Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (42/20), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron 从新闻媒体的第一页 

Podsumowanie „długiego weekendu”

Święta, święta i po świętach. Za nami najdłuższy po noworocznej przerwie długi, trwający niemal dwa tygodnie okres dni wolnych od pracy. Dla wielu Chińczyków była to okazja, by wypocząć, odwiedzić rodzinę mieszkającą gdzieś tam na drugim końcu prowincji, czy kraju, albo po prostu urwać się na kilka dni od codziennych obowiązków.

“Tradycyjne” tłumy na Wielkim Murze / foto: chinanews.cn

Najpopularniejsze destynacje

W trakcie „podwójnych świąt” najpopularniejszą formą wypoczynku były wyjazdy turystyczne i odwiedziny bliskich mieszkających daleko. Podróżni za cel swych podróży obierali przede wszystkim Pekin 北京, Szanghaj 上海, DongGuan 东莞 (prowincja GuangDong 广东), ChengDu 成都 (stolica prowincji SiChuan 四川), ShenZhen 深圳 (prowincja GuangDong 广东)、GuangZhou/Kanton 广州 (prowincja GuangDong 广东)、ChongQing 重庆, SuZhou 苏州, HangZhou 杭州 (stolica prowincji ZheJiang 浙江) i FoShan 佛山 (prowincja GuangDong 广东). Jak nietrudno się zorientować, najpopularniejszym celem podróży w tym roku w trakcie „Złotego Weekendu Październikowego” była prowincja GuangDong 广东.

637 milionów turystów

Jak podało Ministerstwo Kultury i Turystyki (文化和旅游部) w ciągu 8 dni wolnych od pracy różnego rodzaju atrakcje turystyczne odwiedziło 637 milionów osób, o 21% mniej niż w zeszłym roku. Dochody branży turystycznej w tym okresie wyniosły 466.56 mld RMB (~ 263.27 mld PLN), 69.9% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Koleje w czasie świąt przewiozły 126.87 mln pasażerów.

Dworce znów pełne podróżnych / foto: chinanews.cn

Chińskie kina na plusie

Chińczycy w czasie wolnym odwiedzali kina, gdzie niemal 100 milionów widzów wydało na bilety ponad 3.92 mld RMB (~ 2.22 mld PLN). Hitami kin były dwie krajowe produkcje: film fabularny “Ja i mój rodzinny dom” 我和我的家乡 (zarobił w święta 1.85 mld RMB, czyli ~ 1.05 mld PLN)

oraz animowany “Jiang ZiYa” 姜子牙 (przychód 1.37 mld RMB (~773.07 mln PLN).

Reżim sanitarny obowiązujący w chińskich kinach pozwalał na wypełnienie sal tylko w 75%.

Uroczyste podniesienie flagi państwowej

1 października, o wschodzie słońca, na placu TianAnMen 天安门 w Pekinie, odbyło się uroczyste podniesienie flagi narodowej. W tym roku ceremoniał obserwowało blisko 100 tysięcy osób. Po podniesieniu flagi narodowej wypuszczono ponad zgromadzonych 10,000 białych gołębi. Ceremonia była oficjalnym rozpoczęciem Święta Narodowego celebrowanego przez 8 dni.

Selfie sondy TianWen-1

W czasie świątecznej przerwy w mediach furorę zrobiło selfie wykonane przez sondę TianWen-1 天问一号, która zgodnie z planem zmierza poprzez przestrzeń kosmiczną na Marsa. To co zachwyciło Chińczyków to dobrze widoczna chińska flaga na korpusie modułu podróżnego sondy. Symbol godny Święta Narodowego 2020. 1 października sonda znajdowała się w odległości 24.1 milionów kilometrów od Ziemi.

Selfie modułu przelotowego sondy TianWen-1 天问一号 w drodze na Marsa / foto: CCTV

Koronawirus w czasie długiego weekendu

Każdego dnia długiego weekendu odnotowywano po kilkanaście przypadków zakażeń. W sumie w ciągu 8 dni przerwy świątecznej zarejestrowano 107 nowych zachorowań. Wszystkie osoby, które zdiagnozowano pozytywnie przyjechały niedawno z zagranicy.

Wedle oficjalnych danych od niemal dwóch miesięcy nie wykryto żadnego „lokalnego” przypadku osoby zarażonej COVID-19. Od miesięcy nie zarejestrowano żadnego zgonu w wyniku zarażenia koronawirusem. A wszystko to w państwie zamieszkiwanym przez 1.4 miliarda ludzi. Ale co istotne: ludzi, którzy od początku roku konsekwentnie stosują na co dzień podstawowe metody utrudniające rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii. Maseczki, mycie rąk, zachowywanie odległości. Tam, gdzie się da.

