Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (39/20), czyli subiektywny przegląd wydarzeń

Andrzeja Lianga z Szanghaju.

 Z pierwszych stron 从新闻媒体的第一页

Szczyt Chiny – UE

14 września (poniedziałek) br. odbył się kolejny szczyt Unia Europejska – Chiny. Po wielu przesunięciach pierwotnej daty spotkania (epidemia COVID-19), dla dobra sprawy, jak i przez wzgląd na rozwój wydarzeń na arenie międzynarodowej, zdecydowano się ostatecznie na organizację obrad w formie wideokonferencji. Podczas tego niekonwencjonalnego szczytu Unię reprezentowali: szef Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oraz szefowa rządu państwa sprawującego obecnie prezydencję w UE, czyli kanclerz Niemiec Angela Merkel. Stronę chińską reprezentował prezydent Xi Jin Ping, członek Biura Politycznego KC KPCh, wicepremier Liu He oraz członek Biura Politycznego KC KPCh i Dyrektor Biura Spraw Zagranicznych KC KPCh Yang Jiechi (zaufani współpracownicy Xi, pierwszy odpowiedzialny za kwestie gospodarcze, drugi za obszar stosunków międzynarodowych). I w zasadzie na nazwiskach reprezentantów obu stron kończą się podobieństwa relacji z tego wydarzenia w mediach zagranicznych i chińskich. Media zagraniczne skupiły się na kwestiach dzielących strony. Tutejsze, chińskie, zgodnie z chińskim rozumieniem pojęcia kompromisu, skupiły się na kwestiach, które udało się uzgodnić. Dla mediów zagranicznych najważniejszymi kwestiami szczytu były sprawy takie jak: ustępstwa dotyczące umów o wzajemnych inwestycjach, przestrzeganie praw człowieka (新疆维吾尔族 XinJiang, 西藏 XiZang/Tybet, 香港 XiangGang/HongKong), podpisanie umowy o ochronie 100 europejskich oznaczeń geograficznych w Chinach i 100 chińskich oznaczeń geograficznych w Unii przed naruszaniem praw własności. Na tej ostatniej umowie skoncentrowały się polskie media. Sukces! Nazwa “Polska Wódka” będzie chroniona w Chinach, podrabianie „Polskiej Wódki” będzie złamaniem prawa ze wszystkimi tego konsekwencjami. Brzmiało to tak, jakby wszyscy Chińczycy polską wódkę pijali pasjami, za nic mając trunki włoskie, francuskie, niemieckie, belgijskie, itd., że o rodzimym Maotai nie wspomnę, a problem jej podrabiania był sprawą istotna dla fundamentów polskiej gospodarki, przynajmniej w obszarze eksportu.

Videoszczyt Chiny – UE

Wracając do tematu. Szczyt UE–Chiny przyniósł znacznie więcej ważnych, przemilczanych przez media europejskie dwustronnych ustaleń. Media chińskie poinformowały, iż podczas obrad uznano, że negocjacje na temat umów inwestycyjnych (toczą się od 2014 roku) posuwają się we właściwym kierunku. Należy zintensyfikować prace nad ostateczną wersją stosownych dokumentów, tak aby można je było podpisać do końca br. Postanowiono nawiązać dialog na wysokim szczeblu w sprawie środowiska i klimatu. Chiny optują za międzynarodową współpracą, której celem będzie jak najszybsze osiągnięcie neutralności emisyjnej przez wszystkie państwa świata. Chiny same chcą osiągnąć „zeroemisyjność” do 2060 roku. Uczestnicy szczytu podpisali umowę o partnerstwie cyfrowym. Prezydent Xi jednoznacznie stwierdził, że Chiny nie akceptują nikogo w roli „nauczyciela” w sprawie praw człowieka i sprzeciwiają się „podwójnym standardom”. Zaproponował również przyjęcie czterech nienaruszalnych zasad stosunków Chiny-UE:

  • przestrzeganie pokojowego współistnienia,
  • otwartej współpracy,
  • multilateralizmu oraz
  • dialogu.

