Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (20/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

从一周中选择 Wybrane z tygodnia

Pełnym sukcesem zakończył się pięciodniowy okres celebrowania Święta Pracy (1-5 maja). Nie zanotowano wzrostu przypadków nowych zarażeń pomimo tego, że w okresie świątecznym Chińczycy mogli poruszać się już niemal swobodnie nie tylko w miejscach swojego zamieszkania, ale po całym kraju. Od blisko miesiąca nie zarejestrowano ani jednego przypadku śmierci osoby będącej nosicielem COVID-19. Epidemia zdaje się definitywnie gasnąć. Nieco powietrza zaczerpnąć mogły wreszcie firmy transportowe oraz branża turystyczna. W ciągu pięciu świątecznych dni tylko koleje chińskie przewiozły blisko 40 mln pasażerów. Z usług turystycznych skorzystało 115 mln osób, które wydały w tym okresie ponad 47.6 mld RMB (~28.2mld PLN). To dobry sygnał dla branż, które najdotkliwiej zostały dotknięte przez epidemię. Ta nie wpłynęła na preferencje Chińczyków jeśli chodzi o główne cele wypraw turystycznych. Najwięcej osób odwiedziło Pekin, Szanghaj, Suzhou i Nanjing, czyli miejsca, gdzie historia miesza się z nowoczesnością, gdzie można zarówno zobaczyć niezwykłe zabytki, jak i odwiedzić raje dla kochających zakupy. Podczas Złotego Weekendu średnia cena za nocleg w hotelu wyniosła 405 RMB (~240 PLN). Otwarciu niemal wszystkich atrakcji turystycznych dla odwiedzających nie spowodowało odstąpienia od stosowania nadzwyczajnych środków ostrożności mających na celu przede wszystkim ograniczanie liczby osób przebywających w określonym miejscu, na określonej przestrzeni. Wyprawy turystyczne wiązały się tym razem ze znacznie większą niż zazwyczaj ilością koniecznych rejestracji, rezerwacji, przedpłat, a przede wszystkim z noszeniem maseczek zawsze i wszędzie.

Ważniejszym sygnałem powrotu do normalności nie były jednak turystyczne eskapady, a powrót większości uczniów do zajęć, do szkół. Poszczególne prowincje odstępują (w różnym stopniu) od stopniowo prewencyjnych reguł i przepisów. Nie ma tu narzuconych centralnie terminów. Ale jest charakterystycznie dla Chin postawione przez „górę” zadanie: jak najszybszy i najbezpieczniejszy powrót do normalnej pracy. Jak i kiedy – to zależy od lokalnych decyzji lokalnych decydentów w odniesieniu do lokalnych uwarunkowań. Media na bieżąco informują o postępach w tym procesie. Wznawiają lekcje szkoły średnie w 北京 Pekinie, 上海 Szanghaju, w prowincji广东 Guangdong i wielu innych regionach kraju. Szkoły otwierają swoje bramy dla uczniów również w 武汉 Wuhan oraz całej prowincji 湖北 Hubei. I tu utrzymywane są wszystkie nadzwyczajne środki ostrożności. Wszystkie osoby pracujące w szkołach, zatem nauczyciele, pracownicy administracyjni, porządkowi, pracownicy stołówek, kuchni i ochrony przed powrotem do pracy obowiązkowo przechodzą testy na obecność koronawirusa.

Kolejnym sygnałem pozwalającym przywykać do nowej normalności jest obniżanie obowiązującego poziomu zagrożenia w czterostopniowej skali wprowadzonej w okresie rozwoju epidemii. Jak i w wielu innych miejscach na mapie Chin poziom ten obniżono w 上海 Szanghaju ze stopnia drugiego na trzeci. Od pierwszych dni marca w mieście nie odnotowano ani jednego lokalnego przypadku zakażenia koronawirusem. W pierwszym tygodniu maja nie było w Chinach ani jednego obszaru objętego pierwszym, najwyższym stopniem zagrożenia. W 8 prowincjach obowiązywał poziom drugi, a w 22 – trzeci. Jeszcze chwila, a zostanie ogłoszony poziom czwarty, a potem – mamy nadzieję – zagrożenie zniknie w ogóle.

Dla 25 milionowej metropolii jaką jest Szanghaj ogłoszenie trzeciego stopnia zagrożenia to wielka ulga ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu. Jednakże wiele obostrzeń wciąż obowiązuje. Choćby jak obligatoryjna dwutygodniowa kwarantanna dla wszystkich przybywających do miasta z zagranicy, czy tez prowincji gdzie obowiązują wyższe stopnie zagrożenia epidemiologicznego. Na wszystkich wjazdach do miastach działają wciąż punkty kontroli sanitarnej, badanie temperatury dokonywane jest ręcznie bądź automatycznie przy wejściach do wszystkich biurowców, zakładów pracy, fabryk, urzędów…. Zaleca się noszenie maseczek w miejscach publicznych (sklepy, urzędy, metro, autobusy, biura itp., itd.), w sytuacjach kiedy nieuniknione jest złamanie reguły bezpiecznego dystansu między osobami. Zalecenia nie działają już tak jak nakazy, których złamanie skutkuje konkretnymi karami. Ludzie mają tych wszystkich ograniczeń, zaleceń po kokardę i nie biorą sobie do serca wskazówek lokalnego rządu. Zniesienie wielu przepisów na czas Święta Pracy rozluźniło powszechną dyscyplinę. Trzeba zatem ściskać kciuki, żeby się nie okazało, że za szybko uwierzyliśmy, że to koniec, że już można prawie normalnie.

