EkonomiaGospodarkaPlanowaniePolitykaPolityka zagranicznaSprawy międzynarodoweWiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (11/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron (从新闻媒体的第一页)

Priorytety wśród priorytetów

Opadły emocje związane z Dwiema Sesjami. Dyskusje zakończono, teraz czas wziąć się do roboty i realizować co zaplanowane. Ale jak zrobić właściwie, prawidłowo. Odpowiedź i wskazówki niosą liczne narady, a szczególnie te, które odbywają się pod przewodnictwem Xi Jin Pinga 习近平, Sekretarza Generalnego Komunistycznej Partii Chin (中共中央总书记), Przewodniczącego Rady Państwa (国家主席), Przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej (中央军委主席), noszącego jeszcze dziesięć innych tytułów w tym Przewodniczącego Centralnego Komitetu Finansowo-Ekonomicznego (中央财经委员会). I w tej ostatniej roli przewodniczący Xi Jin Ping przewodniczył dziewiątemu posiedzeniu centralnego ciała finansowo-ekonomicznego Chin, które odbyło się w Pekinie 15 marca.

Xi otworzył to posiedzenie wygłaszając przemówienie, które zostało poświęcone trzem zagadnieniom.

Pierwszym z nich była… „gospodarka platformowa”, czyli internetowe platformy usług finansowych. Xi po raz pierwszy od czasu słynnej afery z Ant Financial poruszył ten temat. W przemówieniu wezwał do kreowania i promocji – jak to określił – zdrowego rozwoju internetowych platform ekonomicznych. Platformy te znajdują się bowiem w krytycznym punkcie rozwoju. Dlatego też niezbędne jest skupienie się na perspektywie długoterminowej dla tej formy gospodarki cyfrowej. W tym celu należy uwzględnić stan obecny platform, usunąć istniejące niedociągnięcia, wzmocnić słabe strony, stworzyć innowacyjne środowisko, rozwiązać nierozstrzygnięte dotychczas sprzeczności i problemy. Xi stwierdził, że sektor ten stoi przed wyzwaniami, których źródłem jest nieregulowany rozwój, który wygenerował różnego rodzaju ryzyka. Takie, nad którymi powołane do kontroli rynku finansowego organy administracyjne nie były w stanie zapanować. Wniosek: dla zapewnienia dalszego rozwoju ekonomii internetowej konieczna jest poprawa systemu zarządzania ekonomią internetową, określenie jasnych zasad jej funkcjonowania, i wzmocnienie nadzoru. Podczas pierwszej części swojego wystąpienia Xi wielokrotnie mówił o potrzebie promowania uczciwej konkurencji, o walce z monopolami i o konieczności ochrony gospodarki przed nieuregulowaną ekspansją kapitału. Xi za niezbędną uznał poprawę systemu ochrony danych osobowych i ich przechowywania. Wezwał także do poprawy polityki finansowo-podatkowej, cenowej i bankowej.

Drugim tematem poruszonym w przemówieniu przez Xi była kwestia osiągnięcia przez Chiny neutralności emisji dwutlenku węgla do roku 2060. Rząd ChRL zakłada, ze szczyt emisji dwutlenku węgla przez chińskie zakłady i elektrownie przypadnie na rok 2030. Zmiana modelu energetycznego państwa wymagać będzie nowego sposobu myślenia i stworzenia nowego modelu ekonomii ekologicznej. Innego podejścia wymagać będzie rozwiazywanie problemów związanych z ochroną środowiska, co jest powiązane ściśle z koncepcją zrównoważonego rozwoju kraju. Osiągnięcie neutralności emisyjnej w założonym terminie będzie trudną batalią, na którą wszyscy muszą być przygotowani.

Trzecim zagadnieniem poruszonym w przemówieniu była sprawa budowy nowego sytemu gospodarczego Chin, który będzie odpowiadał na wszystkie wyzwania strategiczne, pozwoli sprawniej koordynować dalszy rozwój kraju i kontrolować proces transformacji gospodarki. Niezbędne – według Xi – jest przyspieszenie tworzenia struktury przemysłowej, metod produkcji, stylu życia, które dadzą możliwość oszczędzania zasobów naturalnych, chroniąc jednocześnie środowisko. Koniecznym przy tym jest wdrażanie polityki opartej o aktualne, rzeczywiste dane, a nie wyimaginowane.

