TechnologieWiadomości

Port Qingdao wdraża pierwszy na świecie system inteligentnego transportu napowietrznego

Port w Qingdao, będący częścią Shandong Port Group (holdingu zrzeszającego osiem firm, w tym między innymi port Yantai, port Rizhao i Bohay Bay Port Group) rozpoczął prace nad pierwszym na świecie inteligentnym napowietrznym systemem transportowym kontenerów.

Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania kontenery będą transportowane bezpośrednio z nabrzeża drogą powietrzną na platformy kolejowe (wagony do przewożenia kontenerów) na terminalu kolejowym. Takie rozwiązanie sprawi, iż będzie można wyeliminować składowanie kontenerów na lądzie po wyładowaniu ich ze statku, ładowanie ze składu portowego na pojazdy, które przewożą kontenery na terminal kolejowy, rozładowywanie na terminalu kolejowym, składowanie i kolejne ładowanie – wreszcie na platformę kolejową. Nowe rozwiązanie nazwano „opcją zero transferu” między portem, depotem (miejscem składowania kontenerów) i terminalem kolejowym.

Po ukończeniu projektu napowietrzna instalacja będzie miała długość 9,5 kilometra i roczną przepustowość ok. 1,5 miliona TEU (jednostka pojemności odpowiadającą objętości standardowego kontenera o długości 20 stóp).

Budowany w Qingdao system ma wiele zalet. Rozładunek i załadunek kontenerów na statek oraz ich przechowywanie na terenie terminala portowego to zawsze duże wyzwanie logistyczne i duże koszty. Każdy kto ma do czynienia z logistyką wie, co to są koszty THC (Terminal Handling Charge) i wie, że niejednokrotnie przyprawiają o ból głowy.

THC (Terminal Handling Charges):to koszty portowe / terminalowe. Opłaty te związane są z przeładunkiem kontenera w porcie, rozformowaniem, złożeniem towaru na magazyn oraz przeładunkiem na samochód.

Zazwyczaj towarzyszą im dodatkowe koszty: „handling” (podniesienie i opuszczenie kontenera na ziemie) i „shunt” (przewóz kontenera z terminala portowego na kolejowy). Łącznie mówimy o setkach euro, które naliczane są do podstawowego kosztu frachtu każdego kontenera.

Port Qingdao przewiduje, że wprowadzenie tego rozwiązania pozwoli obniżyć powyższe koszty o 80%.

Pierwszy testowy odcinek automatycznej linii napowietrznej do przesyłu kontenerów ma mieć długość 612 metrów i zostanie oddany do użytku pod koniec czerwca 2021 roku. Będzie łączył w pełni zautomatyzowane nabrzeże portowe portu Qingdao z obsługiwanym przez ludzi depotem morskim.

To kolejny krok w realizacji projektu mającego na celu uczynienie z portu Qingdao w pełni zautomatyzowanego inteligentnego systemu przeładunków morskich. W tym chińskim porcie od kilku lat działa już system automatycznego załadunku na statek kontenerów dostarczanych przez bezzałogowe ciężarówki.

Portowe roboty pracujące na terminalu kontenerowym w Qingdao

Jest to efekt wspólnej pracy portu z CRRC Yangtze Co. Ltd. nad wykorzystaniem nowoczesnych technologii takich jak sztuczna inteligencja (AI), 5G, Big Data oraz systemu nawigacyjnego Beidou do usprawnienia pracy portu. Rozwiązania bazujące na systemie 5G wdrożono tu już do operacji z udziałem żurawi nabrzeżnych, żurawi na platformach kolejowych, monitorowania ruchu kontenerów oraz transmisji wideo wysokiej rozdzielczości.

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2020

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button