经济 Ekonomia 商业 Biznes 市场 Rynek

中华人民共和国海关总署 Generalna Administracja Ceł opublikowała dane dotyczące obrotów w chińskim handlu zagranicznym w kwietniu br. Dane zaskakujące zarówno chińskich, jak i zagranicznych analityków, którzy spodziewali się znacznie gorszych wyników. W kwietniu chiński eksport liczony w juanach wzrósł o 8.2%, a przeliczany w dolarach amerykańskich o 3.5%. Obroty w imporcie w tym okresie zmalały o – odpowiednio – 10.2% (RMB), 14.2% (USD). W sytuacji kiedy epidemia w Chinach gaśnie, a na świecie osiąga bardzo różne stadia przewaga eksportu nad importem wydaje się zjawiskiem oczywistym. W efekcie nadwyżka handlowa ChRL w kwietniu wyniosła 45.34 mld USD (~190.04  mld PLN), co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z marcem kiedy ta różnica osiągnęła wartość 19.9 mld USD (~83.41mld PLN). Przez następnych kilka miesięcy taka dysproporcja zapewne będzie się utrzymywać. Sprawdzają się i nasze wcześniejsze przewidywania, że Chiny stają się potencjalnym motorem gospodarki światowej. Chiny eksportują i eksportować będą wszystko to, co pozwoli funkcjonować i łapać oddech gospodarkom państw borykających się z różnorakimi efektami ubocznymi pandemii. Chiński import też będzie rósł sukcesywnie. W sytuacji kiedy podróże międzykontynentalne są niemożliwe, to towary muszą dotrzeć do zainteresowanych, a nie odwrotnie. No i nadchodzi czas, aby realizować postanowienia porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi. Ale tu można spodziewać się wszystkiego. Trudno fundować przyszłość na tak niepewnym fundamencie. Stany Zjednoczone nie są już jednak najważniejszym partnerem handlowym Chin. Jak mówi stare chińskie powiedzenie: „mądry królik buduje norę z wieloma wyjściami”.

财新指数 Caixin/Markit poinformował, że wskaźnik 中国新经济指数 China New Economy Index opracowywany przez Caixin we współpracy z Mastercard wzrósł w kwietniu do poziomu 32.1% z 31.2% odnotowanych w marcu. Indeks ten pokazuje udział dziedzin nowej ekonomii (wysokich, nowych technologii) w całej aktywności gospodarczej państwa. Idzie nowe, lepsze.

Władze 上海 Szanghaju intensywnie promowały „nową świecką tradycję”, czyli festiwal zakupów „5.5”. Mamy w chińskim kalendarzu zakupowym dwie jedenastki (11.11. – Dzień Singla, święto zakupów wymyślone i rozwinięte do niewyobrażalnych rozmiarów przez Alibabę), będziemy mieli dwie piątki. Trzeba przyznać, że promocja przyniosła niezłe wyniki. W ciągu 24 godzin 5 maja br. sprzedano w ramach tej akcji towary i usługi o wartości 15,682,833,399 RMB (~ 9, 290,510,505.57 PLN).

Oznacza to, że w ciągu tej jednej doby każdy mieszkaniec Szanghaju, w tym każde niemowlę i starzec w objęciach demencji wydał na zakupy pod hasłem „5.5.” przeciętnie 627 RMB czyli 372 PLN. Jak ożywiać gospodarkę to z przytupem.

Dobre sygnały z rynku nieruchomości. W kwietniu w Szanghaju sprzedano łącznie 612,000 m2 nowych lokali mieszkaniowych (w statystykach tutejszych używa się łącznych wielkości powierzchni nieruchomości, a nie ilości mieszkań, biur, etc., które były przedmiotem transakcji). To wzrost o 62.3 % w stosunku do danych z marca. Najlepiej, jak zwykle, sprzedawały się luksusowe apartamenty. Średnia cena za metr kwadratowy nowego mieszkania wzrosła do 59,992 RMB (~35,540 PLN), o 5.3% więcej niż w marcu. W Szanghaju nie są niczym wyjątkowym mieszkania wyceniane przez deweloperów na 100,000 RMB/m2 (~59,240 PLN) zlokalizowane w obrębie właściwego miasta. Lokalizacje w ścisłym centrum są znacznie droższe. Drogo? Cóż, pomimo wciąż rosnących cen liczba chętnych nie maleje. Kto ma pieniądze woli kupić nieruchomość w jednej z chińskich metropolii, niż gdzieś na głębokiej prowincji. I ten „obyczaj” nie poddaje się żadnym ekonomicznym kryzysom.

Red.: A nasze wezwanie i zachęty do inwestowania w rynek nieruchomości w Chinach pozostają bez echa. 5.3% miesięcznie to chyba przyzwoity zwrot z inwestycji. Ale pewnie są efektywniejsze sposoby pomnażania kapitału.

Wielkość kwot liczona w miliardach, dziesiątkach, setkach miliardów powodują, że obojętniejemy na poszczególne informacje dotyczące kolejnych programów, pakietów, projektów mających na celu stymulowanie gospodarki. Nie ma tygodnia bez nowej decyzji rządu, czy odpowiedzialnego ministerstwa, które planuje wesprzeć jakąś branżę, lub przedsiębiorstwa o określonym profilu. Trudno już to policzyć, trudno to ogarnąć. W zalewie podobnych informacji zwróciła moją uwagę jedna. Nie przyciągnęła mej atencji wielkość kwoty, choć jest zacna, bo chodzi tu o okrągły 1 bln RMB (~ 596.4 mld PLN). Zaskoczył mnie cel, przeznaczenie tych środków. A pieniądze te mają trafić do przedsiębiorstw średnich i małych. Prywatnych. Przedsiębiorstwo małe w projekcie pomocowym to takie, które zatrudnia… od 300 osób w dół. I płaci rocznie NIE WIĘCEJ niż 3 mln RMB (~1.78 mln PLN), podatku dochodowego, natomiast wartość jego aktywów nie przekracza 50 mln RMB (~29.62 mln PLN). W Chinach – biznesowy plankton. Jak widać określenie wielkości przedsiębiorstwa jest pojęciem bardzo względnym.