Wszyscy uczestnicy konferencji zgodzili się co do konieczności zacieśnienia wzajemnej współpracy w ramach organizacji międzynarodowych takich jak ONZ, Światowa Organizacja Zdrowia czy Światowa Organizacja Handlu. Na zakończenie Prezydent Xi zaznaczył, że ”中国要和平不要霸权” “中国是机遇不是威胁” “中国是伙伴不是对手” – „Chiny chcą pokoju, nie hegemonii, Chiny są szansą, a nie zagrożeniem, Chiny są partnerem, a nie przeciwnikiem”. Świat stoi w obliczu poważnych wyzwań. Chiny i UE będą stawiać im czoła współpracuąc w oparciu o konsensus w sprawie utrzymania pokoju, promowania otwartości, przestrzegania multilateralizmu, dialogu opartego na współpracy.

Szczepionki

Według oceny Pani 武桂珍 Wu Gui Zhen, eksperta ds. biobezpieczeństwa w 中国疾病预防控制中心 Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Zakaźnym skuteczna szczepionka przeciw COVID-19 może być dostępna już pod koniec listopada lub grudnia. Aktualnie na świecie prowadzi się III fazę testów klinicznych w przypadku 9 szczepionek, z czego 5 to preparaty chińskie. Chińskie szczepionki testowane są zarówno w kraju, jak i na ochotnikach z innych państw, takich jak Rosja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy Brazylia. Efekty tych testów są bardzo budujące. Pani Wu jest jedną z chińskich ochotniczek, które zaszczepiły się jedną z chińskich szczepionek. Czuje się świetnie, wszystko wskazuje na to, że uzyskała odporność na koronawirusa. Dwie chińskie firmy uzyskały już zgodę miejscowego nadzoru produkcji leków na uruchomienie produkcji szczepionek na skalę przemysłową po uzyskaniu pozytywnych wyników testów III fazy. Termin grudniowy wydaje się zatem realny. Jedyną przeszkodą może być pojawienie się skutków ubocznych szczepionek wśród ochotników nimi zaszczepionych.

 Ekonomia 经济学

Sierpniowe dane ekonomiczne

W chińskiej numerologii 8 to liczba szczęśliwa. Sierpień to 8 miesiąc roku. Najnowsze dane ekonomiczne karzą domniemać, że coś w tej numerologii jest na rzeczy. Sierpień był bowiem dla chińskiej gospodarki niezwykle pomyślny. Można zakładać, że w IV kwartale pozytywne trendy ekonomiczne utrzymają się.

国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki poinformowało, iż produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu br. w odniesieniu do zeszłorocznego sierpnia o 5.6% (w lipcu 4.8%). To największy wzrost wielkości produkcji od ośmiu miesięcy. Szybciej niż oczekiwano poprawiają się dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W sierpniu wzrosła ona o +0.5% w porównaniu z zeszłym rokiem. W ten sposób, po raz pierwszy w tym roku, przerwana została zła passa. Jeszcze w lipcu br. produkcja chińska skurczyła się o -1.1% w porównaniu z rokiem 2019. Konsumenci, którzy po okresie powszechnej kwarantanny wydawali pieniądze niezwykle ostrożnie (niepewna przyszłość) zdają się nabierać coraz większej ochoty na zakupy. Popyt rośnie. Rosną też oceny największych firm inwestycyjnych, które podwyższają swoje prognozy PKB dla Chin na ten rok. Większość szacuje, że chińska ekonomia wzrośnie w tym roku o 5.7%, a może nawet 6%.

Ceny mieszkań

Indeks cen mieszkań opracowany na podstawie danych z 70 największych miast ChRL przez 国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki wskazuje, że z miesiąca na miesiąc ceny nieruchomości w Chinach rosną. W sierpniu średnio wzrosły o 0.56%, kiedy w lipcu wzrost ten wynosił 0.47%. Ceny rosną pomimo działań władz lokalnych, które wprowadziły w ostatnich miesiącach liczne regulacje ograniczające finasowanie deweloperów i zmniejszające dostępność kredytów. Nowe przepisy nie ostudziły entuzjazmu Chińczyków, którzy najchętniej inwestują właśnie w mieszkania. W 35 badanych miastach tzw. trzeciego kręgu ceny rosły w sierpniu br. najszybciej od 11 miesięcy. Pośród największych miast pierwsze miejsce zajęło 深圳  ShenZhen. W porównaniu z lipcem w sierpniu ceny mieszkań wzrosły tu o 1.1%.

