WiadomościWiadomości

Największe firmy zagraniczne Szanghaju

Największe firmy zagraniczne Szanghaju

Władze municypalne Szanghaju przedstawiły najnowszą listę 100 przedsiębiorstw zagranicznych działających w tej metropolii, które w 2022 roku osiągnęły najlepsze wyniki w czterech kategoriach (dochodów, handlu zagranicznego, liczby stworzonych miejsc pracy, wpłat do miejskiej kiesy w formie podatków).

Wśród tej setki pierwsze miejsca zajęły:

  • największe dochody – Apple Computer Trading (Shanghai) Co., Ltd. (chin. 苹果电脑贸易(上海)有限公司), Stany Zjednoczone
  • największa wartość handlu zagranicznego – Daktronics (Shanghai) Computer Co., Ltd. (chin. 达功(上海)电脑有限公司), Stany Zjednoczone;
  • największy płatnik podatków do budżetu miasta – Porsche (China) Automobile Sales Co., Ltd. (chin. 保时捷(中国)汽车销售有限公司), Niemcy;
  • najwięcej stworzonych nowych miejsc pracy – Chance Technology (Shanghai) Co., Ltd. (chin. 昌硕科技(上海)有限公司), Korea Południowa;

Pierwsza trójka zajmowała te same miejsca w zeszłorocznym zestawieniu (za 2021 rok).

Ogółem na tegorocznej liście sklasyfikowano 255 przedsiębiorstw zagranicznych spośród wszystkich ponad 60 000 takich podmiotów zarejestrowanych w Szanghaju. Najwięcej firm zagranicznych w tej metropolii pochodzi Stanów Zjednoczonych, Japonii i Niemiec.

Szanghaj jest jednym z najbardziej atrakcyjnych na świecie miejsc dla inwestycji zagranicznych, w samych Chinach jest miejscem o największej koncentracji regionalnych siedzib międzynarodowych korporacji.

Od stycznia do czerwca br. inwestycje zagraniczne w Szanghaju wyniosły 20,56 mld RMB (ok.12,258 mld PLN), co oznacza wzrost o 8,4% r/r. W tym okresie czasu założono w mieście 51 nowych regionalnych siedzib międzynarodowych korporacji i 19 ośrodków badawczo-rozwojowych zagranicznych firm.

W połowie tego roku Szanghaj był siedzibą 822 regionalnych centrów międzynarodowych korporacji i 525 zagranicznych ośrodków badawczo-rozwojowych.

Źródło: 

 • baidu.com
 • jfdaily.com
 • cnr.cn

O Chinach z niemieckiej perspektywy

Kang Linsong, prezes Mercedes-Benz Group w wywiadzie dla Bild am Sonntag powiedział:

“Cięcie więzi gospodarczych z Chinami jest nierealne, to niewyobrażalne dla większości niemieckiego przemysłu”.

“Główni gracze światowej gospodarki, Europa, USA i Chiny, są tak ściśle ze sobą powiązani, że oddzielenie się (Europy i USA) od Chin nie ma sensu, to iluzja”.

A jakie są realia z perspektywy Mercedes-Benz Group?

Beijing Automotive Group Co., Ltd. (chin. 北京汽车集团有限公司) i Zhejiang Geely Holding Group Co., Ltd. (chin. 浙江吉利控股集团有限公司) to dwaj główni akcjonariusze Mercedes-Benz.

W 2022 roku 18% dochodów oraz 37% wolumenu sprzedaży samochodów produkowanych przez koncern pochodziło z rynku chińskiego. Niemieccy producenci samochodów całkowicie niemal zależą od chińskiego rynku samochodowego, największego na świecie. Nie tylko jako miejsca sprzedaży aut, ale także jako miejsca ich produkcji.

Źródło:

  • bams.de
  • ft.com
  • guancha.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button