NaukaTechnologie

Chiny ogłaszają plany dotyczące załogowej wyprawy na Księżyc

Podczas wrześniowej konferencji China Space Conference Chiny przedstawiły swoje plany dotyczące wysłania statku załogowego na Księżyc. Prezentacja projektu obejmowała przedstawienie nowej rakiety nośnej, statku załogowego nowej generacji, modułu orbitalnego, a także lądownika oraz i łazika załogowego.

Planowana misja załogowa zakłada oddzielny start statku załogowego i lądownika. Kiedy statek załogowy dotrze na orbitę okołoksiężycową, nastąpią przygotowania do lądowania na powierzchni Srebrnego Globu. Tam na tajkonautów czekać będzie łazik załogowy. Łazik pozostawać będzie przez cały czas misji w kontakcie z modułem orbitalnym krążącym po orbicie Księżyca. Podczas prezentacji nie podano żadnego szczegółowego harmonogramu działań, jednakże postęp w pracach nad poszczególnymi elementami tej kosmicznej układanki wskazuje na to, że program jest już poważnie zaawansowany.

Chang’e 4 na powierzchni Księżyca, styczeń 2019

Statek kosmiczny nowej generacji (tak jeszcze brzmi jego oficjalna nazwa) przeszedł pomyślnie testy w maju tego roku. Statek ten ma zastąpić statki typu Shenzhou. Nowa generacja to statki wielozadaniowe. Będą służyć zarówno do wynoszenia załóg i ładunków na niską orbitę okołoziemską do stacji kosmicznej, ale także zostaną wykorzystane do podróży na Księżyc. Statek kosmiczny nowej generacji jest większy od Shenzhou i składa się z dwóch modułów: załogowego (wielokrotnego użytku) i napędowego. Zaprojektowany jest tak, by pomieścić sześciu taikonautow, lub trzech członków załogi i 500 kg ładunku.

Statek kosmiczny nowej generacji po wylądowaniu, maj 2020

W misji księżycowej prawdopodobnie nie zostanie użyta rakieta Długi Marsz 9, ani jej wcześniejsza wersja Długi Marsz-5, która była dotychczas używana do wysyłania lądowników na Księżyc i sondy na Marsa. Trwają prace nad nową rakietą nośną. Ma ona mieć 87 metrów długości i wynosić ładunki o masie do 2 ton.

Model rakiety nośnej nowej generacji

Chiny przygotowują się do wystrzelenia na Księżyc lądownika Chang’e 5. Ma on, po raz pierwszy w historii chińskiego programu kosmicznego, pobrać próbki z powierzchni, a następnie dostarczyć je na Ziemię. Oczywiście będzie to okazja by przećwiczyć elementy przyszłej misji załogowej, takie jak dokowanie na orbicie okołoksiężycowej, start z Księżyca i wejście w atmosferę ziemską z dużą prędkością z wykorzystaniem zjawiska skoków (boost-glide).

Oto krótki film przedstawiający poszczególne fazy misji Chang’e-5

Misja Chang’e 5 jest częścią projektu Międzynarodowej Księżycowej Stacji Badawczej, który ma na celu założenie na Księżycu zrobotyzowanej bazy, będącej pierwszym krokiem do utworzenia bazy załogowej. Projekt będzie realizowany z wykorzystaniem kolejnych lądowników z rodziny Chang’e, czyli Chang’e 6, 7 i 8.

Ambicje Chin sięgają dalej niż na Księżyc. Na zdjęciu fragment testowej, modułowej stacja kosmiczna zbudowana w ramach projektu C-Space Project Mars na pustyni Gobi, kwiecień 2019

 

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button