Wszyscy tu pamiętają wyrzeczenia dwóch pierwszych kwartałów roku. I nikt nie chce, by to wróciło. Nikt nie chce przechodzić ponownie drastycznych, ostrych reguł samoizolacji, oderwania od bliskich, sąsiadów, tego co na zewnątrz, nikt nie chce powrotu do realiów rodem z filmów katastroficznych. Dlaczego pamięć społeczna w Azji Południowo-Wschodniej jest tak różna od pamięci społecznej w Europie? Te same doświadczenia, tak bardzo różne wnioski.

Ekonomia 经济学

Chiński PKB w górę

Chińscy eksperci ekonomiczni przewidują, że w trzecim kwartale br. PKB Chin wzrośnie o 5% w porównaniu z analogicznym okresem roku minionego. W pierwszym kwartale br. gospodarka Chin skurczyła się o 6.8%, ale w drugim powiększyła się już o 3.2%. Dane te uznano by za produkt komunistycznej propagandy, gdyby nie to, że zostały potwierdzone między innymi przez Bank Światowy, czy niezależne instytucje finansowe. Chiny są jedyną znaczącą gospodarką świata, która pomimo turbulencji wciąż się rozwija.

Branża logistyczna na wozie

Chińska Federacja Logistyki i Dostawców Chin中国物流与采购联合会 poinformowała, że indeks kondycji przemysłu logistycznego (opracowywany przez Federację na bazie danych dostarczanych przez jej członków) wzrósł we wrześniu do poziomu 56.1%, co oznacza wzrost o 3.9% w porównaniu z sierpniem br. Indeks magazynowy nie uległ zmianie i wyniósł 50.8%.

Przeczytaj również: Wartość transakcji w cyfrowej walucie Ludowego Banku Chin (DCEP) przekroczyła 1.1 miliarda juanów

 WuLing HongGuang Mini EV

Chiny są największym światowym producentem aut elektrycznych. Są też państwem, które może pochwalić się największą liczbą elektrycznych samochodów jeżdżących po jego drogach i bezdrożach. W Chinach można kupić elektryczne auta marek lokalnych, jak i bodaj wszystkich zagranicznych. Firmy takie jak Tesla, VW, czy BMW fundują plany rozwoju produkcji aut na baterie głównie w oparciu o potencjał rynku chińskiego. A ten jest wymagający i niezwykle konkurencyjny.

Gwiazdą sezonu chińskiego rynku samochodów elektrycznych jest ostatnio WuLing HongGuang (五菱宏光) Mini EV. Sprzedaż tego auta rozpoczęto w sierpniu br. I każdego miesiąca Mini EV znajduje od 20 do 30 tysięcy nabywców. (Tesla 12,000-15,000).

foto: WuLing

WuLing HongGuang Mini EV to czteromiejscowe, elektryczne auto mierzące 2.917 m długości, 1.493 m szerokości i 1.621 m wysokości, które w zależności od wersji na jednym ładowaniu może przejechać od 120 do 170 km. Czas ładownia: od 6.5 do 9 godzin. Auto nie wymaga specjalnej stacji ładowania. Wystarczy mu prąd z gniazdka w ścianie. Jak żelazku czy pralce.

Mini EV to samochód idealny, by jechać nim na zakupy, które można zapakować do bagażnika o pojemności 741 litrów. A potem wrócić do domu z maksymalną szybkością 100 km/godz.

foto: WuLing

Mini EV, w zależności od standardu wyposażenia, pojemności baterii, etc. kosztuje od 28,800 RMB (~15,800 PLN) do 38,800 RMB (~21,900 PLN). Tesla Model 3 produkowana w Szanghaju kosztuje ok. 300,000 RMB (~ 170 tys. PLN). Wydawałoby się, że WuLing HongGuang Mini EV jest idealnym towarem eksportowym. Ale karoseria wykonana z tworzyw sztucznych uniemożliwia ponoć pozytywne przejście testów ADAC. Z homologacji nici. To ciekawe biorąc pod uwagę konstrukcje takie jak Renault Twizzy śmigające po europejskich drogach.

