Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (52/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Na początek – dygresja. Wiem, że gdzieś tam, hen daleko na Zachodzie, tam za chińskim Wielkim Murem są święta Bożego Narodzenia, że świętuje się Nowy Rok, który przecież nie jest Nowym Rokiem, tylko zmianą daty w zachodnich kalendarzach. Ale tutaj życie nie zwalnia, płynie, czy raczej rwie przed siebie, jakby nic szczególnego nie miało miejsca. W restauracjach, galeriach handlowych, hotelach sporo dekoracji świątecznych. Tylko kto je tu choć trochę rozumie, kto odróżnia je od pustych symboli wzywających do zakupów, zabawy? Cóż, mnie w tych okolicznościach nie pozostaje nic innego, jak sprokurować kolejny subiektywny przegląd wydarzeń tygodnia. I będzie to przegląd ostatni. W tym roku. Obiecuję. Zatem: do dzieła.

经济 商业 市场  Ekonomia – Biznes – Rynek

国家统计局Państwowe Biuro Statystyki poinformowało, iż zyski w przemyśle w listopadzie wzrosły o 5.4% w porównaniu w miesiącem wcześniejszym. To najdynamiczniejszy wzrost od 8 miesięcy, przerywający trzymiesięczny ciąg spadków. Przypominamy, że w październiku odnotowano spadek zysków w chińskim przemyśle o 9.9%. Ale jak mawiał klasyk: „są plusy dodatnie i są plusy ujemne”. Od początku roku do końca listopada zyski w przemyśle spadły o 2.1%. Sektor prywatny odnotował wzrost zysków w okresie od stycznia do listopada o 6.5%. To spory skok w porównaniu z okresem styczeń – październik kiedy to odnotowano 5.3% wzrost zysków. Czyżby „coś drgnęło”? Bo jeśli to nie są przejawy „kreatywnej księgowości” w skali makro, to mielibyśmy do czynienia z widocznym osłabianiem się wpływu amerykańskich sankcji na chińską gospodarkę.

Według danych z chińskich sądów zebranych przez  克而瑞研究中心 克而瑞地产研究  Instytut Badania Rynku Nieruchomości przy Biurze Informacji dla Nieruchomości w 11 miesiącach bieżącego roku (koniec listopada) ogłoszono więcej bankructw deweloperów (459) niż w całym 2018 roku (458). Wnioski o upadłość składają głównie mali i średni deweloperzy. Nieruchomości na ogromnym chińskim rynku to biznes dla firm dużych, dysponujących wielkim kapitałem. Nie masz wystarczająco dużych środków – nie pchaj się między olbrzymy. Socjalistyczny mechanizm rynkowy Cię wyeliminuje.

GuangZhou (Kanton, stolica prowincji 广东 GuangDong, Płd. Chin) oferuje mieszkańcom nieodległego Hong Kongu (香港 XiangGang) i równie blisko położonego Makao (澳门 AoMen) możliwość zakupu mieszkania – sztuk jeden – na obszarze administracyjnym metropolii. Aby zacząć proces nabywania nieruchomości należy okazać kartę rezydenta jednego z tych specjalnych rejonów administracyjnych wraz z… pozwoleniem na wjazd do Chin kontynentalnych. Kolejny zabieg mający na celu dalsze pobudzenie lokalnego rynku nieruchomości. Dla mieszkańców Hong Kongu i Makao zainteresowanych nabyciem mieszkania w Kantonie zniesiono wymóg zatrudnienia w mieście i posiadania pozwolenia na pobyt stały. Mieszkanie można nabyć tylko na własny użytek (nie jest do końca jasne, czy takie mieszkanie można na przykład wynajmować osobom trzecim), co zdaje się być jakimś ograniczeniem dla osób zainteresowanych nieruchomościami jako inwestycją. Ale ograniczenia w końcu są po to, aby je omijać. Chińczycy są lepsi w te klocki nawet od Polaków. Zaręczam.

Nie słabnie zamiłowanie tutejszego społeczeństwa do kupowania luksusowych towarów. Według raportu Bain & Co. tylko w tym roku chiński popyt na luksusowe zegarki, torebki, buty wzrósł o 26% osiągając wartość 30 mld EUR. Światowy rynek towarów luksusowych w mijającym roku 2019 powiększył się o 4%. Chińscy konsumenci napędzają go w… 90%, przy czym w wymiarze finansowym odpowiadają za 35% luksusowych produktów kupowanych na całym świecie. Nie dziwi zatem tak duża troska wielkich marek luksusowych z Azji, Europy i Ameryki Północnej o zadowolenie chińskiej klienteli. Jak to mawiają: nasz klient, nasz pan….