Agencja nieruchomości Alibaby

阿里巴巴集团 Alibaba po zwiększeniu swoich udziałów w dwóch spółkach deweloperskich tworzy własną agencję nieruchomości. Oczywiście wirtualną. Agencja ta stanie się częścią platformy e-handlu 天猫好房 Tmall HaoFang. Jak w przypadku wszystkich serwisów Alibaby będzie ona oferować znacznie więcej niż możliwość zamieszczania i wyświetlania ogłoszeń dotyczących nieruchomości. Agencja ta ma być między innymi narzędziem dla innych firm zajmujących się obrotem nieruchomościami, pomóc im dostosować się do zmieniających się wymagań rynku i potrzeb klientów. Nowy serwis będzie integrował narzędzia do sprzedaży online z technologię prezentacji 3D, liv streamingiem i szerokim wachlarzem usług finansowych (tu na pomoc przyjdzie 蚂蚁集团 Ant Financial). Zarząd grupy Alibaba nie boi się większego zaangażowania firmy na rynku nieruchomości. Od 8 lat ceny tu wciąż rosną, a rosnąca zamożność Chińczyków jak i wciąż duży deficyt lokali mieszkalnych w gęsto zamieszkanych regionach Chin sprzyjają utrzymaniu tego trendu. Tmall HaoFang zakłada, że nowy serwis nie będzie osiągać zysku przez pierwsze 3 lata funkcjonowania.

Deweloper wchodzi w elektryki

Jeden z największych chińskich deweloperów, 中国恒大地产集团有限公司 China Evergrande Real Estate Group Co., Ltd., w ciągu blisko dwóch lat wydał ponad 20 mld RMB (~11.13 mld PLN) na stworzenie całego ekosystemu produkcji i obsługi pojazdów elektrycznych. Od produkcji wszystkich części do samochodów, poprzez baterie, silniki elektryczne, po systemy zasilania. Te działania firma realizuje poprzez celową spółkę córkę 中国恒大新能源汽车集团China Evergrande New Energy Vehicle Group (CENEV), w której ma 73% udziałów. Pierwsze samochody elektryczne wyprodukowane wyłącznie na bazie własnych części i komponentów CENEV mają zjechać z taśmy produkcyjnej w drugiej połowie przyszłego roku. Mimo, że projekt od 2018 roku przynosi miliardowe straty, nie ma problemu z pozyskiwaniem nowych inwestorów, którzy w ostatniej rundzie finansowania wsparli CENEV kwotą 3.5 mld RMB (~1.95 mld PLN). Wśród najnowszych inwestorów znajdują się 腾讯控股有限公司 TenCent Technology Co., Ltd. oraz 迪迪楚星 DiDiChuXing. Ach, i co ważne: CENEV rusza od razu z 6 modelami samochodów.

Chiny oczami Banku Światowego

W najnowszym raporcie Banku Światowego “China’s Doing Business Success: Drivers of Reforms and Opportunities for the Future” Państwo Środka uzyskuje bardzo pozytywne oceny. Przede wszystkim za kontynuację reform ekonomicznych, tworzenie przyjaznego otoczenia biznesowego oraz konsekwentne wdrażanie rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm, w tym zagranicznych. Sukces w poprawie warunków funkcjonowania biznesu osiągnięto tu dzięki reformom planowanym centralnie, a implementowanym na szczeblu lokalnym, w odniesieniu do lokalnej specyfiki, jak również dzięki międzynarodowej wymianie doświadczeń, konsekwentnemu egzekwowaniu opracowanych strategii, poprawie warunków funkcjonowania sektora prywatnego oraz szerokiemu zastosowaniu rozwiązań e-administracji. Uznanie w oczach ekspertów banku światowego znalazły też działania podejmowane przez Chiny w czasie epidemii koronawirusa. Od samego jej początku władze lokalne wprowadzały systemy zabezpieczające gospodarkę przed stratami. Wszystkie szczeble administracji podejmowały liczne inicjatywy w celu stworzenia optymalnych warunków działania biznesu w nietypowych okolicznościach i pomagały firmom w zwalczaniu skutków epidemii. W niektórych obszarach, takich jak egzekwowanie umów lub pozyskiwanie energii elektrycznej Chiny znalazły się na czele najlepszych praktyk na świecie. Wszystkie te czynniki sprawiły, że pośród 190 analizowanych przez Bank Światowy ekonomii Chiny w tym roku zajęły 31 miejsce (Polska miejsce 40). W 2018 roku były w tym rankingu na 78 pozycji. Chiny po raz drugi z rzędu zostały zaliczone do grona 10 najszybciej reformujących się gospodarek świata.

