DCEPGospodarkaMotoryzacjaPolitykaWiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (01/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron 从新闻媒体的第一页

Wywiad noworoczny Wang Yi

Z okazji Nowego Roku wywiadu noworocznego Agencji Informacyjnej XinHua (新华通讯社) oraz Centralnej Telewizji Chin CCTV (中央广播电视总台央) udzielił Wang Yi (王毅) szef chińskiego MSZ, a zarazem członek siedmioosobowej Rady Państwa.

Naszą szczególną uwagę zwróciło kilka kwestii poruszonych podczas tej rozmowy:

 • W minionym roku, w ramach walki z epidemią koronawirusa Chiny udzieliły pomocy ponad 150 państwom i 10 organizacjom międzynarodowym. Wysłały 36 zespoły ekspertów do 34 państw. Wsparły finansowo oraz organizacyjnie Światową Organizację Zdrowia i inne agendy ONZ. Dostarczyły licznym krajom dotkniętym epidemią ponad 220 miliardów maseczek, 2.25 miliardy kompletów jednorazowej odzieży ochronnej i 1.02 mld testów wykrywających obecność koronawirusa. Dostawy te były ważnym elementem w globalnej walce z wirusem Covid-19.
 • Nadawanie koronawirusowi etykiety „chiński” jest działaniem złym. Chiny będą się stanowczo temu przeciwstawiać. Wirus nie narodził się w Chinach, pandemia się tu nie zaczęła i to nie Chiny rozprzestrzeniły tę chorobę. Krążące w zagranicznych mediach opinie, że pojawienie się Covid-19 w WuHan (武汉) było początkiem rozprzestrzeniania się wirusa po całym świecie są fałszywe i dezinformujące. Najnowsze badania jasno dowodzą, że wirus był obecny w Europie, czy Stanach Zjednoczonych wcześniej niż wykryto go w Chinach. Jak donosi amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) na bazie analiz posiadanych danych zakażenia Covid-19 miały miejsce w USA w październiku i listopadzie 2019 roku. We Włoszech obecność Covid-19 w próbkach krwi pacjentów wykazały badania przesiewowe realizowane we wrześniu 2019 roku, w Hiszpanii pierwsze takie obserwacje poczyniono w marcu 2019 roku. Miało to zatem miejsce dziewięć miesięcy przed wybuchem epidemii w WuHan. Państwo Środka jako pierwsze poinformowało krajową opinię publiczną, Światową Organizację Zdrowia i rządy innych państw o zagrożeniu. Pandemia wybuchła równocześnie w wielu miejscach na świecie, w wielu z nich nie została rozpoznana. Chiny jako pierwsze również rozpoczęły walkę z epidemią i stanęły na pierwszej linii tej walki. Chiny są zdeterminowane by stawić czoła wszelkim fałszywym informacjom dotyczącym przebiegu wydarzeń, chronologii faktów, czy roli Chin w walce z epidemią.
 • Pod koniec 2020 roku, w 45 rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Unią Europejską a Chinami, obie strony uzgodniły i podpisały historyczną umowę inwestycyjną.
 • W roku bieżącym obchodzona będzie 30 rocznica ustanowienia partnerskiego dialogu między Chinami a Państwami Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Państwa te są największym, najważniejszym partnerem handlowym Państwa Środka oraz kluczowym sygnatariuszem zawartego pod koniec ub.r. największego na świecie układu o wolnym handlu (RCEP).
 • Zaplanowano już pierwszą podróż szefa chińskiego MSZ w 2021 roku. Jej celem będą państwa afrykańskie: Nigeria, Demokratyczna Republika Konga, Tanzania, Botswana, Seszele. Afryka znajduje się w centrum uwagi politycznej i ekonomicznej państwa. W 2020 roku Chiny bądź anulowały zobowiązania, bądź zrezygnowały z odsetek od kredytów i pożyczek zaciągniętych przez 12 państw afrykańskich. Z chińską pomocą wybudowano w Afryce ponad 6,000 km linii kolejowych, ponad 6,000 km dróg, zmodernizowano i zbudowano 20 portów morskich, uruchomiono 80 różnej wielkości projektów energetycznych. Chiny stanowią kluczowy czynnik rozwoju ekonomicznego i cywilizacyjnego kontynentu afrykańskiego.
 • Inicjatywa „Pasa i Szlaku” jest jednym z priorytetów polityki zagranicznej ChRL. Pomimo pandemii projekt ten dynamicznie się rozwija. Dzięki pandemii nowego znaczenia nabrały związane z inicjatywą projekty połączeń lądowych, morskich i powietrznych. W pierwszych III kwartałach minionego roku w ramach inicjatywy „Pasa i Szlaku” Chiny zainwestowały 13 mld US$/~ 48 mld PLN.
 • Prezydent Xi Jin Ping (习近平) kontynuował wszechstronny rozwój stosunków chińsko-rosyjskich. W minionym roku przeprowadził 5 bezpośrednich rozmów z prezydentem Putinem.