Tesla otrzymała kolejny “prezent” świąteczny. Grupa chińskich banków na czele z  中国建设银行股份有限公司 China Construction Bank, 中国农业银行股份有限公司 Agricultural Bank of China, 中国工商银行股份有限公司 Industrial and Commercial Bank of China oraz 上海浦东发展银行 ShangHai Pudong Development Bank zgodziła się udzielić kolejnego kredytu (5-letniego) na rozwój gigafabryki w Szanghaju. Tym razem to   10 mld RMB (ok. 5.5 mld PLN). Amerykańska spółka może wiec ruszać pełną parą z produkcją samochodów elektrycznych klasy premium. W pierwszym etapie z fabryki wyjeżdżać będzie tygodniowo 1,000 egzemplarzy Modelu 3. To kolejna pożyczka banków chińskich udzielona Tesli w Chinach (pierwszej, w kwocie 3.5 mld RMB, ok. 2 mld PLN, udzielono na początku 2019 r.). Z zainteresowaniem śledzę ten przypadek. Nie tylko dlatego, że to największa inwestycja spółki poza granicami USA, ale również ze względu na to, że Amerykanie deklarowali inwestycję w wysokości 5 mld USD (ok. 20 mld PLN), gdy tymczasem wygląda na to, że inwestycję finansują głównie chińskie banki. Tesla póki co wyłożyła niewielkie (stosunkowo) własne środki, za to zręcznie posłużyła się machiną marketingową, PR, stworzyła wizje sukcesu i… pozyskuje chińskie finansowanie. Co więcej Model 3, który produkowany jest w Szanghaju będzie dofinansowany rządowymi subsydiami w wysokości 25,000 RMB (ok. 13,738 PLN) per sztuka. Rząd w Szanghaju otoczył tę inwestycję specjalnymi preferencjami (symboliczne opłaty za grunty, ulgi podatkowe, dopłaty do pracowników), rząd centralny zwolnił od ceł import części do budowy samochodów Tesli. Jak tego dokonał Elon Musk? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo jednak, że Model 3 produkowany w Chinach będzie najtańszym samochodem elektrycznym na chińskim rynku. Tańszym od propozycji krajowych i zagranicznych konkurentów. Zastanawiam się jednak, czy wizjoner z Pretorii nie wkłada z własnej woli ręki między tryby.

Luckin Coffee – największy lokalny konkurent amerykańskiej sieci kawiarni Starbucks  – zgodnie z założeniami ze stycznia br. prześcignął dotychczasowego lidera rynku pod względem ilości posiadanych lokali. Jak poinformowała firma doradcza Thinknum Alternative Data, Luckin Coffee ma już w Chinach 4,910 kawiarni, Starbucks zaś o 600 mniej, czyli 4,310. Luckin zawdzięcza swój sukces modelowi biznesowemu, w którym założeniem było tworzenie kawiarni w średnich i mniejszych miastach, w tym w chińskim interiorze, gdy Starbucks skupił się na największych miastach, zwłaszcza tych położonych w prowincjach nadmorskich. Tak Dawid wygrywa z Goliatem. Przynajmniej w Chinach.                            

Foto: VCG

技术 Technologie  

Po blisko 4 latach pracy zaprezentowano publicznie nowy typ wagonów metra. Do budowy nowej generacji wagonów posłużono się materiałami z włókna węglowego, uzbrojono je w nowoczesne systemy wykorzystywane w eksploatacji i dla zwiększenia bezpieczeństwa tej formy transportu publicznego. Oczywiście składy metra nafaszerowano najnowszymi technologiami. Składy złożonenowych wagonów są znacznie lżejsze od swych poprzedników, a dzięki temu i dzięki zastosowanym rozwiązaniom są energooszczędne, przy czym oferują większy komfort jazdy dla pasażerów. Hałas wewnątrz wagonów zredukowano o 5dB, prędkość maksymalną zwiększono do 140 km/godz., zastosowano rozwiązania pozwalające na zautomatyzowanie prowadzenia składów. Pierwszy skład nowej generacji przeszedł pozytywne testy na 8 linii metra w  广州GuangZhou (Kanton). Producentem nowych wagonów metra jest  中铁建工集团青岛工程有限公司 China Railway Construction Group Qingdao Engineering Co., Ltd.

