DCEPEkonomiaLudzieNaukaSpołeczeństwoTechnologieWiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (54/20), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron 从新闻媒体的第一页

Umowa inwestycyjna UE – Chiny

W dniu 30 grudnia, podczas wspólnej videokonferencji prezydent Xi Jin Ping, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosili zakończenie rozmów w sprawie kompleksowej umowy inwestycyjnej między Chinami a UE. Po 7 latach, w czasie których miało miejsce 35 rund negocjacji nadano ostateczny kształt dokumentu regulującego istotny aspekt w relacjach Zjednoczonej Europy z Chinami. Prezydent Xi podkreślił, iż umowa inwestycyjna między Chinami a UE zwiększa wzajemny dostęp do rynku, tworzy lepsze warunki biznesowe i wzmacnia gwarancje instytucjonalne dla inwestycji z obu stron. Zaznaczył, że porozumienie to pokazuje determinację w dążeniu Chin do otwierania się na świat, które będzie silnie stymulowało ożywienie globalnej gospodarki po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa, promowało wolny handel i globalizację ekonomiczną. Xi zaapelował by obie strony skoordynowały działania w walce z Covid-19, wspólnie promowały ożywienie gospodarcze, dostosowały wzajemnie własne strategie rozwoju, wzmocniły współpracę wielostronną. Przewodniczący ChRL wezwał UE do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz wzmacniania dialogu, pogłębiania wzajemnego zaufania, niwelowania różnic w korzystny dla wszystkich sposób.

To kolejny duży krok Chin jako lidera globalizacji. W minionym roku Chiny dopięły przecież porozumienie znane jako Wszechstronne Regionalne Partnerstwo Ekonomiczne (Regional Comprehensive Economic Partnership – RCEP) pomiędzy:

 • Chinami,
 • państwami grupy ASEAN (Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia, Brunei, Wietnam, Laos, Mjanma, Kambodża).
 • Japonią,
 • Koreą Południową,
 • Australią i
 • Nową Zelandią.

Pekin zacieśnia też swoje związki z Afrykańskim Porozumieniem Wolnego Handlu, otworzył sobie również drogę do sformalizowania relacji z sygnatariuszami Wszechstronnego i Postępowego Partnerstwa Transpacyficznego, formuły, która zastąpiła owoc lat pracy administracji Barracka Obamy (Trans-Pacific Partnership), który to jednym twitem wyrzucił na śmietnik Donald Trump w trzecim dniu swojego urzędowania.

Unia Europejska jest drugim po państwach ASEAN partnerem handlowym Chin. W okresie od stycznia do listopada 2020 roku wzajemne obroty UE i Chin wyniosły 475.43 mld EUR/ ~581.28 mld US$/ ~ 2.18 bln PLN. 27 państw członkowskich UE zainwestowało w Chinach w w/w okresie minionego roku ogółem 96.25 mld EUR/ ~ 117.81 mld US$/ ~440 mld PLN, Chiny zaś w krajach Unii 65.5 mld EUR/ ~ 80 mld US$/ ~ 299 mld PLN.

W trakcie konferencji prezydent Macron zaproponował kanclerz Merkel wspólną wizytę w Chinach. Miałaby ona się odbyć w najbliższym czasie.

14 plan pięcioletni dla wsi

Trwają – prowadzone w różnej formule – dyskusje, seminaria, konferencje poświęcone tematowi nowego planu pięcioletniego (2021-2025). W ich ramach 28 grudnia odbyła się partyjno-rządowa narada dotycząca problematyki rolnictwa i wsi. Wyznaczono cele, określono priorytety. Prezydent Xi Jin Ping zwrócił uwagę na konieczność rozwoju rolnictwa wysokiej jakości i efektywności, kreowania przyjaznych warunków rynkowych dla rolników, które pozwolą systematycznie podnieść zamożność tej grupy społecznej (ponad 55% chińskiego społeczeństwa mieszka na wsi).

