Technologie

Chiński Bank Pocztowy testuje sztuczną inteligencję i Big Data

Jeden z sześciu największych banków państwowych w Chinach – Chiński Bank Pocztowy (PSBC) – rozpoczął właśnie w swoim biurze regionalnym w prowincji Fujian testy rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję i Big Data. Mają one na celu usprawnienie codziennych bieżących operacji, które wykonuje bank. Projekt nadzoruje Ludowy Bank Chin (PBOC).

Oddział Chińskiego Banku Pocztowego w Fujian

Według przedstawicieli PSBC projekt wykorzystuje zintegrowaną platformę danych gromadzonych przez bank (Big Data) do uczenia maszynowego sztucznej inteligencji. Ta zaś ma wspomagać bank w operacjach dotyczących sprzedaży ukierunkowanej i zarządzania oraz oceniania ryzyka związanego z udzielaniem pożyczek i kredytów. Ma to w pełni wykorzystać potencjał danych gromadzonych przez bank i zwiększyć ucyfrowienie usług finansowych.

Platforma składa się z sześciu głównych modułów:

  • zarządzania danymi,
  • przetwarzania,
  • tworzenia modeli,
  • wdrażania modeli,
  • monitorowania operacji,
  • wizualizacji danych oraz zintegrowanego rozwoju modeli.

Polecamy również: 9 chińskich statków, które warto znać. Poznaj naukowo-badawczą flotę Chin

Chiński Bank Pocztowy i Big Data

Chiński Bank Pocztowy ma już pewne doświadczenia w tym zakresie. Wdrożył u siebie rozwiązania wykorzystujące uczenie maszynowe do tworzenia modeli przewidujących ryzyka związane z kartami kredytowymi. Pozwoliły one określić prawdopodobieństwo, że dany użytkownik karty będzie się spóźniał ze spłatą zadłużenia. Dzięki wykorzystaniu tych rozwiązań czas i nakłady pracy wymagane do tworzenia takich modeli zmniejszyły się o połowę, znacząco redukując koszty operacyjne banku i zmniejszając ryzyko wiążące się z określonymi decyzjami kredytowymi.

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2020

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button