WiadomościWiadomości

Chiny: Więcej par na ślubnych kobiercach

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (39/2023/291)

Z najnowszych danych opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Cywilnych (民政部) wynika, że ilość nowych małżeństw zarejestrowanych w Chinach wzrosła w pierwszym kwartale tego roku do 2,147 mln par, co oznacza wzrost o 4% r/r. W tym samym czasie wzrosła także liczba rozwodów. Wydano 641 tysięcy decyzji o rozwodach, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z I kwartałem 2022 roku.

Odnotowany wzrost liczby zarejestrowanych nowych małżeństw jest pierwszym wzrostem od 2013 roku. W owym roku zawarto 13,469 mln małżeństw.

Średnia wieku mężczyzny zawierającego pierwszy związek małżeński w 2022 roku wynosiła 28,8 lat, zaś kobiety 27,5.

Wśród głównych przyczyn późnego zawierania małżeństw podaje się zmianę stylu życia Chińczyków, obawy o trwałość małżeństwa i wysokie koszty ślubu.

Oczywistym efektem spadającej liczby stałych, formalnych związków jest spadek ilości narodzin dzieci. Coraz więcej młodych osób w Chinach decyduje się pozostać samotnymi oraz bezdzietnymi.

W kolejnych kwartałach okaże się, że odnotowany wzrost to początek pozytywnego trendu, czy tylko anomalia w obserwowanym od lat procesie.

Źródło:

http://news.sohu.com

  • Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

    e-mail: azliang@chinamail.com

    Redakcja: Leszek B. Ślazyk

    e-mail: kontakt@chiny24.com

    © Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button