Premiery Shanghai Motor Show 2021, czyli nowinki z chińskiego rynku motoryzacyjnego

Początkowo zamierzaliśmy przedstawić wszystkie premiery Shanghai Motor Show 2021 w jednym artykule. Okazało się jednak, że szanghajska impreza nabrała nagle o wiele większego znaczenia niż miała jeszcze podczas swojej edycji dwa lata temu. Chiny nie tylko stały się najważniejszym rynkiem producentów samochodów i klientów kupujących samochody, ale są również rzadkim na całej Ziemi miejscem, gdzie imprezy targowe można przeprowadzać z uczestnictwem publiczności. Zatem są to doskonałe warunki, by organizować premierowe pokazy nowych aut. Nie online, nie w formie transmisji w sieci, ale z kamerami, światłami, emocjami widzów czekających na nowości i tremą osób te nowości prezentujących. Z możliwością podejścia do auta, a czasem nawet jego dotknięcia, czy wręcz zajęcia miejsca kierowcy.
Z materiałów, które udało się nam zebrać wynika, że podczas Shanghai Motor Show 2021 zaprezentowano Chinom i światu aż 73 auta nowe, liftingowane, koncepcyjne i wchodzące do sprzedaży już, albo za parę tygodni. W tym roku w Szanghaju królowały auta elektryczne. A obok samochodów prezentowano również najnowsze rozwiązania technologiczne, które sprawią, że jeżdżenie będzie bardziej ekonomiczne, efektywniejsze, bardziej zorganizowane, a co najważniejsze – bezpieczniejsze. Większość zaprezentowanych rozwiązań nie ucieszy tych, którzy lubią ubabrać się w smarach i olejach, którzy kochają zapach spalin i ryk silnika o dużej pojemności i mocy. Przyszłość ma należeć do aut, które setkę osiągają w czasie poniżej 3 sekund szumiąc tylko oponami i cichutko brzęcząc elektrycznością.
Zebraliśmy szanghajskie premiery w porządku alfabetycznym. Piszemy o nich niewiele, bo jedno zdjęcie warte jest czasem tysiąca słów. A i bez słów prezentacja tych samochodów wykracza poza objętość pojedynczego materiału, dlatego zaprezentujemy je w kilku osobnych (acz powiązanych) artykułach. Czemu sprzyja nadchodząca majówka. Oddychając świeżym powietrzem w przerwach pomiedzy majówkowymi przygodami będziecie Państwo mogli rzucić na auta, które – póki co – dostępne będą głównie tylko na rynku chińskim.
A zatem:
- Audi A6 e-tron concept: obecna wersja A6 ma tylko trzy lata i jeszcze nie została poddana faceliftingowi, ale ten nisko zadaszony sedan jest zapowiedzią osobnego modelu produkcyjnego o tej samej, acz rozszerzonej nazwie. Ekskluzywny elektryk.
- Audi A7 L: do A7 Sportback dołącza sedan z niskim dachem i większym rozstawem osi. Premierowa wersja nosi pełną nazwę A7 L 55 TFSI quattro i jest to model przeznaczony wyłącznie na rynek chiński.
- Baojun Valli: w nietypowym posunięciu chiński producent SGMW zmienił nazwę modelu RC-5W – auta kombi sprzedającego się z umiarkowanym powodzeniem dla nadania mu nowego oblicza. I zdecydowanego odróżnienia od produkowanego przez siebie hatchbacka, którego nazwa pozostaje bez zmian i brzmi RC-5.
- Bestune T55: Firma FAW pracuje nad tym SUV-em o długości 4,4 m (nazwa kodowa: D365) od jakiegoś czasu. Standardowy jednostka napędowa to 1,5-litrowy czterocylindrowy silnik benzynowy z turbodoładowaniem.
- BJEV Arcfox aS (Alpha S): Alpha T nie był sukcesem rynkowym, ale jego producenci, czyli BAIC i Magna nie zniechęcają się i wprowadzają na rynek nowy elektryczny crossover.
- BMW iX: auto miało swoją premierę online w listopadzie 2020 roku, wreszcie doczekało się możliwości zaprezentowania żywej publiczności, co więcej takiej, wśród której znajdują się osoby rzeczywiście zainteresowane jego zakupem.
- Buick Envision Plus: Spółka SAIC-GM wprowadzi na rynek przedłużoną wersję Envision SUV (rozstaw osi 4,845 mm) przed końcem tego roku. Na rynku chińskim model ten będzie opatrywany kodem E2YB.
- Buick Verano Pro: Spółka General Motors China ujawniła tylko kilka szczegółów na temat swego nowego sedana. Wiadomo, że główną jednostka napędową tego auta będzie 1,5-litrowy silnik turbo. Verano Pro zastąpi na rynku starszy model GM, czyli Verano. To samochód przeznaczony wyłącznie na rynek chiński.
- BYD EA1: prototyp niewielkiego elektrycznego hatchbacka, który będzie konkurować na rynku z VW ID.3, tyle, ze BYD zapowiada, iż auto będzie miało zasięg do 1000 km na jednym ładowaniu. Gdyby zapowiedź została zrealizowana, BYD może wysunąć się na czoło na chińskim rynku aut NEV tej klasy.
- BYD Tang DM-i: to elektryczna wersja modelu Tang PHEV poddanego niewielkim zmianom zewnętrznym. W modelu tym zastosowano oryginalne rozwiązanie BYD, czyli baterie typu litowo-jonowo-fosforanowe “Blade”.
- BYD X-Dream concept: studium projektowe dla przyszłych crossoverów. Znalazła tu zastosowanie nowa generacja platformy podłogowej i kilka technologicznych rozwiązań stworzonych we współpracy z HuaWei Technologies. Luksusowy sedan elektryczny. Luksusowy przez duże „L”.
- Cadillac Lyriq prototyp: auto zostało zaprezentowane online w sierpniu 2020 roku, ale zadebiutowało dopiero podczas Shanghai Motor Show 2021. Chiny będą głównym rynkiem dla tego auta.
- Changan CS35 Plus: ten crossover o długości 4,3 m, napędzany jest silnikiem o pojemności 1,6 litra. Zastępuje wciąż świetnie sprzedającego się – mimo że ma już osiem lat – CS 35.
- Citroën C5 X & C5X Hybrid (PHEV): crossover francuskiego producenta o długości 4,8 m, który będzie produkowany wyłącznie w Chinach. Auta z fabryki w Chengdu będą eksportowane na europejskie rynki Citroena.
Leszek B. Ślazyk
e-mail: kontakt@chiny24.com
© 2010 – 2021 www.chiny24.com