Z frontu walki z Covid-19

Szczepionka CoronaVac w Indonezji

W dniu 11 stycznia br. rozpoczęła się w Indonezji akcja masowych szczepień ludności (273.8 mln) chińską szczepionką “CoronaVac” (CoronaVac) opracowaną i wyprodukowaną przez China Beijing Kexing Zhongwei Biotechnology Co., Ltd. (中国北京科兴中维生物技术有限公司). Podobne akcje planują mi.in.: Egipt, Peru, Węgry i Rosja.

Nowe ogniska epidemiczne

Wedle danych z 8 stycznia br. zidentyfikowano w Chinach pojedynczy rejon o wysokim stopniu zakażeń koronawirusem (prowincja HeBei 河北) i aż 49 o średnim ryzyku zakażenia, w tym 7 w Pekinie, 4 w prowincji HeBei, 32 w prowincji LiaoNing oraz 6 w prowincji HeiLongJiang.

Najpoważniejsza sytuacja miała miejsce w mieście ShiJiaZhuang (石家庄 stolica prowincji  HeBei  河北), gdzie odnotowano 354 przypadków zarażenia Covid-19. To największa liczba przypadków wykrytych w jednym miejscu od blisko 8 miesięcy. Zgodnie z wypracowanymi procedurami miasto zostało zamknięte i objęte powszechną kwarantanną. Prowincja HeBei otacza stolicę, funkcjonującą jako miasto wydzielone na prawach prowincji (można to porównać do relacji pomiędzy województwem mazowieckim i Warszawą). W Pekinie mieszka i pracuje ogromna liczba osób pochodzących z całych Chin. Osoby te już zaczynają opuszczać miasto w związku ze zbliżającymi się świętami Chińskiego Nowego Roku. Wśród specjalistów epidemiologów sytuacja ta budzi poważne obawy, co do możliwości kontrolowania wirusa.

Dalian pokryte śniegiem, zagrożone wirusem

Szczepienia w Pekinie

W Pekinie rozpoczęto szczepienia osób pracujących w 9 grupach zawodowych szczególnie narażonych na zakażenie wirusem Covid-19.

Szczepienia w Szanghaju

W Szanghaju rozpoczęto szczepienia osób, które udają się zagranicę do pracy, albo na studia

Szczepienia w osiedlowych przychodniach

Osoby udające sie zagranicę mogą zaszczepić się w małych przyosiedlowych przychodniach pod warunkiem wcześniejszego umówienia się na szczepienie. Ze względu na warunki lokalowe w tych małych ośrodkach zdrowia jedno szczepienie dokonywane jest raz na pół godziny.

Nowe przepisy prawne

Nowy Rok, nowy miesiąc, to nowe przepisy i regulacje prawne wchodzące w życie w styczniu.