证券交易 Giełdy

Inwestorzy znów mają powody do zadowolenia. Indeksy poszły mocno w górę. Sektor turystyczny i konsumpcja w okresie święta 1-go Maja wyraźnie się ożywiły. Mimo wielu podróży, intensywnego przemieszczania się mieszkańców jednych prowincji do innych prowincji, nie odnotowano wzrostu zakażeń koronawirusem. Wręcz odwrotnie. Wyniki dotyczące handlu zagranicznego zdecydowanie pozytywne. Drugi miesiąc z rzędu. Rząd zapowiada całkowite otwarcie giełd dla inwestorów z zagranicy. Umowa handlowa między Chinami i USA będzie realizowana zgodnie z ustaleniami. Jeśli obie strony będą dotrzymywać ustaleń. Więcej dobrych informacji niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. A potrzeba dobrych informacji jest ogromna. I pewnie tu leży lwia część optymizmu inwestorów, który przekłada się na tak dobre wyniki 19 tygodnia 2020 roku. Czy przyszły tydzień znajdzie się też „na fali”? Oby.

                                                                                            Piątek 08.05.              5 dni

ShangHai Composite Index                                          +2,895.34  +0.83%    +3.04%

SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS) Główny indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

ShangHai 50                                                                   +2,873.01  +0.65%    +1.69%

SSE50上证50 (000016.SH/SZ50) 50 spółek o największej kapitalizacji.

ShangHai 50 ETF                                                                  +2.863  +0.70%    +0.52%

(SSE50EFT华夏上证50 ETF (510050.SH) Opcje terminowe akcji giełdowych 50 spółek o największej kapitalizacji.

ShangHai 100                                                                  +4,046.18  +0.95%    +2.12%

SSE100 中证100 (000903.SH/ZZ100) 100 największych spółek notowanych na giełdzie, a wybranych z indeksu CSI300.

ShangHai 180                                                                  +8,399.59  +0.80%    +2.41%

SSE180上证180 (000010.SH/SZ180) SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300                                                +3,963.68  +0.99%    +2.97%

CSI300沪深300指数 (399300.SZ/HS300) 300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Szanghaju oraz Shenzhen.

ShangHai ShenZhen 300 ETF                                                  +3.953  +1.07%    +1.15%

SSE300EFT华泰柏瑞沪深300ETF (510300) Opcje terminowe akcji giełdowych 300 spółek o największej kapitalizacji na obu giełdach.

ShangHai 380                                                                  +4,885.71  +0.99%    +4.58%

SSE 380上证380 (000009.SH/SZ380) – SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, wybieranych z firm spoza SSE 180 Index. 

CSI 500                                                                           +5,507.70  +1.14%    +5.35%

CSI 500 中证500 (000905.SH) Indeks small-mid cap. 500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) – małych i średnich firm

China Securities 500 EFT                                                        +5.965  +1.27%    +2.70%

CSI 500 EFT南方中证500ETF (510500 SH/ZZ500) Opcje terminowe akcji giełdowych 500 małych i średnich firm o największej kapitalizacji.                       

CSI 1000                                                                         +5,862.77  +1.15%    +5.42%

1000指数 (000852.SH/ZZ1000). Indeks składa się z 1000 małych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, a które odznaczają się dobra płynnością. Służy kompleksowej ocenie ich sytuacji na obu parkietach.

ShangHai 800                                                                   +4,219.01  +1.02%    +3.56%

SSE 800中证800 (000906.SH/ZZ800). Skupia spółki z indeksu CSI 300 oraz CSI 500. Odzwierciedla sytuacje dużych i średnich firm z obu giełd-Szanghaj i Shenzhen. 

CSI Central SOE 100                                                          +1,549.49  +0.78%    +2.13%

CHZH长信中证央企100指数 (000927/YQ100). Indeks 100 największych spółek skarbu państwa, podległych ministerstwu finansów, a notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen. Akcje dostępne tylko dla funduszy, banków inwestycyjnych oraz inwestorów instytucjonalnych.

ShenZhen Component Index                                         +11,001.58  +1.27%    +4.77%

SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ). Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.  

ShenZhen ChiNextPrice Index                                              +2,125.24  +0.87%    +4.65%

CHiNext 创业板指 (399006.SZ/CYBZ) Indeks nowych, innowacyjnych, technologicznych spółek – chiński Nasdaq. Growth Enterprise Market (GEM Index).

Shen Zhen Composite Index                                                +1,809.17  +1.17%    +4.42%

SZSE/SZSC 深证综指 (399106.SZ/SZZZ)(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

ShenZhen 100R                                                                 +6,211.25  +1.35%    +3.78%

SZSE100R 深证100R指数 (399004.SZ/SZ100R) 100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

ShenZhen S & M Enterpr. Index                                           +7,231.93  +0.87%    +4.56%

SZSMEPI中小板创新指数 (399005.SZ/ZXBZ) Indeks Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

ShenZhen Blockchain 50 Index                                          +3,3379.19  +2.10%    +5.95%

SZSE50深证区块链50指数(399286.SZ/QKL50) Indeks 50 spółek z branży blockchain o największej dziennej kapitalizacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy

FTSE ChinaA50 Index                                                    +13,526.28  +0.89%    +0.59%

FTXIN9富时中国A50指数 (XIN9X000/XIN9.FGI) Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem i w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.

CSI Caixin Bedrock Economy Index                               +8,106.93  +0.75%    +1.79%

中证财新锐联基石经济指数-CR基石 (930927.CSI) Indeks 300 największych spółek na giełdzie charakteryzujących się najlepszymi wynikami i najniższym ryzykiem. Odzwierciedla trendy dużych i średnich przedsiębiorstw o największym wpływie i udziale w realnej ekonomii.   

CSI Caixin New Economic Engine Index                        +2,016.10  +1.66%    +5.07%

中证财新锐联新动能指数-CR新动能(930928.CSI) Indeks 300 spółek z nowych dziedzin/sektorów ekonomii notowanych na giełdach w Shanghaju i Shenzhen o niewielkich aktywach, wysokich nakładach na badania i rozwój oraz dobrych wynikach finansowych. Pokazuje rozwój nowych dziedzin ekonomii kraju.

