Import z Chin: od czego zacząć? Od numeru EORI
Zawsze warto zacząć od początku. Tak przynajmniej twierdzono w czasach, gdy telewizja jako programy rozrywkowe dla tak zwanego „szerokiego widza” produkowała i emitowała „Kabaret Starszych Panów”, lub „Wojnę domową”.
By zacząć importowanie towarów (i/lub usług) należy przede wszystkim zarejestrować działalność gospodarczą (w dowolnej, odpowiadającej nam formie), a zaraz potem uzyskać numer EORI.
Wszystkie podmioty gospodarcze, od jednoosobowej działalności gospodarczej, po spółki akcyjne, które chcą sprzedawać lub kupować towary spoza Unii Europejskiej muszą posiadać numer EORI.
EORI to numer identyfikacyjny w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych.
Numer EORI służy do identyfikacji przedsiębiorców w kontaktach z organami celnymi na terytorium Unii Europejskiej – przedsiębiorca może mieć tylko jeden numer EORI w całej Unii Europejskiej. Brak EORI wyklucza przedsiębiorcę z możliwości importu towarów. Każdy przedsiębiorca (osoba fizyczna, prawna) jest obowiązany posługiwać się numerem EORI we wszystkich transakcjach i czynnościach celnych na obszarze UE, przy których wymagany jest ten identyfikator. EORI należy uzyskać przed pierwszą operacją celną.
Nadany numer EORI jest niepowtarzalny i unikalny w całej UE. Przedsiębiorca może posiadać tylko jeden numer EORI.
Numeru EORI nie musi mieć osoba fizyczna, która przywozi towary do celów prywatnych.
Numer EORI to ciąg znaków, który:
- w przypadku podmiotów krajowych składa się z liter “PL”, numeru NIP i pięciu zer (czyli ciągu do 17 znaków),
- w przypadku podmiotów z krajów trzecich składa się z liter “PL” i ciągu 14 cyfr zamkniętych literą “Z” na końcu.
W celu uzyskania numeru EORI, przedsiębiorca, który ma siedzibę w Polsce musi wystąpić o jego nadanie do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.
Przedsiębiorca z kraju trzeciego (czyli spoza UE), który chce dokonać pierwszej operacji celnej na obszarze celnym Unii Europejskiej i będzie tę operację realizował w Polsce, musi wystąpić o nadanie numeru EORI również do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.
Wniosek składa się elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Konto na PUESC może mieć wyłącznie pełnoletnia osoba fizyczna, krajowa lub zagraniczna. Posiadanie aktywnego konta jest niezbędne, żeby prowadzić komunikację elektroniczną w ramach Systemu Informacyjnego Skarbowo-Celnego (SISC), który świadczy swoje usługi poprzez PUESC. Dzięki nadanemu podczas rejestracji numerowi ID SISC, czyli unikalnemu identyfikatorowi będzie możliwa komunikacja z organami KAS.
Szczegółowe informacje dotyczące zakładania konta i procesu rejestracji dostępne są na platformie PUESC:
- Zakładanie konta:
https://puesc.gov.pl/web/guest/uslugi/rejestracja-na-PUESC-zakladanie-konta
- Rejestracja firmy i nadanie numeru EORI:
https://puesc.gov.pl/uslugi/zarejestruj-firme-uzyskaj-numer-eori
W przypadku gdy w momencie dokonywania pierwszej czynności nie ma dostępu do PUESC, a towar oczekuje na odprawę na granicy, lub gdy została ogłoszona niedostępność PUESC z powodu awarii, należy zwrócić się z pisemnym wnioskiem o nadanie numeru EORI do najbliższego oddziału celnego.
Brzmi groźnie i skomplikowanie? To tylko pozór. A co ważne – to działanie jednorazowe.
Istotną lekcją, którą można wyciągnąć z uzyskiwania numeru EORI jest ta, że import jako taki, wymaga od importera wiedzy, znajomości podstawowych reguł funkcjonowania w handlu zagranicznym, a przede wszystkim rozwagi i dbałości o formalne detale. Ta dbałość zwłaszcza pozwala zaoszczędzić wiele energii, pieniędzy i stresu.
Dlatego też rozważając rozpoczęcie działalności importowej warto wziąć pod uwagę pomoc firmy specjalizującej się w operacjach importowych, a z pewnością warto poszerzyć swoją wiedzę na temat importu. Na przykład biorąc udział w dedykowanych szkoleniach.
Cały proces importu przybliżam podczas szkoleń stacjonarnych i online.
Szczegóły znajdziecie Państwo TUTAJ :
https://leszekslazyk.pl/import-z-chin-i-nie-tylko/
Leszek B. Ślazyk
e-mail: kontakt@chiny24.com
© www.chiny24.com
Źródła:
https://www.biznes.gov.pl
https://www.podatki.gov.pl