BiznesFinanseGospodarkaMotoryzacjaNa marginesiePrawoWiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (13/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron (从新闻媒体的第一页)

Nowe regulacje

Początek nowego miesiąca, to oczywiście czas publikowania nowych regulacji prawnych, to czas wchodzenia w życie wcześniej określonych przepisów. Oto kilka wybranych:

Ogólnokrajowe:

 • Ministerstwo Finansów (财政部) i Państwowa Administracja Podatkowa (国家税务总局) zwalniają z płacenia podatku VAT wszystkich małych płatników z przychodami miesięcznymi do 150,000 RMB [~90,950 PLN]. Zwolnienie to obowiązywać będzie od 01.04.2021 do 31.12.2022.
 • Decyzją Ministerstwa Transportu (交通部) od kwietnia br. zabronionym jest prowadzenie usług transportowych przy użyciu samochodów osobowych i minivanów, użytkowanych w leasingu. Zakaz dotyczy również pojazdów z wypożyczalni.
 • Od 1 kwietnia emeryci i osoby starsze uzyskują specjalne ułatwienia dotyczące wyjazdów i przyjazdów zagranicznych. Krajowy Urząd Migracji (国家移民管理局) wprowadza dla nich m.in. tzw. „zielone przejścia”, uproszczone procedury aplikacji o paszporty, umożliwia dostarczanie paszportów pocztą kurierską (dotychczas można było takie dokumenty odbierać wyłącznie osobiście), obniża wszelkie opłaty związane z kwestiami paszportowymi, itp.
 • Zgodnie z wykładnią Ludowego Sadu Najwyższego (最高人民法院) podniesiona zostaje minimalna wielkość odszkodowania (renty) przyznanego w wyniku zapadnięcia na choroby psychiczne w okresie zatrudnienia – z dotychczasowych 35% na 50%.
 • Ministerstwo Finansów (财政部) o 50% zmniejsza wielkość składek linii lotniczych na rzecz funduszu rozwoju lotnictwa.
 • Ministerstwo Ekologii i Środowiska (生态环境部) wprowadza nowe stawki subsydiów za ultizację sprzętu gospodarstwa domowego. Na przykład za telewizor z kineskopem o przekątnej ekranu większej niż 14 cali, ale mniejszej niż 25 cali stawka od kwietnia wynosi 40 RMB [~ 24.26 PLN]. Za zutylizowanie pralki czy suszarki można otrzymać 25 RMB [~ 15.16 PLN], a za utylizację klimatyzatora okrągłe 100 RMB [~ 60.65 PLN].

Lokalne regulacje obowiązujące od 1 kwietnia:

 • Xi’An 西安 (stolica prowincji ShaanXi 陕西): Wszystkie fundusze, przedpłaty, depozyty związane z zakupem mieszkań muszą być przez deweloperów przechowywane na osobnych kontach, łatwych do kontroli dla powołanych instytucji.
 • Hefei 合肥 (stolica prowincji AnHui 安徽): Jeśli w ciągu 60 dni od zakupu mieszkania z rynku wtórnego dokonanego za pośrednictwem Internetu sprzedający i kupujący nie dopełnią procedur rejestracyjnych i wszystkich formalności związanych z taką transakcją, zostanie ona uznana za nieważną. Wszystkie informacje na temat takiej transakcji zostaną usunięte z serwerów urzędowych.
 • HangZhou 杭州 (stolica prowincji ZheJiang 浙江): Miejscowe władze jednoznacznie określają w jakich budynkach mogą być instalowane windy (chodzi o budynki co najmniej kilkuletnie). Dźwigi osobowe można instalować w budynkach, które dotychczas były ich pozbawione, mają co najmniej 4 piętra, są zbudowane legalnie, zgodnie z planem zagospodarowana przestrzeni na ziemi należącej do państwa (nie objętej dzierżawą) i nie są budynkami pojedynczymi, ale stanowią część zespołu budynków mieszkalnych.
 • Rząd prowincji GuangDong 广东 powiększa listę pracowników objętych obowiązkowym ubezpieczeniem od wypadków przy pracy. Wprowadzono na nią m.in. osoby, które ukończyły już ustawowy wiek emerytalny a nadal są zatrudnione, osoby, które korzystały z zasiłków chorobowych, studentów i stażystów, osoby obsługujące platformy internetowe, kurierów itp.
 • Prowincje JiangXi江西 i HeiLongJiang 黑龙江 podwyższają poziom wynagrodzenia minimalnego. W JiangXi z 1,680 RMB [~ 1,020 PLN] miesięcznie do 1,850 RMB [~ 1,122.45 PLN], przy czym minimalna stawka godzinowa wzrasta tu do 18.50 RMB [~ 11.22 PLN]. W prowincji HeiLongJiang nowa minimalna płaca wynosi 1,860 RMB [~ 1,128.5 PLN], a minimalna stawka godzinowa 18 RMB [~ 10.93 PLN].
 • QingDao 青岛 (w prowincji ShanDong 山东): Została tu uzupełniona i rozszerzona lista chorób chronicznych, które mogą być leczone w przychodniach w ramach społecznego ubezpieczenia medycznego.
 • Pekin / BeiJing 北京: Z dniem 1 kwietnia obowiązuje tu nowy ujednolicony standard dotyczący miejsc świadczących usługi cateringowe i gastronomiczne. Rzecz dotyczy wszystkich małych knajpek, jadłodajni, małych barów szybkiej obsługi tak popularnych w dużych chińskich miastach. Regulacje dokładnie określają obowiązkowe wyposażenie, układ pomieszczeń i stref pracy, miejsca i sposoby przechowywania żywności, kwestię oddzielenia miejsc przygotowywania jedzenia od miejsc jego wydawania.
 • Szanghaj / ShangHai 上海: Wprowadzono kary za zanieczyszczanie wód w obrębie metropolii zamieszkałej przez 25 milionów osób. Wchodzenie do wody w miejscach zakazanych, kąpiel w takich miejscach grozi grzywną nie mniejszą niż 500 RMB [~ 303.35 PLN], ale nie większą niż 1,000 RMB [~ 606.73 PLN]. Wrzucanie do wody przedmiotów, śmieci podlega grzywnie od 1,000 RMB [~ 606.73 PLN] do 5,000 RMB [~ 3,033.70 PLN]. Poważniejsze naruszenie czystości wód w strumieniach, rzekach, stawach i jeziorach może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości od 5,000 RMB [~ 3,033.70 PLN] do 20,000 RMB [~12,135 PLN].
 • SanYa 三亚 (prowincja HaiNan 海南): Od 1 kwietnia zabronione jest przewożenie osób elektrycznymi pojazdami trójkołowymi. Pojazdami takimi nie mogą kierować osoby powyżej 70 roku życia. Brak tablicy rejestracyjnej na trójkołowcu to naruszenie przepisów, które podlega karze pieniężnej w wysokości do 1,500 RMB [~910 PLN]