Technologie 技术

Rozwój sieci 5G w Chinach

Liczba zarejestrowanych w Chinach telefonów komórkowych przekroczyła 1.6 mld. To o 200 milionów więcej niż wszystkich mieszkańców Chin. 110 milionów osób korzysta na co dzień w Chinach z systemu komunikacji 5G. System ten działa i rozwija się w ChRL od ponad roku. Każdego tygodnia instaluje się w Chinach 15,000 nowych stacji (wież przekaźnikowych) tego systemu łączności. Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji planuje do końca 2020 pokryć siecią 5G wszystkie miasta w państwie do tych powiatowych włącznie. Na rynku producentów elementów infrastruktury sieci 5G dominuje oczywiście 华为 HuaWei, który produkuje i telefony, i urządzenia tworzące samą sieć. Rozwój sieci stymuluje szybki wzrost wielkości produkcji dostawców części elektronicznych. W lipcu br. krajowa produkcja układów scalonych wzrosła o 16.4% r/r. Znaczenie sieci 5G dla rozwoju gospodarki ma wiele wymiarów. Takie wnioski płyną z raportu 中国信息通信技术研究院 China Instytut for Information and Communications Technology, jednego z …. think-tanków 工业和信息化部 Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacji.

Inteligentna fabryka Alibaby

Grupa 阿里巴巴 Alibaba poinformowała uroczyście o uruchomieniu swojej pierwszej „inteligentnej fabryki”. Projekt pod nazwą 阿里巴巴迅犀(杭州)数字科技有限公司 Alibaba XunXi (HangZhou) Digital Technology Co., Ltd. ruszył w 2018 roku, ale dopiero teraz nadszedł czas, aby zaprezentować go oficjalnie światu. Jest on częścią większej całości – „inteligentnej produkcji” (“smart manufacturing“), której celem jest przekształcenie aktualnego modelu produkcji i dostosowanie go do wyzwań i potrzeb rzeczywistości (i możliwości technologicznych) XXI wieku. Znajdzie tu szerokie zastosowanie sztuczna inteligencja, która będzie wspierać nie tylko procesy produkcyjne, ale także zarządzanie i sprzedaż. Ma wzrosnąć efektywność współpracy z dostawcami i kontrahentami. A to między innymi dzięki analizie zjawisk obserwowanych w handlu internetowym (który już nie oznacza modelu B2C, ale przede wszystkim B2B), które pozwolą na wczesną identyfikację trendów, te zaś przełożą się na przykład na właściwe przygotowanie zapasów magazynowych własnych i dostawców. I, żeby nie było łatwo: na początek XunXi będzie współpracować z firmami odzieżowymi. Fabryka ma produkować krótkie serie, szybko reagować na zmiany gustów klientów, zredukować do minimum zapasy magazynowe, a co za tym idzie i klasyczne dla firm odzieżowych duże zaangażowanie kapitałowe w magazynowane kolekcje, i obniżenie kosztów operacyjnych.

W tym samym czasie firma Haier chwali się swoją fabryka sprzętu AGD, gdzie dominującą rolę gra Internet Rzeczy. W modelu „inteligentnej produkcji” rozwijanym przez Haier klient angażuje się w proces produkcji spersonalizowanych urządzeń AGD. Projektuje online lodówkę, zmywarkę, czy pralkę. Wprowadza korekty, dopina szczegóły. A potem otrzymuje informację kiedy „jego” lodówka, pralka, zmywarka wchodzi do produkcji. I poprzez live stream może obserwować każdy etap produkcji zamówionego przezeń urządzenia. Do załadowania na ciężarówkę łącznie.