Metodami pozwalającymi osiągnąć te cele mają być:

 • przyspieszenie rozwoju takich dziedzin przemysłu rolno-spożywczego, które są oparte o lokalne uwarunkowania, źródła, możliwości, tak aby rolnicy mogli stać się częścią łańcucha dostaw towarów o większej wartości dodanej;
 • zwiększenie pracy ideologicznej, edukacyjnej, etycznej na wsi, promującej socjalistyczne wartości przy poszanowaniu i popularyzacji tradycyjnych zwyczajów ludowych;
 • zwrócenie większej uwagi na tworzenie ekologicznego rolnictwa, chroniącego gleby i wody;
 • pogłębiane reformy sytemu rolnictwa,
 • wprowadzanie najnowocześniejszych, najefektywniejszych metod uprawiania ziemi;
 • rozwijanie infrastruktury wiejskiej (drogi, woda, gaz, kanalizacja) celem zrównywania warunków życia na wsi do tych w miastach;
 • promowanie integracji miasta i wsi, szczególnie w zakresie przenoszenia się ludności wiejskiej do miast.

Wszystkie te (i wiele innych) działania mają być prowadzone pod przewodnictwem partii oraz stowarzyszonych organizacji.

Życzenia noworoczne prezydenta Xi Jinpinga

Zmiany w kodeksie karnym

Wśród zmian w prawie jakie ogłoszone zostały tuż pod końcem roku uwagę zwracają te dotyczące prawa karnego. Obniżono wiek odpowiedzialności karnej z 16 lat na lat 12 i 14 dla przestępstw popełnionych przez nieletnich ze szczególnym okrucieństwem, umyślnego zabójstwa, czynów prowadzących do ciężkich obrażeń ciała i/lub kalectwa. Przepisy wejdą w życie z dniem 1 marca br.

W komentarzach do znowelizowanych przepisów położono nacisk na konieczność wzmocnienia systemu re-edukacji nieletnich, zwiększenie intensywności działań dotyczących prewencji i stosowania szerokich środków zapobiegawczych. Władze lokalne zostały zobligowane do tworzenia szkół specjalnych jak i ośrodków re-edukacyjnych dla bardzo młodych przestępców, którzy nie mogą zostać zepchnięci na margines społeczeństwa.

Szczepionka Sinopharm dopuszczona do użytku

W dniu 31 grudnia antywirusowa szczepionka produkcji Sinopharm Biotechnology Group Co., Ltd. (中国生物技术集团公司) została dopuszczona do oficjalnego (aczkolwiek warunkowego) użytku. Jej efektywność ochrony przed zakażeniem wirusem określono na poziomie 79.34%. Szczepienia wykonywane tym specyfikiem będą bezpłatne.

Podsumowanie polityki zagranicznej 2020

Rok Xi

Ekonomia  经济学

Zachęty dla inwestorów zagranicznych

Krajowa Komisja Rozwoju i Reform ChRL (国家发展改革委) oraz Ministerstwo Handlu (商务部) ogłosiły wspólnie nowy katalog branż, które będą objęte w 2021 roku specjalnymi zachętami dla inwestorów zagranicznych. Katalog zacznie obowiązywać od 27 stycznia. Liczba rodzajów działalności mile widzianych w Chinach zwiększyła się z 1,108 (2020) do 1,235, a są to m.in.: zaawansowane technologie, sztuczna inteligencja, półprzewodniki (produkcja i rozwój), system komunikacji 5G (badania i rozwój), sprzęt medyczny dla OIOM-ów, systemy edukacji online, technologie zdalnej opieki medycznej, systemy nowoczesnego przetwórstwa roślinnego i zwierzęcego. Preferowane lokalizacje tych inwestycji to zachodnia część kraju. Inwestorzy objęci preferencjami mogą liczyć na specjalne zwolnienia podatkowe, różnego rodzaju ulgi (lokalne i centralne), wsparcie finansowe (na przykład dotyczące wynagrodzeń pracowników) i wiele innych. Skala tych narzędzi jest tym większa, im słabiej gospodarczo rozwinięte jest miejsce danej inwestycji.