Konferencja ta jest wyraźnym sygnałem, że „łatwo to już było”. Dziś, jeśli Chiny chcą utrzymać swoją pozycję, utrzymać to co osiągnęły, muszą przejść transformację. Również w zakresie myślenia o sprawach kluczowych dla państwa i społeczeństwa.

O tym jakie wnioski z przemówienia Xi wyciągnąć można, powiem w kolejnym odcinku podcastu „Chiny według Leszka Ślazyka

Światowe centrum naukowe…

Tego samego dnia, czyli 15 marca br. w dwumiesięczniku Centralnej Szkoły Partyjnej (中共中央党校) i Komitetu Centralnego KPCh (中国共产党中央委员会) “Qiu Shi” (求是- „Szukając Prawdy”) opublikowano artykuł autorstwa Xi Jing Pinga pt. “Dążenie do uzyskania pozycji ważnego światowego centrum naukowego i ośrodka innowacji” (努力成为世界主要科学中心和创新高地).

Dwa cytaty z tego artykułu:

– “Nauka i technologie, nigdy wcześniej nie miały tak istotnego wpływu na perspektywy oraz losy narodów, jak obecnie”,

– “Jeśli Chiny chcą zapewnić sobie powodzenie i ponowny rozkwit (renesans), muszą energiczniej rozwijać naukę oraz technologie. Muszą starać się zostać głównym globalnym ośrodkiem naukowym i centrum innowacji na wysokim poziomie.”

Covid-19

Piąta chińska szczepionka

Piąta z kolei chińska szczepionka została dopuszczona do masowego stosowania. To specyfik opracowany przez Instytut Mikrobiologii Chińskiej Akademii Nauk (中国科学院微生物研究所与合) wraz z Anhui ZhiFei LongKoma Biopharmaceutical Co. Ltd.  (安徽智飞龙科马生物制药有限公司). Szczepionka ta już wcześniej została dopuszczona do użytku w  Uzbekistanie, Indonezji, Pakistanie i Ekwadorze. Szczepionka o nazwie handlowej CHO Cell nie wymaga bardzo niskich temperatur do przechowywania i transportu.

Liczba zaszczepionych

Na dzień 14 marca ogółem zaszczepiono w Chinach 64.98 mln osób. Tymczasem chińskie szczepionki stosowane są w kolejnych państwach, w tym na Białorusi i w Singapurze. Na temat chińskich szczepionek podczas wywiadu dla BBC wypowiedział się premier Singapuru, podkreślając brak jakichkolwiek wątpliwości co do ich bezpieczeństwa, jak i skuteczności.

Szczepionki dla “błekitnych hełmów”

Chiny przekazały 300 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19 siłom pokojowym ONZ. W pierwszej kolejności otrzymają je żołnierze pełniący misje na kontynencie afrykańskim.

Fabryka szczepionek w Serbii

Serbia uruchomi w październiku br. pierwszą w Europie fabrykę szczepionki anytcowidowej firmy Sinopharm China Bio-Beijing Co., Ltd. 国药中国生物北京公司. Budowę zakładu finansują Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Ekonomia (经济学)

Dane statystyczne

Najnowsze dane Krajowego Biura Statystycznego (国家统计局) potwierdzają, że gospodarka Chin weszła w rok 2021 w niezłej kondycji. W pierwszych dwóch miesiącach br. odnotowano mi.in. wzrost:

 • sprzedaży detalicznej o 33.8% r/r (styczeń – luty 2020 o 6.4%);
 • produkcji przemysłowej o 35.1% r/r (styczeń-luty 2020 -13.5%);
 • inwestycji o 35%;
 • handlu zagranicznego o 32.2% (w RMB);

Bezrobocie w tym okresie spadło w miastach do 5.5% (o 0.7% mniej niż w tym samym okresie ub.r.).

