KulturaPolska

Startuje seria filmów dokumentalnych “Polski Jazz w Chinach”

Seria filmów dokumentalnych „Polski Jazz w Chinach” została zrealizowana w ramach wieloletniego projektu JAZZ PO POLSKU. Podczas jego trwania w Państwie Środka w ciągu sześciu lat wystąpiło aż 100 polskich muzyków, którzy zagrali ponad 200 koncertów. Filmy przedstawiają archiwalne nagrania tras koncertowych i są opatrzone aktualnym komentarzem. Seria składa się z siedmiu odcinków, które można obejrzeć m.in. na Youtube.

Seria filmów dokumentalnych „Polski Jazz w Chinach” powstała w oparciu o wywiady z muzykami jazzowymi, którzy koncertowali w Chinach. Aktualne komentarze artystów przeplatają się z archiwalnymi nagraniami występów podczas tras koncertowych zorganizowanych w ramach projektu JAZZ PO POLSKU w Chinach w latach 2014-2019. Muzycy, którzy wzięli w nim udział, m.in.: Marek Napiórkowski, Wojtek Mazolewski, Joachim Mencel, Paweł Kaczmarczyk, Rafał Sarnecki, Michał Sołtan, Tomasz Chyła, Michał Milczarek, czy Michał Ciesielski, zagrali ponad 200 koncertów w 30 chińskich miastach. Filmy z tej serii dostępne są do obejrzenia bezpłatnie na Facebooku i Youtubie.

Rafał Sarnecki Sextet, Pekin 2017


„Pomysł na film powstał oczywiście w czasie pandemii. Do jego stworzenia zainspirowały mnie długie rozmowy z muzykami, które prowadziłem przez sześć lat podczas tras koncertowych w Azji. W podróżach prawie od samego początku towarzyszył mi filmowiec i dokumentalista, Maciej Głowiński. Niemal wszystkie wyjazdy zostały sfilmowane, więc nasze archiwum video od dawna pękało w szwach. W programie zobaczymy wiele ciekawych materiałów z Chin, zarówno tych z koncertów jak i zakulisowych” – mówi Jakub Krzeszowski, twórca JAZZ PO POLSKU oraz autor programu „Polski Jazz w Chinach”, który z polskimi zespołami jazzowymi odwiedził 11 azjatyckich krajów, podróżując m.in. śladami Jedwabnego Szlaku.

Imagination Quartet, Shenzhen 2014

Obraz opatrzyliśmy również aktualnym komentarzem. Tematy poruszane z muzykami, którzy mieli okazję koncertować w Chinach, nie dotyczą tylko jazzu, jazz jest punktem wyjścia do głębszych rozważań na temat kultury, społeczeństwa, relacji międzyludzkich” – kontynuuje Krzeszowski. W rozmowach z muzykami wziął udział również Piotr Jagielski, niezależny dziennikarz oraz laureat m.in. Warszawskiej Premiery Literackiej za książki „Bird Żyje” oraz „Legia Mistrzów”.

Paweł Kaczmarczyk Trio, Xian 2017

Jazz Po Polsku to projekt prezentujący szerokie spektrum polskich artystów młodego pokolenia poza granicami kraju. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. Dąży do odświeżenia i umocnienia wizerunku polskiego jazzu w świadomości zagranicznych odbiorców. Od 2012 r. w ramach projektu w odbyło kilkaset wydarzeń́, w większości w Azji. Wzięła w nich udział czołówka polskiej młodej sceny jazzowej.

Pink Freud, Zhongshan 2015

Serię filmów „Polski Jazz w Chinach” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, za organizację odpowiedzialna była Fundacja Plateaux.

 

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2020

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button