Moutai wspiera swoją prowincję

Notowana na giełdzie spółka China Kweichow Moutai Winery Group Co. Ltd. (中国贵州茅台酒业集团有限公司), największy w kraju producent alkoholu, postanowiła pomóc władzom prowincji GuiZhou 贵州, jednej z biedniejszych prowincji ChRL, gdzie ma swoją siedzibę. Otóż spółka przekazała bezpłatnie 4% swoich akcji, których wartość wynosi ok. 92.5 mld RMB/ ~14.17 mld US$/ ~52 mld PLN należącej do władz prowincji firmie inwestycyjnej Guizhou State-owned Capital Operation Co. Ltd. (贵州省国有资本运营有限责任公司). To bardzo konkretna pomoc dla mocno zadłużonej prowincji z niewielkimi własnymi potencjałami gospodarczymi. Kweichow Moutai Winery Group jest firmą państwową o jednej z największych kapitalizacji rynkowych na giełdzie w Szanghaju.

Kiedy Zhou Enlai podejmował w 1972 roku Richarda Nixona, wznoszono toasty właśnie Moutai wyprodukowanym przez tę sama firmę, która stała się po latach stała się China Kweichow Moutai Winery Group Co. Ltd.  Wznosząc toast na cześć amerykańskiej delegacji szef chińskiego rządu miał powiedzieć: „Moutai zdobyło laur w San Francisco w 1915 roku, a podczas Długiego Marszu leczyło żołnierzy Mao Zedonga z chorób i ran”. Nixon odrzekła na to: „Szanowny panie Zhou, pozwól mi wznieść zatem toast za to wspaniałe panaceum”.

Chiny największą gospodarką świata w 2028 (?)

Brytyjska prestiżowa firma konsultingowa – Centre for Economics and Business Research (英国智库经济和商业研究中心) – przewiduje, iż Chiny będą największą gospodarką świata już w 2028 roku, kiedy prześcigną w tej kategorii Stany Zjednoczone. Dwa lata temu firma ta zakładała, że Chiny zdetronizują USA w 2033 roku. Analitycy Centre for Economics wskazują jednak na fakt, iż mimo poważnego uderzenia, jakiego Państwo Środka doznało w wyniku epidemii na początku 2020 roku, to dzięki umiejętnemu zarządzaniu kryzysowemu państwo szybko przeszło przez okres turbulencji, uruchomiło i ożywiło swoją gospodarkę w czasie, gdy ekonomie większości państw świata są wciąż pogrążone w długofalowym osłabieniu. Osiągniecia gospodarcze Chin skłaniają analityków tego think-tanku do założenia, że w latach 2021-2025 chińskie PKB będzie rosnąć średnio w tempie 5.7% rocznie, aby w kolejnej pięciolatce przyrastać średnio o 4.5% rok do roku. W tym samym czasie PKB USA może rosnąć odpowiednio 1.9% i 1.5% rocznie.

Rozwój ekonomii cyfrowej w chińskich miastach

Instytut Polityki i Ekonomii, Chińskiej Akademii Badań nad Informacją i Komunikacją (中国信息通信研究院政策与经济研究所) oraz Główne Biuro Chińskiego Radia i Telewizji Centralnej w Szanghaju (中央广播电视总台上海总站) przygotowały wspólny raport na temat rozwoju ekonomii cyfrowej w chińskich miastach. Zgodnie z zebranymi danymi w 2019 roku pierwszą dziesiątkę liderów ekonomii cyfrowej w Chinach stanowiły: BeiJing/Pekin 北京, Szanghaj 上海, ShenZhen 深圳, GuangZhou/Kanton 广州, NanJing 南京, HangZhou 杭州, TianJin 天津, ChengDu 成都, ChongQing 重庆 i NingBo 宁波.

