Wiadomości

Największa na świecie turbina wiatrowa zmontowana

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (39/2023/291)

Chiny są światowym liderem rozwoju produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Są zarazem największym na świecie producentem paneli solarnych i turbin wiatrowych. W minionym tygodniu chińskie media poinformowały, iż zakończono tu montaż największej na świecie morskiej turbiny wiatrowej o mocy 16 MW.

Turbinę tę wzniesiono na morskiej farmie wiatrowej ZhangPu LiuAo (chin. 漳浦六澳) na wodach u brzegów prowincji FuJian (福建). W ramach drugiej fazy rozbudowy tej farmy zainstalowane zostaną kolejne turbiny 16 MW o ogólnej mocy 400 MW.

Wielkość tych turbin nie jest przejawem megalomanii Chińczyków, a rezultatem doświadczeń zebranych przez eksploatujących turbiny wiatrowe na farmach morskich na całym świecie. Otóż okazuje się, że w przypadku farm offshore wielkość ma znaczenie.

Czym większa turbina, czym większa jej moc, tym lepsza efektywność działania, większa produkcja energii elektrycznej i większe opłacalność tej produkcji. Albowiem koszty produkcji i montażu turbin wiatrowych nie rosną wykładniczo, czy proporcjonalnie do ich mocy i wielkości.

Ograniczeniem są technologie, w tym dotyczące stosowanych materiałów i sposobów budowy urządzeń.

Przez wzgląd na te ograniczenia większość producentów na świecie zatrzymała się w rozwoju morskich turbin wiatrowych na granicy 10 MW.

Oś turbiny wzniesionej na farmie ZhangPu LiuAo znajduje się na wysokości 152 metrów (około 50 pięter).

Łopata wiatraka ma długość 123 metrów, a wiatrak w ruchu wyznacza koło o powierzchni około 50 tysięcy metrów kwadratowych (około 7 boisk piłkarskich).

Gondola turbiny, wraz z zamkniętym w niej generatorem i urządzeniami towarzyszącymi waży ponad 413 ton.

Jeden obrót turbiny pozwala wygenerować 34,2 kWh energii elektrycznej. W ciągu roku daje to w sumie 66 GWh energii, która zaspakaja roczne zapotrzebowanie na prąd 36 tysięcy gospodarstw domowych.

Większość elementów, z których składa się 16 MW turbina została wyprodukowana w Chinach.

Wiadomo, że obecnie instalowane turbiny nie są ostatnim słowem w tym temacie. Trwają bowiem prace konstrukcyjne i testowe nad turbiną o mocy 18 MW.

To jeden z licznych projektów realizowanych dzięki chińskiemu systemowi państwowego wspierania finansowego projektów dotyczących rozwoju energetyki bazującej na odnawialnych źródłach energii. Wbrew pozorom Chiny konsekwentnie dążą do osiągnięcia celu, czyli neutralności węglowej do 2060 roku.

Źródło:

https://www.chinanews.com.cn

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button