Covid-19

Misja WHO – podsumowanie

30 marca br. Światowa Organizacja Zdrowia WHO) przedstawiła raport międzynarodowej misji ekspertów WHO, która odwiedziła WuHan 武汉, celem badania genezy koronawirusa SARS-CoV-2.

Eksperci nie mają wątpliwości, że hipoteza, wedle której epidemia była efektem zakażenia koronawirusem pracowników laboratorium, z którego „wirus wyciekł, by rozprzestrzenić się na całym świecie” jest “skrajnie nieprawdopodobna”. Nie ustalono konkretnego źródła pochodzenia wirusa. Najbardziej prawdopodobną jest hipoteza, iż doszło do transmisji wirusa ze zwierząt dzikich na człowieka, poprzez zwierzęcego nosiciela pośredniego. Niewykluczone jest, że źródłem zakażenia mogło być mrożone mięso. Ale ustalenie konkretów wymaga czasu i dalszych badań, również poza granicami ChRL. Raport jest wynikiem wspólnej pracy 34 naukowców (17 zagranicznych i 17 chińskich), prowadzonej w okresie od 14 stycznia do 10 lutego 2021 roku.

Zespół ten prowadził prace w terenie, odwiedził m.in. szpitale, laboratoria, centra kontroli chorób, targ, na którym doszło prawdopodobnie do pierwszych zakażeń wirusem, Instytut Wirusologii Chińskiej Akademii Nauk w WuHan i inne Instytucje. Odbyły się liczne spotykania z naukowcami chińskimi.

Fabryka szczepionek w Abu Dhabi

To już trzecia w ciągu zaledwie miesiąca informacja o planowanym uruchomieniu produkcji chińskiej szczepionki poza granicami ChRL. Sinopharm Group (中国医药集团总公司) założyła joint venture z firmą technologiczną G42 z Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Dzięki powołaniu tej spółki w granicach ZEA powstanie już druga fabryka Sinopharm Group. Pierwsza, założona we współpracy z Gulf Pharmaceutical Industries PSC, rozpoczęła produkcję szczepionek i osiągnęła wydajność 2 mln dawek miesięcznie. Przedsięwzięcie z G42 będzie miało znacznie poważniejszy wymiar. Produkcja w nowym zakładzie ruszy w grudniu br., a produkowanych tu będzie 200 mln szczepionek rocznie. Szczepionka Sinopharm stosowana jest już w 27 krajach na całym świecie. W Chinach w tym roku wyprodukowanych zostanie 3 mld dawek tego specyfiku.

Mobilny punkt szczepień w Pekinie

Ekonomia (经济学)

Marcowe dane ekonomiczne

Jak informuje Krajowe Biuro Statystyczne (国家统计局) w marcu br. wskaźnik koniunktury (aktywności) w przemyśle PMI (Purchasing Manager Index) osiągnął poziom 51.9. To o 1.3 więcej niż w lutym. PMI dla innych obszarów aktywności gospodarczej również wykazują pozytywny trend:

 • PMI dla produkcji 53.9 (wzrost o 2 m/m)
 • PMI dla nowych zamówień 53.6 (wzrost 2.1 m/m)
 • PMI zatrudnienia 50.1 (wzrost o 2 m/m)
 • PMI dostaw 50 (wzrost o 2.1 m/m)
 • PMI dla surowców 48.4 (wzrost o 0.7 m/m).

Wielki projekt – inwestycje, zarządzanie pod lupą

Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin (中央委员会中国共产党) oraz Rada Państwa (国务院) we wspólnie przyjętym dokumencie przestrzegają przed przeinwestowaniem i złym zarzadzaniem inwestycjami dotyczącymi szeroko pojętej infrastruktury transportowej. Dokument jest uzupełnieniem ”Zarysu Planu Krajowej Kompleksowej Trójwymiarowej Sieci Transportowej” 《国家综合立体交通网规划纲要》, który zakłada m.in., iż najpóźniej do 2035 roku podróż pomiędzy dowolnymi punktami w chińskich metropoliach nie będzie trwać więcej niż 1 godzinę, podróż między dwiema metropoliami w obrębie jednej prowincji nie dłużej niż 2 godziny, podróż pomiędzy dużymi miastami na całym obszarze Chin nie zajmie więcej niż 3 godziny.