Oto wybrane regulacje ogólnokrajowe:

 • 1 stycznia br. zaczął obowiązywać pierwszy w historii ChRL Kodeks Cywilny Chińskiej Republiki Ludowej (中华人民共和国民法典). Kodeks składa się z 7 rozdziałów zawierających 1,260 artykułów. Artykuły te to przepisy ogólne, zapisy dotyczące prawa własności, umów, praw osobistych, małżeństwa i rodziny, dziedziczenia, odpowiedzialności deliktowej, a także przepisy uzupełniające.
 • Rada Państwa (国务院) wprowadza tymczasowe zmiany taryf importowych dla 883 towarów. Towary te będą podlegać stawkom celnym niższym niż stawki najbardziej uprzywilejowane. Wprowadzono zerowe taryfy m.in. na leki przeciwnowotworowe, specyfiki stosowane w leczeniu chorób rzadkich, czy żywność niezbędną dla dzieci specjalnej troski. Obniżono cła przywozowe na sprzęt medyczny (np. sztuczne zastawki serca, aparaty słuchowe itp.), a także białko serwatkowe w proszku, laktoferynę i inne surowce do produkcji mleka w proszku dla niemowląt. Również niższe cło importowe dotyczyć będzie części do samolotów i sprzętu lotniczego.
 • Z dniem 18 stycznia obowiązywać będą nowe regulacje dotyczące przeglądu i zatwierdzenia inwestycji zagranicznych w zakresie ich bezpieczeństwa dla państwa, a dotyczą głównie inwestycji takich jak: fuzje i przejęcia w przemyśle obronnym i w branżach z nim powiązanymi, w sektorach powiązanych z pojęciem bezpieczeństwa narodowego, budowa i użytkowanie obiektów wojskowych i infrastruktury wojskowej. Kontroli i zatwierdzeniu podlegać będą również zagraniczne inwestycje związane z produkcją i przetwarzaniem strategicznych produktów rolnych, energetyką, specyficznymi urządzeniami i maszynami, infrastrukturą, usługami transportowymi i socjalnymi, technologiami informatycznymi, internetowymi, usługami finansowymi, kluczowymi dla gospodarki technologiami i przedsiębiorstwami.
 • Na mocy decyzji Rady Państwa zaczynają obowiązywać nowe przepisy w sprawie wdrożenia jednolitego systemu rejestracji aktywów firm i gwarancji praw do tychże. Aktywa zostały uszeregowane w siedmiu kategoriach, takich jak: środki produkcji (wytwarzania), surowce, półprodukty/komponenty, zastawy na produktach, zastawy na należnościach, hipoteki, inne. Dane generowane przez firmy będą rejestrowane i archiwizowane w Centrum Kredytowym Ludowego Banku Chin (中国人民银行征信中心). Za autentyczność, kompletność i legalność zarejestrowanych treści odpowiedzialne będą zarówno firmy, jak i Centrum.
 • Wszystkie instytucje, zakłady, przedsiębiorstwa publiczne i państwowe funkcjonujące w obszarach takich jak: edukacja, ochrona zdrowia, opieka zdrowotna, wodociągi, energetyka (zakłady energetyczne), dostarczanie gazu, zaopatrywanie w ciepło, ochrona środowiska, transport publiczny itp. zostały zobligowane do ujawniania informacji o swojej działalności, o posiadanej pozycji rynkowej, do ujawniania wszelkich aspektów swojej aktywności zagrażających zdrowiu i życiu ludzi, a także ogłaszania informacji na temat cen swoich usług.
 • Od 1 stycznia br. obowiązuje norma emisji spalin VI dla nowych samochodów o masie całkowitej nie przekraczającej 3.5 tony. Norma ta dotyczyć będzie sukcesywnie również aut starszych. Każda prowincja wprowadzać będzie własne regulacje w tym zakresie w zależności od lokalnych uwarunkowań.
 • Od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku zakupy samochodów elektrycznych i hybrydowych zostają zwolnione z podatku konsumpcyjnego (od zakupu).
 • Prowincjonalne oddziały nadzoru i administracji leków zostały zobowiązane do sformułowania oraz wdrożenia systemów licencjonowania farmaceutów i firm prowadzących apteki na obszarach im podlegających. Licencje te będą powiązane z regulaminami, procedurami i ogólnymi zasadami pracy. Osoby i firmy łamiące zasady notowane będą na „czarnych listach”. System licencji ma zostać uruchomiony na terenie całego kraju w terminie do końca 2025 roku.
 • Wprowadzono nowe regulacje dotyczące kosmetyków. Specyfiki do farbowania włosów, trwałej ondulacji, wybielania skóry, ochrony przeciwsłonecznej, hamujące wypadanie włosów itp. podlegają systemowi specjalnej rejestracji. Zarejestrowane specyfiki będą dopuszczane do obrotu na rynku przez 5 lat, do kolejnej rejestracji. Jednocześnie zabrania się umieszczania na etykietach kosmetyków nieprawdziwych informacji o właściwościach poszczególnych składników, czy o niepotwierdzonym badaniami oddziaływaniu medycznym substancji kosmetycznych.
 • Jeśli łączny dochód podatnika nie przekracza 60,000 RMB/~34,131 PLN zostaje on zwolniony z obowiązku wpłacania miesięcznych zaliczek na poczet podatku dochodowego. Podatnik taki będzie się rozliczał raz do roku, aż do ewentualnego odwołania nowelizacji przepisów w tym zakresie.
 • Od 1 stycznia obowiązuje całkowity zakaz importu odpadów stałych w jakikolwiek formie, również tych, które mogą być wykorzystywane jako surowce. Wszystkie licencje i certyfikaty wydane wcześniej na import takich odpadów wygasły z dniem 1 stycznia 2021 roku.
 • Od 1 stycznia br. zaczął się dziesięcioletni zakazu połowu na rzece ChangJiang/Jangcy (长三角), połączonych z nią dwóch największych jeziorach i siedmiu jej dopływach. Program „Jedna rzeka, dwa jeziora, siedem rzek” (“一江、两湖、七河”) obejmuje przebranżowienie i przesiedlenie rybaków z rejonu objętego zakazem połowów. To priorytet projektu. Żaden z rybaków nie może zostać pozostawiony sobie sam, musi uzyskać pomoc w znalezieniu zatrudnienia w innej branży, co zagwarantuje godne utrzymanie jemu i jego rodzinie.