Foto: CNP

华为技术有限公司 HuaWei Technologies utrzymuje się na drugim miejscu na świecie pod względem wielkości produkcji i sprzedaży smartfonów. W tym roku firma sprzedała ich 230 mln. B=Nieco mniej niż Samsung, ale więcej niż Apple. Wyniki III kwartału potwierdzają również, iż zwiększa się udział HuaWei  w rynku telefonów premium. To niewątpliwy sukces firmy w sytuacji, kiedy rząd USA wymierzył w nią sankcje, wymógł na dostawcach ograniczenie ilości dostarczanych HuaWei kluczowych części i komponentów. Te działania zdają się jedynie odwlekać nieuniknione. HuaWei będzie numer jeden. Nie ma tu pytania „czy?”, jest pytanie „kiedy?”.

XiaoMi staje się potęgą w zakresie wszelkich gadżetów „do noszenia”. Czyli takich gadżetów elektronicznych, które nakładamy na siebie, jak na przykład smart opaski, zegarki, okulary, itp. W tej kategorii firma jest numerem jeden w świecie i włada rynkiem. W III kwartale br. spółka XiaoMi sprzedała ponad 12.2 mln rożnego typu gadżetów „do noszenia”, odnotowując wzrost sprzedaży o 74% w porównaniu z rokiem 2018. Posiada 27% udział w globalnym rynku, zostawiając w tyle  koncerny takie jak Apple, Samsung, ale i HuaWei. Sukces czai się w niszach rynkowych. Trzeba je tylko odkryć. I już.

Alibaba  ciągle niezadowolona z wyników. Efekt: 19 w ciągu trzech lat zmiany personalne wśród kadry zarządzającej grupą i/lub spółkami zależnymi. Twórca firmy,  马云  Ma Yun (Jack Ma) stał na czele holdingu przez 20 lat, aby we wrześniu br. odejść ze stanowiska. Odszedł ponoć na wczesną emeryturę, ale zasiadając wciąż w zarządach i radach nadzorczych kluczowych spółek, w których jest głównym udziałowcem, faktycznie steruje koncernem z tylnego siedzenia. Nie wszyscy wytrzymują styl pracy byłego prezesa i samego holdingu. Czy tak częste rotacje na istotnych stanowiskach służą firmie? Wyraźnie model kariery Warrena Buffeta (89 l., inwestor, trzeci najbogatszy na świecie, od 54 lat prezes i dyrektor zarządzający Berkshire Hathaway) nie jest wzorem do naśladowania dla Jacka Ma i jego najbliższych współpracowników. To co jest najbardziej pewne w Alibabie, to nieustanne zmiany.

Wiadomo, że chiński rynek gier jest jednym z najatrakcyjniejszych i największych na świecie. 中国音像与数字出版协会  Chińskie Stowarzyszenie Publikacji Audiowizualnych i Cyfrowych podało dane dotyczące tego rynku zebrane w kończącym się roku 2019. I tak:

– dochody z gier elektronicznych w br. wyniosły 230.88 mld RMB (ok. 125.8 mld PLN). To jest wzrost o 7.7% w stosunku do roku 2018;

– 68.5% dochodów wygenerowały gry dla urządzeń mobilnych (konsol i smartfonów);

– liczba graczy w Chinach wzrosła do 640 mln, (o 2.5% rdr).

– chińskie gry podbijają coraz śmielej rynki zagraniczne, szczególnie Japonii i Korei Płd;

Twórcy i producenci gier mogą spokojnie patrzeć w Nowy Rok.

Aplikacja Tik-Tok, aplikacja mobilna umożliwiająca tworzenie i udostępnianie bardzo krótkich materiałów wideo była czwartą najczęściej instalowaną aplikacją dla urządzeń mobilnych na świecie. Wyprzedziła pod tym względem Instagram. Utworzona przez chińskie przedsiębiorstwo ByteDance, we wrześniu 2016 jest obecnie dostępna w ponad 75 wersjach językowych, w 150 krajach świata.

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji zapowiedziało, że w ciągu 7 lat system telekomunikacji 5G będzie dostępny w każdym zakątku Chin. Koszt przedsięwzięcia to 1.2 bln RMB (ok. 653.88 mld PLN).

