III kwartale nie zamierzała drgnąć. Wprawdzie jej kondycja nie pogorszyła się, ale zarazem nie widać było symptomów ożywienia. PKB wzrósł o 3,9% r/r, zatem średnia dla 9 miesięcy 2022 roku wyniosła 3,0% r/r. Handel zagraniczny ponownie w górę tym razem o 9,9% r/r.

Szczególnie niepokojący był poziom bezrobocia wśród młodzieży (16-24 lat) utrzymujący się na poziomie 17,9%. Dla porównania, w grupie wiekowej 25-59, było to 4,7%.

Źródła:

*  Wśród 20 najbogatszych miast świata w III kwartale 2022 roku znalazły się 3 chińskie metropolie.

Na miejscu 9 Pekin, na 10 Szanghaj, na 12 Hong Kong.

Źródło:

Listopad

*  91% Chińczyków w 2022 roku ufało swoim władzom. W 2018 roku wskaźnik ten wynosił on 84%. W tym samym okresie zaufanie Amerykanów do swojego demokratycznie wybranego rządu oscylowało między 39% a 37%.

Źródło:

*  11.11. to Dzień Singla, nowa chińska tradycja stworzona przez firmę Alibaba. To dzień zakupowego szaleństwa – wyprzedaży, zniżek, specjalnych promocji rożnego rodzaju towarów i usług. Pomimo słabnącej w Chinach konsumpcji Dzień Singla 2022 pobił kolejny rekord. Sprzedano towarów za 1,115 bln RMB (ok. 722,2 mld PLN), co kolejny rok z rzędu dało więcej niż amerykański Black Friday and Cyber Monday razem wzięte.

Warto pamiętać, że powyższe dane to jedynie skumulowane wyniki sprzedaży dominujących w Chinach platform internetowych należących do trzech gigantów, czyli

   1. Alibaby (TaoBao 淘宝网, T-Mall 天猫, AliExpress),
   2. JingDong 京东 (JD.com) oraz
   3. PingDuoDuo 拼多多.

Dzień Singla w Chinach to fenomen kulturowy i biznesowy na skale globalną. Organizowany jest corocznie od roku 2009.

Źródło:  

*  W rankingu 2022/2023 US News & World Report wśród 2000 najlepszych uniwersytetów świata znalazło się 338 uczelni chińskich. W rankingu znalazło się 280 uczelni ze Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie uczelnie dominują w pierwszej setce najbardziej renomowanych ośrodków akademickich świata.

Najlepszy uniwersytet chiński to TsingHua University (清华大) – miejsce 23, kolejny to Peking University (北京大学) – miejsce 39.

Źródło:

*  Chiny po raz pierwszy w historii wchodzą w nową dziedzinę globalnego biznesu. To budowa i eksploatacja statków – wycieczkowców. W fazie wyposażania jest pierwszy z serii trzech wycieczkowców zbudowany w stoczni Waigaoqiao Shipbuilding Co (Shanghai) pod marką „Adora Cruises” (爱达邮轮) dla chińskiego odbiorcy. Operatorem tych statków będzie CSSC-Carnival, joint venture stworzone w ramach porozumienia pomiędzy China State Shipbuilding Corporation a amerykańską firmą Carnival Corporation.

Pierwszy statek Adora Cruises wejdzie do eksploatacji w 2023 roku.

Źródło:

*  Symbolem chińskich osiągnięć w kosmosie było zakończenie budowy wielomodułowej stacji kosmicznej TianGong (天宫). O zdolnościach stacji może świadczyć to, że pod koniec listopada gościła ona na swym pokładzie 6 astronautów: 3 osoby kończące swa misję i 3 członków kolejnej zmiany. W 2022 roku Chiny dokonały kolejnych postępów w ramach programu badawczego Księżyca, którego celem jest zbudowanie stałej załogowej bazy na powierzchni Srebrnego Globu, a także z sukcesem przeprowadziły bezzałogową misję na Marsa, której celem było umieszczenia na powierzchni Czerwonej Planety łazika badawczego.

