WiadomościWiadomości

Chiny zakazują eksportu technologii do produkcji magnesów z metali ziem rzadkich

Jak informuje japońska agencja prasowa Nikkei Asia Chiny zakazały w czwartek 22 grudnia 2023 roku eksportu technologii do produkcji magnesów ziem rzadkich i nałożyły inne ograniczenia związane z kluczowymi metalami przemysłowymi, w oczywistej odpowiedzi na ruchy USA i Japonii w celu zmniejszenia ich zależności od chińskich dostawców.

Co istotne: technologie wydobywania, selekcji i rafinacji rud metali ziem rzadkich również znalazły się na liście technologii podlegających kontroli eksportu. Technologie związane z wydobyciem i separacją metali ziem rzadkich oraz produkcją stopów były już objęte zakazem eksportu.

Zaostrzenie ograniczeń pojawia się w momencie, gdy Stany Zjednoczone i inne kraje starają się budować łańcuchy dostaw, które nie opierają się na Chinach w obliczu rosnących obaw o bezpieczeństwo gospodarcze.

Japonia jest silna w produkcji potężnych magnesów z metali rzadkich, a Stany Zjednoczone wykorzystują takie magnesy w zaawansowanych technologicznie produktach.

Według U.S. Geological Survey, udział Chin w globalnej produkcji metali ziem rzadkich spadł w ubiegłym roku do około 70% z około 90% dekadę wcześniej.

Stany Zjednoczone zaczęły rozwijać własne kopalnie metali ziem rzadkich, ale Chiny nadal dominują w rafinacji i przetwarzaniu. Inne kraje, takie jak USA, nie mają wystarczającej liczby własnych zakładów rafinacji, częściowo ze względu na ich wpływ na środowisko, a Chiny zgromadziły wiedzę technologiczną w zakresie przetwarzania.

Stany Zjednoczone wysyłają zdecydowaną większość swojego urobku rud metali ziem rzadkich do Chin w celu ich przetworzenia przed ponownym importem. Według chińskiej firmy badawczej, w ubiegłym roku Chiny były największym partnerem handlowym USA zarówno w zakresie eksportu, jak i importu metali ziem rzadkich.

Chiński rząd zacieśnia kontrolę nad kluczowymi zasobami dla dziedzin zaawansowanych technologii. W listopadzie zaczął wymagać od eksporterów metali ziem rzadkich zgłaszania rodzajów eksportowanych metali i miejsc ich przeznaczenia. Obecnie wymagane jest wcześniejsze zatwierdzenie eksportu galu, stosowanego w półprzewodnikach, oraz grafitu – materiału wykorzystywanego do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

Czwartkowe zmiany w ograniczeniach eksportu technologii skróciły listę do 134 pozycji ze 164 wymienionych w przepisach opublikowanych w 2020 roku, ale nałożyły bardziej szczegółowe wymagania techniczne w dziedzinach zaawansowanych technologii, w których Waszyngton i Pekin walczą o dominację.

O tym jak zbudowane są łańcuchy dostaw w przypadku urządzeń do wytwarzania energii OZE, czy samochodów elektrycznych i dlaczego to Chiny są tutaj najważniejszym graczem mówiłem podczas prelekcji zorganizowanej z inicjatywy firmy FULLBAX podczas Targów E-Handlu w Warszawie w październiku tego roku:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button