Wybrane lokalne regulacje:

 • Pekin (北京) jako pierwszy w kraju wprowadza kod QR dla zarządzania i regulowania opłat za wszystkie usługi medyczne. Osoby posiadające aktualne ubezpieczenie nie muszą okazywać w placówkach medycznych fizycznej karty ubezpieczenia społecznego/medycznego. Wystarczy indywidualny kod QR w telefonie, skanowany celem rozliczenia kosztów usługi. System obejmuje wszystkie ubezpieczone osoby, wszystkie wyznaczone instytucje świadczące usługi medyczne, a dotyczy wszystkich rodzajów wydatków ponoszonych w ramach korzystania z usług medycznych. Płatność za usługi medyczne staje się tak prosta, jak inne płatności dokonywane WeChatPay, albo AliPay.
 • Wszyscy mieszkańcy prowincji ShanDong (山东), którzy ukończyli 60 rok życia od 1 stycznia br. mogą bezpłatnie korzystać z transportu publicznego, pierwszeństwa w kolejkach do usług medycznych, badań, czy hospitalizacji. Przysługuje im bezpłatny wstęp do parków, atrakcji turystycznych, publicznych ośrodków kultury, bibliotek, muzeów, galerii sztuki, sal wystawowych itp.
 • Prowincja GuangDong (广东) wprowadza rygorystyczny zakaz ujawniania danych użytkowników/klientów firm świadczących usługi kurierskie (w tym „express delivery”) na obszarze prowincji. Zakaz ten dotyczy zwłaszcza procederu sprzedawania baz danych klientów firm kurierskich. W przypadku wykrycia naruszenia tego prawa przez któregoś z pracowników firma kurierska/spedycyjna jest zobligowana do poinformowania o fakcie oddziału lokalnej administracji pocztowej. Winni naruszenia prawa będą ponosić odpowiedzialność prawną zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.
 • Prowincja HeNan (河南) ogłasza nowe przepisy, które zabraniają podmiotom prawnym i osobom fizycznym wysyłania informacji, ofert handlowych, propozycji świadczenia usług bez zgody operatora sieci telekomunikacyjnej. Operatorzy uzyskali nowe plenipotencje dla wzmocnienia środków technicznych pozwalających na identyfikację firm i osób wysyłających sms-y promujące towary i usługi, czy też rozpowszechniające dowolne informacje bez uzyskania pozwolenia operatorów sieci.
 • FuZhou (福州 stolica prowincji FuJian 福建) jako jedno z pierwszych w kraju zliberalizowało formalne zasady uzyskania stałego zameldowania w mieście. Mieszkańcy innych prowincji i miast mogą ubiegać się o osiedlenie się w FuZhou i aplikować o kartę stałego mieszkańca tzw. HuKou (户口) bez względu na wykształcenie, wiek, wykonywany zawód. Posiadanie HuKou zdecydowanie ułatwia życie. Upoważnia m.in. do bezpłatnego korzystania z lokalnych usług socjalnych czy medycznych.
 • W Szanghaju wprowadzono definitywny zakaz używania jednorazowych torebek i siatek foliowych. W ich miejsce wchodzą torby papierowe, siatki wielorazowe z włókien naturalnych, lub włóknin (fizelin). To kolejny krok na drodze do zmniejszenia ilości śmieci i zanieczyszczeń generowanych przez tę metropolię.