Producentem  tego “cacka” jest SAIC – GM – WuLing Automobile Co., Ltd. (上汽通用五菱汽车股份有限公司) joint venture założone 18 listopada 2002 roku przez największego chińskiego producenta samochodów Shanghai Automotive Group Co. , Ltd. (上海汽车集团股份有限公司), General Motors Corporation (USA) oraz Guangxi Automobile Group Co., Ltd. (广西汽车集团有限公司).

foto: WuLing

 

Most PingTan Haixia oddany do eksploatacji

Po 7 latach budowy oddano do eksploatacji najdłuższy na świecie most kolejowo – drogowy. To PingTan Haixia Strait Road-Rail Bridge (平潭海 峡公路铁路大桥) łączący wybrzeże prowincji FuJian 福建 z wyspą PingTan平潭. Most ma 16.34 kilometrów długości. Górny poziom mostu to sześciopasmowa autostrada, po której pojazdy mogą poruszać się z prędkością maksymalną 100 km/godz. Na dolnym poziomie ułożono tory kolei szybkiej, która poruszać się tutaj będzie ze średnia prędkością 200 km/godz.

źródło: Google Map

Dzięki nowemu połączeniu FuZhou 福州 (stolica prowincji FuJian 福建) będzie można dotrzeć na oddaloną o 88 kilometrów wyspę PingTan平潭 w niecałe pół godziny. Ale nie to jest istotą projektu. Most stanowi bowiem część planowanego przez władze ChRL połączenia kolejowo-drogowego Pekinu z Tajwanem (台湾). Wyspę PingTan i Tajwan dzieli zaledwie 120 kilometrów. To 20 minut chińskim szybkim pociągiem….

foto: news.cn

 

PKB w 2021 roku 7.9%?

Inwestorzy działający na rynkach międzynarodowych, poszukujący najpewniejszych sposobów pomnożenia swoich aktywów, powinni bacznie przyglądać się rozwojowi sytuacji w Chinach. Zgodnie z przewidywaniami Banku Światowego opublikowanymi w raporcie dla regionu Azji i Pacyfiku PKB Chin w tym roku wzrośnie o ok. 2.0%. Ale w 2021 roku może osiągnąć wzrost nawet o 7.9%.

Jaki PKB w latach 2021 – 2025?

Jeśli przewidywania Banku Światowego można uznać za zwykłą spekulację bez przełożenia na konkretne działania decydentów, to prace nad 14 planem pięcioletnim (2021-2025) trwające właśnie w Pekinie należy przyjąć jako krystalizujące się założenia dotyczące przyszłości Państwa Środka w perspektywie co najmniej 5 lat. Jednym z najnowszych wyzwań stojących przed chińskimi merytokratami jest odpowiedź na proste pozornie pytanie: O ile średnio w najbliższej pięciolatce wzrośnie (zmaleje) chiński PKB? W kończącym się właśnie okresie 5-letnim średni wzrost wyniósł 6.5%. Wstępnie dyskutowane są dwie opcje:

  • niewyznaczanie planowanego wzrostu PKB przez wzgląd na niepewną sytuację i zbyt wiele zmiennych;
  • wyznaczenie wzrostu PKB w granicach od 5 do 6%, na poziomie pozwalającym uniknięcie wpadnięcia w  tzw. „pułapkę średniego dochodu”.

Jak sugeruje Ośrodek Badania Rozwoju Rady Państwa 国务院发展研究中心 utrzymanie takiego poziomu wzrostu chińskiej gospodarki  (od 5 do 6%) daje Państwu Środka szansę uzyskania w 2024 roku statusu państwa zamieszkiwanego przez osoby o wysokim poziomie dochodu, a w 2032 roku możliwość wyprzedzenia Stanów Zjednoczonych. Chiny stały by się wówczas największą gospodarką na świecie.

Nauka – Edukacja 教育 科学

Nowe wydanie „Słownika XinHua”

W przededniu Święta Narodowego ukazało się dwunaste wydanie „Słownika XinHua” (新华字典). To najpopularniejszy i najbardziej miarodajny słownik języka chińskiego w ChRL. Korzystają z niego wszyscy: i ci, dla których putong hua jest językiem ojczystym, jak i ci, którzy postanowili się nauczyć języka chińskiego (mandaryńskiego).

Pierwsze wydanie tego słownika ukazało się w 1953 roku, w wyniku projektu zainicjowanego w roku 1950 przez państwową agencję prasową XinHua News Agency 新华通讯社, która powołała XinHua Dictionary Society 新华字典社 dla uruchomienia współpracy z Instytutem Lingwistyki Akademii Nauk Społecznych 社会科学院语言研究所. Później do zespołu dołączyło Centrum Badań Leksykograficznych 词典编纂研究中心.

