BiznesLudzie

Zhong Shanshan, najbogatszy Chińczyk, najzamożniejszy człowiek w Azji

Zhong Shanshan, prezes Nongfu Spring i właściciel Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise, jest obecnie najbogatszym człowiekiem w Chinach. Według Bloomberg’s Billionaires Index  ten 66-latek posiada fortunę wartą 68,5 miliarda dolarów, co czyni go jednocześnie najbogatszą osobą w Azji. Zhong zdetronizował bowiem indyjskiego miliardera Mukesh Ambani.

Wielu spodziewałoby się, że najbogatszy człowiek w Chinach powinien być królem branży IT, tymczasem Zhong zbił fortunę na wodzie butelkowanej. A potem powiększył ją dzięki inwestycjom w firmy farmaceutyczne. Droga Zhong Shanshana na szczyt nie zawsze była gładka – Zhong musiał wykazać się ogromna wytrwałością i uporem, aby osiągnąć wszystko to, co do tej pory osiągnął.

Zhong Shanshan urodził się w Hangzhou w 1954 roku. Jego edukację brutalnie przerwała rewolucja kulturalna (1966-76). Bieda, która dotknęła rodzinę Zhonga sprawiła, że porzucił naukę w gimnazjum i zaczął pracować na budowie, aby pomóc rodzicom związać koniec z końcem. W 1977 r. Zhong przystąpił do egzaminu wstępnego na studia na Uniwersytecie Radiowo-Telewizyjnym Prowincji Zhejiang, gdzie dostał się za drugim podejściem. Zhong pracował przez cały okres studiów.

Od 1984 r. był reporterem Zhejiang Daily, gdzie przeprowadził wywiady z ponad 500 przedsiębiorcami, którzy sami stworzyli swoje firmy. Pisanie o przedsiębiorczości zapoczątkowało jego marzenie o założeniu własnej firmy.

W 1988 r. Zhong przeprowadził się na wyspę Hainan, aby założyć firmę zajmującą się najpierw hodowlą grzybów, potem krewetek, a w końcu żółwi – również spożywanych w Chinach. Równolegle pracował jako przedstawiciel handlowy Wahaha, firmy produkującej napoje.

W 1996 roku założył firmę Nongfu Spring.

W 1999 roku firma Zhonga zrezygnowała z oczyszczania wody z naturalnych minerałów. Była to nowość w Chinach, bowiem tradycyjnie zwykło się tutaj butelkować i sprzedawać jako pitną wodę… destylowaną. Pomimo powszechnej wiedzy, że woda destylowana jest niezdrowa. Zhong wykorzystał tę sytuację, skupił się na podkreślaniu korzyści płynących z picia naturalnej wody, takiej, która zawiera minerały i mikroelementy.

Pod kierownictwem Zhonga firma wyrosła na największego producenta wody butelkowanej w Chinach, a także na jedną z największych firm produkujących napoje na świecie. Spółka na chińskim rynku pokonała takie potęgi w branży, jak Coca-Cola, Watson, czy Pepsi. Zhong wykorzystał nowe technologie cloud computing i big data, aby uzyskać kluczową przewagę nad konkurentami dzięki zrozumieniu potrzeb i rozpoznaniu preferencji konsumentów. Pozwoliło to na niezrównaną ekspansję rynkową Nongfu Spring w całym kraju.

W 2007 r. Zhongowi udało się spopularyzować koncept, iż “woda alkaliczna”, czyli o nieco podwyższonym pH, pita regularnie może poprawić stan zdrowia, dzięki „właściwościom odkwaszającym organizm”.

Zhong Shanshanowi zarzucano wielokrotnie manipulowanie danymi dotyczącymi jakości wody Nongfu Spring, media donosiły o mikroelementach zupełnie nieprzyswajalnych przez organizm człowieka, które wykrywano w badanych próbkach. Doniesienia te nie wpłynęły negatywnie na postrzeganie marki w Chinach. Nongfu Spring w 2018 roku pozyskało 28,3% rynku butelkowanej wody pitnej w ChRL. Uczyniło to wodę produkowaną przez zakłady Zhong Shanshana najlepiej sprzedawaną wodą butelkowaną w kraju. Nongfu Spring stała się najpopularniejszą wśród konsumentów marką wody pitnej w 2012 roku. I nie zmienia się to już od 9 lat. Nongfu Spring jest dostępna w każdym zakątku Państwa Środka.

O samym Zhong Shanshanie nie wiadomo wiele. Stara się od lat funkcjonować tak, by nie zwracać na siebie zbyt wiele uwagi. Chińskie media nazywają go „samotnym wilkiem”. Trzyma się z boku. Wiadomo, że żoną Zhonga jest Lu Xiaoping, że mają troje dzieci. Mieszkają w apartamencie w dzielnicy Xihu w Hangzhou. W tej dzielnicy znajduje się też siedziba główna Nongfu Spring.

W 2019 roku Nongfu Spring odnotowała przychody w wysokości 3,5 mld USD, pod koniec 2020 r. zadebiutowała na giełdzie w Hongkongu. Akcje Nongfu Spring [HKG: 9633], oferowane po 21,5 HKD (2,80 USD) za sztukę, gdy firma weszła na giełdę we wrześniu 2020 roku, 5 marca tego roku warte były 45,45 HKD. I to właśnie wejście na giełdę w Hong Kongu uczyniło Zhong Shanshana najbogatszym Chińczykiem. Rok temu majątek Zhonga wart był zaledwie 2 miliardy dolarów.

Tegoroczny Forbes World’s Billionaires List, także uznaje Zhong Shanshana za najbogatszego Chińczyka, a zarazem 13 najbogatszą osobą na świecie.

W rankingu Forbes’a na drugim miejscu wśród chińskich miliarderów plasuje się założyciel Tencent Holdings, czyli Pony Ma z majątkiem 65,8 mld USD. Trzecie miejsce zajmuje założyciel Pinduoduo Colin Huang z majątkiem 55,3 mld USD. Założyciel i były prezes Alibaba Group Holding Jack Ma spadł w tym roku z miejsca pierwszego na czwarte. Jego majątek oszacowano na 18,4 mld USD.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

 

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button