AutomatyzacjaRobotyWojsko

Kolejne bezzałogowce w szeregach Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, czyli era Robocopów

Prezentowaliśmy w ostatnim czasie kilka artykułów opisujących projekty związane z wykorzystaniem dronów (bezzałogowców) w chińskim lotnictwie. Ambicje i plany decydentów odpowiedzialnych za rozwój chińskiej armii nie kończą się jednak wyłącznie na bezzałogowych maszynach latających. Od kilku lat na chińskich uczelniach wojskowych prowadzone są prace nad wieloma rodzajami bezzałogowych systemów bojowych, które – zdaniem nie tylko chińskich strategów – mają królować na polach bitew przyszłych wojen.

[Wiele o gwałtownie rosnącej roli bezzałogowców w konfliktach zbrojnych naszych czasów mówi przebieg walk o Górny Karabach pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem]

Ostatnio pojawiły się informacje i zdjęcia dotyczące kilku chińskich projektów, które przedstawiamy poniżej.

Od 2013 roku na Narodowym Uniwersytecie Technologii Obronnych (NUDT) prowadzono prace, które zaowocowały zaprezentowaniem kliku prototypów nowych elementów uzbrojenia. Jednym z nich jest bezzałogowa platforma – amfibia opracowana przez NUDT na zlecenie wojsk lądowych. Maszyna nosząca nazwę „Morska Jaszczurka” ma 12 metrów długości i może osiągać prędkość do 50 węzłów na morzu i 20 km/h na lądzie. Amfibia jest trimaranem, z którego bocznych kadłubów, bo dotarciu na płyciznę, wysuwają się cztery zespoły gąsienicowe, każdy z niezależnym napędem, co nadaje maszynie dużą zwrotność podczas jazdy lądzie. Sztuczna inteligencja kierująca amfibią może wytyczyć samodzielnie trasę do określonego celu i jest zdolna w drodze omijać samodzielnie pojawiąjące się przeszkody. „Morska Jaszczurka” może być też sterowana zdalnie przez operatora. Zgodnie z informacjami podanymi przez NUDT w chwili obecnej przewidziana jest jedna opcja uzbrojenia amfibii –  dwa karabiny maszynowe i wyrzutnia rakiet. Oczywiście zdalnie sterowane.   zarządzanie zdalnie. „Morska Jaszczurka” posiada tryb uśpienia, w którym (przechowywana na przykład na jakieś małej bezludnej wysepce) może trwać do ośmiu miesięcy i w każdej chwili zostać zdalnie aktywowana. Amfibia może też zostać zintegrowana z innymi systemami autonomicznymi, takimi jak łodzie lub drony.

“Morska Jaszczurka” na morzu…

… i na lądzie

Innym zaprezentowanym przez NUDT bezzałogowcem jest pojazd gąsiennicowy „Pustynny Wilk”. Podobnie jak amfibia, pojazd ten może poruszać się autonomicznie, sam wyznaczać trasę do określonego celu i omijać przeszkody. Uzbrojenie tej maszyny, tak jak w przypadku „Morskiej Jaszczurki”, jest zdalnie sterowane przez operatora. Główne zadania „Wilka” to transport zaopatrzenia i ewakuacja rannych żołnierzy z pola walki.

“Pustynny Wilk”

Ostatni z prototypów opracowanych przez NUDT to zmodyfikowany (bezzałogowy) wariant pojazdu z rodziny Dongfeng Mengshi. Przeznaczony głównie do transportu piechoty i zwiadu.

Bezzałogowy wariant Dongfeng Mengshi

Armia chińska regularnie urządza konkursy na najlepsze bezzałogowe pojazdy wojskowe w różnych kategoriach. Poniżej kilka zdjęć z takich zawodów z 2016 roku. Proszę zwrócić uwagę na ówczesny wariant Pustynnego Wilka i jego obecny prototyp.

SMART 1 UGV

Zbudowany przez Wojskowy Instytut Transportu SMART 1 UGV to pojazd będący przykładem transformacji istniejących platform wojskowych w pojazdy autonomiczne lub/i zdalnie sterowane. SMART 1 UGV najprawdopodobniej wywodzi się z ruchomej baterii przeciwlotniczej.

“Pustynny Wilk” – tu jeszcze w wersji czterokołowej i bez uzbrojenia

Robot transportowy “Run 1” – dzieło Norinco, największego chińskiego producenta amunicji i pojazdów wojskowych

“Żelazny Koń” – opracowany przez Beijing Jiaotong University. Dedykowany do poruszania się po nierównym i kamienistym gruncie.

“Chiński Muł” – sześciokołowiec dedykowany do poruszania się w trudnym terenie i przewożenia ciężkich ładunków

Robo-pociąg. Semi-automatyczne modułowe roboty, które mogą automatycznie podążać za wyznaczoną osobą lub pojazdem.

“Duch Północy” – kolejny sześciokołowiec. Jego celem jest szybka dostawa dużych ładunków (relatywnie do jego wielkości) w trudnodostępnym terenie.

P.S. Chiny dysponują ogromnym potencjałem produkcyjnym. Są w zasadzie zdolne do produkcji każdego elementu potrzebnego do skonstruowania np. autonomicznego drona dla celów militarnych. W tym roku jedną z sensacji w branży zbrojeniowej stała się informacja chińskiej telewizji CCTV7, że do uzbrojenia chińskich wojsk lądowych wszedł mały robot Sharp Claw I UGV (Ostry Pazur). Ten (widoczny na zdjęciu “okładkowym”) autonomiczny pojazd o długości zaledwie 70 centymetrów i wadze 120 kilogramów jest uzbrojony w karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Przewożony jest na pokładzie bazzałogowego transportera opancerzonego typu 6×6 Sharp Claw II UGV. 

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2020

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button