Konkurs na budynek-miasto w Shenzhen rozstrzygnięty
Firma architektoniczna Zaha Hadid Architects (ZHA) wygrała konkurs projektowy na budowę „Wieży C”, która ma powstać w Shenzhen. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo zarówno studio nieżyjącej już architektki pochodzenia irackiego jest obecne w Chinach od dziesięcioleci, jak i Shenzhen jest miejscem, gdzie powstaje ogromna liczba niezwykłych budynków, gdyby nie fakt, że tym razem nie chodzi o kolejny budynek biurowy, a o zamknięte w jednej bryle całe miasto.
Budynek zaprojektowany przez firmę ZHA będzie centrum ekonomicznym nie tylko samego Shenzhen, ale całego obszaru Greater Bay Area, ośrodkiem o zasięgu międzynarodowym. Ma stanowić globalne centrum technologiczne. W samej „Wieży C” i zintegrowanych z nią budynkach swoje siedziby będą miały całe klastry firm zatrudniających łącznie ok. 300.000 (słownie: trzystu tysięcy) pracowników. Oprócz przestrzeni biurowych znajdą się tu różnej wielkości sale, w których organizować będzie można międzynarodowe konferencje, wystawy, wydarzenia kulturalne, itp. Wedle założeń projektu w „Wieży C” będzie wydzielona część mieszkalna (apartamenty, ale też i hotele), z restauracjami, sklepami, punktami usługowymi, jak również galeriami handlowymi. Budynek wymagać będzie systemu transportu wewnętrznego, będzie też posiadać liczne ogrody.
Wielkość budynku i liczba osób, które będą w nim przebywać sprawiła, że w jego części podziemnej znajdzie się kilka nowych stacji metra połączonych z systemem kolei podziemnej Shenzhen.
Do zaprojektowania tego niezwykłego budynku wykorzystano specjalny system modelowania architektonicznego 3D opracowany przez Zaha Hadid Architects. Budynek wymagał zastosowania wielu nowatorskich rozwiązań. Jego niemal 400 metrowa bryła pokryta zostanie podwójnie izolowanymi szklanymi ścianami osłonowymi. Będą one częścią skomplikowanego systemu kontroli temperatury, wilgotności i czystości powietrza, niezalenego dla każdego piętra „Wieży C”. klimatu wewnątrz budynku.
„Wieża C” będzie w pełni zintegrowana z systemem smart city rozwijanym w tej części Shenzhen. Jednym z kluczowych zadań jakie organizatorzy postawili przed firmami architektonicznymi stającymi do konkursu, było stworzenie budynku inteligentnego, energooszczędnego, neutralnego dla środowiska, gwarantującego ogromnej liczbie osób w nim przebywających komfort i bezpieczeństwo. Budynek zostanie wyposażony w system zbierania deszczówki i recyklingu wody. Powierzchnie szklane będą wykorzystane do generowanie energii elektrycznej, zaś hydroponiczne ogrody staną się elementem systemu kontroli powietrza (filtrowanie, wilgotność).
O terminie rozpoczęcia inwestycji nie poinformowano.
Leszek B. Ślazyk
e-mail: kontakt@chiny24.com
© chiny24.com 2010-2021