CSI RAFI 50 Index                                                          +3,976.98  +0.87%    +1.96%

中证锐联基本面50指数 (000925.CSI/JBM50). Indeks składający się z 50 wybranych spółek według kryterium największego poziomu dochodu operacyjnego, przelewów pieniężnych, aktywów netto i dywidend. Mają one podstawowe znaczenie dla giełdy w Szanghaju i Shenzhen.

 

XiangGang (HongKong) Hang Seng Index                   +24,230.170  +1.04%    -1.68%

HSI.HK/HSZS恒生指数Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

Hang Seng Composite                                                         +3,426.89  +1.46%     -0.63%

HSCI.HK恒生综合指数 Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

Hang Seng China Enterprises                                             +9,868.340  +1.07%     -1.72%

HSCEI.HK/GQZS国企指数 Indeks chińskich spółek państwowych w których większość akcji należy do rządu centralnego bądź rządów lokalnych, notowanych na hongkońskiej giełdzie.

Hang Seng China-Affiliated Corporation                               +3,823.640  +1.20%    -1.04%

HSCCI.HK/HCZS红筹指数Red Chip. Indeks największych chińskich spółek, ale zarejestrowanych poza Chinami, również w rajach podatkowych (offshore), notowanych na giełdzie w Hong Kongu należących w większości do rządu centralnego lub rządów lokalnych

Hong Kong Growth Enterprise Market                                         -77.460  -0.01%     -0.49%

GEM.HK标普香港创业板指数 Indeks nowych spółek innowacyjnych, technologicznych – Growth Enterprise Market – notowanych na giełdzie w Hong Kongu.

Hang Seng China (Hong Kong Listed) 25                                 +8,557.57  +1.20%    -1.82%

HSFMI 25恒生中国(香港上市) 25指数 Indeks największych 25 firm chińskich notowanych na giełdzie w HongKongu, których dochód pochodzi głównie z operacji w Chinach kontynentalnych.

Hang Seng China 50                                                                 +8,181.14  +1.19%    -0.67%

HSC50恒生神州50指数股吧Indeks 50 największych chińskich spółek notowanych na giełdach w Hong Kongu, Shenzhen lub/i Shanghaju.

Hang Seng Mainland China (HongKong listed) 100                    +7,670.86  +1.13%    -1.22%

HSMI100 恒生中国(香港上市) 100指数. Indeks 100 największych firm chińskich (skarbu państwa, prywatnych) notowanych na giełdzie w Hong Kongu, których dochód głównie pochodzi z operacji w Chinach kontynentalnych.

Hang Seng Stock Connect Hong Kong                                      +3,166.46  +1.45%    -0.51%

HSHKI恒生港股通指数 Indeks spółek notowanych na giełdzie w Shenzhen i Szanghaju dostępnych dla inwestorów z Hong Kongu w ramach połączonych transakcji i kwot tych giełd.

Hang Seng Stock Connect Greater Bay Area Composite              +4,675.23  +1.26%    +0.39%

恒生沪深港通大湾区指数系列 Indeks firm notowanych w Hong Kongu, Shenzhen i Szanghaju, a które działają/są zlokalizowane w rejonie tzw. Greater Bay Area.

Hang Seng China New Economy                                                -4,797.75  -0.15%    -0.10%

HSCNE恒生中国新经济指数 Indeks akcji firm chińskich notowanych na giełdzie w Hong Kongu, Chinach kontynentalnych oraz Stanach Zjednoczonych, a zaliczanych do dziedzin tzw. Nowej Ekonomii.

Hang Seng CSI ShangHai-Hong Kong AH                                   +7,817.63  +0.72%    -2.65%

SHHKSI恒生CSI上海香港啊 Indeks akcji spółek notowanych na giełdzie w Hong Kongu oraz w Szanghaju, a które są przedmiotem transakcji w ramach kwot połączonych tych giełd.

China Hong Kong Stock Connect Select100                                 +7,670.86  +1.13%    -1.22%

CES SCHKI 100.HK中华港股通精选HSM100指数 Indeks akcji 100 największych firm notowanych na giełdach w Hong Kongu, Shenzhen i Szanghaju, a wyselekcjonowanych do obrotu w ramach połączonych transakcji tych giełd.

China ShangHai, ShenZhen, HongKong 300                               +4,515.042  +1.16%    -0.64%

CES SCHKI 300.HK中华沪深港300指数Indeks akcji 300 największych firm notowanych na giełdach w Hong Kongu, Shenzhen i Szanghaju, a wyselekcjonowanych do obrotu w ramach połączonych transakcji tych trzech giełd.

China ShangHai, ShenZhen, HongKong Large and Mid Cap          +7,229.269  +1.60%    -0.52%

CESHKMI.HK中华香港内地指数Indeks dużych i średnich firm notowanych na giełdach w Hong Kongu, Shenzhen i Szanghaju, a wyselekcjonowanych do obrotu w ramach połączonych transakcji tych trzech giełd.

Hang Seng Foreign Companies Composite                                   +1,745.68  +1.43%    +0.35%

HSFCCI恒生外国公司综合指数 Indeks wszystkich firm zagranicznych notowanych na giełdzie w Hong Kongu

Hang Seng Corporate Sustainability                                              -2,529.98  -0.36%     -1.78%

HSSUS 恒生可持续发展企业指数 Indeks firm o najbardziej zrównoważonym rozwoju, notowanych na giełdzie w Hong Kongu. Jest wyznacznikiem bezpiecznego inwestowania dla inwestorów zagranicznych.

Hang Seng (Mainland and HK) Corporate Sustainability                   -2,591.02  -0.10%    -1.34%

HSMHSUS 恒生内地及香港可持续发展企业指数 Indeks firm o najbardziej zrównoważonym rozwoju, a notowanych na giełdach w Chinach kontynentalnych i Hong Kongu.  Wskaźnik bezpiecznego inwestowania dla inwestorów zagranicznych.