O zeszłorocznym tąpnięciu gospodarki wywołanym wybuchem epidemii mało kto już pamięta. Chińska gospodarka szybko stanęła na nogi. I chociaż dwucyfrowe wzrosty w relacji rok do roku są oczywistym efektem odniesienia do dramatycznych danych zeszłorocznych, to i tak są bez wątpienia znacznie lepsze od tych osiąganych przez inne duże ekonomie.

Rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie traci wigoru. Inwestycje w tym sektorze w styczniu i lutym br. wzrosły o 38.3% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Jest to największy wzrost od… marca 2004 roku.  Deweloperzy inwestują przede wszystkim w regionach centralnych kraju (wzrost o 52.5% r/r), zachodnich (o 45.1% r/r), wschodnich (o 32.4% r/r) oraz północno-wschodnich (o 28.6%).

Według raportu Center of E-House Research Institute (易居研究院智库中心研究) na koniec lutego br. w 70 największych miastach Chin ceny nowych mieszkań wzrosły o 0.4% m/m i 4.1% r/r.

W 56 z badanych miast ceny mieszkań wciąż rosną.

Instytut ekonomiczny YiCai (第一财经) przeprowadził interesującą analizę opublikowaną w YiCai CBN Daily 《第一财经日报》, będącej organem instytutu. W 77 miastach z 300 przebadanych chińskich miast średnia cena metra kwadratowego nowego mieszkania wynosi obecnie ponad 10,000 RMB/ ~5,959 PLN.  W 8 z nich cena przekracza 30,000 RMB/ ~17,870 PLN, a w 4 za metr kwadratowy nowego mieszkania trzeba zapłacić ponad 50,000 RMB/ ~29,784 PLN. W największych miastach ceny wciąż idą w górę:

 • ShenZhen 深圳 wzrost o 16% r/r,
 • Szanghaj 上海 8.8% r/r,
 • Pekin 北京 8.2% r/r,
 • GuangZhou 广州 9.8% r/r).

Dochody a ceny mieszkań

Instytut ekonomiczny YiCai (第一财经) dokonał również analizy porównawczej stosunku dochodów rodzin miejskich netto (bez uwzględnienie jakichkolwiek wydatków) do cen mieszkań w wybranych 50 miastach. I tak, w ostatnich dwóch latach na kupno mieszkania (ok.100 m2 – chiński standard) przeciętna rodzina chińska musi pracować ok. 20 lat. W ShenZhen 35.2 lat, w SanYa 27.6 lat, w Szanghaju 25.1 lat, w Pekinie 23.9 lat, a w XiaMen 22.8 lat. Najszybciej mieszkanie rodzina chińska kupi (stanie się jego właścicielem) w ChangSha 长沙 (stolica prowincji HuNan 湖南). Stanie się to w ok. 6.7 lat.

Nowe regulacje dla linii lotniczych

Od 1 września br. wchodzą w życie nowe regulacje Administracji Lotnictwa Cywilnego (中国民用航空总局) dla linii lotniczych w zakresie obsługi pasażerów. Regulacje wprowadzają jednolite zasady sprzedaży biletów, ich zmiany, zwrotów, przedsprzedaży, rezerwacji itp. Określają także terminy zwrotu pieniędzy pasażerom w różnych okolicznościach. Jednocześnie zezwalają liniom na dowolne ustalanie norm dotyczących wielkości i wagi bagażu, bezpłatnego limitu bagażu oraz wysokości opłat za nadbagaż. Wszyscy przewoźnicy są zobligowani do przekazywania prostych i jasnych informacji dotyczących tych kwestii. Linie lotnicze mają ze sobą konkurować, ale bez stosowania chwytów uderzających w portfele pasażerów.