Dla przesyłek kurierskich przyjęto: w 1 dzień dostawy w kraju; 2 dni dostawy do sąsiednich krajów, w 3 dni do najważniejszych miast świata. Osiągnąć te cele będzie można dzięki nowoczesnej, bezpiecznej, efektywnej, liczącej ponad 685,000 kilometrowa sieci transportowej. W 2035 roku składać się będzie na nią 200,000 km linii kolejowych, 460,000 km autostrad i dróg ekspresowych oraz 25,000 km rzecznych szlaków. Chiny dysponować będą 27 portami morskim głębokowodnymi, 36 portami rzecznymi o znaczeniu kluczowym, 400 cywilnymi lotniskami i 80 centrami obsługi ekspresowych przesyłek pocztowych.

Rozwój sieci transportowej będzie skoncentrowany w czterech największych rejonach kraju: BeiJing-TianJin-HeBei (京津冀地区), delta rzeki Jangcy (三角洲地区): Szanghaj / ShangHai 上海 – JiangSu 江苏 – AnHui 安徽 – ZheJiang 浙江, Greater Bay Area: GuangDong – Hong Kong – Macau (粤港澳大湾区) oraz ChengDu – ChongQing (成渝地区). W regionach tych powstaną cztery centra skupiające 20 ośrodków miejskich o silnych powiazaniach międzynarodowych. Na tą sieć nakładać się ma system połączeń pomiędzy 80 miastami o silnej pozycji krajowej. Ogrom tego przedsięwzięcia wymaga, by środki przeznaczone na realizację projektu wydawać racjonalnie, efektywnie, odpowiedzialnie.

Koleje rozwijać, kontrolować koszty

Podobny w naturze dokument opublikowały wspólnie Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展改革委), Ministerstwo Transportu (交通运输部), Państwowa Administracja Kolejowa (国家铁路局) oraz spółka państwowa China National Railway Group Co., Ltd. (中国国家铁路集团有限公司). Cztery organizacje podkreślają konieczność dalszej rozbudowy chińskich sieci kolejowych dla podniesienia jakości oraz efektywności transportu w Chinach. Jednocześnie jednak zwracają uwagę na fakt, że działanie to musi się odbywać przy ścisłej kontroli kosztów, z uwzględnieniem racjonalności wydatkowania środków.

I tak na przykład inwestycje dotyczące kolei szybkich na określonej trasie nie otrzymają zielonego światła, jeśli linie równoległe do planowanych nie będą wykorzystane w co najmniej 80% swojej przepustowości. Nowe linie muszą powstawać w zgodzie z planem zatwierdzonym przez budżet centralny. Inwestycje kolejowe w ciągu ostatnich kilku lat osiągają średnio rocznie poziom ponad 800 mld RMB [~ 481.35 mld PLN]. Aż 88% z nich to inwestycje związane z rozbudową połączeń szybkich kolei. Dokument potwierdza, iż szczególnie będą promowane i wspierane finansowo projekty rozbudowy linii kolejowych w prowincjach zachodnich:  SiChuan 四川, YunNan 云南, GanSu 甘肃, QingHai 青海, Tibet 西藏 i XinJiang 新疆.

Moc chińskich wiatraków

Państwowa Administracja Energetyki (国家能源局) podała, że w 2020 roku moc wszystkich chińskich elektrowni wiatrowych osiągnęła poziom 71.67 mln kilowatów. To wzrost o 178% w porównaniu z rokiem 2019. To zarazem największy skok ogólnej mocy pracujących w Chinach elektrowni wiatrowych na przestrzeni ostatnich trzech lat.

Inwestycje w zeroemisyjność

Envision Group (远景科技集团) i Sequoia Capital China (中国红杉投资公司) ogłosiły utworzenie specjalnego funduszu technologii neutralności węglowej. Na początek obie instytucje finansowe zainwestują weń 10 mld RMB [~ 6.02 mld PLN]. Fundusz z kolei będzie inwestował w projekty gwarantujące zeroemisyjność dwutlenku węgla, związane z nowymi źródłami energii, transportem elektrycznym, itp.

BYD do przodu

BYD Auto Co., Ltd. (比亞迪股份有限公司) jeden z pierwszych, a dziś największy producent samochodów elektrycznych w Chinach, osiągnął rekordowe wyniki finansowe. W 2020 roku dochody netto firmy wzrosły o 162%, a zyski netto o 166% w porównaniu z rokiem 2019. Spółka BYD Auto Co., Ltd.  notowana jest na giełdzie w Szanghaju i na giełdzie w Hong Kongu.

BYD E SEED

Moutai trzyma się mocno

China Kweichow Moutai Destillery (Group) Co., Ltd. (中国贵州茅台酒厂(集团)有限责任公司) największy chiński producent alkoholu wciąż trzyma się mocno. W 2020 roku zysk netto grupy wzrósł o 13.33% w porównaniu z rokiem 2019 i osiągnął kwotę 46.7 mld RMB [~ 28.09 mld PLN]. Zarząd spółki poinformował, że dzięki osiągniętym wynikom firma wypłaci akcjonariuszom dywidendę w wysokości 192.93 RMB [~116.03 PLN] za każdą posiadaną akcję. W minionym tygodniu za akcje China Kweichow Moutai Destillery (Group) Co., Ltd.  trzeba było średnio zapłacić 2,010 RMB [~ 1,209 PLN]. To najdroższe akcje na wszystkich giełdach chińskich.