Stress testy C919

Rozpoczęły się właśnie „stress testy” wyposażenia i systemów nawigacji chińskiego wąskokadłubowego pasażerskiego samolotu odrzutowego C919 w ekstremalnych warunkach zimowych. Testowe egzemplarze tej maszyny odbywają loty do HulunBuir 呼伦贝尔 w Mongolii Wewnętrznej, gdzie średnia temperatura zimą to -29°C. Pierwsze maszyny C919 mają zostać przekazane liniom lotniczym do eksploatacji już w bieżącym roku. Spółka Commercial Aircraft Corp. of China (中国商用飞机有限责任公司) rozpoczęła konstrukcję tego samolotu w 2008 roku. Maszyna jeszcze nie weszła do eksploatacji, a chiński producent deklaruje, że już zamówiono u niego ponad 800 egzemplarzy C919. Zamówienia złożyły zarówno krajowe linie lotnicze, jak i zagraniczne. Pojawienie się chińskiej konstrukcji na rynku złamie aktualny duopol Airbusa i Boeinga. Chińczycy intensywnie pracują nad większym samolotem pasażerskim (szerokokadłubowy C929), który ma wzbić się w powietrze już za 4 lata.

Nieruchomości w Szanghaju… w górę

Rynek nieruchomości w Szanghaju wciąż zaskakuje. W ostatnim tygodniu minionego roku sprzedaż mieszkań osiągnęła poziom najwyższy od trzech lat. Średnia cena metra kwadratowego nowego mieszkania wyniosła 51,960 RMB za m2/ ~ 7,960 US$/ ~29,203 PLN. To o 4.9% więcej niż… tydzień wcześniej. Najmniej kosztowały mieszkania na dalekich obrzeżach metropolii (25 milionów mieszkańców), „tylko” 37,000 RMB za m2/ ~5,644 US$ / ~20,800 PLN. Ile kosztowały najdroższe lokale w mieście nie dowiemy się. Wprowadzono zakaz ogłaszania publicznego ofert mieszkań, których cena przekracza poziom 200,000 RMB za m2 (~114,000 PLN). Wedle oficjalnych doniesień rynek nieruchomości w Chinach jest pod kontrolą. BeiKe Research Institute (贝壳研究院) przewiduje, że w br. ceny mieszkań na rynku pierwotnym, jak i wtórnym wzrosną w całym kraju średnio o kolejne 5 %. Jednocześnie spadnie liczba sprzedawanych lokali. Za to wzrośnie odsetek osób w wieku do 30 lat, które posiadają własne lokum. Wyniesie on 26.35%. To oznacza wzrost o 12.09% w stosunku do 2017 roku.

 

Technologie 技术

Premiera XiaoMi Mi 11

XiaoMi (小米) zaprezentowało swój nowy flagowy model smartfona, czyli XiaoMi Mi 11. Nabywając telefon możemy zdecydować, czy kupujemy wersję z ładowarką, czy bez niej. W ten sposób Chińczycy wpisali się w trend wytyczony przez Apple, który nie załącza ładowarek do nowych telefonów… w trosce o środowisko naturalne. Ale nie to jest najważniejsze. XiaoMi Mi 11 został wyposażony w najsilniejszy procesor firmy Qualcomm, czyli Snapdragon 888. Nazwa tego procesora nawiązuje (nie przez przypadek) do chińskiej numerologii. Snapdragon 888 wyposażono w trzecią generację platformy Elite Gaming, co zwiększa znacząco wydajność grafiki Qualcomm Adreno ku radości miłośników gier mobilnych. Procesor posiada kompletnie zintegrowany modem 5G (mmWave i sub-6 GHz). To rozwiązanie obniża zapotrzebowanie chipa na energię. „Trzy ósemki” wykonane w technologii 5 nm wyposażono w silnik AI szóstej generacji. Urządzenie wyposażone w ten procesor może robić zdjęcia z szybkością przesyłania danych 2,7 gigapikseli na sekundę, co odpowiada ok. 120 zdjęciom w rozdzielczości 12 Mpix na sekundę. XiaMi Mi 11 oferowany jest w wersji z 8 lub 12 GB pamięci operacyjnej i 128 lub 256 GB pamięci wewnętrznej. W ekranie o zagiętych krawędziach, przekątnej 6.81 cala oraz rozdzielczości 2560×1600 pikseli umieszczono obiektyw do zdjęć selfie. Aparat główny ma trzy obiektywy. Całość zasila dwuczęściowy akumulator o pojemności 4600 mAh, ładowany przewodowo lub indukcyjnie.

