E-mobilityMotoryzacja

Xpeng: akcje w górę – powstanie kolejna fabryka samochodów Xpeng Motors

Słyszeliście Państwo nazwę Xpeng (wymawianą prawidłowo jako si pę)? To marka chińskich samochodów elektrycznych. W piątek 9 kwietnia wartość akcji Xpeng Motors zwyżkowała po tym, jak zarząd spółki poinformował, że podjął decyzję o budowie fabryki inteligentnych samochodów w mieście Wuhan. Decyzja wychodzi naprzeciw rosnącemu popytowi na pojazdy elektryczne Xpeng w kraju, jak i zagranicą. Będzie to trzecia fabryka spółki Xpeng Motors, która posiada już zakład w Zhaoqing i kończy budowę fabryki w Guangzhou.

Cena akcji Xpeng [NYSE:XPEV] zamknęła się w piątek 9 kwietnia w Nowym Jorku na poziomie 35,45 USD i wzrosła o 4,1 procent, dając spółce kapitalizację rynkową w wysokości 28 mld USD.

Wedle zapowiedzi władz spółki nowa fabryka będzie miała powierzchnię 733.000 metrów kwadratowych i będzie produkować 100.000 pojazdów rocznie. Produkcja w tym zakładzie ruszy przed końcem 2022 roku. Znajdzie tu swoje miejsce nowy dział R&D Xpeng.

Xpeng P7

“Opracowaliśmy długoterminową strategiczną mapę drogową, w odniesieniu do założeń transformacji sektora“, powiedział w piątek He Xiaopeng, dyrektor generalny firmy. “Rozszerzenie naszych możliwości produkcyjnych w kluczowych węzłach, takich jak Wuhan, odgrywa fundamentalną rolę w naszych planach. Strategiczne położenie Wuhan jako centrum produkcji i dystrybucji samochodów wzmocni nasze możliwości zarządzania łańcuchem dostaw, naszą sprzedażą i siecią dystrybucji.”, powiedział He Xiaopeng.

Wnętrze Xpeng G3

Xpeng, jak i najwięksi konkurenci, czyli Tesla i Nio, dąży do zwiększenia swojego udziału w rynku. Sprzedaż pojazdów NEV w Chinach rośnie najszybciej w całym sektorze pojazdów osobowych.

W I kwartale br. zakłady Xpeng opuściło 13.340 pojazdów, więcej niż w którymkolwiek kwartale w historii firmy założonej w 2014 roku. W zeszłym miesiącu produkcja aut Xpeng przekroczyła liczbę 5.100 egzemplarzy. To dwa razy więcej niż w najlepszym miesiącu zeszłego roku.

W minionym roku sprzedano ogółem w Chinach 1,3 milkiona samochodów elektrycznych, co stanowiło 41 procent globalnej sprzedaży EV. W marcu br. sprzedano w Chinach 226.000 „elektryków”.

Xpeng G3

Xpeng wszedł na giełdę w Nowym Jorku w sierpniu ubiegłego roku. Wówczas wyceniono wartość akcji firmy na 15 dolarów za sztukę. W listopadzie 2020 roku osiągnęły one rekordową cenę 72,17 USD. I pomimo spadku do piątkowego poziomu 35,45 USD były udaną inwestycją inwestorów długoterminowych.

Zobacz także: Chiny: 10 bestselerów wśród aut elektrycznych w 2020 roku

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button