TaiWan Weighted Index                                                             +10,901.42  ⇧+0.54%    -0.83%

TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI 中国台湾加权指数 Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.   

Zarząd giełdy 上海证券交易所 ShangHai Stock Exchange poinformował, że zysk netto spółek na głównym rynku w 2019 roku wzrósł o 9 % do 3.19 bln RMB (1.89 bln PLN). Ponad 90% z ponad 1,370 spółek notowanych w Szanghaju odnotowało zyski. Czy da się to powtórzyć w tym roku? Oto jest pytanie.

银行 Banki 资本 Kapitał

Dwie instytucje finansowe, czyli Centralny 中国人民银行 Ludowy Bank Chin oraz 中国国家外汇管理局  Państwowa Administracja Wymiany Walut zapowiedziały całkowite zniesienie kwot i ograniczeń dla kwalifikowanych inwestorów zagranicznych do inwestowania w akcje spółek na giełdach w Szanghaju i Shenzhen. Oznacza to, że zagraniczne  firmy inwestycyjne, które uzyskały licencje od tutejszych organów nadzoru finansowego będą mogły nie tylko inwestować bez ograniczeń, ale też wymieniać swobodnie walutę – zarówno USD na RMB, aby inwestować na giełdzie, jak i RMB na USD, aby zyski wytransferować bez  aktualnie obowiązującej, uciążliwej procedury zatwierdzającej, bez specjalnych pozwoleń, a jedynie na bazie właściwej rejestracji takiej operacji. To krok mający na celu przetestowanie wymienialności RMB, jak również próba praktyczna mechanizmu swobodnego inwestowania wedle wzorców z giełdy w Hong Kongu. Chiny spodziewają się, ze w aktualnej sytuacji ekonomicznej, jak i w najbliższych miesiącach, a może latach kapitał będzie zainteresowany Chinami bardziej niż to miało miejsce jeszcze do niedawna.

W kwietniu, po raz pierwszy od trzech miesięcy, wzrósł poziom chińskich rezerw w walutach zagranicznych osiągając wartość 3.0915 bln USD (~ 13 bln PLN). W marcu było to USD 3.0606 bln USD (~12.828 bln PLN). Rezerwy złota pozostają od marca na poziomie 62.62 mln uncji o wartości 106.67 mld USD (~447.086 mld PLN).

平均汇率 Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (08.05.2020)

100英镑GBP = 875.89人民币 RMB

100欧元EUR = 767.23 人民币 RMB

100美元US$ = 707.88人民币 RMB

100 港HG$ = 91.33人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 88.66人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.65 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN zł = 168.21人民币 RMB

100人民币 RMB = 59.22 波兰兹罗提 PLN

I kolejny sygnał potwierdzający działania Chin na rzecz umiędzynarodowienia RMB, uczynienia go walutą wymienialną. 中国人民银行 Ludowy Bank Chin w porozumieniu z rządem Szanghaju ogłosił decyzję o wprowadzeniu tytułem eksperymentu swobodnej wymiany RMB na waluty zagraniczne na obszarze drugiej w Szanghaju strefy wolnego handlu, czyli 上海自贸试验区临港新片区 ShangHai Pilot Free Trade Zone LinGang New Area. Celem tego pilotażowego projektu jest sprawdzenie w praktyce mechanizmu swobodnego przepływu kapitału oraz wolnej wymiany walut. Jak w przypadku wszystkich projektów pilotażowych w Chinach powodzenie szanghajskiego eksperymentu spowoduje wprowadzenie tego rozwiązania na terenie całego państwa.

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR /香港银行间同业拆借利率 HIBOR. To indeksy stóp procentowych pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o aktualnym poziomie dostępności kredytów. Te zaś napędzają i gospodarkę, i konsumpcję.  Warto je śledzić.

Dane na dzień 08.05.2020

技术 Technologie

中国互联网络信息中心 China Internet Network Information Center poinformowało, iż pod koniec marca br. 768 mln zarejestrowanych użytkowników chińskiej sieci korzystało z możliwości realizowania płatności przez Internet. To blisko 85% wszystkich użytkowników Internetu w Chinach.

W ubiegłym roku wszystkie chińskie instytucje finansowo-płatnicze (z WYŁĄCZENIEM banków) przeprowadziły w sieci niemal 720 mld transakcji na łączną sumę 250 bilionów RMB (~148.1 bilionów PLN).

W marcu 2020 r. całkowita liczba użytkowników Internetu w Chinach osiągnęła 904 mln, co stanowi wzrost o 75,08 mln od końca 2018 r., przy czym wskaźnik penetracji Internetu osiągnął 64,5%. Z Internetu mobilnego w Chinach korzysta 897 milionów użytkowników, co stanowi wzrost o 79,92 miliona w porównaniu z końcem 2018 roku, a odsetek użytkowników Internetu w Chinach korzystających z sieci poprzez telefony komórkowe osiąga 99,3%, co stanowi wzrost o 0,7 procenta od końca 2018 roku. Infrastruktura dla wprowadzenia elektronicznego juana jest już gotowa i wciąż rośnie.

Edukacja zdalna w Szanghaju przyjęła już bardzo konkretny kształt i odbywa się wedle dość prostego schematu. Otóż najpierw na jednym z licznych kanałów telewizyjnych (uruchomionych w czasie epidemii) odbywa się inicjująca, 20 minutowa lekcja przeznaczona dla dzieci ze szkoły podstawowej, gimnazjum z konkretnego rocznika. W krótkim czasie po zakończeniu tej lekcji wprowadzającej dzieci łącza się przez Internet ze swoim nauczycielem ze swojej szkoły i odbywają zajęcia będące rozwinięciem lekcji telewizyjnej. Dzieci mogą zadać pytania, otrzymują też zadanie domowe, które przesyłane jest w określonym czasie do nauczyciela (zadania pisemne, sfotografowane prace wykonywane odręcznie, nagrane wypowiedzi w formie plików video, prezentacje, itd.). Klasy w chińskich szkołach są liczne. Na przykład moja wnuczka chodzi do klasy liczącej 37 uczniów. Jak zatem organizowane są te lekcje video dla tak sporej „czeredy”? Z pomocą idzie tu aplikacja 钉钉 DingTalk.