Ceny Xiaomi Mi 11 w Chinach to:

 • 8+128 GB: 3,999 RMB/ ~ 612.30 US$/ ~ 2,266.80 PLN;
 • 8+256 GB: 4,299 RMB/ ~ 658.30 US$/ ~ 2,436.60 PLN;
 • 12+256 GB: 4,699 RMB/ ~719.50 US$/ ~ 2,663.20 PLN.

XiaoMi coraz pewniej wchodzi na wyższe półki jakościowe rzucając wyzwanie liderom klasy premium, czyli Samsungowi, HuaWei i Apple. Nic dziwnego. Marka zdobyła zaufanie konsumentów, czas to zacząć wykorzystywać.

Rowery napędzane wodorem

Rozpoczęto seryjna produkcję rowerów napędzanych wodorem. Rowery te mają zasięg ponad 70 kilometrów, mogą poruszać się z prędkością ok. 23 km/h. Wymiana butli z wodorem to niecała minuta. Napełnienie butli gazem zajmuje niecałe 3 minuty. Rowery będą podstawowymi pojazdami w systemie bike-sharing.

Drony zamiast fajerwerków

W sylwestrową noc 31 grudnia 2020 w wielu chińskich miastach, zamiast fajerwerków, sztucznych ogni, na niebie rozbłysnęły światła dronów. Synchroniczny powietrzny taniec setek, a nawet tysięcy dronów, to widok zapierający dech w piersiach, budzący emocje podobne do tych, które odczuwamy oglądajac pokazy fajerwerków. Pamiętać jednak warto, że sterowanie w tak zorganizowany sposób, taką liczbą maszyn, które poruszają się w tak niestabilnym środowisku jakim jest otwarta przestrzeń (wiatry, różnice ciśnień, niespodziewane opady, ptaki, itd., itp.) wymaga naprawdę niezwykle złożonego systemu nawigacji, kontroli i zarządzania rojem maszyn.

Finanse 财政 – Banki 银行 – Kapitał 资本

Giełdy w górę!

Tak dobrego tygodnia jak ten ostatni 2020 roku nie było od lat. Główny indeks na giełdzie w Szanghaju osiągnął poziom najwyższy od trzech lat, a w ShenZhen od pięciu i pół roku. Trudno wskazać indeksy, które zaliczyły znaczące spadki. Największe wzrosty notowały – co oczywiste – spółki producentów szczepionek, nowej energii (w tym fotowoltaliki), przemysłu obronnego (to już tradycja), producentów alkoholu oraz te z sektora pozabankowych usług finansowych (to z kolei spora niespodzianka). Cały rok 2020 giełdy zakończyły wzrostami (oprócz giełdy w HongKongu, tu spadek o 3%). Najwięcej w ciągu roku można było zarobić na giełdzie w ShenZhen, średnio 38.7% (!). Inwestorzy docenili szybkie wyjście gospodarki z zapaści spowodowanej epidemią koronawirusa, pozytywnym sygnałem było też satysfakcjonujące zakończenie negocjacji między UE a Chinami, o czym pisaliśmy na wstępie tego wydania przeglądu.

Rynek obligacji pod lupą

Porządki na rynku finansowym trwają. Ludowy Bank Chin (chiński bank centralny, 中国人民银行) wraz  Krajowa Komisja Rozwoju i Reform ChRL (国家发改委) oraz Chińską Komisją Papierów Wartościowych (中国证券监督管理委员会) wydał zarządzenie o unifikacji systemu informacji i publikowania informacji dotyczących emitowanych obligacji korporacyjnych. Nowe zasady mają zapewnić większą transparentność chińskiego rynku obligacji emitowanych przez firmy. Przepisy wejdą w życie 1 maja br.