Jak informowaliśmy w poprzednim przeglądzie, zgodnie z wolą chińskich władz, wszelkie państwowe instytucje, urzędy, organizacje mają obowiązek w ciągu trzech lat wymienić wszystkie zagraniczne komputery i ich oprogramowanie na odpowiedniki chińskie. Zastanawialiśmy się jaki będzie los systemu operacyjnego Windows, który w Chinach jest podstawą funkcjonowania komputerów PC, czyniąc zarazem ChRL największym rynkiem Microsoftu. Nie ma dobrych wieści dla firmy z Redmond. 珠海同心软件有限公司  ZhuHai TongXin Software Co., Ltd. zaprezentowała chiński system operacyjny, który współpracuje z chińskim procesorami 兆芯 ZhaoXin (产品开先 KX-6000 KaiXian i 和开胜 KH-30000 KaiSheng).

Foto: MyDrivers        

To tylko jeden z efektów ubocznych (?) wojny handlowej wypowiedzianej Chinom przez Donalda Trumpa. Chińczycy nie powtórzą już raz popełnionego błędu. A mają każde pieniądze, żeby sprowadzić do siebie najtęższe głowy od procesorów i wszystkich innych podzespołów elektronicznych koniecznych do produkcji tego wszystkiego co produkują koncerny jak HuaWei, XiaoMi, Vivo, Oppo, ZTE i dziesiątki innych dziś, i co będą produkować jutro. Bazując wyłącznie na własnych dostawcach…

科学 教育 Nauka – Edukacja

Chiński łazik  玉兔二号 (Yutu 2) Jadeitowy Królik 2 jest najdłużej pracującym urządzeniem, które kiedykolwiek wylądowało na powierzchni Księżyca. Królik pracuje na Srebrnym Globie już ponad 340 dni. W tym czasie przebył dystans 345 metrów (stan do 3 grudnia). Do tej pory rekord należał do radzieckiego “Łunochoda”, który realizował zadania badawcze przez 321 dni. Jest to oczywisty dowód wyższości technologii chińskiej nad radziecką. Przewodniczący Mao pękłby z dumy.

Foto: Lądownik misji Change IV, na którego pokładzie znajdował się łazik Yutu 2, źródło Planetary.org

证券交易  Giełdy

Ostatni tydzień tego roku na chińskich giełdach zdominowała niepewność. Bo co przyniesie Nowy Rok? Któż to wie? Zatem inwestorzy wybrali opcję „ściągnąć zyski”, zamiast „inwestować, inwestować”. W Hong Kongu hossa trwa. Pomimo tego co wciąż się dzieje na ulicach, a co nie pozostaje bez wpływu na lokalna ekonomię. 中国证券监督管理委员会 Komisja Regulacji Papierów Wartościowych wydała pozytywna decyzję co do uruchomienia nowych indeksów na giełdach w 上海证券交易所  Szanghaju (opcje terminowe akcji) i w  深圳证券交易所 Shenzhen (spółki blockchain). Giełdy kończą rok w znacznie lepszej kondycji niż miało to miejsce pod koniec roku 2018. Giełda w Szanghaju zyskała w minionych 12 miesiącach 20.28%, giełda w Shenzhen 40.39%, w Hong Kongu 10.03%, a w Tajpej 25.41%. Do chińskich giełd trzeba mieć nerwy ze stali. Kto je ma, pije za Nowy Rok 2020 szampana z wyższej półki, a nie proseco z Biedronki.

                                                                                                                                 Piątek   Tydzień 23-27.12.

Shanghai Composite Index – SSEC证综合指数                                              3,005.04  -0.08%    0.00%      

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

Shanghai 50 – SSE50上证50                                                                          3,017.78  +0.20%   +0.17%          

50 spółek o największej kapitalizacji.

Shanghai 50 Index EXT(Exchange Traded Funds) Option – SSE50EFT           3.009   +0.23%   ————-   

华夏上证50ETF (510050.SH) Opcje terminowe akcji giełdowych 50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Szanghaju

Shanghai 180 – SSE180上证180                                                                    8,723.61  +0.07%   +0.20%        

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                          4,022.03  -0.10%   +0.12%    

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai oraz Shenzhen

Shanghai Shenzhen 300 Index ETF (Exchange Traded Funds) Option              4.017  -0.10%     ———-

SSE300EFT华泰柏瑞沪深300ETF (510300) Opcje terminowe akcji giełdowych 300 spółek o największej kapitalizacji na giełdach w Szanghaju i Shenzhen

Shanghai 380 – SSE 380上证380                                                                    4,724.60  -0.61%    -0.11%

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500                                                5,179.19  -0.77%    -0.11%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm).   

