Motoryzacja

Premiery Shanghai Motor Show 2021, czyli nowinki z chińskiego rynku motoryzacyjnego

Początkowo zamierzaliśmy przedstawić wszystkie premiery Shanghai Motor Show 2021 w jednym artykule. Okazało się jednak, że szanghajska impreza nabrała nagle o wiele większego znaczenia niż miała jeszcze podczas swojej edycji dwa lata temu. Chiny nie tylko stały się najważniejszym rynkiem producentów samochodów i klientów kupujących samochody, ale są również rzadkim na całej Ziemi miejscem, gdzie imprezy targowe można przeprowadzać z uczestnictwem publiczności. Zatem są to doskonałe warunki, by organizować premierowe pokazy nowych aut. Nie online, nie w formie transmisji w sieci, ale z kamerami, światłami, emocjami widzów czekających na nowości i tremą osób te nowości prezentujących. Z możliwością podejścia do auta, a czasem nawet jego dotknięcia, czy wręcz zajęcia miejsca kierowcy.

Z materiałów, które udało się nam zebrać wynika, że podczas Shanghai Motor Show 2021 zaprezentowano Chinom i światu aż 73 auta nowe, liftingowane, koncepcyjne i wchodzące do sprzedaży już, albo za parę tygodni. W tym roku w Szanghaju królowały auta elektryczne. A obok samochodów prezentowano również najnowsze rozwiązania technologiczne, które sprawią, że jeżdżenie będzie bardziej ekonomiczne, efektywniejsze, bardziej zorganizowane, a co najważniejsze – bezpieczniejsze. Większość zaprezentowanych rozwiązań nie ucieszy tych, którzy lubią ubabrać się w smarach i olejach, którzy kochają zapach spalin i ryk silnika o dużej pojemności i mocy. Przyszłość ma należeć do aut, które setkę osiągają w czasie poniżej 3 sekund szumiąc tylko oponami i cichutko brzęcząc elektrycznością.

Zebraliśmy szanghajskie premiery w porządku alfabetycznym. Piszemy o nich niewiele, bo jedno zdjęcie warte jest czasem tysiąca słów. A i bez słów prezentacja tych samochodów wykracza poza objętość pojedynczego materiału, dlatego zaprezentujemy je w kilku osobnych (acz powiązanych) artykułach. Czemu sprzyja nadchodząca majówka. Oddychając świeżym powietrzem w przerwach pomiedzy majówkowymi przygodami będziecie Państwo mogli rzucić na auta, które – póki co – dostępne będą głównie tylko na rynku chińskim. 

A zatem:

 1. Audi A6 e-tron concept: obecna wersja A6 ma tylko trzy lata i jeszcze nie została poddana faceliftingowi, ale ten nisko zadaszony sedan jest zapowiedzią osobnego modelu produkcyjnego o tej samej, acz rozszerzonej nazwie. Ekskluzywny elektryk.

 1. Audi A7 L: do A7 Sportback dołącza sedan z niskim dachem i większym rozstawem osi. Premierowa wersja nosi pełną nazwę A7 L 55 TFSI quattro i jest to model przeznaczony wyłącznie na rynek chiński.

 1. Baojun Valli: w nietypowym posunięciu chiński producent SGMW zmienił nazwę modelu RC-5W – auta kombi sprzedającego się z umiarkowanym powodzeniem dla nadania mu nowego oblicza. I zdecydowanego odróżnienia od produkowanego przez siebie hatchbacka, którego nazwa pozostaje bez zmian i brzmi RC-5.

 1. Bestune T55: Firma FAW pracuje nad tym SUV-em o długości 4,4 m (nazwa kodowa: D365) od jakiegoś czasu. Standardowy jednostka napędowa to 1,5-litrowy czterocylindrowy silnik benzynowy z turbodoładowaniem.

 1. BJEV Arcfox aS (Alpha S): Alpha T nie był sukcesem rynkowym, ale jego producenci, czyli BAIC i Magna nie zniechęcają się i wprowadzają na rynek nowy elektryczny crossover.

 1. BMW iX: auto miało swoją premierę online w listopadzie 2020 roku, wreszcie doczekało się możliwości zaprezentowania żywej publiczności, co więcej takiej, wśród której znajdują się osoby rzeczywiście zainteresowane jego zakupem.

 1. Buick Envision Plus: Spółka SAIC-GM wprowadzi na rynek przedłużoną wersję Envision SUV (rozstaw osi 4,845 mm) przed końcem tego roku. Na rynku chińskim model ten będzie opatrywany kodem E2YB.

 1. Buick Verano Pro: Spółka General Motors China ujawniła tylko kilka szczegółów na temat swego nowego sedana. Wiadomo, że główną jednostka napędową tego auta będzie 1,5-litrowy silnik turbo. Verano Pro zastąpi na rynku starszy model GM, czyli Verano. To samochód przeznaczony wyłącznie na rynek chiński.

 1. BYD EA1: prototyp niewielkiego elektrycznego hatchbacka, który będzie konkurować na rynku z VW ID.3, tyle, ze BYD zapowiada, iż auto będzie miało zasięg do 1000 km na jednym ładowaniu. Gdyby zapowiedź została zrealizowana, BYD może wysunąć się na czoło na chińskim rynku aut NEV tej klasy.

 1. BYD Tang DM-i: to elektryczna wersja modelu Tang PHEV poddanego niewielkim zmianom zewnętrznym. W modelu tym zastosowano oryginalne rozwiązanie BYD, czyli baterie typu litowo-jonowo-fosforanowe “Blade”.

 

 

 1. BYD X-Dream concept: studium projektowe dla przyszłych crossoverów. Znalazła tu zastosowanie nowa generacja platformy podłogowej i kilka technologicznych rozwiązań stworzonych we współpracy z HuaWei Technologies. Luksusowy sedan elektryczny. Luksusowy przez duże „L”.

 

 

 1. Cadillac Lyriq prototyp: auto zostało zaprezentowane online w sierpniu 2020 roku, ale zadebiutowało dopiero podczas Shanghai Motor Show 2021. Chiny będą głównym rynkiem dla tego auta.

 1. Changan CS35 Plus: ten crossover o długości 4,3 m, napędzany jest silnikiem o pojemności 1,6 litra. Zastępuje wciąż świetnie sprzedającego się – mimo że ma już osiem lat – CS 35.

 1. Citroën C5 X & C5X Hybrid (PHEV): crossover francuskiego producenta o długości 4,8 m, który będzie produkowany wyłącznie w Chinach. Auta z fabryki w Chengdu będą eksportowane na europejskie rynki Citroena.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button