Porządki na rynku lokat bankowych

Chińska Komisja Nadzoru Bankowości i Ubezpieczeń (中国银行保险监督管理委员会) wydała bankom instrukcje związane z zarządzanymi przez nie aktywami, depozytami klientów oraz ofertami lokat.

Ocenia się, że pod koniec września minionego roku na chińskim rynku klienci mogli dokonać wyboru spośród 1968 ofert lokat proponowanych przez różnej wielkości banki. Wedle komisji taka liczba ofert, jak i taka swoboda w oferowaniu lokat nawet przez niewielkie banki wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem zarówno dla klientów, jak i dla finansów państwa. Pod koniec 2019 roku wartość wszystkich lokat w chińskich bankach przekraczała kwotę 23.4 bln RMB/ ~3.59 bln US$/ ~13.25 bln PLN

DCEP

W tle wydarzeń politycznych, turbulencji gospodarczych na świecie, w Chinach trwają intensywne prace nad cyfrowym juanem, znanym jako DCEP. Czym jest ta nowa forma pieniadz, jak mozna z niej korzystać? Czy można płacić cyfrowymi pieniedzmi, bedąc poza zasięgiem? Oto kilka informacji na ten temat:

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (31.12.2020)

Zmiany % w okresie  28.12.-31.12.2020

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję.

{Dane na dzień 31.12.2020}

Społeczeństwo 社会

Jaka jest kondycja statystycznego Chińczyka?

Z końcem roku 2020 Biuro Informacyjne Rady Państwowej Chińskiej Republiki Ludowej  (国新办) przedstawiło dane statystyczne dotyczące kondycji obywateli ChRL w okresie 2015-2019, a zawarło je w dokumencie opublikowanym pod tytułem „Sprawozdanie na temat stanu odżywiania i przewlekłych chorób ludności Chin” (中国居民营养与慢性病状况报告). Raport został przygotowany przez Krajową Radę ds. Zdrowia (国家卫生委员会) oraz Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (中国疾病预防控制中心). Jaki był przeciętny Chińczyk w roku 2019?

 • Średni wzrost (dorosłej osoby w wieku 18-44): mężczyzna 169.7 cm; kobieta 158.0 cm.
 • Oznacza to, że Chińczycy są wyżsi niż w 2015 roku: mężczyźni o 1.2 cm, kobiety o 0.8 cm.
 • Średnia waga (dorosłej osoby w wieku 18-44): mężczyzna 69.6 kg; kobieta 59 kg.
 • Mężczyźni w Chinach są ciężsi o 3.4 kg, a kobiety o 1.7 kg niż w 2015 roku. Nadwaga staje się poważnym problemem społecznym. Wśród osób powyżej 18 roku życia dotkniętych jest nią już 34.3% populacji, w wieku 6-17 lat 11.1%, w wieku poniżej 6 lat 5.8%.
 • Chińczycy są wciąż nałogowymi palaczami. Wśród dorosłych to aż… 68.1% populacji. Spadł za to odsetek osób codziennie spożywających alkohol. W 2015 roku było to 25.5% wszystkich powyżej 18 roku życia, w 2019 zaś 19.9%.
 • Statystyczne chińskie gospodarstwo domowe dziennie zużywa 9.3 gr soli. Wciąż jest to za dużo w stosunku do zaleceń lekarzy (5 gr). Rośnie konsumpcja mięsa. Jest elementem codziennej diety (7 dni w tygodniu, 365 dni w roku) 34.6% Chińczyków. Towarzyszy temu niskie spożycie owoców, fasoli, produktów sojowych i mleka. Wzrasta liczba osób żywiących się wyłącznie w restauracjach, lub posiłkami zamawianymi w sieci. Powszechnym problemem jest nadmierne spożywanie napojów z dużą zawartością cukru przez dzieci i młodzież.
 • W konsekwencji rośnie liczba osób cierpiących na choroby przewlekłe wynikające ze złej diety, palenia tytoniu i nadużywania alkoholu. Częstotliwość występowania nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych wynosiła 27.5%, cukrzycy 11.9%, hipercholesterolemii 8.2%, chorób dróg oddechowych 13.6%. Anemię ma 8.7% dorosłych, 6.1% osób w wieku 6-17 lat oraz 13.6% kobiet w ciąży. Zachorowalność na nowotwory wśród Chińczyków to 293.9 przypadków na 100 000 osób i ciągle rośnie. Rak płuc zajmuje pierwsze miejsce wśród nowotworów diagnozowanych u mężczyzn, u kobiet rak piersi. Dla porównania w Polsce na nowotwory chorują 254 osoby na 100 000 osób (2019).
 • Z powodu chorób sercowo-naczyniowych i mózgowych (zawały i udary), nowotworów, przewlekłych chorób układu oddechowego oraz cukrzycy w 2019 zmarło 685 osób na 100,000 mieszkańców.
 • Wraz z poprawą poziomu i warunków życia zanika problem niedożywienia, fizycznie Chińczycy są bardziej rozwinięci, silniejsi, wyżsi. W posiłkach przygotowywanych w domowych warunkach jest coraz więcej wysokiej wartości protein. Ale jednocześnie rośnie problem otyłości wśród młodzieży, rośnie też zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi. Wśród dorosłych Chińczyków ledwie 20% deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu uprawia sport lub ćwiczenia fizyczne.