To platforma dla videokonferencji, która miała swoją premierę w 2014 roku, zaprojektowana pierwotnie dla zastosowań korporacyjnych, wyposażona w wiele funkcji wykraczających poza możliwości Skype, a wyprzedzających to co oferuje aktualnie Microsoft Teams (który pewnie pożre Skype), który zaprezentowano w pierwszej wersji w 2017 roku. DingTalk pozwala organizować videokonferencje nawet do 300 osób, uczestnicy konferencji oprócz komunikacji wielokierunkowej głosowej, mogą porozumiewać się za pomocą chatu, mogą przedstawiać prezentacje jak w aplikacjach webinarowych, przesyłać sobie pliki, nagrywać rozmowy, itd., itp. Jest dostępna wersja angielska tego narzędzia. DingTalk jest własnością 阿里巴巴集团Grupy Alibaba. Na chińskim rynku dostępne są rozwiązania analogiczne, choćby WeChat w wersji dla firm. Ale w chińskim świecie harmonia to rzecz święta. Tencent nie może mieć całego tortu dla siebie. Nie śmiemy przypuszczać, aby wybór aplikacji do komunikacji z uczniami w czasie obowiązywania nauczania zdalnego był następstwem wskazówek wydziałów oświaty. Boże broń. Natomiast świat będzie słyszał o tych rozwiązaniach coraz częściej. To pewne. Silna presja konkurencyjna wewnątrz Chin zdaje się sprawiać, że dotychczasowi wielcy gracze rynku oprogramowania użytkowego zdają się ociężałymi, ospałymi, pozbawionymi wigoru niezgrabiaszami. W tej branży kto nie prze do przodu pozostaje w tyle.

教育 Nauka

Warto ogłosić sukces, kiedy epidemia gaśnie, a zmęczone nią społeczeństwo pragnie budujących informacji niczym pustynia Gobi wody. I świat nauki wyszedł potrzebom naprzeciw. Otóż 5 maja z kosmodromu 文昌航天发射场  WenChang (prowincja-wyspa 海南  Hainan na południu Chin) pomyślenie wystartowała największa obecnie chińska rakieta, czyli 长征五号 B  Długi Marsz-5B. Na jej pokładzie wyniesiono na orbitę okołoziemską prototyp 6-osobowego statku załogowego nowej generacji, który w przyszłości ma być używany do transportowania kosmonautów. We wnętrzu prototypu o nieznanej jeszcze nazwie umieszczono niewielką kapsułę transportową, mająca służyć do sprowadzania ładunków z przestrzeni kosmicznej na Ziemię. Jej najważniejszym, innowacyjnym elementem jest nadmuchiwana osłona, mająca chronić kapsułę przed wysokimi temperaturami podczas wejścia w atmosferę, a także łagodzić skutki lądowania. Tym razem ten element nie sprawdził się – podczas przechodzenia kapsuły przez atmosferę nastąpiła niewyjaśniona jeszcze „anomalia”, w wyniku której kapsuła spłonęła.

Prototypowy statek orbitował przez 3 dni. W tym czasie na jego pokładzie przeprowadzono automatycznie szereg eksperymentów, w tym drukowanie obiektów drukarkami 3D. Jednocześnie sam statek wykonał kilka manewrów, zmieniając swoją orbitę. W drodze powrotnej przeszedł próbę awaryjnego wchodzenia w atmosferę (z dużą prędkością, pod „niewłaściwym” kątem), podczas której jego powierzchnia rozgrzała się do temperatury przekraczającej 2000 stopni Celsjusza. Próba ta zakończyła się powodzeniem.

Długi Marsz 5B o wadze 849 ton i o długości prawie 53.7 metra to najcięższa chińska rakieta nośna. Została zaprojektowana na potrzeby budowy chińskiej stacji orbitalnej. Proces wynoszenia na orbitę pierwszych modułów stacji rozpocznie się pod koniec tego roku, a cała stacja ma rozpocząć pracę w 2022 roku.

Inny wariant rakiety Długi Marsz ma zostać wykorzystany w lipcu do bezzałogowej misji marsjańskiej Tianwen-1. Rakiety typu Długi Marsz 5B staną się też istotnym elementem chińskiej misji załogowej na Księżyc. Chiny planują zbudować na Srebrnym Globie stałą bazę badawczą. Księżyc ma się tez stać bazą dla lotów załogowych ku innym planetom Układu Słonecznego. Przygotowania do załogowej misji na Marsa prowadzone są w chinach od kilku lat.

Jeśli pandemia zdaje się szkodzić ludziom w wielu wymiarach, to naturze, środowisku wychodzi na zdrowie. Gwałtowne wyhamowanie działalności przemysłowej w skali globu spowodowało, że powietrze stało się czyste, tak jak i wody rzek, jezior, mórz, na ulicach miast i miasteczek całego świata pojawiły się ciekawskie dzikie zwierzęta, których nie widziano tam od dziesiątków, a może i setek lat.