  

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指                                        10,233.77  -0.68%    +0.04% 

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                                    1,767.58  -1.45%    -0.23%

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq. {创业板指 GEM Index-Generate Edition Market}.

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                                     1,697.91  -0.67%    -0.14%

 (深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数                                                              5,849.88  -0.41%    -0.07%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

Shenzhen Small & Medium Enterprises Index – SZSMEPI中小板创新指数    6,500.48  -0.65%    +0.08%      

Indeks Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Shenzhen Blockchain 50 Index – SZSE 50深证区块链50指数                        3,157.10  -1.52%    ———-

Indeks 50 spółek z branży blockchain o największej dziennej kapitalizacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

 

FTSE China A50 Index – FTXIN9富时中国A50指数                                    14,173.74  +0.24%    -0.11% 

Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Shanghaiu i Shenzhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem I w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie. 

.

Giełda w Hong Kongu nie pracowała 25..-26.12. z uwagi na święta.                                                                                                                                                                               

HongKong HangSeng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数.                             28,225.420  +1.30%    +1.22%    

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

HangSeng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数.                                   3,834.49  +1.22%     +1.15%    

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HangSeng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数).                       11,194.551  +1.44%    +1.54%    

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指数.        4,512.280  +1.53%    +1.48%    

Red Chip. indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych(offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index (TaiPei) – TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数 12,091.59  +0.75%    +1.11%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

***Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (piątek, 27.12.)

 

100英镑GBP = 908.28人民币 RMB

100欧元EUR = 775.58 人民币 RMB

100美元US$ = 698.79人民币 RMB

100 港HG$ = 89.71 人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 87.19人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.28 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 182.78人民币 RMB

100人民币 RMB = 54.72波兰兹罗提 PLN     

Koniec roku dla waluty chińskiej pomyślny, juan wzmacnia się.

[Red: W natłoku różnych informacji umknął mi znaczący fakt: złoty słabnie wobec juana sukcesywnie, ale bardzo konsekwentnie. To już prawie 55 złotych za 100 juanów. Przez dziesięciolecia przywykliśmy do dzielenia cen podawanych w chińskiej walucie na pół. Teraz to już 10% niedokładność. Czy w 2020 roku trend się umocni, czy wrócimy do poziomu 51-52 PLN za 100 RMB? Kolejne z licznych pytań związanych z Nowym Rokiem, rokiem z góry zapowiedzianych wyzwań i zawirowań…]

社会  Społeczeństwo

Tak się złożyło w tym roku, że Wigilia Bożego Narodzenia przypadła dokładnie miesiąc przed wigilią Chińskiego Nowego Roku, którą obchodzić będziemy w Chinach 24 stycznia 2020 roku. Chiński Nowy Rok to okres największej na świecie wędrówki ludów. I ta wielka migracja zaczęła się właśnie w „naszą” Wigilię. Już 30 dni przed chińskimi świętami do swoich odległych domów ruszają wędrowni robotnicy, którzy muszą odstać swoje w kolejkach po bilety, a potem ruszyć w długą drogę tanimi, czyli niezbyt spiesznymi środkami lokomocji. Nikomu już nie opłaca się popracować jeden, czy dwa tygodnie dłużej, bo czym bliżej świąt tym droższe bilety, tym dostęp do tych najtańszych środków lokomocji coraz trudniejszy, a w końcu wręcz niemożliwy. No, a trzeba zabrać górę podarków z wielkiego miasta…. A i coś dobrego do zjedzenia. No i obowiązkowe czerwone koperty (licząc w duchu, że krewni w kopertach przez siebie darowanych podarują więcej niż pojedynczy banknot 100 juanowy).

Foto: W kolejce do kasy, źódło cnfocus.com

Ludzie coraz wcześniej ruszają w podróż, tracą może kilka dniówek, ale unikają potwornego tłoku i ścisku w apogeum tej ludzkiej wędrówki świątecznej. W tym roku tylko koleje planują przewieźć w tym czasie blisko 450 mln pasażerów, czyli o 8% więcej niż w zeszłym noworocznym sezonie. Do swoich bliskich, w różne miejsca Chin, Chińczycy udadzą się też samochodami, autobusami, samolotami, promami, barkami. W sumie, w ciągu 40 dni wędrówki ludów podróżować będzie ponad 700 milionów Chińczyków. Ponad połowa chińskiej populacji. I chińska infrastruktura transportowa podoła temu wyzwaniu. Sprawniej niż w zeszłym roku. Bo od zeszłego roku przybyło 9 tysięcy kilometrów autostrad, 7 tysięcy torów super szybkich kolei, kilka lotnisk, kilkadziesiąt samolotów, kilkadziesiąt tysięcy autobusów, kilka milionów aut.

