PolitykaTechnologie

Chiny uruchomią system 6G najpóźniej w 2030 roku

12 kwietnia br. podczas konferencji Huawei Global Analyst Summit prezes Huawei Xu Zhijun przedstawił zarys strategii koncernu jeśli chodzi o rozwój i przyszłe możliwości sieci 6G, które wytyczają jeden z kierunków rozwoju przedsiębiorstwa.

Xu Zhijun powiedział, że sieć 6G pojawi się na rynku już w 2030 roku. A ponieważ niewiele osób jest świadoma tego faktu i jego znaczenia, Huawei zamierza niebawem opublikować „białą księgę systemu 6G”.

Z kolei pani dr Zhu Peiying, szefowa zespołu badawczego zajmującego się komunikacją bezprzewodową i rozwojem systemu 5G w Huawei, podczas swojego wystąpienia na konferencji IEEE Wireless Communications and Networking Conference w marcu br. powiedziała, iż społeczność badawcza zaczęła już prace prowadzące do zdefiniowania systemu 6G, zaprojektowania procesu badania technologii i określenia globalnej standaryzacji nowego systemu. Wedle dr Zhu prace te trwać będą najbliższe 5 – 8 lat. Działania te w niedługim czasie przyniosą efekt w postaci definicji systemu 6G i określenia rodzaju technologii, które będą wspomagać system i jego rozwój. Praca społeczności badawczej pozwoli odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące aplikacji i usług, które mogą być realizowane dzięki 6G.

Ponieważ ruszają konkretne prace nad nowym standardem komunikacji, przyspieszenia wymaga rozwój i upowszechnienie wykorzystania możliwości, które niesie za sobą system 5G.

Na chwilę obecną w Chinach:

    • China Mobile ma 942 mln użytkowników, w tym 165 mln użytkowników korzysta z pakietu 5G
    • China Telecom ma 351 mln użytkowników, z czego 86,5 mln korzysta z pakietu 5G
    • China Unicom ma 306 mln użytkowników, z czego 70,83 mln korzysta z pakietu 5G

Statystyki są bezwzględne: większość użytkowników urządzeń mobilnych w Chinach wciąż korzysta z sieci 4G, liczba osób użytkujących system 5G to zaledwie 300 milionów. Liczna ta musi wzrosnąć znacząco i to w krótkim czasie. A tego nie ma wiele. Wprowadzenie systemu 6G nastąpi za dekadę. Jest to – w założeniach – jedno z narzędzi, które będzie wykorzystane dla dalszego rozwoju Chin po 2030 roku. Sieć 6G oznacza bowiem coś więcej niż przesyłanie danych. Będzie to, jak powiedziała dr Zhu Peiying, „rozproszony inteligentny podmiot łączący świat rzeczywisty i cyfrowy”.

Co to konkretnie oznacza ujawni zapewne białe księga 6G Huawei.

W styczniu br. chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii ogłosiło powołanie dwóch zespołów badawczych. Pierwszy z nich, złożony z instytucji rządowych zajmować się będzie promocją (wsparciem) badań i rozwoju 6G. Drugi zespół złożony z reprezentantów 37 uniwersytetów, ośrodków badawczych oraz firm będzie odpowiedzialny za techniczną stronę badań oraz wsparcie merytoryczne.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button