To się już dzieje. W Chinach.

教育 科学 Edukacja – Nauka  

Start rakiety z platformy morskiej

Co tydzień otrzymujemy kolejne informacje dotyczące chińskiego programu kosmicznego. Po udanym starcie i lądowaniu rakiety wielokrotnego użytku przyszedł czas na start rakiety z platformy zainstalowanej na statku na 黄海 Morzu Żółtym. Rakieta 长征Long March 11, która wystartowała z tej platformy bez przeszkód, wyniosła na orbitę okołoziemską dziewięć satelitów komercyjnych. Rakietę tę zaprojektowano tak, by mogła startować z nietypowych miejsc i była zdolna do wynoszenia na orbitę ładunków takich jak niewielkie satelity. Udany start rakiety z platformy morskiej w oczywisty sposób zwiększa liczbę miejsc startowych dla chińskich rakiet kosmicznych.

Foto: Xinhua

Wszystkie ręce na pokład

Prof. 白春礼 Bai Chun Li, przewodniczący中国科学院 Chińskiej Akademii Nauk na konferencji prasowej zapewnił, że w ciągu najbliższych 10 lat zlikwidowane zostaną wszystkie luki w najbardziej zaawansowanych technologiach mających znaczenie dla Chin, co sprawi, że państwo uniezależni się od importu komponentów, technologii, etc. (głównie ze Stanów Zjednoczonych). Wszystkie zasoby jakimi dysponuje Chińska Akademia Nauk zostaną w tym celu wykorzystane – podkreślił profesor. Perspektywa 10 lat wydaje się niezwykle odległa z punktu widzenia świata żyjącego od wyborów do wyborów. Przez polityków może być odczytywana jako sukces. Szefowie wielu firm powinni odczytać w tych słowach wyrok. Za 10 lat rynek chiński nie będzie ich potrzebował. Czy mają coś w zamian?

Finanse 财政 – Banki 银行 – Kapitał 资本

Kursy średnie względem RMB

wybranych walut zagranicznych (11.09.2020)

100英镑GBP = 877.07人民币 RMB

100欧元EUR = 800.98 人民币 RMB

100美元US$ = 675.91人民币 RMB

100美元US$ = 675.34人民币 RMB

Kurs offshore transakcji poza Chinami w rozliczeniach międzybankowych.

100 港HG$ = 87.21人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 84.60人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.17 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 179.42人民币 RMB

100人民币 RMB = 55.53 波兰兹罗提 PLN

Obligacje amerykańskie

Po raz drugi z rzędu w lipcu Chiny zmniejszyły swój portfel obligacji rządu amerykańskiego. Tym razem o 1 mld US$ (~3.76 mld PLN). Chiny pozostają drugim na świecie (po Japonii) wierzycielem USA. Na koniec sierpnia Stany Zjednoczone były Chinom winne 1.0734 bln US$ (~4.035 bln PLN). Tymczasem w Waszyngtonie słychać głosy, ze Ameryka nie musi spłacać swojego długu wobec Chin. Bo są komunistyczne. Rządy państw uznających się za sojuszników USA powinny wziąć ten przypadek pod rozwagę.

DCEP bez opłat i prowizji

Zastępca prezesa centralnego 中国人民银行 Ludowego Banku Chin zapewnił, iż wprowadzenie DCEP (cyfrowego juana) nie będzie obciążać klientów banków i innych instytucji finansowych w formie rosnących odsetek, czy wyższego oprocentowania kredytów. Elektroniczny juan wprowadzany jest nie dla zwiększenia zysku banków (to teoria spiskowa popularna w chińskich mediach społecznościowych) ile celem dopasowania waluty państwowej do realiów dominacji płatności mobilnych, wygody użytkowników takich płatności, jak i zastąpienia gotówki pieniądzem cyfrowym. Ten trend został zaakceptowany społecznie, zatem juan papierowy powinien zostać zastąpiony cyfrowym.

