WiadomościWiadomości

The Banker: Pozycja chińskich banków w światowym systemie bankowym

Industrial and Commercial Bank of China (中国工商银行) po raz 11 z rzędu znalazł się na pierwszym miejscu rankingu Top 1000 World Banks 2023 opracowanego i publikowanego przez magazyn The Banker, istniejący od 1926 roku.

Banki z Chin stanowią drugą co do wielkości grupę w rankingu z liczbą wynoszącą 140, za Stanami Zjednoczonymi ze 196 bankami. Jednak pięć chińskich megabanków:

  • Industrial and Commercial Bank of China (ICBC),
  • China Construction Bank,
  • Agricultural Bank of China,
  • Bank of China i
  • Bank of Communications

dominuje w rankingu, stanowiąc połowę z 10 największych pożyczkodawców w skali świata.

Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że chiński sektor bankowy nadal się rozwija, choć w wolniejszym tempie niż to miało miejsce w ostatnich latach. Miał na to wpływ przede wszystkim silny dolar amerykański (w 2022 umocnił się o 9% do RMB),waluta, w której denominowane są wyniki przyjęte do rankingu.

Chiny, które przez ostatnią dekadę były motorem wzrostu globalnego sektora bankowego, odnotowały w 2022 zmniejszenie się kapitału podstawowego o 1,56% do 3,3 bln USD (13,59 bln PLN). Kapitał ten stanowi główną miarę siły finansowej banków.

Kapitał ten denominowany w chińskiej walucie wzrósł o około 8%, co i tak jest wynikiem słabszym od wcześniejszych, które w katach 2017-2021 wyrażane były w wielkościach dwucyfrowych.

Po raz pierwszy w historii rankingu chińskie banki reprezentowane są tak licznie (140 instytucji, dla porównania z Polski 4).

Łączna wartość ich aktywów wzrosła o 1,12% do 42 bln USD (ok. 174,26 bln PLN), kredytów o 1,57% (24,8 bln USD, czyli ok. 102,17 bln PLN), zaś depozytów o 0,87% (31,3 bln USD, czyli ok. 128,95 bln PLN).

Chiny posiadają 32,67% światowego kapitału banków z grupy Tier1 i 27,69% ich aktywów. Pomimo silnego dolara chińskie banki nadal wyprzedzają swoich rywali ze Stanów Zjednoczonych zarówno pod względem kapitału Tier1, jak i wzrostu aktywów.

Tempo wzrostu największych chińskich banków spadło w wyniku spowolnienia gospodarczego.

Największy na świecie bank Industrial and Commercial Bank of China w minionym roku posiadał kapitał o wartości 497,30 mld USD (ok. 2,05 bln PLN), który zmniejszył się w relacji r/r o 2,27% w wyniku zwiększenia kredytowania o 2,63%. Ten bank zajmuje pierwsze miejsce w rankingu od 11 lat, a wraz z China Construction Bank, Agricultural Bank of China i Bank of China okupuje pierwsze 4 miejsca szósty rok z rzędu.

Dopiero od piątego miejsca pojawiają się największe banki amerykańskie (JPMorgan Chase, Bank of America, CitiGroup, Wells Frago).

W tym roku na dziewiątym miejscu znalazł się chiński Bank of Communications, który wyprzedził w rankingu dziesiąty, jedyny w pierwszej dziesiątce europejski bank HongKong ShangHai Bank Corporation (HSBC) z Wielkiej Brytanii.

W sumie w pierwszej dwudziestce 1000 największych banków świata znalazło się 10 banków chińskich. Najlepszy bank Polski, PKO BP, uplasował się na 185 miejscu.

Poza umocnieniem się na swoich czołowych pozycjach największych chińskich banków, wartym odnotowania jest szybkie tempo rozwoju mniejszych, regionalnych banków chińskich.

Jeśli chodzi o wzrost kapitału przykładem może być ZhuHai Rural Commercial Bank (珠海农村商业银行), który w tej kategorii zajął 1 miejsce w ChRL (wzrost kapitału o… 62,55% r/r). Wzrost ten pozwolił bankowi znaleźć się w rankingu The Banker na 716 miejscu. Drugi w tej kategorii China Resources Bank of ZhuHai (珠海华润银行) powiększył w zeszłym roku swój kapitał o 34,87%, a w rankingu zajął 326 miejsce.

Niemałe wzrosty kapitału odnotowały dwa chińskie banki internetowe:

 • MyBank – wzrost o 23,60%, 418 miejsce w rankingu;
 • WeBank – wzrost o 19,69%, 284 miejsce w rankingu

MyBank jest własnością Ant Group (蚂蚁集团), spółki powiązanej z Alibabą (阿里巴巴), zaś WeBank to własność spółki Tencent (腾讯).

Wśród chińskich banków największy wzrost zysków odnotował Bank of WenZhou (温州银行): wzrost o 2201,88%, 410 miejsce w rankingu. Na drugiej pozycji w tej kategorii znalazł się ShengJing Bank (盛京银行) z ShenYang, stolicy prowincji LiaoNing: wzrost o 947,91% (158 miejsce w rankingu), na trzeciej HanKou Bank (汉口银行) z WuHan, stolicy prowincji HuBei: wzrost zysków o 183,80%, 311 pozycja w globalnym rankingu.

Dane opublikowane w tegorocznym rankingu The Banker wskazują, jak dużym niebezpieczeństwem dla amerykańskiego systemu bankowego i finansowego byłoby umiędzynarodowienie operacji chińskich banków.

Bez dominacji dolara amerykańskie banki utraciłyby zajmowaną pozycję i znaczenie w globalnym systemie. I na tym polu zapewne rozgrywać się będą boje o wiele ważniejsze dla przyszłego kształtu świata, niż te toczone przez armie.

The Banker to anglojęzyczny miesięcznik poświęcony międzynarodowym sprawom finansowym, należący do The Financial Times Ltd. i redagowany w Londynie w Wielkiej Brytanii. Magazyn został po raz pierwszy opublikowany w styczniu 1926 roku przez redaktora założyciela, Brendana Brackena z Financial News, który był prezesem Financial Times w latach 1945-1958.

The Banker jest wiodącym na świecie źródłem informacji z zakresu bankowości i finansów, czytanym w ponad 120 krajach i będącym kluczowym źródłem danych i analiz dla branży. Łączy w sobie dogłębne relacje regionalne i krajowe z raportami na temat globalnych rynków finansowych, regulacji i polityki, zarządzania gotówką i usługami w zakresie papierów wartościowych, towarów, infrastruktury i finansowania projektów, handlu i technologii, rozliczeń i rozrachunków oraz kwestii zarządzania i ładu korporacyjnego.

Zyskał sobie reputację obiektywnego, godnego zaufania i wnikliwego źródła informacji bankowych. Posiada unikalną bazę danych ponad 5000 banków, która odwzorowuje ich siłę, kondycję finansową, kapitał podstawowy, ich rentowność i wyniki w porównaniu z innymi bankami.

Źródło:

https://www.thebanker.com

 • Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

  e-mail: azliang@chinamail.com

  Redakcja: Leszek B. Ślazyk

  e-mail: kontakt@chiny24.com

  © Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button