Pfizer sprzedaje fabrykę

Pfizer Inc. przestaje produkować w Chinach leki biopochodne i półprodukty stosowane do produkcji takich leków. Pfizer Inc. zamierza sprzedać swój chiński zakład produkcyjny spółce Wuxi YaoMing Biopharmaceutical Co., Ltd (无锡耀明生物制药有限公司). Nie ujawniono kwoty transakcji. Wuxi YaoMing jest dostawcą surowców i półproduktów dla szczepionek oraz leków produkowanych przez firmę Astra Zeneca.

Technologie (技术)

PinDuoDuo No.1

Według sprawozdania finansowego PinDuoDuo (拼多多) ta internetowa platforma handlu internetowego specjalizująca się w obrocie produktami rolniczymi i towarami o najniższych cenach, w końcówce 2020 roku pokonała dotąd niepokonaną w tej branży spółkę Alibaba (阿里巴巴). Póki co w liczbie aktywnych użytkowników. Z usług PinDuoDuo korzystało w zeszłym roku 788.4 mln osób. Z platform Alibaby w tym czasie miesięcznie korzystało 779 mln użytkowników, a z serwisu JD.com 472 mln osób. Dochody PinDuoDuo wzrosły w 2020 roku o 97% w porównaniu z rokiem 2019 i wyniosły 59.491 mld RMB/ ~35.438 mld PLN.

W ciągu minionego roku każdy z użytkowników PinDuoDuo wydał przeciętnie na zakupy dokonane poprzez tę platformę 2,115.2 RMB/ ~1.260 PLN. To o 23% więcej niż w 2019 roku. PinDuoDuo powstało w 2015 roku. W roku 2018 spółka weszła na amerykańską giełdę NASDAQ.

Finanse – Banki – Kapitał (财政银行资本)

Giełdy

Tydzień 11 br. nie należał na chińskich giełdach do udanych. Owszem, były jednodniowe przebłyski, jednak nie spowodowały one zmiany generalne trendu. A ten jest spadkowy. Po zeszłorocznym czasie hossy nastał czas niedźwiedziej bessy, która trwa już miesiąc. Niewielkim pocieszeniem jest fakt, że tempo spadków indeksów zaczęło zwalniać. Wśród inwestorów dominują obawy przed zacieśnianiem polityki monetarnej państwa, co ma na celu przeciwdziałanie wzrostowi bańki na rynku nieruchomości i sytuacji w sektorze firm technologicznych (platformy usług finansowych). Kontynuowane są działania  kontrolne przeciwdziałające praktykom monopolistycznym wśród tych ostatnich. Poza granicami Chin panują duże wahania na rynkach surowcowych, zwłaszcza dotyczące ropy. Rośnie presja inflacyjna. Nowa administracja amerykańska podtrzymuje stare i nakłada nowe sankcje i ograniczenia na chińskie firmy. Pierwsze spotkanie przedstawicieli Chin z przedstawicielami nowej administracji amerykańskiej nie przyniosło oczekiwanych rezultatów w postaci nowego otwarcia wzajemnych relacji i powrotu do rozmów o współpracy. Niepokój nie sprzyja inwestowaniu na rynku finansowym, jego stabilizacji. Wyraźny jest odpływ kapitału z giełd. Obroty w minionym tygodniu były na poziomie najniższym od poóowy grudnia 2020.

Razem obroty wszystkich giełd w piątek 19.03.: ~ 618.945 mld PLN

Razem obroty giełd w tygodniu 12.03. -19.03.: ~ 4.460 bln PLN

Liberalizacja transakcji walutowych

Centralny Bank Ludowy Chin (中国人民银行) w porozumieniu z Państwową Komisją Wymiany Walut (国家外汇管理局) wyselekcjonował 10 największych korporacji chińskich prowadzących operacje transgraniczne do pilotażowego program swobodnej wymiany waluty. Podmioty te w określonych ramach (limity kwotowe) uzyskają prawo do swobodnego nabywania walut zagranicznych, posiadania ich na firmowych kontach i dokonywanie bezpośrednich transakcji i transferów zagranicznych. Do tej pory chińskie firmy musiały zapowiadać każdą transakcję walutową, rejestrować ten zamiar i uzyskiwać zgodę w/w organów na zakup potrzebnych dewiz oraz ich transfer.