Alians tych instytucji trwa do dzisiaj. Pierwsze wydanie słownika obejmowało 6,840 chińskich znaków (i ich wielo-znaczeń). Najnowsze wydanie obejmuje ponad 13,000 znaków. Język chiński „dopracował się” ponad 80 tysięcy znaków. Niektóre z nich wykorzystano jeden jedyny raz. Zmiany w otaczającym świecie powodują, że znaków używanych przez Chińczyków wciąż przybywa.

Finanse 财政 – Banki 银行 – Kapitał 资本

RMB rośnie w siłę

Z końcem września chiński juan, czyli RMB, był najsilniejszy w stosunku do amerykańskiego dolara od 2008 roku. W piątek 9 października (dzień po zakończeniu przerwy świątecznej) RMB pobił liczący sobie 15 lat rekord dziennego wzrostu wartości wobec amerykańskiej waluty. Powszechnie uznaje się to za widomy dowód dynamicznie poprawiającej się kondycji chińskiej gospodarki.

Rezerwy walutowe w dół

Jak informuje Państwowa Administracja Wymiany Zagranicznej (国家外汇管理局), we wrześniu br. spadł nieznacznie poziom chińskich rezerw walutowych, które pod koniec tego miesiąca osiągnęły wartość 3.143 bln US$ (~11.973 bln PLN). W sierpniu rezerwy walutowe ChRL wynosiły 3.165 bln US$ (~12.056 PLN).

DCEP przechodzi kolejne próby

Fan Yifei, dyrektor zarządzający Ludowego Banku Chin 中国人民银行 poinformował w miniony poniedziałek w trakcie konferencji SIBOS (coroczna konferencja bankowa i finansowa organizowana przez Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), że łączna wartość 3.13 milionów pilotażowych transakcji z użyciem DCEP (为数字货币电子支付) między innymi w Shenzen i Xiong’an przekroczyła wartość 1.1 miliarda juanów (~622 mln PLN).

Pilotaż będzie kontynuowany i rozszerzany. Podczas Olimpiady Zimowej w 2022 roku z DCEP zaczną również korzystać goście spoza granic ChRL. Do końca września otwarto ponad 113,300 rachunków indywidualnych i 8,859 firmowych rachunków e-juanowych RMB w bankach trzech miast: ShenZhen 深圳, SuZhou 苏州 oraz w Xiong’an (雄安新区, BaoDing 保定市, prowincja HeBei 河北). Przetestowano ponad 6700 różnorodnych scenariuszy-transakcji, począwszy od płatności za rachunki, poprzez opłaty za transport miejski, a skończywszy na rozliczeniach w ramach administracji rządowej. Według Fan Yifei cyfrowy juan jest kluczowym elementem przyszłej infrastruktury finansowej państwa.

Czytaj także: Shenzhen rozdaje miliony cyfrowych juanów. By przetestować technologię DCEP i pobudzić konsumpcję

Społeczeństwo社会

Coraz więcej mieszczuchów w Chinach

Wedle najnowszych danych zebranych przez Krajowy Urząd Statystyki 国家统计局 wskaźnik urbanizacji Chin (procentowe ujęcie liczby osób mieszkających w miastach do ogólnej wielkości populacji) na koniec 2019 roku wynosił 44.38%. A zaledwie 6 lat wcześniej, czyli w 2013 roku wskaźnik ten wynosił 35.93%.

Choć proces urbanizacji przyspiesza, nadal większość Chińczyków mieszka na wsi i w małych miasteczkach. W dłuższej perspektywie ta sytuacja ma zmienić się radykalnie. Zakłada się, że w Chinach, podobnie jak we wszystkich państwach rozwiniętych mieszkańcy wsi stanowić będą około 10% całej populacji.

Prohibicja dla urzędników

QingCheng 庆城县, gmina (350 tys. mieszkańców) w prowincji GanSu 甘肃, wprowadza od 1 października #nieludzkie_przepisy. Otóż tutejsi pracownicy administracji państwowej mają absolutny zakaz picia alkoholu zarówno w pracy, jak i w czasie od pracy wolnym. Urzędnicy państwowi zatrudnieni w tej gminie nie mogą spożywać napojów alkoholowych ani podczas uroczystych przyjęć, ani podczas formalnych kolacji, ani w weekendy, ani nawet na urlopie.

W uzasadnieniu decyzji poinformowano, że urzędnik państwowy ma być gotów do podjęcia swoich obowiązków bez przeszkód przez 24 godziny na dobę. Aby właściwie służyć społeczeństwu w każdej chwili, kiedy zachodzi taka potrzeba. Podobne zalecenia obowiązują już od pewnego czasu w miesicie NanYang 南阳 (prowincja HeNan河南). Tu urzędnikom państwowym zabroniono również picia alkoholu. Ale tylko w dni robocze. I przepis dotyczy wyłącznie osób na stanowiskach kierowniczych, a także… wszystkich członków partii. Incydentalne inicjatywy lokalnych władz mają szansę przyjąć formę ogólnokrajowej kampanii.