Absolwenci o pierwszym wynagrodzeniu

Według ankiety przeprowadzonej przez internetową platformę rekrutacyjną 58.com absolwenci wyższych uczelni oczekują, iż ich pierwsze wynagrodzenie w pracy podjętej po zakończeniu nauki wyniesie ok. 7,236 RMB/ ~1,109 US$/ ~4,095 PLN. Absolwenci w dużych miastach spodziewają się pensji w wysokości 8, 090 RMB/ ~1,240 US$/ ~4,578 PLN, zaś ci z miast powiatowych zadowolą się przeciętnym wynagrodzeniem na poziomie 5,519 RMB/ ~845.80 US$/ ~3,122 PLN. Ale na samym wynagrodzeniu oczekiwania się nie kończą. Absolwenci (88.17% uczestników badania) spodziewają się, że ich zakład pracy będzie opłacał fundusz mieszkaniowy, lub oferował inną pomoc w zakupie mieszkania, ponadto zaproponuje dodatkowe ubezpieczenie medyczne oraz fundusz emerytalny (77.68% ankietowanych). Studenci uczelni technicznych zakładają również, że będą otrzymywać premie kwartalne i roczne.

Rusza noworoczna sprzedaż biletów kolejowych

28 grudnia rozpoczęła się przedsprzedaż biletów kolejowych na przejazdy w okresie Chińskiego Nowego Roku, który w tym roku rozpoczyna się 12 lutego. Dla kolei szczyt przewozów świątecznych to w br. okres od 28 stycznia do 8 marca (40 dni). Krajowy Zarząd Dróg Kolejowych (国家铁路局) przewiduje, że w tym czasie koleje przewiozą ok. 407 mln pasażerów.

Tymczasem władze wszystkich szczebli nawołują do ograniczenia, czy wręcz do zaniechania podróżowania w czasie świąt. Wirus nie zniknął, on wciąż krąży.

Xi: Ludzie są najważniejsi

Rok 2020: co nas nie zabije to nas wzmocni

Walka z wirusem trwa

Kiedy w jednej z dzielnic Pekinu wykryto kilka przypadków zakażenia wirusem Covid-19, natychmiast wprowadzono wypracowane procedury: zamknięcie dzielnicy, przeprowadzenie powszechnych testów wśród mieszkańców zagrożonego obszaru. Sprawnie, szybko, zgodnie.

Młode wilki biznesu

Pisząc i mówiąc o zmianach w Chinach zapominamy o bardzo ważnym aspekcie: o upływie czasu i o zmianie generacyjnej. Mamy w pamięci ludzi, których spotkaliśmy 20~25 lat temu, w tej pamięci są wciąz tacy sami. Ale czas płynie. Rodzice starzeją się, ich miejsce zajmują dzieci, które dziś po 20~25 latach dziećmi już nie są. Chiński biznes to dziś domena ludzi, którzy urodzili się w państwie wyobrażonym przez Deng Xiaopinga. Jacy są ci ludzie, te młode wilki?