Ekonomia  经济学

PMI w górę

W grudniu wskaźnik koniunktury (aktywności) w przemyśle (PMI – Manufacturing Purchasing Manager Index) według danych Krajowego Urzędu Statystycznego (国家统计局) wyniósł 51.9. To nieco mniej niż w listopadzie (52.1), ale to już 10 miesiąc z rzędu ożywienia w przemyśle (wynik powyżej 50). W 2020 roku wskaźnik PMI tylko raz wskazywał dekoniunkturę. Było to w lutym, kiedy odczyt aktywności przemysłowej PMI spadł do dramatycznie niskiego poziomu 35.7. Był to miesiąc kiedy w zasadzie całe Chiny zostały objęte całkowitym lockdownem.

 • PMI dla nowych zamówień eksportowych w grudniu wyniosło 51.3 (listopad 51.5).
 • PMI dla sektora usług wyniosło 54.8, w budownictwie osiągnęło poziom aż 60.7.
 • PMI dla przedsiębiorstw małych i średnich spadł w grudniu poniżej granicy 50 i osiągnął poziom 48.8 (listopad 50.1). To rekcja na rosnące koszty surowców, materiałów, dystrybucji, a zwłaszcza na problemy w znalezieniu pracowników szukających zatrudnienia przede wszystkim w sektorze usług, lub w firmach dużych i bardzo dużych.
 • Indeks PMI zatrudnienia spadł z poziomu 49.6 zarejestrowanego w listopadzie do 49.5 w grudniu.

Indeks PMI opracowany przez CaiXin (财新) aktywności gospodarczej małych i średnich firm prywatnych osiągnął w grudniu 56.3 (listopad 55.8).

Mali deweloperzy w kłopotach…

Miniony rok nie był dobrym czasem dla małych i średnich firm deweloperskich. Ponad 470 takich firm ogłosiło w zeszłym roku upadłość. Mali deweloperzy nie wytrzymują konkurencji ze strony potentatów, trudno im utrzymać się na powierzchni w obliczu zaostrzanych warunków kredytowania, a także w oparciu o działalność na obszarze pojedynczych, lokalnych rynków.

…a rynek nieruchomości w górę

Problemy małych deweloperów nie są odbiciem kondycji chińskiego rynku nieruchomości. Wręcz odwrotnie. Według analizy cen w 316 miastach opracowanej przez Securities Times (证券时报) niekwestionowanym liderem na rynku mieszkaniowym Chin już od kliku lat jest ShenZhen (深圳). Na rynku wtórnym ceny mieszkań w tym mieście wzrosły na przestrzeni roku o… 34.25%.