Liderzy konsumpcji wśród chińskich miast

China Business News 中国商报, gazeta należąca do Ministerstwo Handlu商务部, opracowała zestawienie 35 chińskich miast, których mieszkańcy wydają najwięcej na dobra konsumpcyjne. Na czele znalazły się: Szanghaj 上海, Shenzhen 深圳, Pekin 北京, Kanton/Guangzhou 广州, Hangzhou 杭州, gdzie średnio na ten cel każdy z mieszkańców wydaje ponad 40,000 RMB rocznie (~ 22,615 PLN). Kolejna piątka miast to ZhuHai 珠海 (prowincja GuangDong 广东), Foshan 佛山 (prowincja GuangDong 广东), XiaMen 厦门 (prowincja FuJian福建), ChangSha 长沙 (stolica prowincji HuNan 湖南) i DongGuan 东莞 (prowincja GuangDong 广东). Tam mieszkańcy średnio na dobra konsumpcyjne wydają powyżej 35,000 RMB (~19,793 PLN) rocznie.

Dobra konsumpcyjne obejmują dobra nietrwałego użytkowania (np.: żywność, napoje, lekarstwa), półtrwałego użytkowania (np.: odzież, książki, zabawki) i trwałego użytkowania (np.: samochody, pralki, meble, telewizory).

Chiny – Świat / Inicjatywa Pasa i Szlaku 中国世界 一带一路

Umowa Watykan – Pekin przedłużona

Już dwa lata minęły od momentu podpisania historycznej umowy między Watykanem a rządem chińskim. Umowa owa została zawarta właśnie na dwa lata. Umowa historyczna, bo Watykan przecież od 1950 roku nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Chinami Ludowymi. Porozumienie dotyczyło zasad mianowania biskupów w chińskim, oficjalnym kościele katolickim.

Do czasu podpisania umowy biskupi w Chinach byli mianowani przez urząd do spraw wyznań, a wybierani spośród kandydatów przez ten urząd wcześniej zaaprobowanych. Umowa zmieniała sytuację o tyle, że wyselekcjonowani przez chiński urząd kandydaci byli przedstawiani Watykanowi, który wybierał spośród nich jednego, swoim zdaniem najlepszego, a urząd do spraw wyznań wybór Stolicy Piotrowej zatwierdzał. W ten sposób nowi biskupi uzyskiwali podwójną poniekąd nominację.

Papież Franciszek wita się z pielgrzymami z Chin Ludowych / foto: Crux Now

Idealne porozumienie. Układ win-win. Watykan miał swój udział w nominowaniu biskupów, a chiński urząd do spraw wyznań i tak miał ostatnie w tej materii słowo. Nie dziwi zatem decyzja papieża Franciszka, który właśnie porozumienie to odnowił i przedłużył na kolejne dwa lata. Ten dialog, czy jak kto woli „romans” między Watykanem a socjalistycznym rządem Chińskiej Republiki Ludowej trwa w najlepsze już od kilku lat. Pomimo tego, że oba państwa nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

Polityka Watykanu wobec Pekinu budzi ogromne niezadowolenie Stanów Zjednoczonych, które ostro krytykują papieża i jego otoczenie. W reakcji na obcesową krytykę przedstawicieli administracji amerykańskiej pod swoim adresem papież Franciszek nie przyjął amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo, który niedawno odwiedził Rzym.

Ostatnia, podpisana przez papieża 3 października encyklika „Fratelli tutti” (Wszyscyśmy braćmi) zdaje się potwierdzać domniemania wielu konserwatywnych obserwatorów: serce papieża bije raczej po lewej stronie. W jednym z wątków najnowszej encykliki papież stwierdza, że pandemia koronawirusa to porażka magicznej teorii kapitalizmu rynkowego. Świat potrzebuje nowej formuły politycznej, aby promować dialog, jedność, współpracę na rzecz dobra całej ludzkości. To czego doświadcza ludzkość dotknięta epidemią udowadnia, iż wolność rynkowa nie jest uniwersalnym panaceum na wszystkie problemy społeczeństw.

Przesłanie papieża Franciszka jest niezwykle bliskie treściom przemówień prezydenta Xi Jin Pinga习近平, które wygłasza m.in. w obronie idei globalizacji i współpracy międzynarodowej. Ciekawych czasów dożyliśmy.

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 42/2020 www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button