Według badania przeprowadzonego przez think-thank 中国与全球化研究中心 Center for China and Globalization wraz z internetową firmą rekrutacyjną 联招聘 zhaopin.com, przeciętna pensja absolwentów zagranicznych uczelni, którzy po zakończeniu edukacji wrócili do kraju i tu podjęli swoją pierwszą pracę, wyniosła w 2019 roku 10,000 RMB (ok. 5,487 PLN). Według  教育部 Ministerstwa Edukacji aż 84% młodych ludzi, którzy wyjeżdżają zagranicę na studia wraca do Chin po ukończeniu nauki. Chiny są coraz bardziej atrakcyjnym miejscem pracy dla młodych Chińczyków, dziś już niezwykle konkurencyjnym wobec państw rozwiniętych, do których jeszcze niedawno tak chętnie z ChRL emigrowano. Co ciekawe, dziś wielu Chińczyków, którzy mniej lub bardziej legalnie wyjechali z kraju za chlebem, wraca do ojczyzny, by kontynuować swoje zagraniczne kariery. A ojczyzna dobrotliwie przymyka oczy na dawne przewiny. Marnotrawni synowie przywożą doświadczenie, patenty, koneksje, zagraniczny model zarządzania, itd., itp. A ojczyzna stwarza im komfortowe warunki pracy. Win-win, jak to tu mówią.

Po zatwierdzeniu propozycji przez 国务院  Radę Państwa中国人民银行Centralny Ludowy Bank Chin podjął decyzję o podwyższeniu kwoty, jaką osoby indywidulane mogą transferować z  澳门  AoMen/Makao na konta w bankach w swoich miejscach zamieszkania. Limit podniesiono z 50,000 RMB (ok. 27,435 PLN) do 80,000 RMB (ok. 43,896 PLN).

Foto: GamblingSites.com

澳门 AoMen/Makao, niegdysiejsza kolonia Portugalii, to od 1999 特别行政区  Specjalny Region Administracyjny Chin, największe na świecie centrum legalnego hazardu. Ponad 80% dochodów lokalnego rządu pochodzi z tego źródła. To jedyne miejsce w Chinach, gdzie Chińczycy Ludowi mogą zupełnie legalnie oddać się swojej ulubionej od wieków rozrywce, czyli graniu i zakładaniu się za pieniądze. I przybywają tu tłumnie. W całym roku 2019, tylko z podatków wpłaconych przez operatorów miejscowych kasyn, kasa Makao wzbogaciła się o 12.7 mld USD (48,26 mld PLN). W Makao mieszka ok. 700 tys. osób.

Od wielu lat największe metropolie Chin borykają się z problemem przeludnienia spowodowanego masywem napływem ludności ze wsi i małych, ubogich miast. Zarządy wielkich miast ChRL z trudem dają sobie radę z narastającymi problemami komunalnymi i socjalnymi. Jednym z najważniejszych narzędzi hamowania fali niekontrolowanej migracji miał być system 户籍 hukou, wprowadzony w Chinach Ludowych na początku lat 50. XX wieku. To system „przywiązania do miejsca urodzenia”, który nie ogranicza możliwości podróżowania, ale skutecznie blokuje na przykład możliwość korzystania w pełni z przywilejów należnych zarejestrowanym mieszkańcom danego obszaru administracyjnego – od możliwości posyłania dzieci do państwowego przedszkola czy szkoły, przez zakup mieszkania, leczenie w ramach lokalnego systemu ubezpieczenia medycznego, ulgi w opłatach za usługi medyczne, po ochronę socjalną jak zasiłki dla bezrobotnych, czy emerytury i renty. Ludzie bez miejscowego hukou są w miastach takich jak Shenzhen, Szanghaj, Kanton, Pekin, etc. osobami „gorszego sortu”. Ale w praktyce ten restrykcyjny system nie pokonał uporu ludzi chcących poprawić swój los, ludzi szukających szczęścia w wielkich miastach wielkich szans. Dlatego też 国务院 Rada Państwa ChRL, po uzgodnieniu kwestii z 中共中央办公厅  Sekretariatem Komitetu Centralnego KPCh proponuje nowe rozwiązanie: zaleca mianowicie obligatoryjne zniesienie systemu hukou w miastach liczących od 1 do 3 milionów ludności. Szacuje się, że zmiana ta dotyczyć będzie ok. 270-300 miast. 国家发展和改革委员会  Państwowa Komisja Rozwoju i Reform pracuje tymczasem nad regulacjami ułatwiającymi uzyskanie zameldowania (ale nie równorzędnego z hukou) w największych chińskich miastach 1 i 2 kręgu. Chodzi tu zapewne o obywateli, którzy mieszkają tu dziesiątki lat, zakorzenili się i stanowią cenną część miejscowej społeczności.

