GospodarkaWiadomości

Chongqing i Chengdu – nowy obszar gospodarczy i motor rozwoju zachodnich Chin

Ostatnio sporo się pisze o chińskim 14-tym planie 5-cio letnim definiującym najważniejsze kierunki rozwoju Państwa Środka na lata 2021-2026. Na szczegółowe dane trzeba będzie poczekać do marca przyszłego roku (Dwie Sesje), ale zarys planu został już ogłoszony. W niniejszym artykule chciałbym odnieść do kwestii dotyczących ekonomii dwóch obiegów, czyli chińskiego pomysłu na rozwój gospodarczy napędzany przede wszystkim rozwojem wewnętrznym, niemiej jednak otwartego na współpracę z zagranicą.

Chongqing – Chengdu: nowa oś logistyczna

Jednym z ważnych elementów nowego modelu gospodarczego Chin będzie oś logistyczna Chongqing – Chengdu, która stanie się zarazem kręgosłupem rozwoju ekonomicznego obu ośrodków i jednostek administracyjnych położonych pomiędzy nimi. To już czwarty taki obszar po regionie Pekin-Hebei-Tianjin, Szanghaj i dolina rzeki Jangcy oraz Greater Bay Area nie mającym jeszcze – jak wszystkie pozostałe – polskiej nazwy oficjalnej. Oś Chongqing – Chengdu ma za zadanie spełniać trzy cele:

  • pobudzać regionalny rozwój gospodarczy,
  • wspierać program Pasa i Szlaku,
  • pobudzać rozwój zachodniej części Chin, znacznie gorzej rozwiniętej niż wschodnia.

Chongqing – miasto, którego liczba ludności niewiele ustępuje Polsce (według danych z grudnia 2018 roku mieszkało tu 31 milionów mieszkańców) – zostało wyznaczone 29 października jako miejsce, gdzie powstanie tak zwane narodowe centrum logistyczne. W jego skład wejdzie Chongqing International Logistics Hub Park i Jiangjin Industrial Park Luohuang Group – łącznie około 16 kilometrów kwadratowych. Nowy status narodowego centrum logistycznego (i współpraca z Chengdu) pozwoli miastu na odgrywanie roli głównego regionalnego centrum przeładunkowego w transporcie intermodalnym w różnorodnych kombinacjach: kolej + morze, kolej + kolej, kolej + woda i kolej + powietrze.

Kolej szybka Chengu – Chongqing i równoległa autostrada na tej samej trasie

W lipcu tego roku Chongqing uzyskało status centralnego węzła China Railway Express (CRE) – spółki córki kolei chińskich, odpowiedzialnej za kolejowy ruch towarowy do Europy. Stąd między innymi pomysł osi Chongqing – Chengdu, gdyż Chengdu to również centralny węzeł China Railway Express.  Z obu miast wyjechało już łącznie ponad 10.000 składów CRE, co stanowi 40% wszystkich przewozów tej spółki z Chin do Europy.

Przeczytaj również: Chińska ekonomia dwóch obiegów – kolejne ważne inicjatywy międzynarodowe (RCEP i CRTFTSP)

Panorama Chengdu

Chongqing i Chengdu będą stanowić węzeł komunikacyjny również innych szlaków handlowych, jak np. Nowy Międzynarodowy Morsko-Lądowy Korytarz Handlowy (ILSTC – łączący kraje ASEAN z Chinami i z Europą – 240 portów w 94 krajach) oraz Złoty Pasaż Wodny Rzeki Jangcy (60% frachtu rzecznego Chin).

Miasta Chongqing i Chengdu dzieli dystans… 268 kilometrów. W przyszłości będą stanowić jeden organizm miejski.

Łączne PKB obu miast wyniosło w 2019 roku 7 bilionów juanów (~4 bilionów – tysięcy miliardów – złotych) i stanowiło 33,5% PKB całych zachodnich Chin. Otaczający je region jest pełen klastrów przemysłowych takich branż jak elektroniczna, półprzewodnikowa, paneli LCD, inteligentnych terminali oraz Internetu Rzeczy (IoT). Owe klastry odpowiadają za 30% światowej produkcji w swoich kategoriach.

Panorama Chongqing

W tej całej historii jest też polski wątek i, jak zwykle, wszystko wskazuje, że to kolejna opowieść o zmarnowanej szansie. Pierwszy pociąg z Chengdu dotarł do Łodzi w 2013 roku. Ruch systematycznie rósł.  Wydawało się, że mamy wielką szansę na utworzenie intermodalnego centrum logistycznego z prawdziwego zdarzenia w ramach rodzącej się inicjatywy Pasa i Szlaku (zwanej wtedy jeszcze Nowym Jedwabnym Szlakiem).

@0 czerwca 2016, Prezydent Andrzej Duda (C) i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping (P), podczas powitania pierwszego pociągu na trasie Chiny-Europa “China Railway Express” (fot. PAP/Marcin Obara)

Niestety, „dobra zmiana” miała inne plany. Agencja Mienia Wojskowego, a konkretnie Antoni Macierewicz jak minister obrony narodowej zablokował w 2017 roku działania zmierzające do budowy terminalu przeładunkowego w Łodzi.

Chińczycy byli cierpliwi. Od 2018 roku wprowadzono codzienne połączenia na tej trasie. W 2019 roku chińskie media (między innymi China Daily) pisały o otworzeniu nowego połączenia do Łodzi i planowanej inwestycji w centrum logistyczne w tym mieście. Jednak każda cierpliwość ma swoje granice.

Chongqing – Chengdu a polscy klienci

Chiny na poważnie zastanawiają się nad alternatywnymi trasami omijającymi Polskę. Na przykład nad połączeniem przez Kaliningrad. Pociągi mają jechać do tego portu, stąd kontenery popłyną promami, lub fiderami do Hamburga lub Rotterdamu, skąd, ponownie koleją, dotrą do celu. Podobne plany  dotyczą Kłajpedy. Składy do Łodzi na razie nie przestały jeździć (realizowane są zakontraktowane transporty), ale raczej nie należy się spodziewać nowych. Większość kontenerów przeznaczonych dla polskich klientów, a podróżujących koleją, dziś jedzie do Duisburga, gdzie po przeładowaniu wraca do Polski. Skoro polskim decydentom to nie przeszkadza, widocznie uznają decyzję byłego ministra za obowiązującą i spójną z polską wizją współpracy z Chinami.

Antoni Macierewicz, jedna z najbardziej tajemniczych postaci naszych czasów.

I tak, na własne życzenie, odcięliśmy sobie dostęp do jednego z czterech najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów Chin, oczka w głowie władz chińskich. Inwestycje na zachodzie Chin uzyskały priorytet Pekinu – to oczywista droga do zmniejszenia dystansu pomiędzy tą częścią Państwa Środka, a zamożnym wybrzeżem, doskonale już rozwiniętymi Chinami Wschodnimi.

I tym optymistycznym akcentem….

 

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button