Moutai była uczestnikiem najważniejszych wydarzeń w historii ChRL…

Urzędy skarbowe łaskawsze

Od kwietnia br. urzędy skarbowe w Chinach nie będą nakładać kar na podmioty gospodarcze, którym po raz pierwszy w historii swego istnienia zdarzyło się popełnić nieumyślne wykroczenie podatkowe. Państwowa Administracja Podatkowa (国家税务总局) ogłosi na dniach szczegółową listę „grzechów lekkich”, których popełnienie nie będzie skutkowało nałożeniem kary. Celem tego działania, jak twierdzi Administracja, ma być przybliżenie podatnikom zasad funkcjonowania systemu podatkowego. Podatnicy rozumiejący zasady działania systemu z pewnością nie będą tak często naruszać przepisów, jak to ma miejsce obecnie. Firmy, którym zdarzy się złamać zasady po raz pierwszy, otrzymają limit czasu, w którym zobligowane będą do dokonania korekty wykrytego przez urzędników błędu. Oczywiście dotyczy to tylko wykroczeń o mniejszej wadze, nie będących wynikiem celowego działania.

Handel zagraniczny wielkich miast

Spośród chińskich miast najlepsze wyniki – jeśli chodzi o wielkość obrotów w handlu zagranicznym – w minionym roku odnotowały:

 1. Szanghaj / ShangHai 上海,
 2. ShenZhen 深圳,
 3. Pekin /  BeiJing 北京,
 4. SuZhou 苏州,
 5. DongGuan 东莞,
 6. NingBo 宁波,
 7. Kanton / GuangZhou 广州,
 8. TianJin 天津,
 9. Chengdu 成都 i
 10. XiaMen 厦门.

Największy wzrost obrotów, bo aż o 22.4% w stosunku do roku 2019 osiągnęło Chengdu 成都. Stąd koleją rusza coraz więcej chińskich ładunków w kierunku Europy.

Niezaspokojony głód mieszkaniowy

Według danych Ludowego Banku Chin (中国人民银行) ponad 96% mieszkańców miast (posiadaczy miejskiego hukou) posiada własne mieszkanie. Ponad 40% osób w tej liczbie ma dwa mieszkania, a 10.5% trzy mieszkania i więcej. Można wiec przyjąć, że ok. 330 milionów Chińczyków posiada dwa mieszkania, a ponad 85 milionów trzy, cztery i więcej. Tymczasem ceny mieszkań ciągle rosną. Zgodnie z przewidywaniami analityków chińskiego rynku nieruchomości ceny mieszkań w Chinach w tym roku wzrosną średnio o kolejne 5%. Na dzień dzisiejszy średnia krajowa cena metra kwadratowego własnego „M” wynosi 9,860 RMB [~5,930 PLN].

Na każde gospodarstwo domowe w Chinach statystycznie przypada 1.5 mieszkania. Wolnych, niezamieszkanych mieszkań jest ok. 20%. Zostały nabyte jako inwestycja, właściciele nie muszą ich wynajmować, by spłacać kredyt bankowy. Popyt na mieszkania nie maleje, w rzeczywistości ich liczba nie pokrywa potrzeb populacji liczącej 1 miliard 400 milionów osób, z których coraz więcej postanawia żyć w miastach. A kto już w mieście osiądzie i się dorobi szuka sposobności, by nabyć mieszkanie, może dwa, może więcej, bo to konieczność, jeśli chce się zawrzeć związek małżeński, a także najlepsza inwestycja zabezpieczająca przyszłość własną i dzieci, które tak szybko rosną. A gdzie popyt, tam i podaż. I koło się zamyka.

Początki chińskich autostrad

21 grudnia 1984 r. rozpoczęto w Szanghaju budowę drogi ekspresowej, która miała połączyć miast z nieodległą miejscowością Jiading. Droga ekspresowa Szanghaj-Jiading została otwarta 31 października 1988 r., stając się pierwszą ukończoną drogą ekspresową w Chinach. Ta droga ekspresowa o długości 17,37 km stanowi obecnie część sieci dróg szybkiego ruchu miejskiego w Szanghaju. W grudniu 1987 r. rozpoczęto budowę drogi ekspresowej Jingjintang o długości 142,69 km, łączącej gminy Pekin i Tianjin oraz prowincję Hebei. Była to pierwsza droga ekspresowa w Chinach kontynentalnych, budowana była  dzięki pożyczce Banku Światowego, w ramach międzynarodowego przetargu nieograniczonego. Droga ekspresowa została otwarta 25 września 1993 roku, a później stała się częścią drogi ekspresowej G2 Pekin-Szanghaj.

Z końcem 2019 roku całkowita długość chińskiej sieci dróg ekspresowych osiągnęła 149 600 kilometrów. Pod koniec 2020 roku miała osiągnąć długość 168 478 kilometrów. ”Zarys Planu Krajowej Kompleksowej Trójwymiarowej Sieci Transportowej” zakłada, że do 2035 roku sieć dróg ekspresowych w Chinach zostanie powiększona o 47%. Jej ogólna długość przekroczy 270 000 kilometrów. Chińska sieć dróg ekspresowych jest największa na świecie. Przewyższyła całkowitą długość amerykańskiego Interstate Highway System w 2011 roku.