Za metr kwadratowy mieszkania z drugiej ręki trzeba tu było pod koniec ubiegłego roku zapłacić średnio 87,957RMB / ~50,202 PLN o 23,236 RMB/ ~13,258 PLN.

Tymczasem w Pekinie średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wynosiła 64,721 RMB/ ~36,929PLN, w Szanghaju 59,072 RMB/ ~33,673 PLN, w XiaMen (厦门) 49,803 RMB/ ~28,389 PLN, a w Kantonie (广州) 39,851 RMB/ ~22,716 PLN

Za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym w ShenZhen w minionym roku trzeba było zapłacić 61,543 RMB/ ~35,079 PLN w Pekinie 57,560 RMB/ ~32,808 PLN, a w Szanghaju 55,803 RMB/ ~31,807 PLN. W miastach tych od dwóch lat mieszkania używane i nowe są najdroższe w skali całego Państwa Środka.

I nie, nie pomyliliśmy się. Mieszkania na rynku wtórnym są droższe od tych na rynku pierwotnym. A to dlatego, że zakup mieszkań nowych łączy się z wieloma ograniczeniami, jest tu wiele barier dotyczących finansowania, restrykcji w zakresie możliwości posiadania większej liczby lokali, etc. Nowe mieszkania powstają tez głównie na dalekich obrzeżach miast. Dalekich, czyli kilkadziesiąt kilometrów od centrum, bo mówimy o miastach, których ludność to więcej niż połowa mieszkańców Polski. Przedmieścia to duże odległości do pracy, gorsze szkoły, słabsza infrastruktura komercyjna.

Ceny gruntów pod budownictwo w górę

Wzrost cen mieszkań nowych ma swoje źródło również w rosnących cenach gruntów z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe. W minionym 2020 roku w 300 chińskich miastach różnej wielkości średnia cena tego typu gruntów wzrosła o 10.6% w porównaniu z rokiem 2019 i wynosiła 4,698 RMB/ ~2,678 PLN za m2.

Pociąg towarowy pomknie  350 km/h

CRRC Tangshan Locomotive Co., Ltd. (中车唐山机车车辆有限公司) wyprodukowała pierwszy na świecie szybki pociąg towarowy, który może osiągnąć prędkość 350 km/godz. Pociągi tego typu poruszać będą się po torach szybkich kolei pasażerskich. Do przewozu towarów wykorzystane są tu modułowe kontenery wzorowane na tych wykorzystywanych w transporcie cargo lotniczego. Jeden pociąg tego typu może przewozić ładunki o ogólnej objętości 800 m3, 30 razy więcej niż Boeing 737. Pociąg przystosowany jest do pracy w temperaturach od minus 25 do plus 40 stopni. Zgodnie z założeniami przewozy towarowe tego typu pociągami będą najefektywniejsze dla dystansów od 600 km do 1500 km. Dla krótszych tras efektywniejsze są samochody, dla dłuższych samoloty.

Tesla model Y produkowana w Szanghaju

Z początkiem roku w fabryce Tesla w Szanghaju rozpoczęto produkcję kolejnego modelu samochodu elektrycznego tej firmy, modelu Y. Tesla Y produkowana w Szanghaju kosztuje 399,900 RMB/ ~227,205 PLN. Ten sam model produkowany w USA kosztował na chińskim rynku 488,000 RMB/ ~277,264 PLN. Amerykanie twierdzą, że samochód cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród potencjalnych chińskich nabywców.

Sprzedaż aut luksusowych w górę

W listopadzie ub.r. sprzedaż samochodów luksusowych wzrosła w Chinach o 26.7% w porównaniu z listopadem 2019. W okresie styczeń-listopad 2020 sprzedaż takich aut wzrosła w sumie o 9.3% w porównaniu z analogicznym okresem roku wcześniejszego. W tym okresie sprzedano ponad 3 mln luksusowych aut różnych marek. Wśród nich najwięcej nabywców zdecydowało się na Teslę, potem BMW, Mercedesa i Audi. Znacząco wzrosła sprzedaż samochodów elektrycznych. O 157% w porównaniu z 2019 rokiem. Najnowszy raport Stowarzyszenia Sprzedawców Samochodów (中国汽车流通协会) podkreśla jednak, że pomimo dobrej sytuacji w segmencie aut luksusowych i elektrycznych, ogólna sprzedaż samochodów zmniejszyła się w porównaniu z 2019 rokiem o 9.8%. Branża nie wróciła jeszcze do stanu sprzed epidemii.

