Technologie

Autonomiczne taksówki Apollo – największy hit turystyczny Pekinu

Największa atrakcja turystyczna Pekinu w 2020 roku? Nie jest nim ani Zakazane Miasto, ani plac Tiananmen, ani pobliski Wielki Mur. W tym roku hitem pośród pekińskich atrakcji stały się darmowe, pilotażowe przejażdżki autonomicznymi taksówkami, które zostały tu dopuszczone w ramach prób i testów do ruchu ulicznego.

Zaledwie kilka tygodni temu pisaliśmy o Mapie Drogowej 2.0 , czyli planach dla chińskiej motoryzacji na najbliższe 15 lat. Pośród 9 kierunków rozwoju branży do roku 2035 wymieniono (punkt 4) prace nad pojazdami „usieciowionymi i inteligentnymi”. Punkt ten mówi konkretnie o „dalszych pracach”, ponieważ te trwają w Chinach już od kilku lat. Władze lokalne kilkunastu miast Państwa Środka udzieliły odpowiednich pozwoleń na testy pojazdów autonomicznych w ruchu miejskim. Jednym z „miast-poligonów” jest Pekin.

Jedną z firm, które podjęły wyzwanie i opracowują własny system autonomicznego sterowania samochodami jest firma Baidu, chiński odpowiednik Google. Baidu realizując swój projekt w ramach otwartej platformy Apollo, którą zaproponowała jako środowisko rozwoju rozwiązań dla inteligentnego transportu, oferuje w Pekinie – w ramach prób i testów swoich rozwiązań w realnym ruchu miejskim – bezpłatne przejazdy autonomicznymi taksówkami na określonych trasach.

Taksówka Apollo

 

Rozmieszczenie sensorów systemu autonomicznego sterowania pojazdami Baidu

Chociaż listopad w Pekinie w tym roku jest dość chłodny, to w okolicach parku Daoxiang i w dzielnicy Yizuang (dwie lokalizacje testowych tras) widać grupki ludzi, którzy drżącymi z zimna palcami wystukują na smartfonie kolejne komendy by zamówić taksówkę Apollo. Ich entuzjazm dla nowych technologii dał się chyba odczuć aż na Wall Street, bo od momentu ogłoszenia testów w Pekinie, cena akcji Baidu notowanej na giełdzie w NYC wzrosła o 2%.

Zrzut ekranowy z aplikacji do zamawiania taksówki Apollo

Taksówką Apollo można przejechać się codziennie między 10:00 a 16:00. W obecnej fazie testów możliwe jest zamawianie taksówki na jedną z trzech stacji metra w okolicy parku Daoxiang i jedną z dziesięciu stacji w dzielnicy Yizhuang. Najdłuższa trasa liczy 10 km. Dla poczucia komfortu pasażera (i zgodnie z ustalonymi przez chińskie władze centralne wymogami bezpieczeństwa) za kierownicą każdego pojazdu Apollo siedzi kierowca, gotów przejąć kontrolę nad autem, gdyby zaszła taka potrzeba. Aby zamówić taksówkę Apollo trzeba zainstalować w smartfonie odpowiednią aplikację, wskazać na niej swoja lokalizację, a także punkt docelowy planowanej podróży. Jako opcje transportu trzeba wybrać „ pojazd autonomiczny” i …. czekać cierpliwie na samochód.

Czekanie na auto może być największym wyzwaniem, ponieważ chętnych na przetestowanie tej nowej formy transportu jest bardzo dużo. Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez władze stolicy Chin, do testów dopuszczono tu 73 pojazdy autonomiczne. Do Baidu należy 55 z tych samochodów. Ale tylko 40 z tych aut dopuszczono do testów z pasażerami.

Baidu rozpoczęło testy swych autonomicznych taksówek już wiosną tego roku w Changsha (prowincja Hunan) i Cangzhou (prowincja Hebei). Pekin to trzecie z kolei miasto, gdzie trwają badania nad sprawnością systemu autonomicznego sterowania samochodami firmy Baidu. Bo należy podkreślić, ze Baidu konstruuje system, który może być implementowany do dowolnego samochodu produkowanego obecnie w Chinach. Według informacji upublicznionych przez Baidu, do dnia 13 października br. liczba zamówionych taksówek Apollo oczekujących na realizację przekroczyła 2000. Są to zamówienia z całych Chin, dlatego też 40 aut w Pekinie, to liczba imponująca. Nieustannie rośnie liczba  do wzięcia udziału w próbach .

Jak można skorzystać z taksówki Apollo?