Przeczytaj również: Cyfrowy juan, płatności mobilne i pandemia

DCEP jest po prostu środkiem płatniczym. Dlatego też obrót czy transfer cyfrowego RMB nie może wiązać się z opłatami i prowizjami. Żaden bank komercyjny działający w Chinach nie będzie pobierać od indywidulanych klientów żadnych opłat za transfery czy wymianę cyfrowego RMB na gotówkę. Bo to ten sam pieniądz, tylko w dwóch różnych formach. Zatem przeciętny Chińczyk musi przyjąć do wiadomości, że w swoim smartfonie będzie miał cztery podstawowe aplikacje: podstawowe konto bankowe, WeChatPay, AliPay no i teraz DCEP.

Szajka z Hong Kongu rozbita

Celnicy z Hong Kongu odnotowali kolejny sukces. Wykryli i rozbili największą w historii miasta zorganizowaną grupę zajmującą się praniem pieniędzy. Szajka zalegalizowała ponad 3 mld HK$ (~1.46 mld PLN) pochodzących z nielegalnych źródeł. Aresztowano 6 osób, w tym 5 spośród aresztowanych to członkowie tej samej rodziny. Szajka działała ponad 2 lata. Działała na zlecenie nieujawnionych klientów. W Hong Kongu za pranie pieniędzy grozi kara do 14 lat więzienia oraz grzywny do 5 mln HK$ (~2.43 mln PLN). Grzywnę da się ogarnąć. Gorzej z odsiadką…

SHIBOR/HIBOR

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję.

{Dane na dzień 11.09.2020}

Społeczeństwo 社会

Oczekiwania chińskich absolwentów

Jak co roku, we wrześniu, największa chińska internetowa firma rekrutacyjna智联招聘 ZhaoPin publikuje raport na temat poziomu wynagrodzenia dla absolwentów szkół wyższych. W tym roku statystyczni pracodawcy oferują absolwentom 5,290 RMB miesięcznie (~2,942 PLN). Epidemia zrewidowała zeszłoroczne oczekiwania „roszczeniowe” absolwentów wyższych uczelni. Dziś ponad 60% absolwentów jest otwarta na negocjacje płacowe i jest gotowa obniżyć swoje oczekiwania finansowe w przypadku konkretnej oferty pracy. Na najwięcej na starcie mogą liczyć absolwenci kierunku inżynier mechaniki – średnio 6,851 RMB miesięcznie (~3,810 PLN). Wszyscy inżynierowie są dziś w cenie. Tuż za nimi znajdują się absolwenci psychologii, którym trzeba zapłacić nie mniej niż 6,156 RMB (~3,423 PLN) miesięcznie. A potem mamy absolwentów kierunków związanych z transportem i komunikacją (5,918 RMB; ~3,290 PLN). A, mówimy o absolwentach. Bez doświadczenia, tylko z dyplomem.

Ile chińskiego w Chinach?

Badania 新华通讯社 Xinhua News Agency wskazują, iż 80.72% ludności ChRL posługuje się oficjalnym językiem 普通话 PuTongHua. Na wsi i w małych miasteczkach to 61.56%. Średnią podnoszą wielkie miasta, gdzie bez PuTongHua nie można skorzystać z podstawowych usług.

Policjanci na Harleyach za 200 tysięcy PLN

Wydział Ruchu Drogowego 吉林省长春市公安  Biura Bezpieczeństwa Publicznego (czyli policji ludowej) miasta 长春 ChangChun (stolica prowincji 吉林 JiLin, graniczącej z Koreą Północną) zakupiło 10 szt. motocykli Harley FLHX. Każdy z nich kosztował 367,600 RMB (~204,383 PLN), po uwzględnieniu upustu. Nie trzeba było długo czekać, żeby zawrzało w tutejszych mediach społecznościowych.

Foto: Weixin

Dla chińskich internautów nie stanowi problemu wzmacnianie policji poprzez nabywanie sprzętu. Takiej potrzeby nikt nie neguje. Ale czy Chiny nie oferują dzisiaj rozwiązań alternatywnych? A skoro tak, to po co import? I to w takim wymiarze finansowym?

