E-mobilityMotoryzacjaTechnologie

Grafenowy akumulator dla samochodów elektrycznych: ładowanie w 8 minut, zasięg 1000 kilometrów

Holding GAC Group m.in. producent samochodów Trumpchi oraz aut Aion poinformował, iż wprowadza do pilotażowej produkcji seryjnej oraz do testów drogowych swój najnowszy produkt innowacyjny, czyli akumulator grafenowy, który stanowić będzie przełom jako źródło zasilania dla samochodów elektrycznych. Wedle informacji opublikowanych przez GAC Group skonstruowany przez firmę akumulator można naładować do 85% w ciągu zaledwie 8 minut. Co więcej, samochody zasilane akumulatorami grafenowymi uzyskają zasięg do 1000 kilometrów na jednym ładowaniu.

Zarząd GAC Group poinformował jednocześnie, że opublikuje szczegóły dotyczące tej technologii pod koniec bieżącego miesiąca. Uruchomiono pilotażową produkcję seryjną akumulatorów, które instalowane są w samochodach, te zaś są eksploatowane w bardzo różnych warunkach. Testy – wedle producenta – powinny w ciągu dwóch tygodni dać odpowiedź, czy firma jest gotowa do seryjnej produkcji nowego typu baterii i czy nowe baterie spełniają pokładane w nich nadzieje.

Spółka zależna GAC Group, czyli GAC Aion poinformowała w piątek 15 stycznia, że w samochodach (oczywiście marki Aion), w których zainstalowano testowane akumulatory grafenowe, średnio w ciągu 8 minut udawało się uzyskać 80% naładowania wyczerpanych baterii.

EV Aion LX, jeden z najnowszych samochodów grupy GAC

A to oznacza czas podobny do tego, który potrzebny jest do zatankowania do pełna zbiornika tradycyjnego samochodu z silnikiem spalinowym.

W tej samej informacji opublikowanej na oficjalnym koncie firmowym na Weibo Aion potwierdził wcześniejsze doniesienia, iż akumulatory grafenowe pozwalają samochodom elektrycznym osiągać zasięg do 1000 kilometrów na jednym ładowaniu.

Jeśli doniesienia obu firm zostaną potwierdzone, oznaczać to będzie rewolucyjny przełom dla całej branży motoryzacyjnej.

Grupa GAC rozpoczęła prace badawczo-rozwojowe nad zastosowaniem technologii grafenowej w akumulatorach w 2014 roku. Po 6 latach prac, 13 maja 2020 roku firma ogłosiła zakończenie prac badawczo-rozwojowych i rozpoczęcie przygotowań do uruchomienia produkcji seryjnej. Poinformowano, że dla stworzenia nowego rodzaju akumulatorów firma opracowała własne, oryginalne technologie produkcji i zastosowania grafenowych materiałów o strukturze trójwymiarowej (3DG).

Jest to kolejny przykład działania systemu, w którym firmy z określonego sektora, z tej samej branży szukają własnych, indywidualnych rozwiązań tego samego problemu.

GAC Group sięgnęła po zupełnie nowe materiały, gdy BYD rozwinął znaną technologię litowo-żelazowo-fosforanową, która pozwoliła producentowi z Shenzhen stworzyć „blade battery” ultracienką baterię zapewniającą autom NEV zasięg do 600 km na jednym ładowaniu, wolną od niebezpieczeństwa samozapłonu w przypadku uszkodzenia mechanicznego (rozbicia, przebicia), co jest najpoważniejszym problemem „klasycznych” baterii litowo-jonowych.

BYD E-SEED GT zasilany bateriami typu “blade battery” mieszczącymi się w podłodze pojazdu.

W tym samym czasie firma NIO opracowała system automatycznej wymiany baterii w dedykowanych stacjach wymiany. Wystarczy wjechać autem NIO do jednej z setek stacji firmowych, a proces wymiany zużytych baterii na naładowane dokonuje się w czasie 3 minut. Automatycznie, bezdotykowo. Voila!

Może Cię zainteresować: Chińska branża motoryzacyjna – Mapa drogowa 2.0 , czyli plany na najbliższe 15 lat

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2021

 

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button