Po zamówieniu taksówki poprzez dedykowaną aplikację do pasażera oddzwania kierowca nadzorujący pracę danego auta. W przyszłości komunikacje zapewniać będzie automatyczny system bazujący na sztucznej inteligencji, ale teraz jest czas prób i testów, żywy kierowca może zweryfikować pasażerów i wyeliminować na przykład fałszywe zlecenia, albo te wygenerowane przez „żartownisiów”. Po potwierdzeniu zlecenia auto przyjeżdża na wyznaczone przez klienta miejsce. A ponieważ wciąż żyjemy w czasach pandemii, żywy kierowca dokonuje pomiaru temperatury pasażera/pasażerów i wskazuje miejsca w aucie, które można zająć. Można wsiadać.

Wnętrze pojazdu różni się detalami od typowej taksówki. Apollo jest wyposażone między innymi w specjalne pasy bezpieczeństwa z czujnikami i logo Apollo.

Na zagłówku fotela kierowcy (który w przyszłości, kiedy z wnętrza zniknie kierownica i pedały sprzęgła, gazu, hamulca, będzie również miejscem dla pasażera) znajduje się duży ekran dotykowy służący do komunikacji pasażer-pojazd. We wnętrzu auta umieszczono też dodatkowe lusterka wsteczne, które są pomocne przy wysiadaniu – można dzięki nim sprawdzić, czy z tyłu nie nadjeżdża żaden pojazd.

Po zajęciu miejsca i zapięciu pasów na ekranie wyświetla się kod QR, który trzeba zeskanować i w ten sposób potwierdzić swoje zamówienie.

Następnie na ekranie ukazują się informacje o trasie planowanego przejazdu (skąd, dokąd, jaka odległość, ile na daną chwilę potrwa przejazd). Jeśli wszystko się zgadza – potwierdzamy przejazd na ekranie i ruszamy w drogę.

Od tego momentu wyświetlacz zmienia się w interfejs pokazujący aktualną sytuację na drodze. Widać na nim samą taksówkę jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego – samochody, autobusy, motory, rowery. W górnym lewym roku wyświetlana jest informacja o aktualnej prędkości pojazdu, o obowiązujących ograniczeniach prędkości na danym odcinku drogi, a także o wykonywanych manewrach (jazda prosto, skręt, nawrót). „Guzik” w dolnym lewym rogu ekranu pozwala na przełączenie widoku na „klasyczną” mapę. Pasek na samym dole ekranu pokazuje jaka odległość i jaki czas dzieli nas w danej chwili od punktu docelowego.

Kierowca, zwany „kierowcą bezpieczeństwa” zajmuje podczas jazdy fotel kierowcy i trzyma ręce pod kierownicą. Jeśli uzna, że w konkretnej, nieoczekiwanej sytuacji sztuczna inteligencja Apolla może sobie nie poradzić z wykonaniem bezpiecznych manewrów, jest w stanie natychmiast przejąć kontrolę nad pojazdem. Nie ma tu potrzeby przełączania sterowania autonomicznego na kierowanie manualne.

Średnia prędkość jazdy podczas testów Baidu wynosi około 50-60 km/h, spada do 30-40 km/h na zakrętach. To nie jest duża szybkość (taksówkarze w Pekinie miewają żyłkę kierowcy rajdowego), ale zapewnia komfortowe i bezpieczne podróżowanie przez zatłoczone miasto. Taksówka Apollo nie pokonuje trasy ustalonym, zaprogramowanym torem. Podczas jazdy samochód autonomiczny wymija inne auta, skutery, rowery, przechodniów. Reaguje w zgodny z przepisami sposób na światła na skrzyżowaniach. Kiedy zapala się światło czerwone hamuje stopniowo, zapewniając pasażerowi jak największy komfort jazdy.

Pewną niedogodnością jazdy autonomiczną taksówką może być ogromna popularność tych aut. Często zdarza się, że wysiadającego z Apollo pasażera dopada tłum „paparazzich” żądnych pamiątkowego zdjęcia i podzielenia się wrażeniami z jazdy.

Zarówno pasażerowie jak i badacze autonomicznych pojazdów z Pekińskiego Uniwersytetu Technicznego oraz Uniwersytetu Tsinghua pozytywnie oceniają jakość pracy sztucznej inteligencji stworzonej przez Baidu, a odpowiedzialnej za kierowanie taksówkami Apollo. To dobry prognostyk dla oczekującego w kolejce do testów z pasażerami kolejnego „dziecka” platformy Apollo. Jest nim miejski minibus. Tu sytuacja ma się nieco inaczej. Uruchomiono już masową produkcję autonomicznych minibusów. Testy z pasażerami posłużą do zalegalizowania (homologacji) tych małych autobusów na rynku chińskim.

Minibusy Apollo powstają we współpracy z producentem autobusów King Long

 

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2020 www.chiny24.com

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button