China International Consumer Products Expo

W dniach 7-10 maja br. odbędzie się pierwsza edycja targów China International Consumer Products Expo organizowanych w Hainan International Convention and Exhibition Center, w Haikou na wyspie Hainan. Jak już wcześniej informowaliśmy prowincja-wyspa Hainan stanie się niebawem największym chińskim ośrodkiem obrotu produktami konsumenckimi. Stworzono tu port wolnocłowy, ustanowiono obejmującą niemal całą wyspę strefę wolnocłową, która umożliwia Chińczykom nabywanie towarów importowanych (w określonych, ale wysokich limitach kwotowych) bez konieczności uiszczania ceł i podatku VAT.

Targami na wyspie Hainan powinien interesować się każdy eksporter zainteresowany rynkiem chińskim. To niezwykła sposobność pozyskania klientów z wypchanymi portfelami, to również możliwość wykreowania swojej marki w zupełnym oderwaniu od jej dotychczasowego wizerunku. Co to znaczy? Marka w Europie, Polsce bardzo przeciętna, może stworzyć się na nowo i stanąć pośród tych najbardziej znanych. Tak swoją nową pozycję zbudowało już wiele marek włoskich, niemieckich, francuskich, japońskich, australijskich…. Zapomniane, lub mało szanowane we własnym domu, w Chinach zyskały drugie, nowe życie. Na bogato.

Technologie (技术)

Huawei rośnie

Pomimo wielu przeciwności takich jak amerykańskie restrykcje, sankcje, blokowanie dostępu do rynków przy użyciu narzędzi politycznego nacisku HuaWei Technologies Co., Ltd. (华为技术有限公司) odnotował w 2020 roku wzrost przychodów o 3.8% w stosunku do roku 2019 (891.4 mld RMB/ ~536.25 mld PLN), 3.3% wzrost zysku netto i 7.8% wzrost inwestycji na badania i rozwój. Głównym motorem wzrostu firmy okazał się rynek wewnętrzny, na którym HuaWei umacniał swoją pozycję jako producent i dostawca komponentów do budowy sieci 5G, laptopów, smart zegarków i innych produktów elektronicznych. Dywersyfikacja działalności przyniosła efekty. Firma zanotowała wzrost pomimo spadku wolumenów sprzedaży telefonów komórkowych. Korporacja zatrudnia obecnie 194 000 pracowników i działa w 170 państwach świata.

HuaWei Pay

Spółka HuaWei Technologies Co., Ltd. uzyskała licencję na prowadzenie usług płatności mobilnych. Stało się tak dzięki zakupie przez HuaWei spółki Xunlian Zhifu Network od Shanghai’s Wo Rui Ou Information Technology Co. HuaWei uruchomił wprawdzie swoją aplikację płatności mobilnych HuaWei Pay już w 2016 roku, ale nie inwestował budował jej pozycji na rynku chińskim. Tu dla regulowania płatności korzystał z systemu płatności mobilnych UnionPay. HuaWei Pay był oferowany jako narzędzie do wykonywania płatności w kilku państwach azjatyckich. Uzyskana licencja teoretycznie powoduje, że HuaWei Pay może konkurować w Chinach z systemami AliPay 支付宝 (Alibaba阿里巴巴), WeChatPay 微信支付 (Tencent 腾讯), które posiadają tu aż 98% rynku, a także mniejszymi graczami dzielącymi między siebie pozostałe 2% rynku, takimi jak SuNing 苏宁, JD.com 京东, BaiDu 百度, Sina 新浪, MeiTuan 美团, Vipshop 唯品会, PinDuoDuo 拼多多, DiDiChuXing 迪迪i innymi (!!!). W rzeczywistości własny system płatności posłuży HuaWei jako uzupełnienie ekosystemu usług i sprzedaży. czy inni. Coraz szersze wprowadzanie cyfrowego RMB poniekąd zmusza chińskie firmy technologiczne do wejścia na obszar usług płatności mobilnych. A i wielkość tortu do podziału kusi. Według danych banku centralnego w 2020 roku przeprowadzono w Chinach… 123.220 miliardy transakcji mobilnych o ogólnej wartości 432.16 bln RMB [~256.829 bln PLN]. O 24.5% więcej niż w roku 2019.

Róg obfitości Xiaomi

28 marca firma XiaoMi Technology Co., Ltd. (小米科技有限责任公司) zorganizowała pokaz-premierę swoich najnowszych produktów. Nie była to typowa prezentacja produktowa, a widowisko, które przyprawiało o zawrót głowy. Nowymi produktami XiaoMi sypnęło jak z rogu obfitości. W ciągu ponad dwóch godzin przedstawiono światu wszystko co XiaoMi ma swojej bogatej ofercie – smartfony, laptopy, smart zegarki, notebooki, smart głośniki, chipy dla telefonów, ładowarki bezprzewodowe, nawilżacz powietrza, klimatyzatory, smart odkurzacz, router do internetu, itd., itd.

Zaprezentowana została cała rodzina telefonów serii XiaoMi 11 oraz smartfon ze składanym ekranem XiaoMi MIX FOLD. Już poprzednia generacja smartfonów firmy, czyli XiaoMi 10 była światowym przebojem. Serca klientów na świecie telefony XiaoMi podbiły konfiguracją (osiągami technicznymi) zbliżoną do flagowców konkurencji, przy bardzo rozsądnych cenach.