Odpoczywają od ludzi przedstawiciele przyrody nieożywionej, a między innymi dumna 珠穆朗玛 QoMoLangMa znana u nas jako Czomolungma, tudzież Mount Everest. W ostatnich latach chętni, aby wdrapać się na najwyższy szczyt świata ustawiali się w kolejce, niczym klienci do McDonald’sa z zachowaniem „social distancing”. Okres spokoju spowodowanego między innymi zawieszeniem lotów międzykontynentalnych wykorzystują chińscy naukowcy wspierani przez chińskich himalaistów. Pod auspicjami 自然资源部 Ministerstwa Zasobów Naturalnych geografowie wspierani przez profesjonalnych wspinaczy dokonują ponownego pomiaru wysokości Mont Everestu. W ostatnich dekadach dokonywano tej czynności dwukrotnie. W 1975 roku ustalono, iż góra wznosi się 8,848.13 metrów ponad poziom morza, a w 2005 roku stwierdzono, że mierzy sobie ona 8,844.43 metrów. Na rezultaty pomiarów i wyliczeń trzeba będzie poczekać. Tymczasem wokół cesarzowej gór zrobi się znacznie czyściej. A to dlatego, że chińscy himalaiści i naukowcy postanowili wykorzystać okazję i usunąć śmieci oraz pozostałości sprzętu porzucone przez rozliczne ekipy, a walające się tu w ilościach znacznych. Inicjatywa ekipy chińskiej ma dodatkowe znaczenie: Czomolungma jest oficjalnym symbolem przyjaźni chińsko-nepalskiej.

 

社会 Społeczeństwo  生活方式 Lifestyle

W dniach 3-19 kwietnia singapurska agencja badawcza Blackbox Research we współpracy z Toluna Corporated przeprowadziła ankietę wśród ponad 12,500 mieszkańców 23 krajów, aby uzyskać odpowiedź na pytanie, jak ankietowani postrzegają działania rządów swoich państw w zakresie politycznym, gospodarczym, społecznym w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. Na pierwszym miejscu – niespodzianka – znalazł się rząd Chin z wynikiem 85 punktów na 100 możliwych. Ankietowani Chińczycy byli zdecydowanie zadowoleni z działań swojego rządu w czasie trwania epidemii. Wietnam zajął drugie miejsce ex aequo ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi z wynikiem 77 punktów. Kolejną pozycję zajęły Indie (59 punktów). Stany Zjednoczone, Australia, Włochy, Niemcy, Wielka Brytania i Francja zostały ocenione poniżej średniej światowej (45), przy czym Francja zdobyła najniższą ocenę w Europie, przedostatnią pośród badanych państw z rezultatem 26 punktów.

Wyniki tego badania chciałbym niniejszym polecić szczególnej uwadze „najwybitniejszego” w Polsce znawcy Chin, czyli prof. Góralczyka, który głosi tezy o narastającym niezadowoleniu społeczeństwa chińskiego, o rodzącym się buncie społecznym w reakcji na nieefektywną, niewłaściwą, niezborną reakcję chińskich władz i drastyczne metody walki z koronawirusem przez te władze wprowadzone poniewczasie. Zdaję sobie sprawę, że nie przekonam dawno już przekonanego. Wiem też, że w tych okolicznościach słabym argumentem będzie zgodność wyników wspomnianej ankiety z moimi osobistymi obserwacjami, które czynię codziennie, a nie przy okazji konferencji naukowej, na którą wpadam na kilka dni raz w roku.

Tak, czy inaczej – zgodnie z moimi obserwacjami społeczeństwo ocenia władających po efektach ich działania. I szybko zapomina o błędach popełnionych na początku. Jak mówił jeden polski premier: „Nie ważne jak mężczyzna zaczyna, ważne jak kończy”. Sam się tej myśli nie trzymał, ale rzecz ujął celnie.

军事 / 中国人民解放军 Wojskowość /  Armia Ludowo-Wyzwoleńcza

W trakcie trwania Święta Pracy budujące wiadomości napłynęły też ze strony armii. Wiadomości nieoficjalne. Otóż niesprecyzowane, nieoficjalne źródło typu przeciek poinformowało opinię publiczną, iż długo oczekiwany chiński „niewidzialny bombowiec” H-20 jest już ukończony, oblatany, i że zostanie zaprezentowany prawdopodobnie w listopadzie br. podczas targów Air Show China w 珠海 Zhuhai (prowincja 广东Guangdong). Nowy chiński samolot, który ma być niewidoczny dla radarów kształtem zbliżony jest do słynnego amerykańskiego B-2. Chińska maszyna ma posiadać zasięg do 8,000km przy udźwigu do 45 ton. H-20 będzie mógł zabierać na pokład pociski z głowicami jądrowymi, co sprawi, że Chiny dościgną inne mocarstwa nuklearne pod względem środków przenoszenia broni jądrowej. H-20 będzie kolejną własną konstrukcją w służbie chińskiego lotnictwa, które w ostatnich latach wzbogaciło się między innymi o myśliwiec o niskiej wykrywalności Chengdu J-20, helikopter Harbin Z-20, czy transportowiec Xi’an Y-20. Nowy bombowiec wejdzie do produkcji seryjnej w 2025 roku.

Informacja nieoficjalna dotarła do wszystkich zainteresowanych (i niezainteresowanych) poprzez media społecznościowe pomimo obowiązującego prawa penalizującego rozprzestrzenianie wiadomości niesprawdzonych, kłamliwych, wywołujących zamieszenie, mogących być źródłem niepokoju społecznego. Wniosek: wiadomość nie dość, że nie jest fałszywa, to jeszcze buduje i wywołuje radość.

书籍 Książki 报告 Raporty 分析 Analizy 

Albert Borowiecki proponuje:

 

Achieving Supply Chain Agility. Information System Integration in the Chinese Automotive Industry. Wu Yi. 2019. Palgrave Macmillam. 242 strony

Sprawny (dojrzały) łańcuch dostaw oznacza zdolność firmy do takiego reagowania na zmiany zachodzące na rynku, by jak najlepiej spełniać zmieniające się wymogi klienta przy akceptowalnych kosztach własnych. Jest to jeden z kluczowych elementów Przemysłu 4.0. Powyższa pozycja ukazuje rozwój i stan zaawansowania dojrzałego łańcucha dostaw w chińskim przemyśle motoryzacyjnym.  Jeden z rozdziałów poświęcony jest ogólnej charakterystyce problemów związanych z łańcuchem dostaw w tej branży, stopniowi jego komplikacji, wyzwaniom jakim musi sprostać oraz szczególnym cechom chińskiego przemysłu motoryzacyjnego (największy rynek na świecie i największy producent na świecie).  Kolejne dwa rozdziały opisują konkretne implementacje dwóch różnych modeli łańcucha dostaw w chińskich firmach i sposobu w jaki radzą sobie z zarządzaniem przepływem informacji i koordynacją dostaw.