Młodzi Chińczycy oszczędzają

Najnowsza ankieta przeprowadzona przez 支付宝 AliPay wykazała, że wśród młodych Chińczyków rośnie chęć do oszczędzania. Chińczycy w wieku od 18 do 34 lat deklarują, iż miesięcznie odkładają średnio 1,334 RMB (~742 PLN). To wzrost o 34% w relacji rok do roku. Chińczycy w wieku powyżej 35 lat odkładają miesięcznie średnio 1,543 RMB (~858 PLN). To o 31% więcej niż w zeszłym roku.

Ponad połowa ankietowanych oszczędza już dziś z myślą o emeryturze. Aby utrzymać dotychczasowy poziom życia przeszedłszy na emeryturę młodzi Chińczycy muszą zaoszczędzić min. 9 krotność swoich aktualnych rocznych dochodów. Sama emerytura nie wystarczy. Dlatego też nakłania się powszechnie młodych ludzi, aby brali udział w dodatkowych funduszach emerytalnych. To klucz do dostatku dla każdego przyszłego seniora. Reklamy funduszy emerytalnych padają na podatny grunt: tylko 9 % Chińczyków w wieku do 34 lat uważa, że emerytura zapewni im dostatnie życie, kiedy przejdą na nią (jak sami deklarują) w wieku 57-58 lat (oficjalnie wiek emerytalny kobiet to 55, a mężczyzna 60 lat).

Era Xi Jin Pinga – „Przywódcy Ludu” 习近平时代 人民领袖

Konferencja z prywatnym biznesem

W minionym tygodniu odbyła się robocza 全国民营经济统战工作会议 Konferencja Zjednoczonego Frontu Pracy w Krajowej Gospodarce Prywatnej. Przewodniczył jej, członek Biura Politycznego KC KPCh, przewodniczący Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (organu doradczego parlamentu), a zarazem Wiodącej Grupy Zjednoczonego Frontu Pracy汪洋Wang Yang. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz i szeroka reprezentacja 中华全国工商业联合会 Ogólnochińskiej Federacji Przemysłu i Handlu. Konferencji nie zaszczycił swoją obecnością prezydent 习近平 Xi Jin Ping, ale wydarzenie nie było mu obojętne. Do uczestników obrad skierował list, który odczytano podczas konferencji.

Przewodniczący Xi podkreślił w liście kierowanym do przedsiębiorców, że sektor prywatny, niepaństwowy, jest ważną częścią socjalistycznej gospodarki rynkowej i dlatego ważne dla państwa jest promowanie jego zdrowego rozwoju. Organizacje partyjne działające w prywatnych firmach powinny kierować się dwiema nienaruszalnymi zasadami (两个毫不动摇):

  • organizacje partyjne wszystkich szczebli funkcjonujące w prywatnej ekonomii powinny wzmacniać swoje przywództwo i usprawniać swoją pracę we wdrażaniu decyzji KC KPCh odnośnie sektora niepublicznego,
  • organizacje te winny za cel obierać zjednoczenie pracujących w gospodarce prywatnej wokół partii, dla wspólnego dążenia do rozwoju socjalizmu o chińskich cechach w Nowej Erze i urzeczywistnienia wielkiego odrodzenia narodu chińskiego.

Media zagraniczne oszalały: Xi zmusza prywatne firmy do zatrudniania komunistycznych aparatczyków! Gdy tymczasem chodziło o „zwiększenie zasięgu” działania partii w małych, prywatnych spółkach. A, co oznacza „mała prywatna spółka” w Chinach. Wedle standardów firmy H&M to „nie mniej niż 500 osób zaangażowanych bezpośrednio w produkcję”. W dużych firmach takich jak Alibaba czy Tencent ich szefowie (Jack Ma, Pony Ma) są członkami partii, działają w tych firmach Podstawowe Organizacje Partyjne, członkowie zarządów tych firm są członkami władz lokalnego a często i centralnego szczebla.

Firmy osiągnęły swój rozmiar nie dlatego, że ich założyciele są członkami partii. Oni zostali zaproszeni do członkostwa w partii w wyniku swoich sukcesów. Partia to elita. W pojęciu arystotelesowskim.