农业农村 Rolnictwo – Wieś

Zbliża się Chiński Nowy Rok, a uprzedzają go dobre wiadomości dotyczące perspektyw zaopatrzenia w mięso wieprzowe i jego przetwory. Wieprzowina to tradycyjnie jeden z najważniejszych produktów na świątecznym stole w czasie Święta Wiosny. Jak karp na polskim stole wigilijnym. W listopadzie br. Chiny zaimportowały 229,707 ton wieprzowiny, o 151.2% więcej niż w zeszłym roku. W ciągu jedenastu miesięcy 2019 roku import tego mięsa wzrósł o 57.9%. Według danych  农业农村部  Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wsi pogłowie trzody chlewnej w listopadzie wrosło w ChRL o 2%. Po raz pierwszy od 13 miesięcy, w czasie których ze względu na epidemię afrykańskiej gorączki świń wybito interwencyjnie ponad 100 mln tuczników. Odbudowa stanu pogłowia sprzed epidemii zajmie jeszcze sporo czasu.  

梁老爷 Liang Lao Ye  – 我的三分  Moje  trzy feny

To już ostatni przegląd wydarzeń roku 2019, a w sumie już 103 „Tydzień za Wielkim Murem” publikowany na stronie chiny24.com. Panuje dość powszechny obyczaj, aby przy takiej okazji dokonać podsumowania i pokusić się o przewidywania na Nowy Rok. Generalnie jakby miał nastąpić koniec świata, dzień ostateczny i nastał czas rachunku sumienia. Nic bardziej błędnego. Życie biegnie dalej, nie zatrzymuje się. Nowy Rok to kontynuacja tego starego. Nowe wynika ze starego, jest jego konsekwencją. Chiny nie odpuszczają ani na chwilę. Dokonują skoku za skokiem reformując się wewnętrznie, walcząc z biedą, która wciąż dotyka populacji równej niemal ludności Polski, rozwijając nowe technologie, stosując je na gigantyczną skalę, przygotowując się na świat, który czeka na nas za 10, 20, 30 lat. Chiny prą naprzód, bo nie wszystko się udaje, nie wszystkie działania przynoszą oczekiwane rezultaty, nie wszystkie projekty świetne na papierze daje się zrealizować w wielowymiarowej, wciąż zmiennej rzeczywistości. Ale kto nie idzie naprzód, ten w istocie się cofa. I Chiny prą przed siebie, w stylu, który może się nam podobać, albo i nie, ale nie ma to absolutnie żadnego znaczenia, bo to żywioł jak wulkan, czy wielka puszcza, który możemy obserwować (z podziwem, lękiem, niechęcią, obojętnością, itd., itp.), wobec którego znaczymy, ile znaczymy. Chiny jako zjawisko są fascynujące, dlatego też z prawdziwą przyjemnością będę przygotowywać już od przyszłego tygodnia kolejne subiektywne przeglądy wydarzeń zza chińskiego muru. Słowo harcerza!

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Spokoju, pokoju, radości, satysfakcji z dokonań małych i dużych. Wielu sił i dużo zdrowia na kolejne dni, tygodnie, miesiąca, lata. Przewagi radości i zwycięstw nad smutkami i porażkami.

中国谚语  Z chińskich powiedzeń   

{五常= ++++}

人无远虑,必有近忧.

Człowiek, który nie planuje przyszłości, znajdzie kłopoty na swoim progu.

 

安基Andrzej Z. Liang  

上海,中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com  

Wechat: +86 183 2148 2185

© 52/2019 www.chiny24.com

  

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button