Święta w Szanghaju

Kiedy spędzaliśmy Święta Bożego Narodzenia w warunkach “narodowej kwarantanny”, Szanghaj był miejscem z innej rzeczywistości. Świąteczne jarmarki, występy ulicznych artystów, świąteczneprzyjęcia, spotkania z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.

Rolnictwo – Wieś 农业

Powroty na wieś

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (农业农村部) w br. na wieś powróci ponad 10.1 mln osób, które wyjechały do pracy w miastach. To o 1.6 mln więcej niż w 2019 roku. Ministerstwo uważa, że ten trend będzie się umacniać w miarę wzrostu kosztów utrzymania w dużych miastach, przy jednoczesnej poprawie warunków życia i pracy na wsi. Istotną rolę odgrywać będą tu na przykład nowe zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego, gdzie będzie można znaleźć dobrą, godną pracę, za przyzwoite wynagrodzenie. Obserwowany trend utrudniać będzie rozwiązanie istotnego problemu, z którym Chiny borykają się od dziesiątków lat: chińska wieś jest przeludniona.

Jednym ze specyficznych działań prowadzonych przez Xi Jinpinga podczas “wizyt gospodarskich” w tym roku, było “poznawanie lokalnych smaków”, co wiązało się równocześnie z promocją regionów i ich przysmaków. Dla nas pobrzmiewa to PRL, w Chinach sprawia, że wiele wsi i gmin nie wyrabia się z zamówieniami…

HongKong 香港 – Makau 澳门 – Tajwan 台湾 

Hong Kong

Nad miastem dotkniętym epidemią i turbulencjami społecznymi zaświeciło wreszcie słońce. Departament Spisu Powszechnego i Statystyki Rządu Specjalnego Regionu Administracyjnego Hong Kong (​​香港特别行政区政府统计司) poinformował, że eksport Hong Kongu wzrósł w listopadzie minionego roku o 5.6% w porównaniu z listopadem 2019, a import o 5.1%. A jeszcze w październiku eksport był o 1.1% mniejszy niż rok wcześniej. Pomimo trendu wzrostowego w okresie styczeń – listopad 2020 wartość eksportu hongkońskiego skurczyła się o 2.8%, a importu o 5% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019.

Tajwan

Lokalne władze mocno naciskają na uchwalenie nowej ustawy obniżającej wiek uprawnionych do glosowania w wyborach z lat 20 na lat 18. Młodzi Tajwańczycy w większości popierają będącą u władzy Demokratyczna Partie Postępową (民主进步党), starsi zaś raczej Kuomintang. Pierwsza głosi hasła separatystyczne, druga nie odrzuca współpracy z Pekinem, najważniejszym partnerem gospodarczym, głównym obszarem licznych tajwańskich inwestycji.

Chiny – Świat / Inicjatywa Pasa i Szlaku 中国世界 / 一带一路

Nowa linia kolejowa Rosja – Mongolia – Chiny

Trwają intensywne prace związane z budową nowego połączenia kolejowego Rosja – Mongolia – Chiny. Oddawane są kolejne odcinki linii kolejowej, której głównym zadaniem będzie usprawnienie przewozów węgla między ośrodkami jego wydobycia w tych trzech krajach. Węgiel z kopalń koleją trafiać ma do portów rosyjskich i chińskich. Nowa linia kolejowa zwiększy możliwości transportu także innych surowców wydobywanych w Rosji i w Mongolii.

Warto przyglądać się temu projektowi, bo jest on jednym z coraz liczniejszych sygnałów potwierdzających pogłoski, iż Mongolia zdecydowała się zacieśnić współpracę ze swoimi wielkimi sąsiadami nie spodziewając się sensownego rozwoju relacji z USA, Koreą, Japonią, czy Unia Europejską.

Szczęśliwego, spokojnego Nowego Roku 2021!

 

 

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 54/2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button