Wiadomości

Chiny pierwsze uniezależnią się od importu surowców do produkcji baterii

Zespół kierowany przez profesora chemii Stephana von Delfta z Uniwersytetu w Münster na podstawie swoich szczegółowych badań doszedł do wniosku, że Chiny będą pierwszym krajem na świecie, który uniezależni się od konieczności wydobywania surowców niezbędnych do produkcji baterii. Wiadomo, że wraz ze wzrostem produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych rośnie również zapotrzebowanie na niezbędne surowce. Ze względu na zagrożenia dla łańcucha dostaw, problemy środowiskowe i niepewne warunki pracy związane z wydobyciem i transportem tych materiałów, recykling materiałów akumulatorowych stał się ważną kwestią w badaniach, polityce i przemyśle.

W związku z tym zespól profesora von Delfta, złożony z naukowców, jak również ekspertów przemysłu motoryzacyjnego i akumulatorowego zbadał, kiedy zapotrzebowanie na trzy najważniejsze surowce do produkcji akumulatorów:

    • lit,
    • kobalt i
    • nikiel

– może zostać całkowicie zaspokojone poprzez recykling w Europie, Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Innymi słowy, kiedy w tych regionach możliwa będzie produkcja baterii samochodowych w całkowicie zamkniętym obiegu.

Zespół doszedł do wniosku, że Chiny osiągną ten cel jako pierwsze, a następnie Europa i Stany Zjednoczone. Wyniki badań wskazują, iż we wszystkich scenariuszach Chiny jako pierwsze zbudują łańcuch produkcji baterii w obiegu zamkniętym, czyniąc to, w przypadku litu i niklu, ponad dziesięć lat wcześniej niż Europa i USA oraz siedem lat wcześniej w przypadku kobaltu.

Według wyników badań opublikowanych w czasopiśmie „Resources, Conservation and Recycling”, Chiny będą w stanie wykorzystać recykling w celu zaspokojenia własnego zapotrzebowania na pierwotny lit do pojazdów elektrycznych, począwszy od 2059 r., w Europie i Stanach Zjednoczonych nastąpi to dopiero po 2070 r. Jeśli chodzi o kobalt, Chiny będą w stanie zaspokoić swoje potrzeby dzięki recyklingowi najwcześniej po 2045 roku, w Europie nastąpi to w 2052 roku, a w USA dopiero w 2056 roku. Państwo Środka będzie mogło zaspokoić własny popyt na nikiel poprzez recykling prawdopodobnie najwcześniej w 2046 r., Europa w 2058 r., a USA od 2064 r.

Źródło:
• techxplore.com;
• sciencedirect.com;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button