Nowa rodzina, XiaoMi 11 to modele Ultra, Pro, i, Lite, Lite 5G, Youth Edition. Dwa pierwsze, czyli Ultra i Pro mają zrewolucjonizować fotografowanie i filmowanie przy użyciu smartfonów.

Ultra został wyposażony w 6.81-calowy wyświetlacz AMOLED, odświeżany z częstotliwością 120 Hz, o rozdzielczości WQHD+. Szkło ekranu obejmuje krzywiznami wszystkie 4 krawędzie (nie ma ramki wokół ekranu), a dodatkowy kontrast uzyskano dzięki warstwie odblaskowej wykonanej z materiału E4. Wyświetlacz może odwzorować 1,07 miliarda kolorów. Mi 11 Ultra ma dodatkowy wyświetlacz z tyłu, na którym wyświetlane są wszystkie podstawowe informacje (data, godzina, powiadomienia), a który może również służyć jak lusterko do selfie wykonywanego głównym aparatem. Procesor Snapdragon 888. Pamięć RAM typu LPDDR5. W modelu tym po raz pierwszy zastosowano nowe, trójfazowe chłodzenie. Bateria o pojemności 5000 mAh ładuje się w ciągu 36 minut. Główny aparat o rozdzielczości 50 Mpx z matrycą nowej generacji ISOCELL GN2 firmy Samsung, która swoją premierę miała zaledwie pod koniec lutego tego roku.

Dzięki nowym materiałom i zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, każdy piksel w matrycy ma absorbować znacznie większą ilość światła, co może umożliwić upakowanie znacznie większej ich ilości na czujnikach. To z kolei przekłada się na bardziej szczegółowe zdjęcia bez uszczerbku w reprodukcji kolorów i jakości zdjęć w słabszych warunkach oświetleniowych. Aparat ma tez wyjątkowy zestaw obiektywów: peryskopowy 48 Mpx z 5-krotnym zoomem optycznym, z 10-krotnym zoomem hybrydowym i 120-krotnym zoomem cyfrowym. Do tego obiektyw szerokokątny 48 Mpx, który pozwala na uchwycenie kąta widzenia 128 stopni. Optyka w urządzeniu jest wspierana przez AI eliminującą w czasie rzeczywistym błędy, zaburzenia i niedoskonałości obrazu. Mi 11 Ultra ma ceramiczną obudowę (czyli z zasadzie już tylko tył smartfonu) odporną na pył i wodę.

XiaoMi 11 Pro to podobna konfiguracja jak Ultra, z niewielkimi różnicami. Nie nabędziemy go w Europie. Na rynek europejski przeznaczony jest XiaoMi 11i w wersji budżetowej. Procesor Snapdragon 888, mniejszy ekran 6.67-cala. Maksymalna jasność 1300 nitów, rozdzielczość FHD+, częstotliwość odświeżania 120 Hz. System audio to dwa głośniki i sterujący nimi system Dolby Atmos. Zestaw aparatów składa się z głównego 108 Mpx, szerokokątnego 8 Mpx 119 stopni oraz makro 5 Mpx o ekwiwalencie ogniskowej 50 mm.

Nową propozycją XiaoMi jest smartfon MIX FOLD, którym firma dołącza do konkurencji, czyli Samsunga i HuaWei, które już od pewnego czasu oferują telefony ze składanymi ekranami.

Ekran zewnętrzny MIX FOLD ma przekątną 6.52 cala. Rozłożony 8.01 cala. Częstotliwość odświeżania 90 Hz. Rozdzielczość 2K, obsługuje go HDR10 +, rozpoznaje 1 miliard kolorów. Gwarantowana jakość ekranu to ponad 1 mln zgięć. Bateria 5020 mAh. Jest lepsza od baterii zastosowanych w „składakach” konkurentów. Cena – jak przystało na XiaoMi – niż od proponowanych przez konkurentów, w zależności od konfiguracji 9,999 RMB [~5,938 PLN] i 10,999 RMB [~6,532 PLN].

A oto ceny smartfonów z rodziny Mi 11:

 • Mi 11 Ultra: od 5,999 RMB [~ 3,563 PLN] – 8GB+256GB do 6,999 RMB [~ 4,156 PLN] – 12 GB+512 GB;
 • Mi 11 Pro: 4,999 RMB [~ 2,968 PLN] – 8GB+256GB do 5,999 RMB [~ 3,563 PLN] – 12 GB+512 GB;
 • Mi 11i: od 649 EUR [~ 3,035 PLN] do 699 EUR [3270 PLN];
 • Mi 11 Youth Edition – dla młodzieży: od 2,299 RMB [~ 1,364 PLN] – 8GB+128GB do 2,599 RMB [~ 1,543 PLN] – 8 GB+256 GB;
 • Mi 11 Lite: najtańsza opcja to 1,999 RMB [~1,186 PLN] 6 GB+64 GB
 • Mi 11 Lite 5G: od 2,899 RMB [~ 1,721 PLN] – 6 GB+128 GB

A oto inne produkty przedstawione przez XiaoMi 28 marca:

*    smart opaska Mi Smart Band 6. Wyświetlacz dotykowy AMOLED 1.56 cala. Ekran ma 326 pikseli. Ma około 50% więcej miejsca na informacje i dwa razy więcej opcji fitness niż poprzedni model. Proponuje 30 typów treningu. Automatycznie wykrywa sześć popularnych aktywności, sama rejestruje ich statystyki. Mierzy natlenienie krwi, monitoruje tętno, śledzi sen i drzemki, cykle snu, jakość oddychania. Ma również funkcję monitorowania… stresu. Może pracować bez ładowania aż 14 dni. Opaska jest wodoodporna, można jej używać podczas nurkowania. Ceny 229 RMB [~ 136 PLN] i 279 RMB [~ 166 PLN].