Źródło:

Grudzień

*  Chińskie stocznie kończą rok na pozycji światowego lidera w ilości zamówień, zwodowanych jednostek jak i statków oddanych do eksploatacji armatorom. Mają ponad 50% udziału w globalnym rynku.

Źródło:

* W Globalnym Indeksie Innowacyjności przygotowanym przez World Intellectual Property Organization Chiny zajęły w 2022 roku 11 miejsce (na 132 kraje). O jedno wyżej niż rok wcześniej.

Źródło:

*  Władze centralne nagle zniosły wszelkie środki stosowane w związku z walką z epidemią Covid-19. Koronawirus rozprzestrzenia się po kraju bez żadnej kontroli. Z dnia na dzień zrezygnowano z masowych testów, obowiązkowych kwarantann, izolacji, lockdownów, wymogu skanowania zdrowotnych kodów QR w miejscach publicznych. Nie do utrzymania w dłuższym okresie okazały się restrykcyjne zasady polityki „zero covid”, które przyczyniały się do coraz większego hamowania gospodarki i pogłębiały jej niełatwą sytuację.

Kosztem społecznym zdecydowano się na możliwość odbicia gospodarki z początkiem 2023 roku.

Źródło:

*  Chiny podpisały z Katarem największą w historii umowę na dostawy skroplonego gazu (LNG). Kontrakt zawarto na 27 lat, a jego wartość określono na ponad 60 mld EUR (ok. 280,48 mld PLN). Według zawartej umowy rozliczenie tego kontaktu następować będzie najpierw w USD, by stopniowo przejść w rozliczenia w RMB.

Źródło:

* Drugim państwem, które obok Argentyny wygrało mundial w Katarze, były Chiny i ich przedsiębiorstwa. Firmy chińskie były największym sponsorem korporacyjnym tego wydarzenia. Do tego 70% wszelkich pamiątek, koszulek, kapeluszy, drobiazgów itp. wyprodukowano w Chinach.

Źródło:

*  Firma ABB Group, szwajcarska korporacja technologiczna, otworzyła w Szanghaju „mega-fabrykę” robotów przemysłowych nowej generacji. Roboty te przeznaczone będą na rynek chiński oraz rynki państw Azji i Pacyfiku.

Chiński rynek jest źródłem 29% wszystkich dochodów ABB z robotów i automatyki. Państwo Środka jest największym globalnie rynkiem robotów przemysłowych. W 2021 roku stanowił 51% rynku światowego.

Źródło:

* Ostatni miesiąc roku to również historyczna wizyta w prezydenta Xi JinPinga 习近平 w Arabii Saudyjskiej, udział w forum Chiny-Państwa Arabskie i szczycie Rady Współpracy Chiny-Zatoka Perska. Podczas tej wizyty Chiny zawarły z państwami arabskimi umowy o wartości 30 mld USD (ok. 133,59 mld PLN). Co istotne, na każdym kroku deklarowano wzajemnie chęć stopniowego przechodzenie na rozliczenia transakcji handlowych pomiędzy Chinami a państwami regionu w RMB.

Źródła:

*  Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs w przygotowanych prognozach przewiduje, że już w 2035 roku Chiny mają prześcignąć Stany Zjednoczone jako najsilniejsza gospodarka świata.

Źródło:

*  To nie był najlepszy rok dla chińskich giełd. Niestabilność, wahania, skoki indeksów. Dominującym nastrojem wśród inwestorów była niepewność. Stąd oczywisty brak skłonności od długoterminowego inwestowania. W skali roku:

   • ShangHai Composite (证综合指数/上证综指) SSE.SH stracił 15%,
   • ShenZhen Component (深证成指) SZSE.SZ stracił 25%,
   • BeiJing Component (北证50成份指数) BSE 50 stracił 6,5%
   • HangSeng (HongKong) HSI.XC/HKEx stracił 15%,
   • TaiWan SE Weighted (中国台湾加权指数) TAIX.TWSE stracił 22 % r/r.

 

Rok 2022 skończyliśmy indywidualnie, społecznie, gospodarczo nieco poturbowani, ale chyba z nadzieją. Że rok 2023 będzie lepszy.

Oby!

 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button