 

Changing Spatial Elements in Chinese Socio-economic Five-year Plan: from Project Layout to Spatial Planning. Wang Lei. 2019 Springer 185 stron

Chińczycy przywiązują bardzo dużą wagę do kolejnych planów 5-cio letnich i nie przejmują się teoriami głoszącymi, że gospodarka planowa jest bez sensu, skompromitowana i gorsza od kapitalistycznej, regulowanej niewidzialną ręką rynku. Dodajmy, że chińska gospodarka jest planowa w strategicznych obszarach, centralnie wyznaczane są kierunki i określane branże, technologie i regiony, które mają strategiczne znaczenie ekonomiczne z punktu widzenia chińskiego rządu. Nikt się nie bawi w szczegółowe rozpisywanie, ile czego dana fabryka ma wyprodukować. Oczywiście w realiach kraju obejmującego prawie 10.000.000 km2, silnie zróżnicowanego geograficznie i klimatycznie, wymagane jest indywidualne podejście do poszczególnych regionów. I temu właśnie tematowi poświęcona jest powyższa książka. Podkreśla ona konieczność uwzględniania specyfiki planowania regionalnego w planach 5-cio letnich, ukazuje mechanizmy wdrażania i ilustruje przykładem planów dla prowincji Jiangsu (poziom regionalny) i dla miasta Suzhou (poziom miejski).

 

IoT as a Service. 5th EAI International Conference, IoTaaS 2019. Xi’an, China, November 16-17, 2019. Proceedings. Li Bo I inni (edycja) 2020. Springer. 654 strony

Kolejna z opisywanych i sugerowanych do zapoznania się przez Czytelników „Tygodnia” pozycja wskazująca na twórczy ferment w Chinach w zakresie najnowszych technologii, pęd do ich wdrażania i czynienia częścią gospodarki (co odnajduje wsparcie w zaleceniach planu 5-cio letniego). Tym razem o Internecie Rzeczy. 54 rozdziały, około 200 autorów, ponad 600 stron lektury. Tematyka podzielona na działy, jak na przykład: Internet Rzeczy jako usługa (algorytmy do obsługiwania sygnału z satelitów na niskiej orbicie); przetwarzanie – komunikacja i aplikacje (podział pasma, zarządzanie zasobami, zastosowania w obsłudze ruchu pojazdów); zaawansowane systemy łączności dla Internetu Rzeczy (czujniki temperatury w sieci 4G, zarządzenie zasilaniem); bezprzewodowe automatyczne sieci (niezawodność sczytywania danych z czujników w sieciach rozproszonych, mobilność użytkowników sieci i jej wpływ na wydajność); technologie sieciowe dla Internetu Rzeczy (rozpoznawanie pojazdów, przewidywanie natężenia ruchu pojazdów dla sieci WiFi).

 

Philosophical Horizons. Metaphysical Investigation in Chinese Philosophy. Yang Guorong. 2019. Brill. 348 stron

Coś dla zainteresowanych filozofią chińską. Zaczynamy od listy najważniejszych chińskich terminów filozoficznych (pinyin, znaki i najczęściej spotykane tłumaczenia angielskie). Jest to o tyle istotne, że cała książka to zbiór kilkunastu esejów napisanych w ciągu ostatnich kilku lat i opublikowanych w różnych chińskich periodykach. Każdy z nich jest zamkniętą całością, więc można je czytać w dowolnej kolejności. Poruszają takie tematy jak: dualistyczny charakter filozofii; problematyka i metodologia filozofii; etyka w życiu i moralność w praktyce; metafizyka w filozofii; najważniejsze kwestie poruszane w chińskiej filozofii; koncepcja dao; problematyka natury ludzkiej w chińskiej filozofii; problematyka przyczynowości i racjonalności; koncepcja gongzheng (sprawiedliwości); merytokracja w rządach – konfucjańskie korzenie oraz rozróżnienie między polityką demokratyczną i polityką merytokratyczną.

 

Europe in the Face of US-China Rivarly. 2020. European Think-tank Network on China. 190 stron

Interesujący raport ukazujący nieciekawą pozycję Unii Europejskiej, która zmuszona została do przemyślenia na nowo swojej pozycji w świecie i swojej polityki względem USA i Chin. Z jednej strony nieprzejednany unilateralizm Stanów Zjednoczonych, a z drugiej coraz bardziej asertywna względem niego postawa Chin. Oba kraje wywierają presję na Unię. Oba są strategicznymi partnerami i z żadnego z nich Unia nie może zrezygnować. Trudne wybory i skomplikowaną sytuację ilustruje 18 rozdziałów poświęconych analizie tego jak z tym wyzwaniem radzą sobie wybrane kraje europejskie (w tym Polska). Pojawiają się koncepcje „strategicznej autonomii” Unii np. w dziedzinie militarnej, ale od razu pojawiają się też problemy – ilościowe – jakie zasoby wojskowe i jakiej wielkości powinny być na ten cel przeznaczone (i ile to będzie kosztowało), ambicjonalne (kto odpowiada za co i przed kim?) i instytucyjne (kto kontroluje co?). Autarkia technologiczna jest niemożliwa w praktyce, co prowadzi do konfliktów technologicznych – czego najlepszym dowodem są „przepychanki” wokół wdrażania (lub nie) technologii 5G firmy Huawei. Dodatkowo należy się spodziewać, że takie konflikty będą się również pojawiać w takich dziedzinach jak sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy, komputery kwantowe, blockchain, itp. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem zdaje się większa integracja i mówienie przez unię jednym głosem, ale w obecnych czasach popularności koncepcji silnych państw narodowych przyjęcie takiego modelu jest raczej mało prawdopodobne.

梁安基Liang Z. Andrzej

上海,中国Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 20/2020 www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button