*   Router AX9000– przystosowany do odbioru WiFi6. 12 anten i 12 wzmacniaczy sygnału. Procesor Qualcomm (4 core CPU + 2 core NPU). Pasmo częstotliwości 4G + antena loT (1731Mbps), pasmo częstotliwości 5G (2402Mbps) i 5G specjalne pasmo częstotliwości do gier (4804Mbps). Za jedyne 999 RMB [~ 593 PLN].

*  Ładowarka bezprzewodowa 80 W – 499 RMB [~ 296 PLN].

*  Laptopy Mi Notebook Pro 15 oraz 14 – Obudowa aluminiowa, bateria pojemności 66Whr, szybkie ładowanie 100W. CPU jedenastej generacji Intel i5-11300H, z opcją GeForce MX450. Ekran E4 OLED, stosunek do obudowy to 93%, rozdzielczość 3.5K. PPI 261.

 • Pro 15 od 6,499 RMB [~3,857 PLN] do 7,999 RMB [~ 4,748];
 • Pro 14 od 5,299 RMB [~3,145 PLN] do 6,999 RMB [~ 4,154 PLN] w opcji 16 GB+512 GB

Xiaomi przedstawiło światu nowe modele sprzętu gospodarstwa domowego sprzedawanego pod marką MiJia (米家).

Uwagę zwrócił smart odkurzacz z systemem wielowymiarowego rozpoznawania przedmiotów, który pozwala maszynie omijać przeszkody bez zderzania się z nimi. Odkurzacz został w podwójny procesor AIOT, który pozwala mu rozpoznawać rodzaje odkurzanych podłóg. Duża moc ssania (4,000 Pa), bateria 5,200 mAh. Cena od 2,699 RMB [~ 1,602 PLN] do 2,999 RMB [~ 1,780 PLN].

Klimatyzator MiJia o mocy 1.5 ph, nadmuchu 3D, „uzbrojony” w 4 warstwy flirtów, system sterylizacji powietrza UV-C (99% czystości). Klimatyzator na małym ekranie wyświetla zawartość dwutlenku węgla w powietrzu w pomieszczeniu, gdzie jest zainstalowany. Urządzenie to ma trzy funkcje: klimatyzatora, oczyszczacza (cząsteczki PM) i sterylizatora (wirusy, bakterie), nadmuchu świeżego powietrza. Cena 3,599 RMB [~ 2,136 PLN].

Nawilżacz i suszarka powietrza MiJia. Oczywiście smart. Od 799 RMB [~474.31] do 899 RMB [~ 534 PLN].

Cztery typy głośników smart (smart speakers) stereo, dźwięk 3D. Zmieniają automatycznie kierunek emisji dźwięku w zależności od pozycji słuchającego. Ceny od 9,999 RMB [~ 5,935 PLN] 12 GB + 256 GB do 10,999 RMB [~ 6,529 PLN] 12 GB +512 GB. W wersji „special edition” dla miłośników muzyki 12,999 RMB [~ 7,7160 PLN] 16 GB + 512 GB.

Dużo nowości? To nie wszystko. XiaoMi podzieliło się dwiema interesującymi wiadomościami. Po pierwsze, po 7 latach pracy, XiaoMi opracowało swój własny procesor do telefonów, dzięki któremu firma będzie mogła zaproponować smartfony wykonujące jeszcze lepsze zdjęcia niż rodzina Mi 11. Po drugie XiaoMi rozpoczyna prace prowadzące do skonstruowania, a następnie seryjnej produkcji własnego samochodu elektrycznego. Na ten cel korporacja przeznaczy w ciągu 10 lat 10 mld USD [~ 39 mld PLN].

Finanse – Banki – Kapitał (财政银行资本)

Giełdy

Pierwszy kwartał br. był okresem spadków. Ale nic nie może przecież wiecznie trwać! Pod koniec marca rynki zaczęły odzyskiwać wigor i oto mamy już drugi z rzędu tydzień wzrostów. 13 tydzień 2021 roku należał do naprawdę udanych. Główne indeksy na giełdach poszły w górę o ponad 1.5% (ShangHai Composite 1.94%, ShenZhen Component 2.56%, HangSeng 3.72%, a Taiwan Weighted o 1.60%). Najbardziej zyskały akcje spółek turystycznych, producenci napojów i alkoholi, producenci sprzętu elektronicznego, chipów i półprzewodników, spółki technologiczne. Spadała wartość papierów spółek przemysłu stalowego, kopalń oraz banków.

Na rynku wewnętrznym panowały spokojne nastroje w związku z zbliżającym się świętem Qing Ming (清明节) – odpowiednik naszego Święta Zmarłych – dzień wolny od pracy – poniedziałek 05.04. Być może ze względu na zbliżający się długi weekend akcje producentów alkoholu, hoteli i spółek związanych z turystyką zwyżkowały w ciągu tygodnia średnio aż o 7% w porównaniu do 12 tygodnia tego roku. Wyraźnie powróciło zaufanie do akcji spółek technologicznych. Ich wartość przeciętnie wzrosła o ponad 4%. Niepokój inwestorów budzi sytuacja epidemiologiczna w Europie. A także coraz silniej odczuwalny brak chipów na globalnym rynku. Zyskują na tym lokalni producenci.

