AutonomiaE-mobilityRoboty

Autonomiczne autobusy Baidu wyruszyły na ulice dzielnicy Yongchuan w Chongqing.

Baidu robi kolejny krok, by zająć pozycję pierwszej firmy w Chinach, która będzie zarabiać na technologii pojazdów autonomicznych.

Chiński gigant technologiczny Baidu, twórca i właściciel m.in. największej chińskiej przeglądarki internetowej (z braku innych odniesień porównywany do amerykańskiego Google), uzyskał wczoraj od władz miasta Chongqing licencję umożliwiającą firmie uruchomienie komercyjnej działalności w ramach pilotażowego programu zastosowania autonomicznych autobusów w transporcie publicznym. To kolejny sukces Baidu na drodze do monetyzacji takich usług.

Autonomiczne autobusy Baidu będą w pierwszym etapie pilotażu wykorzystywane do obsługi 10-kilometrowej trasy w dzielnicy Yongchuan. Na trasie ustanowiono kilkanaście przystanków. Pasażerowie mogą kupować bilety na przejazd autobusami za pośrednictwem aplikacji Apollo Go oraz Baidu Map app.

Wnętrze Apollo Robobus. Nie ma tu już żadnej przestrzeni dla kierowcy, jak w pierwszych modelach autobusów autonomicznych Baidu.

Baidu nie jest jedyną chińską firmą, która aktualnie prowadzi testy autonomicznych autobusów w Chinach. Na przykład w styczniu br. w Guangzhou (Kanton) podobne próby zaczął prowadzić Nissan. Japoński producent samochodów we współpracy z chińską firmą WeRide testuje flotę robobusów obsługujących transport publiczny w biotechnologicznym kompleksie przemysłowym Guangzhou International Bio Island (Bio Island). Wedle informacji opublikowanej przez WeRide autobusy w Kantonie poruszają się na 4 poziomie autonomii, a aktualne testy i badania mają prowadzić do uzyskania 5 poziomu autonomii tych pojazdów, czyli pełnej samokontroli maszyn przewożących ludzi.

Nissan / WeRide w Guangzhou

Baidu w ramach programu Apollo Go  intensyfikuje działania zmierzające do komercjalizacji usług realizowanych przy użyciu własnych pojazdów autonomicznych. W marcu, o czym informowaliśmy, spółka z siedzibą w Pekinie otrzymała licencję, która pozwoliła jej pobierać opłaty za usługi robotaxi w północnej części chińskiego miasta Cangzhou.

Przekazując wiadomość o uzyskaniu licencji w Chongqing przedstawiciele Baidu poinformowali, iż umowa podpisana w poniedziałek (12.04.2021) z rządem dzielnicy Yongchuan, umożliwi uruchomienie wspólnego projektu pilotażowego organizacji transportu publicznego z wykorzystaniem pojazdów autonomicznych, big data, sztucznej inteligencji, geolokalizacji oraz systemu 5G.

Apollo Robobus Chongqing

 

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button