Fundusze powiernicze

W ubiegłym roku na rynek kapitałowy Chin wpłynęło dodatkowo 2.26 bln RMB/ ~1.35 bln PLN z rożnego typu funduszy powierniczych. To jest o 15.44% więcej niż w roku 2019. Około 65% tych środków przeznaczonych było na inwestycje w obligacje. Jak wynika z informacji stowarzyszenia funduszy powierniczych – Chińskiego Stowarzyszenia Powierników (中国信托业协会) – w 2020 roku wszystkie stowarzyszone fundusze dysponowały aktywami o wartości 20.49 bln RMB/ ~12.21 bln PLN, co stanowiło spadek o 5.17% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Główną część aktywów stanowiły udziały w przedsiębiorstwach przemysłowo-handlowych i instytucjach finansowych, nieruchomości, papiery wartościowe.

Ranking centrów finansowych świata

W 29 edycji raportu Global Financial Centres Index przygotowanego tradycyjnie przez firmę doradczo -analityczną Z/Yen Partners z Londynu i China Development Institute (中国综合开发研究院) z ShenZhen深圳 poddano ocenie największe światowe centra finansowe. Badania dokonano uwzględniając 143 zmienne (wskaźniki i dane), przy czym skorzystano nie tylko z własnych informacji., ale również tych pozyskanych i opracowanych przez Bank Światowy, Economist Intelligence Unit, OECD, czy różne agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przyjrzano się funkcjonowaniu 126 centr finansowych. Numerem jeden pozostaje niezmiennie Nowy Jork. Na drugim miejscu uplasował się Londyn. Za nim znalazł się Szanghaj, a następnie Hong Kong, który w minionym roku wyprzedził Singapur. Hong Kong nabiera mocy dzięki coraz mocniejszym powiązaniom z giełdami w Szanghaju i ShenZhen. Na szóstym miejscu rankingu Global Financial Centres Index  znalazł się Pekin, a na ósmym ShenZhen.

W tym prestiżowym rankingu Warszawa zajmuje 61 miejsce, Moskwa 57, a Berlin 45.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (19.03.2021 godz.18:00)

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w XiangGang/Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję. {Dane na dzień 19.03.2021}

Chiny = Świat (中国=世界)

2+2 na Alasce

18 i 19 marca w Anchorage na Alasce dobyło się pierwsze oficjalne spotkanie na wysokim szczeblu między Chinami, a Stanami Zjednoczonymi po ostatnich wyborach prezydenckich w USA. Było to spotkanie starej gwardii z przedstawicielami nowej administracji amerykańskiej Joe Bidena. Stronę chińską reprezentował Yang Jie Chi 杨洁篪 (członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh 中共中央政治局委员, dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Komitetu Centralnego KPCh 中央外事工作委员会办公室主任) oraz Wang Yi 王毅, (członek Rady Państwa 国务委员, Minister Spraw Zagranicznych 外交部). Stronę amerykańską reprezentował nowy sekretarz stanu USA Antony Blinken, któremu towarzyszył doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Dwóch panów po dwóch stronach spowodowało, że spotkanie nazwano „2+2”.

W mediach wiązano wiele nadziei na to, ze w Anchorage nastąpi zbliżenie obu państw i zakopanie toporów wojennych, które wydobyto spod ziemi za czasów prezydentury Donalda Trumpa. Szybko jednak się okazało, ze nadzieje były płonne. Spotkanie to przypomniało bardziej mecz bokserski niż dyplomatyczne rozmowy. Doszło do rzadko spotykanej w dyplomacji ostrej, otwartej wymiany zdań w obecności przedstawicieli mediów. Nie ma wątpliwości, że to strona amerykańska sprowokowała sytuację, wcześniej też podgrzewała emocje w sposób co najmniej niewłaściwy traktując chińskich gości. Wbrew wcześniejszym ustaleniom Amerykanie zażądali by członkowi delegacji chińskiej poddali się testom na nosicielstwo wirusa Covid-19. Wbrew wcześniejszym ustaleniom Amerykanie chcieli wyprosić dziennikarzy w dogodnym dla siebie momencie, bez konsultacji z gośćmi. Przedstawiciel Chin sprzeciwił się temu zabiegowi skutecznie. Dzięki czemu media mogły zarejestrować i odnotować daleką od dyplomatycznej postawę strony amerykańskiej, która nie bawiła się w dyplomację atakując Chiny wprost, otwarcie.