W Chinach przesłanie Xi nie wywołało większych emocji. Wskazówki Xi zawarte w liście do uczestników konferencji są tylko potwierdzeniem widocznego od wielu lat kierunku polegającego na zwiększaniu związków KPCh z prywatnym biznesem. Który nota bene często wspierany jest przez fundusze państwowe. „Prywatny” w Chinach nie znaczy, że przeciwny partii, systemowi. „Prywatny” w Chinach nie oznacza oderwania od państwa, partii. Tutaj, w Chinach, silne powiazanie między partią a biznesem jest rzeczą naturalną. To przecież partia stworzyła wszystkie warunki funkcjonowania firm prywatnych w Chinach. To te warunki zostały zaakceptowane przez wszystkie firmy zachodnie wchodzące na rynek chiński od końca lat 80. XX wieku.

Zachód odebrał słowa Xi jako zamach na wolność przedsiębiorców. Tymczasem jest to wezwanie do oderwania się od koncentracji na własnych korzyściach na rzecz działań wspólnych. Takich jak inicjatywa „Pasa i Szlaku”. Skoro partia umożliwiła funkcjonowanie prywatnego biznesu, rości sobie prawo do nadawanie kierunków jego działania. Czy model amerykański różni się w tej kwestii od chińskiego?

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza 中国人民解放军

Flota Chin powiększa się

Jak podają źródła amerykańskie chińska marynarka wojenna ma obecnie więcej okrętów (o 10) niż amerykańska (293). Amerykanie zakładają, że w ciągu najbliższych 14 lat zwiększą swój potencjał morski do 355 jednostek. Chiny z kolei deklarują, iż w 2030 roku będą dysponować 425 okrętami. Materiał do przemyślenia dla zwolenników prostych rozwiązań w obszarze bezpieczeństwa Polski.

Chiny – Świat 中国 世界

Jak wylać dziecko z kąpielą?

Amerykanie w trosce o Hong Kong wprowadzili zakaz importu do USA produktów oznaczonych “香港制造” “Made in Hong Kong”. Uzasadnienie: te produkty powinny nosić oznaczenie “中国制造” Made in China. I nie jest ważne gdzie te produkty fizycznie zostały wyprodukowane. Dla Stanów Zjednoczonych zakaz nie ma większego znaczenia. Import z Hong Kongu to 0.1% całości importu USA. Inaczej to odbierają biznesmeni z Hong Kongu, którzy gdyby nawet się przed tym bronili przez lata, muszą nawiązać ścisłe relacje z partnerami z ChRL. Aby uzyskać etykietę „Made in China”.

Światowa Organizacja Handlu

(WTO) uznała cła nałożone przez USA na import z Chin za nielegalne. Łamią one reguły określone przez WTO. Trybunał WTO orzekł, iż argument administracji amerykańskiej, że Chiny angażują się w praktyki szkodliwe dla interesów USA jest w tej konkretnej sytuacji bezzasadny. Amerykanie – według WTO – nie przedstawili racjonalnego wyjaśnienia jaki jest związek pomiędzy nałożeniem karnych ceł na chińskie produkty, a dobrem publicznym, które miało być powodem ich nałożenia. Co więcej, WTO wskazała, że strona amerykańska naruszyła reguły handlowe organizacji, ponieważ nałożone cła mają zastosowanie wyłącznie dla produktów wyprodukowanych w Chinach i są znacznie wyższe niż cła dla analogicznych produktów pochodzących z innych krajów członków WTO.

Stany Zjednoczone jako członek założyciel WTO ustanawiały reguły obowiązujące członków WTO.

PS/Na marginesie 是保证金

Od kilku lat wiadomym jest, iż najważniejszymi klientami luksusowych marek w skali świata są Chińczycy. Do nich kierowane są kampanie reklamowe, do ich gustów dopasowywane są produkty w najnowszych kolekcjach. Nie przez przypadek zatem marka Louis Vuitton (LV) wprowadza na rynek przyłbicę niezbędną w realiach epidemicznych. Cena: jedyne 6,566 RMB (~3,646 PLN)

Foto: Weixin

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 39/2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button