Czym jest plan pięcioletni?

 

Technologie 技术

Ericsson wspiera HuaWei

Światowy lider systemów 5G, czyli HuaWei Technologies Co., Ltd. (华为技术有限公司) zyskał niespodziewanego sojusznika. Otóż prezes szwedzkiej firmy Ericsson Börje Ekholm zwrócił się bezpośrednio do Anny Halberg, minister handlu Szwecji, by z racji pełnionego urzędu interweniowała w sprawie „banowania” koncernu HuaWei (jak również firmy ZTE 中兴通讯股份有限公司) przez regulatora rynku telekomunikacyjnego i odbierania możliwości uczestniczenia – na zasadach rynkowych – w budowaniu szwedzkiego systemu 5G. Prezes Ericssona zapowiedział, że jeśli zakaz dla tych firm zostanie utrzymany, to on nie widzi miejsca dla prowadzonego przez siebie koncernu w Szwecji. Krótko mówiąc – wykluczenie HuaWei i ZTE skutkować będzie „emigracją” szwedzkiego koncernu ze Szwecji.

Börje Ekholm

Börje Ekholmem nie powodowały emocje, a trzeźwe kalkulacje. Z jednej strony Ericsson jako podwykonawca zdobył blisko 10% udział w budowie ogólnochińskiego systemu komunikacji 5G. Z drugiej strony chińskie spółki Ericssona, w tym Panda Electronics to podstawa produkcji, ale także rozwoju i wdrażania rozwiązań, które Szwedzi sprzedają na całym świecie. Ericsson jest zależny od komponentów produkowanych w Chinach. W ciągu trzech kwartałów (styczeń – listopad) 2020 roku Ericsson uzyskał w Chinach przychody w kwocie ponad 650 mln US$/ ~ 2.385 mld PLN, odnotowując wzrost o 43.6% w porównaniu z rokiem 2019. Ewentualne kłopoty w Chinach mogą poważnie naruszyć kondycję koncernu.

Połączenia komórkowe szyfrowane kwantowo

China Telecom Quantum Technology Co., Ltd. (中电信量子科技有限公司), spółka córka China Telecom, jednego z 3 państwowych operatorów komórkowych w ChRL  wprowadziła pilotażowo nową usługę nazwaną „secret phone”. To – wedle informacji opublikowanej przez spółkę – nowa forma nawiązywania szyfrowanych połączeń telefonicznych zabezpieczonych w technologii kwantowej. Do korzystania z tej usługi wystarcza specjalna karta SIM i androidowa aplikacja w zwykłym smartfonie. Na początek usługa dostępna będzie wyłącznie w prowincji AnHui (安徽). I – jak to ma zawsze miejsce w przypadku chińskich pilotaży – po sprawdzeniu teorii w praktyce, ewentualnych korektach i usunięciu błędów usługa będzie udostępniana użytkownikom z innych prowincji. Przedstawiony projekt jest kolejnym przejawem intensyfikacji prac nad rozwojem technologii komunikacji kwantowej w Chinach.

Uruchomiono sieć komunikacji kwantowej

Naukowcy z University of Science and Technology of China w prowincji Anhui opublikowali wyniki swoich prac, w wyniku których stworzyli zintegrowana sieć komunikacji kwantowej, która pozwoliła komunikować się ponad 150 użytkownikom na odległość (sumaryczną) ponad 4600 kilometrów.

