KosmosNaukaTechnologie

Misja kosmiczna Shenzhou 12 rozpoczęta

W czwartek 17 czerwca 2021 r. , rozpoczęła się misja kosmiczna Shenzhou 12.  Z kosmodromu Jiuquan położonego na pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach o godzinie 3:22:31 CEST (9:22:31 czasu pekińskiego) wystartowała rakieta Długi Marsz 2F

wynosząc na orbitę statek kosmiczny typu Shenzhou z trzyosobową załogą w składzie:

  • Nie Haisheng – dowódca
  • Liu Boming
  • Tang Hongbo

To pierwsza załogowa misja kosmiczna Chin od prawie pięciu lat. Misją dowodzi Nie Haisheng, który brał już udział w dwóch lotach kosmicznych. Wszyscy tajkonauci są pilotami Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA).

Lot Shenzhou 12 jest trzecią z 11 misji przewidzianych ramach budowy wielomodułowej stacji kosmicznej Tiangong, która ma zostać ukończona do 2022 r. Chiny wykluczone za sprawą nacisków USA z badań prowadzonych na działającej od ponad 20 lat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) podjęły decyzję o budowie własnej stacji orbitalnej. Wykluczenie okazało się przeciwskuteczne – Chiny zintensyfikowały swoje prace w ramach chińskiego programu kosmicznego. Istnieje taka możliwość, że stacja ISS zakończy swoją misję w 2025 roku (ze względów bezpieczeństwa), a stacja chińska będzie wówczas jedyna tego typu konstrukcją na orbicie okołoziemskiej.

Budowa stacji Tiangong jest jednym z kilku projektów kosmicznych prowadzonych obecnie przez Chiny. Chińscy naukowcy planują m.in. budowę – wspólnie z Rosją – stacji badawczej na Księżycu. W tym celu na Srebrny Glob wysłana zostanie w najbliższych latach seria bezzałogowych misji.

Misja Shenzhou 12 została poprzedzona lotem statku transportowego Tianzhou 2, który został dołączony do pierwszego, głównego modułu stacji 29 maja 2021 r. Shenzhou 12 zadokował automatycznie do modułu nazwanego Tianhe, a umieszczonego na orbicie 29 kwietnia 2021 r.

Trójka tajkonautów, zgodnie z planem, przebywać będzie na orbicie przez 3 miesiące.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2021

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button