Sekretarz Stanu Antony Blinken zarzucił Państwu Środka próby podważenia globalnego porządku. W ostrych słowach potępił chińską politykę wewnętrzną i zagraniczną. Ostrzegł Chińczyków, że administracja Bidena jest gotowa wraz ze swoimi sojusznikami odpierać rosnący autorytaryzm i asertywność Chin tak kraju, jak i za granicą. Zarzucił ChRL łamanie praw człowieka, niedopuszczalne działania skierowane przeciwko mniejszościom etnicznym, Hong Kongowi, Tajwanowi, a także na Morzu Południowochińskim. Oskarżył Chiny o cyberataki wymierzone w instytucje, firmy i obywateli USA. Oświadczył na zakończenie, że stosunki USA z Chinami będą miały charakter konkurencyjny tam, gdzie to możliwe, współpraca pojawi się tam, gdzie może, a kontradyktoryjność tam gdzie musi.

Pierwszy odpowiedział Yang Jie Chi. Zarzucił amerykańskiej stronie hipokryzję i nieuzasadniona krytykę Chin, całkowicie niezrozumienie kraju, jego kultury, społeczeństwa. Oskarżył Stany Zjednoczone o wykorzystywanie przewagi wojskowej i finansowej do wywierania presji na państwa trzecie, w tym na same Chiny. Każdy kraj ma swój system, swój model demokracji, który należy respektować, a nie stosować naciski, narzucać rozwiązania, czy dyktować w poczuciu wyższości, co kto i jak ma robić. Yang zwrócił uwagę, że zarzuty i nieprzyjazne słowa delegacji amerykańskiej są dowodem barku szacunku dla drugiej strony. Stany nie są niczym uprawnione, aby z Chinami rozmawiać z pozycji siły. Chiny opowiadają się za wspólnymi wartościami, za sprawiedliwością społeczną, demokracją i wolnością dla całej ludzkości w ramach porządku międzynarodowego opartego na prawie, a nie na sile jednego, czy grupy krajów. Zaznaczył, że przywództwo Komunistycznej Partii Chin i system polityczny Państwa Srodka są szczerze popierane przez cały naród chiński, a każda próba zmiany tego stanu rzeczy jest skazana na niepowodzenie. Oba państwo mają do dyspozycji wiele wspólnych płaszczyzn współpracy. Konflikt nie przyniesie niczego dobrego żadnej ze stron. Amerykanie powinni przestać winić Chiny za wszelkie swoje niepowodzenia, problemy. Ten czas już się skończył. Chiny oczekują, że Stany Zjednoczone będą rozmawiać z szacunkiem dla drugiej strony – oznajmił Yang.

Minister Wang Yi dodał, że Chiny nie pójdą na kompromis tudzież ustępstwa w kwestiach związanych z suwerennością, bezpieczeństwem i podstawowymi interesami kraju. Determinacja Chin w zakresie obrony ich podstawowych interesów jest niezachwiana, a to, czy uda się osiągnąć pozytywne rezultaty podczas rozmów, zależy od wspólnych wysiłków obu stron – podkreślił dyplomata. Wezwał USA do porzucenia “mentalności zimnowojennej“, wyjścia naprzeciw Chinom, do prowadzenia szeczerego i konstruktywnego dialogu. Chiny są gotowe do utrzymania normalnych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, rozwijania wzajemnie korzystnej współpracy. Wang stwierdził na koniec, iż delegacja chińska nie oczekuje, że jedno spotkanie rozwiąże wszystkie problemy między oba krajami. Ale Waszyngton musi być świadom determinacji Chin jeśli chodzi o obronę swoich interesów.