Razem obroty wszystkich giełd w piątek 02.04.: ~ 560.655 mld PLN

Razem obroty giełd w tygodniu 29.03. -02.04.: ~ 2.795 bln PLN

Zyski maklerów

Spośród 49 spółek maklerskich notowanych na giełdzie w Szanghaju 30 ogłosiło już swoje wyniki finansowe za rok 2020. Połowa z tych spółek odnotowała zyski netto powyżej 10 mld RMB [~6 mld PLN].

Bankomatów coraz mniej

Jak poinformował bank centralny Chin w 2020 roku w kraju działało 1.39 mln bankomatów (ATM). To o 83,900 maszyn mniej niż w 2019 roku. Bankomaty wypierane są przez płatności mobilne i systemy internetowe, klienci wolą transakcje bezgotówkowe.

Zadłużenie Chin

Państwowa Administracja Wymiany Walut (国家外汇管理局) podała, iż na koniec 2020 roku Chiny były zadłużone zagranica na sumę 2.400 bln US$ [~1.428 bln PLN]. To wzrost o 4% w stosunku do września 2020 roku. Dług ten odpowiada 16.3% PKB. 45% długu stanowią średnio i długoterminowe kredyty.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych wzgledem RMB (02.04.2021 godz.12:00)

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w XiangGang/Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję. {Dane na dzień 02.04.2021}

Na marginesie (顺便提一下)

Coconut Craze

Znów zrobiło się głośno o spółce Coconut Group HaiNan Coconut Juice Beverage Co., Ltd. (椰树集团海南椰汁饮料有限公司) z siedzibą na wyspie HaiNan 海南. Poprzednio, w 2017 roku, poszło o reklamę, która wywołała sporo zamieszania w mediach społecznościowych, a za którą spółka została nawet ukarana grzywna w wysokości 200,000 RMB (~ 119,000 PLN). Przekaz owej reklamy był niezwykle prosty: kobietom pijącym w odpowiednich ilościach mleczko kokosowe produkcji Coconut Group HaiNan Coconut Juice Beverage Co., Ltd. piersi rosną na podobieństwo kokosów, zarówno pod względem kształtu, jak i wielkości, że o jędrności nie wspomnimy. Bezdyskusyjnym dowodem na skuteczność kokosowej kuracji były modelki występujące zarówno w reklamowym klipie jak i na plakatach, które pojawiły się w sklepach, na ulicach, w środkach komunikacji, itd. Modelki miały czym oddychać i oddychały z uśmiechem na ustach.

Tym razem chodzi niemal o to samo. Modelki o piersiach jak kokosy, które są oczywistym efektem picia napojów Coconut Group. Drobna korekta stroju – obcisłe T-shirty i sukienki w kolorze białym zastąpiły T-shirty (obcisłe) i sukienki (obcisłe) w kolorze czerwonym. Modelki mają czym oddychać i oddychają uśmiechając się radośnie.

Szybciej zaczęli oddychać również urzędnicy z Biura Regulacji Rynku Prowincji HaiNan (海南省市场监管局). Ale nie na widok owych kokosem wzmacnianych piersi, ale w reakcji na nowe hasło reklamowe Coconut Juice Beverage Co., Ltd. W 2017 roku firma sugerowała, że picie kokosowego mleczka sprawi, iż piersi chińskich kobiet, konsumentek mleczka kokosowego, pójdą w ślady piersi Pameli Anderson. Tym razem największy w Chinach, istniejący na rynku już 33 lata producent mleczka kokosowego w puszkach informuje, że każda kobieta, która będzie regularnie pić kokosowe mleczko zagwarantuje sobie nie tylko większy biust, ale przede wszystkim znacznie większe zainteresowanie płci przeciwnej. Konsumentki kokosowego mleczka Coconut Juice Beverage Co., Ltd. ciągnąć będą za sobą wzrok mężczyzn, jak statki oceaniczne ślad węglowy.

Sprawą zajęły się najpoważniejsze redakcje, zawrzały media społecznościowe, Biuro Regulacji Rynku Prowincji HaiNan zapowiedziało, że taka obsceniczna, seksistowska, wulgarna, ba!, ocierająca się o miękką pornografię rzecz może kosztować Coconut Juice Beverage Co., Ltd. 1 mln RMB [~600,000 PLN], maksymalny wymiar kary nakładanej przez instytucję w takich przypadkach.

Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie moralne społeczeństwa.

Coconut Juice Beverage Co., Ltd. swego celu dopięło. Wszak nie jest ważne co się mówi, dziś najważniejsze, żeby mówiło się w ogóle. Żeby to mówienie przebijało się przez miliony innych głosów i informacji. No i się przebiło. To na chińskim rynku warte znacznie więcej niż ten skromny milion kary.

wersja 2017

wersja 2021

I po co to całe zamieszanie? Przecież nie od dziś wiadomo, że na biust najlepszy jest krem z Niemiec, a nie jakieś mleczko kokosowe.

Zebrał:

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 e-mail: azliang@chinamail.com

Opracował i zredagował:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 13/2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button