Finanse 财政 – Banki 银行 – Kapitał 资本

Giełdy

Początek roku okazał się równie pomyślny dla inwestorów jak koniec roku minionego. Pierwszy tydzień nowego roku okazał się niezwykle łaskawy. Indeksy znów poszły w górę. I to pomimo piątkowego wahnięcia. Najwięcej zyskały indeksy na giełdach w ShenZhen (深圳), HongKongu (香港) i na Tajwanie (台湾). Mniej zyskali inwestorzy z giełdy w Szanghaju (上海). Ale i tu nie było źle. Przez kolejne pięć dni tygodnia dzienne obroty giełd w Szanghaju i ShenZhen przekraczały granicę 1 bln RMB/ ~ 570 mld PLN. Główne indeksy na tych giełdach osiągnęły poziom najwyższy od ponad dziesięciu lat. Najwięcej na wartości zyskały akcje spółek przemysłu obronnego, motoryzacyjnego, producenci żywności i napojów.

Limity kredytów mieszkaniowych dla banków

Chińska Komisja Nadzoru Bankowości i Ubezpieczeń (中国银行保险监督管理委员会) wyznaczyła górne limity wartości (wielkości) kredytów jakich banki mogą udzielać firmom deweloperskim, a także osobom fizycznym z przeznaczeniem na zakup mieszkania. Dla pięciu największych chińskich banków wyznaczono następujące granice:

– kredyty dla deweloperów nie mogą przekraczać 40% wartości wszystkich kredytów udzielonych firmom,

– kredyty dla osób fizycznych na zakup mieszkania nie mogą stanowić więcej niż 32.5% wartości kredytów udzielonych osobom fizycznym.

W przypadku miast tzw. drugiego kręgu te limity to odpowiednio 27.5% i 20% wartości portfeli kredytowych, a dla banków działających na terenach wiejskich to zaledwie 12.5% i 7.5%.

Limity są jednym z narzędzi, które powinny pozwolić uchronić chiński system finansowy przed zbyt dużą jego zależnością od sytuacji na rynku nieruchomości, a także wzmocnić system zabezpieczeń przed nadmiernym kredytowaniem tego sektora.

Karty płatnicze dla cyfrowego juana

Szanghaj bierze udział we wprowadzaniu do obiegu cyfrowego juana, czyli DCEP (数字人民币). Miejscowy oddział China Postal Savings Bank (中国邮政储蓄银行) testuje możliwość korzystania z nowej formy pieniądza nie poprzez opisywany przez nas elektroniczny „portfel” (dedykowana aplikacja Ludowego Banku Chin), ale specyficzną formę „kart płatniczych”. Taki sposób korzystania z cyfrowego pieniądza z pewnością będzie bardziej odpowiadać osobom starszym, tym, które mają problem w użytkowaniu rozwiązań bazujących na nowych technologiach, także tym, które bardziej ufają rozwiązaniom, do których przywykły. z w postaci takiej jak karta kredytowa. „Karty płatnicze” to przede wszystkim jednak alternatywa dla płatności dokonywanych przy użyciu smartfonów. Czyli taki potencjalny Plan „B”.

Ofensywa DCEP trwa. Nowa forma pieniądza jest już w powszechnym użytku w  ShenZhen 深圳 (13 mln mieszkańców) i SuZhou 苏州 (10 mln).

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (08.01.2021)

Zmiany % w okresie  04.01.- 08.01.2021

Początek roku to znaczne umocnienie się RMB wobec głównych walut. Juan najmocniejszy wobec dolara amerykańskiego od dwóch lat.

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję.

{Dane na dzień 08.01.2021}

Chiny – Świat / Inicjatywa Pasa i Szlaku. 中国世界, “一带一路

Chiński Nowy Rok świętem w Tajlandii

Globalizacja z chińską specyfiką” postępuje. W bieżącym roku do oficjalnego kalendarza świąt w Tajlandii wprowadzono nowe dni wolne od pracy. Chodzi o Chiński Nowy Rok, który od tego roku staje się tu oficjalnym świętem państwowym. I nie chodzi o gest kurtuazyjny wobec wielkiego sąsiada z północy. To pragmatyzm. Chińscy turyści stanowią największą grupę spośród turystów zagranicznych przybywających do Tajlandii. W 2019 roku Tajlandię odwiedziło ponad 10 mln turystów z Państwa Środka.

 

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 01/2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button