Tuż po zakończeniu spotkania w Anchorage minister Wang Yi w dniach 22 i 23 marca podejmował w miejscowości Guilin ministra spraw zagranicznych Rosji, Sergieja Ławrowa. Zbieżność terminów z pewnością zupełnie przypadkowa.

Spotkanie USA – Chiny w Anchorage na Alasce cechował ogrom napięć i emocji. Delegacje w ciągu dwóch dni spotkały się trzy razy. Co ustalono podczas tych spotkań, oprócz określenia różnic w wizjach rozwoju wzajemnych relacji?

Znamiennym faktem jest to, że nie zamknięto spotkania „2+2” wspólną konferencją prasową. Odbyły się osobne konferencje, na obu wygłoszono krótkie oświadczenia.

Strona amerykańska oświadczyła, że:

 • w trakcie spotkania omówiono wszystkie ważne kwestie handlowe, gospodarcze, dotyczące opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa cybernetycznego, zmian klimatycznych, kwestie związane z armiami i organami ścigania obu krajów, poruszono „irański problem nuklearny”, sytuację w Afganistanie, na Półwyspie Koreańskim i w Mjanmie, uzgodniono, że strony będą utrzymywać i wzmacniać wzajemne kontakty, aby koordynować w/w kwestie;
 • zamierza konsultować sprawy poruszane na tym spotkaniu w trakcie kolejnych rozmów w ramach formatów wielostronnym, takich jak m.in. G20 czy APEC.

Strona chińska poinformowała, iż:

 • przystąpiła do dialogu, aby rozwiązać problemy, a nie prowadzić spory;
 • wyznaczyła czerwoną, nieprzekraczalną linię obrony narodowej suwerenności, bezpieczeństwa i rozwoju;
 • mimo istotnych różnic między obiema stronami, Chiny nadal dążą do zbudowania pragmatycznych obszarów współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Drzwi do dalszego dialogu są zawsze otwarte, ale obie strony muszą się spotkać w połowie drogi.

Obie strony uznały to spotkanie za konstruktywne i udane. Dialog za możliwy. Rozmowy za pomocne w pogłębieniu wzajemnego zrozumienia. Uzgodniono, że konieczne jest rozwijanie wzajemnie korzystnej współpracy, zapobieganie nieporozumieniom i błędnym ocenom, uniknie konfliktów i konfrontacji, promowanie zdrowych i stabilnych stosunków między dwoma mocarstwami.

A jaki jest stan faktyczny relacji USA-Chiny po tym spotkaniu stwierdzić będzie można stosunkowo łatwo. Miarą będzie termin kolejnego spotkania. Na razie brzmi: „kiedyś w niedalekiej przyszłości”.

To co w związku ze spotkaniem w Anchorage przyciągnęło uwagę mediów społecznościowych to osoby tłumaczek obu delegacji.

Amerykańska (choć jednak chińska) wyróżniła się strojem dalekim od dyplomatycznych standardów, odważnym jak na dyplomację kolorem włosów i niezbyt precyzyjnym tłumaczeniem, które (wedle różnych źródeł) miało spowodować, iż delegacja chińska niewłaściwie odebrała słowa Blinkena i Sullivana. I pewnie tę historie dałoby się jakoś sprzedać, gdyby nie drobiazg: Yang Jie Chi większość swojego życia zawodowego jako dyplomata spędził w USA, a w latach 2001-2005 był ambasadorem ChRL w Stanach Zjednoczonych.

Chińska tłumaczka jest po spotkaniu na Alasce gwiazdą chińskiego Internetu. Znamy jej nazwisko: to Zhang Jing张京. Chińczycy zakochali się w niej, przez wzgląd na jej profesjonalizm, doskonałość tłumaczenia, maniery, no i urodę. Wykazując w wielu obszarach na raz, że można być lepszym od dotychczasowych prymusów zdobyła serca rodaków spragnionych takich sukcesów. Jesteśmy dziwnie spokojni co do przyszłości pani Zhang.

Zebrał:

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 e-mail: azliang@chinamail.com

Opracował i zredagował:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 11/2021 www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button